Eğer işinizde belli bir büyümeyi gerçekleştirdiyseniz ve yeterli kaynağınız/sermayeniz de varsa işinizi ve markanızı küresel boyutta büyütmek için e-ticaret ile yurt dışına satış yapmak isteyebilirsiniz. Ancak başlamadan bilmelisiniz ki internetten yurt dışına satış yapmak, birçok imkan ve olanağa rağmen hiç de kolay bir süreç değil.

İşinizi internet üzerinden yapacaksanız bile, açılmayı düşündüğünüz dış pazarın işleyişini, mekaniklerini ve kurallarını bilmeli, internetten ürün satmak istediğiniz ülkenin ticaret yasalarını ve o ülkeye ürününüzü satıp satamayacağınızı araştırmalısınız. İnternetten yurt dışına satış yapmadan önce birkaç adımı tamamladığınızdan emin olmalısınız.

Yurt dışına satış yapmak için hedef pazarlarınızı belirleyin

Ürünlerinizi yurt dışına satmak istiyorsanız, öncelikle kendinize bir hedef pazar belirlemelisiniz. Bu hedef pazarı belirlerken kullanmanız gereken öncelikli denklemin bir tarafında ürününüz, diğer tarafında o ülkedeki alıcı davranışları olmalı. Kısacası, eğer A ülkesinde arz edeceğiniz ürüne talep yoksa, o ülkeye ürün satmaya çalışmanızın da bir manası yok. Yurt dışına satış yapacağınız ülkeyi seçerken, o ülkenin ekonomik stabilitesi, ticaret yasaları, gümrük kuralları ve tüketici ekonomisi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

Yurt dışına satış yapacağınız ülkede pazar araştırması yapın

Yurt dışına satış yapmak istediğiniz ülkeyi belirledikten sonra, atmanız gereken 2. adım pazar araştırması yapmak. E-ticaret yapmak istediğiniz ülkedeki rakiplerinizi belirlemeli, rakip ürünlerin satışlarını ve fiyatlandırmalarını gözlemlemeli ve tüketici davranışlarını araştırmalısınız. Bunları yapabilmenin en kolay yolu da yine hedef ülkedeki online pazaryerlerini araştırmak.

Global pazaryerleri üzerinden yurt dışına satış yapmak daha kolay

Online pazaryerleri tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, yurt dışında da e-ticarette size avantaj sağlayacaktır. Dünya genelinde çok alıcı trafiği alan ve Türkiye’den de mağaza açabileceğiniz pazaryerlerini kullanarak internet üzerinden yurt dışına satış yapabilir ve markanızın/ürününüzün adını ihracatta duyurabilirsiniz. Özellikle bazı pazaryerleri ürünlerin gönderim ve dış ülkelerdeki depolamasına da yardımcı olduğundan, global operasyonunuzun büyümesini kolaylaştırır.

Yurt dışına ürün satmak için kullanabileceğiniz en ideal 8 pazaryerini sizin için listeledik:

8- Wish

Yurt dışına Wish üzerinden satış yapın.

Dünyanın en çok indirilen alışveriş uygulaması Wish bir DTC (Direct-to-Consumer) B2C pazaryeri. Wish ile internetten yurt dışında 139 ülkeye satış yapabiliyorsunuz. Satış yapmak istediğiniz bölge ve ülkeleri kendiniz seçebiliyor, istediğiniz bölge ve/veya ülkeleri liste dışı bırakabiliyorsunuz. Wish’te büyük markaların dükkanları da bulunmasına karşın, çok aktif değiller. Bu pazaryerinin asıl satıcı kitlesi, ucuz üretim ve markasız ürünlerden yüksek satış hacmi elde etmek isteyenler. Wish’te, anahtarlıktan oyuncağa, tişörtten kulaklığa, bahçe ve bilgisayar malzemelerinden elektronik donanımlara kadar birçok farklı kategoriden ürün satabilirsiniz.

Dediğimiz gibi, Wish DTC modelli bir online pazaryeri olduğundan, buradan alışveriş yapanların öncelikli olarak tercih ettiği ürünler indirimli ve düşük fiyatlı olanlar. Burayı ABD’nin AliExpress’i gibi de düşünebilirsiniz.

Wish’te bir dükkan oluşturabilmek için:

 1. Wish Satıcı Kayıt sayfasına gidin
 2. Dükkan adınızı, e-posta adresinizi ve ülkenizi seçip satıcı hesabınızı oluşturun.
 3. Hesabınızı e-posta adresinizden doğrulayın.
 4. İki faktörlü doğrulamayı aktive edin.
 5. Ödeme bilgilerinizi girin.

Bu adımları tamamladıktan sonra, Wish Satıcı Paneli’nden satış yapmak istediğiniz ülkeleri seçebilir ve ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Wish’te ürün listeleme ücreti veya herhangi bir sabit üyelik ücreti bulunmuyor. Wish, satıcılardan sipariş toplamı üzerinden bir kar payı alıyor. Bu kar payı, her satıcı için özel olarak belirleniyor, ancak genelde %15 civarında. Wish’in aldığı kar payı, siparişin toplam maliyeti üzerinden hesaplanıyor. Yani ürün sayısı, ürün fiyatı ve kargo maliyetinin hepsi üzerinden. Wish’e topluca ürün eklemek için genel bilgiyi ve CSV taslağını buradan bulabilirsiniz.

7- Rakuten

Rakuten üzerinden yurt dışına satış yapmak.

Rakuten, Japonya’nın en büyük online pazaryeri olmasının yanı sıra Asya kıtasının da en büyük e-ticaret platformlarından biri. Rakuten’in, Japonya haricinde global hizmet veren bir sitesi ve Almanya, Fransa, Brezilya ve ABD’de için de ayrı online pazaryerleri mevcut.

Eğer Türkiye’den Rakuten Japonya’da satış yapmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Ya Japonya’da bir şirket kuracaksınız ya da Rakuten’in uluslararası satıcı programına başvuracaksınız. Rakuten’in uluslararası satıcı programında, Rakuten’in onaylı yerel hizmet ortaklarından biriyle iş anlaşması imzalıyorsunuz. Bu yerel hizmet ortakları (3. parti ortaklar), sizin Japonya’daki bölgesel ekibiniz olarak çalışıyor ve online dükkan kurulumundan yerel müşteri desteğine kadar tüm işleri sizin adınıza yapıyor. Eğer kendiniz Japonya’da bir şirket kurarak Rakuten’de satış yapmayı planlıyorsanız, dükkan arayüzünü ve ürün açıklamalarını doğru şekilde yapacak derecede Japonca bilen personeller ile çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Rakuten’in uluslararası satıcı programını buradan inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Yurt dışından Japonya’ya ürün satacaksanız, aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Japon tüketiciler iyi eğitimli ve bilinçli bu nedenle alacakları ürünün kalitesinin yüksek olmasını talep ediyorlar.
 • Rakuten’de, özellikle Japonya’da bulunmayan uygun fiyatlı ancak yüksek kalitede ürünler oldukça avantajlı.
 • Rakuten’in satıcılara koyduğu kalite standardı da oldukça yüksek. Dükkan arayüzünden ürün açıklamalarına kadar isabetli ve kaliteli olmalı.
 • Rakuten’de satış yapabilmek için ürününüzün Japonya’da satılabilir olduğundan (gümrük kuralları ve yasalara uygun olduğundan) emin olmalısınız.

Rakuten’de en çok satan ürünler kırtasiye, evcil hayvan kıyafetleri ve evcil hayvan aksesuarları. Rakuten, satıcılardan ürün başına, kategorilere göre %8 ila %15 arası değişen komisyonlar alıyor.

6- Etsy

Etsy ile yurt dışına ne satılır?

Bu listedeki tüm platformlardan farklı olan Etsy’de, hem B2C hem C2C olarak satış yapılabiliyor. Etsy’de satış yapmayı düşünmeden önce bilmeniz gereken, bu platformun niş bir pazaryeri olduğu. Burada hem sattığınız ürünün el yapımı olması hem de o ürünü doğrudan sizin tarafınızdan üretiliyor olması gerekiyor. Bu ürünlere takıdan kıyafete, ayakkabıdan süs ve aksesuarlara kadar her tür hediyelik eşya dahil.

Listelenebilecek ürünlerin niş olmasına karşın, Etsy dünyanın en çok trafik alan online pazaryerlerinden biri. Etsy’nin bir diğer avantajı da satılan ürünlerin niş ve el yapımı olmasından dolayı yüksek fiyatlardan satılabilmesi. Ancak buna karşın, Etsy’nin iki dezavantajı var. İlki, satıcılardan diğer online pazaryerlerine göre daha fazla ücret kesiyor olması. İkincisi ise Etsy’nin ana ödeme yönteminin PayPal olması. Eğer karlılığınızı iyi hesaplarsanız ve işiniz bu platformun kategorisine uyuyorsa Etsy ile yurt dışına satış yaparak işinizi büyütebilirsiniz.

Etsy’de ürün listeleme ve satış ücretleri şu şekilde:

 • 0.20 $ listeleme ücreti (Ürün varyantları için de ekstra 0.20 $).
 • Sipariş toplamı üzerinden %5 komisyon ücreti.
 • Üyelik tipine göre değişen üyelik ücreti.
 • %5 gönderim komisyonu (Eğer alıcılardan, ürün fiyatı haricinde ekstra gönderim ücreti alıyorsanız).

Etsy ayrıca, işletmelere ilk 40 ürünü ücretsiz listeleme olanağı sunuyor. Etsy’de nasıl dükkan açabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de Etsy üzerinden satış yapmanın önündeki en büyük engel PayPal. Etsy, yalnızca PayPal üzerinden ödeme kabul ediyor ve bildiğiniz gibi, PayPal 2016 yılında Türkiye’den çekilmek zorunda kaldı. Türkiye’den Etsy’de satış yapabilmek için kullanabileceğiniz iki tip ödeme kabul şekli bulunuyor. Bunlar:

5- Mercado Libre

Latin Amerika'nın en büyük e-ticaret platformu Mercado Libre ile yurt dışına satış yapın.

Mercado Libre, Latin Amerika bölgesinin en büyük online pazaryeri. Amazon, eBay ve AliExpress bile LATAM ülkelerinde Mercado Libre’den çok daha az trafik alıyor ve satış yapıyor. Bu nedenle eğer siz de Latin Amerika ülkelerine internetten ürün satmak istiyorsanız, bu platformu ciddi biçimde gözden geçirmelisiniz.

Mercado Libre, uluslararası satıcılar için “Cross Border Trade”, yani “Sınır Ötesi Ticaret” hizmetini sunuyor. Bir Latin Amerika ülkesinde ikamet etmiyorsanız, Mercado Libre’de ancak bu hizmeti kullanarak LATAM ülkelerine satış yapabiliyorsunuz. Mercado Libre SÖT hizmeti ile satış yaparken ürün listeleme ücreti bulunmuyor. Ancak Mercado Libre, uluslararası satıcılardan ürün başına Meksika için %17,5 diğer 3 ülke için ise%16 komisyon ücreti alıyor. Bu komisyon oranları tüm kategorilerdeki ürünler için sabit. Mercado Libre SÖT hizmeti hakkında tüm bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Mercado Libre, SÖT hizmeti ile uluslararası satıcılara 3 farklı lojistik imkanı sunuyor:

 • Çin’den Meksika, Brezilya ve Şili’ye ve ABD’den Meksika ve Arjantin’e gönderim yapan Mercado Libre’nin kendi anlaşmalı lojistik firmaları. Bu seçenekle yalnızca ABD ve Çin üzerinden Meksika, Brezilya, Arjantin ve Şili’ye satış yapabilmek mümkün.
 • Satıcının kendi uluslararası lojistik çözümü. Eğer hali hazırda kendi lojistik çözümünüz varsa istediğiniz ülkeden, Brezilya, Arjantin, Meksika ve Şili’den istediğinize satış ve gönderim yapabiliyorsunuz. Ancak bu yöntemi tercih ederseniz satacağınız tüm ürünler “free shipping” olarak listelenecek ve shipping ücretini sizin karşılamanız gerekecek. Bunun dışında bu gönderim tipinde ürünün 30 normal gününde (iş günü değil) alıcıya ulaşması gerekiyor.
 • Tıpkı Amazon’un FBA’sı gibi, Mercado Libre’nin de kendi ikmal çözümü mevcut. Ürünleri topluca Mercado Libre’nin ABD’deki deposuna gönderebiliyorsunuz ve satılan ürünlerin gönderimi buradan Mercado Libre tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak, bu lojistik çözümü ile yalnızca Meksika’ya satış yapabilmek mümkün.

Mercado Libre üzerinden Latin Amerika ülkelerine satış yapmak kısıtlı imkanlarla olsa da mümkün. Eğer Mercado Libre üzerinden yurt dışına satış yapmak istiyorsanız tüm giderlerinizi ve imkanlarınızı çok detaylı olarak gözden geçirmelisiniz. Mercado Libre’de yurt dışından en çok alınan ürün grupları ise elektronik aletler ve elektronik aksesuarları, moda/tekstil, ev ve bahçe ürünleri, araba aksesuarları ve spor malzemeleri. Latin Amerika ülkeleri için gümrük engeli bulunan ve dolayısıyla Mercado Libre’de satamayacağınız ürünlerin listesini buradan görebilirsiniz.

Mercado Libre’nin satıcı başvuru formuna da buradan erişebilirsiniz.

4- Flipkart

Hindistan'ın en büyük e-ticaret platformu Flipkart ile nasıl yurt dışına satış yapabilirsiniz?

Eğer Hindistan’a internetten ürün satmak istiyorsanız, Hindistan’ın en büyük online pazaryeri olan Flipkart, Amazon Hindistan ile birlikte kullanabileceğiniz iki online pazaryerinden biri. Amazon Hindistan’a yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz. Hindistan’da e-ticaretin %65’ine yakını Flipkart’ta gerçekleşiyor. Bu nedenle bu platformda çok yüksek hacimli satış potansiyeli mevcut. Flipkart’ta en çok rağbet gören ürün kategorileri ev ve mutfak, kitap, bebek ürünleri, mobil ve elektronik cihazlar, mobil aksesuarlar, tekstil güzellik ve sağlık ürünleri.

Ancak ne var ki yurt dışından satıcıların Flipkart’ta doğrudan satış yapabilme imkanı bulunmuyor. Flipkart’ta, ancak Hindistan temelli bir birey şirketi, limited şirketi veya Hint vatandaşı olarak satış yapabilirsiniz. Flipkart’ta satıcı hesabı açabilmek için istenen belgeler şöyle:

Birey şirketleri ve bireyler:

 • PAN Kart (Vergi Kimliği)
 • İş mektubu
 • GST kayıt sertifikası (Hindistan mal ve hizmet vergisi)
 • Banka hesabı beyannamesi

Özel limited şirketleri:

 • Ortaklık beyannamesi
 • Kimlik belgesi ve iş adresi
 • Özel limited şirketi onay sertifikası
 • PAN Kart (Şirket için)
 • GST kayıt sertifikası

Ortaklıklar ve limited şirketleri:

 • Adi ortaklık belgesi
 • Adres kanıtı (Elektrik faturası, kira sözleşmesi vb.)
 • PAN Kart (Limited şirketi için)
 • Limited şirketi kuruluş sertifikası

Bunları gerçekleştirebilmek için ya Hindistan’da bir şirket sahibi olmalı ya da sizin adınıza Flipkart’ta satış yapacak, operasyonunuzu sizin adınıza Hindistan’da yönetecek Hintli bir iş ortağı ile anlaşmalısınız.

Flipkart’ın bilmeniz gereken bazı olumsuz yönleri de var:

 • Flipkart, her ürün başına satıcılardan ciddi miktarda ücret alıyor. Bu ücretlerin içerisinde ürün başına komisyon bedeli, pazarlama ve lojistik ücretleri, sabit ücretler, koleksiyon ücretleri ve servis vergisi bulunuyor. Bunun haricinde, iadelerde oluşan lojistik masrafları da satıcı tarafından karşılanıyor.
 • Hindistan’da lojistik hizmetleri yeterince gelişmiş olmadığından, ürün sevkiyatları için Flipkart’a bağımlı olmak zorundasınız ve bu da ekstra ücret ödemeniz anlamına geliyor.
 • Flipkart’ta yapılan satışların iade oranı oldukça yüksek. Flipkart iade durumunda satıcıyı korumuyor. Ürünlerin iade süresi oldukça uzun ve geri dönen ürünlerin sağlam olma garantisi yok. İade edilen ürünlerin sağlam olmadığı durumlarda satıcının yapabileceği bir şey bulunmuyor. Ayrıca demin de bahsettiğimiz gibi, Flipkart’ta iade edilen ürünlerin ters lojistik masrafları da yine satıcılardan kesiliyor.

3- eBay

eBay ile tüm dünyada B2C ve C2C satış yapabilirsiniz.

Amazon ve AliExpress ile birlikte dünyanın en büyük 3 pazaryerinden biri olan eBay’de dünyanın hemen her ülkesinden diğer ülkelere satış yapabilmek mümkün. eBay’de bireysel hesaptan dükkan açmadan satış yapmak mümkün. Bu yolla aylık 50 ürün ücretsiz olarak listelenebiliyor. Ancak, ayda 100 ürün ve üzeri listeleyecek/satacak işletme veya şirketlerin eBay’de dükkan açması gerekiyor. eBay’in toplam 5 ücretli dükkan paketi bulunuyor:

 • Başlangıç paketi (Satış hacmi düşük bireyler için) – Aylık ücreti 4,95 $ olan bu pakette, satıcının aylık 100 ürün ücretsiz listeleme hakkı var. Bunun üstüne yapılacak her listeleme başına 0,30 $ ödeniyor. Bu pakette ürün satışı başına komisyon oranları %2 ila %12 arasında değişiyor.
 • Temel paket (Büyümekte olan işletmeler için) – Aylık ücreti 21,95 $ olan bu pakette, satıcının aylık 250 ürün ücretsiz listeleme hakkı var. Bunun üstüne yapılacak her listeleme başına 0,25 $ ödeniyor. Bu pakette ürün satışı başına komisyon oranları %1,5 ila %12 arasında değişiyor.
 • Premium paket (İşletmeler için) – Aylık ücreti 59,95 $ olan bu pakette, satıcının aylık 1,000 ürün ücretsiz listeleme hakkı var. Bunun üstüne yapılacak her listeleme başına 0,10 $ ödeniyor. Bu pakette ürün satışı başına komisyon oranları %1,5 ila %12 arasında değişiyor.
 • Sabit paket (Satış hacmi yüksek olan satıcılar için) – Aylık ücreti 299,95 $ olan bu pakette, satıcının aylık 10,000 ürün ücretsiz listeleme hakkı var. Bunun üstüne yapılacak her listeleme başına 0,05 $ ödeniyor. Bu pakette ürün satışı başına komisyon oranları %1,5 ila %12 arasında değişiyor.
 • Firma paketi (Büyük perakendeciler için) – Aylık ücreti 2,999.95 $ olan bu pakette, satıcının aylık 100,000 ürün ücretsiz listeleme hakkı var. Bunun üstüne yapılacak her listeleme başına 0,05 $ ödeniyor. Bu pakette ürün satışı başına komisyon oranları %1,5 ila %12 arasında değişiyor.

eBay’in dükkan paketlerine dair tüm detayları buradan inceleyebilirsiniz.

eBay üzerinden yurt dışına satış yapmak için önünüzdeki tek engel PayPal. eBay tüm ödeme yöntemlerini PayPal üzerinden kabul ettiği için eğer bir PayPal hesabınız yoksa eBay üzerinde ürün alabilmek de satabilmek de mümkün değil. eBay’in yurt dışı trafik potansiyelinden yararlanabilmenin tek yolu, yurt dışında bir şirket ve bu şirket için bir PayPal hesabı açmak.

2- Amazon

Yurt dışına satış yapmak için dünyanın e-ticaret devi Amazon'u mutlaka kullanmalısınız.

Hem B2C hem C2C bir pazaryeri olan Amazon’un, ayrıca Amazon Business adlı B2B bir pazaryeri de mevcut. Bu bakımdan Amazon, farklı ticari modellerin birlikte veya ayrı ayrı yürütülebileceği bir pazaryeri. Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon’da herhangi bir ülkeden dünyanın herhangi bir yerine satış yapmak mümkün. Amazon’un, 15 ülke için farklı online pazaryerleri bulunuyor. Amazon’un farklı ülkelerdeki pazaryerlerinde ürün listeleyebileceğiniz gibi; Kuzey Amerika ve Avrupa’daki pazaryerlerini birleştirerek bu kıtalardaki tüm Amazon pazaryerlerinde ürün listeleyebiliyorsunuz. Yani bu şu demek: Amazon Almanya’da bir satıcı hesabı açarken, dilerseniz bu hesabı tüm Amazon Avrupa pazaryerleri için ortak açabiliyorsunuz. Aynı sistem Kuzey Amerika ülkelerindeki Amazon pazaryerleri için de geçerli.

Yurt dışına satış yapmak için Amazon’u kullanmanın en büyük avantajlarından biri de Amazon’un FBA hizmeti. Bu hizmet sayesinde toptancılar/üreticiler, ürünlerini topluca satış yapmak istedikleri ülkedeki Amazon depolarına gönderiyor ve o ülkede yapılan satışlar, alıcılara bu depolardan gönderiliyor. Bu şekilde ürün hem Amazon garantisi altına girmiş oluyor (Amazon deposuna gelen tüm ürünler kontrol edilip satış için onaylanıyor) hem de shipping süreçleri ve masrafları amazon tarafından karşılandığından satıcıların sipariş gönderim masrafları son derece azalıyor. Bu, özellikle bir ülkede yer alan bir markanın/şirketin/satıcının, bir başka ülkede satış yapmak istiyorsa çok işine yarayan bir özellik.

Amazon’un satıcılara sunduğu üyelik paketleri:

 • Bireysel paket – Üyelik ücreti bulunmuyor. Satıcılardan, her satışta satılan ürün başına 0,99 $ komisyon + değişken masraflar ücretleri alınıyor.
 • Profesyonel paket – Satıcılardan, aylık 39,99 $ üyelik ücreti + her satış için değişken masraflar için ücretleri alınıyor.

Amazon’da satış yapmak için detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Amazon’un mevcut olan 15 ülkedeki pazaryerlerinden hangisinde satış yaparsanız yapın, Amazon 190’dan fazla ülkeye gönderim yapabilme imkanı sağlıyor. Amazon’un gönderim yapmadığı veya kısmi olarak gönderim yaptığı ülkeler de mevcut tabii ki.

Amazon’un asla gönderim yapmadığı ülkeler Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan ve Suriye, Amazon’un yalnızca kısmı olarak gönderim yaptığı ülkeler ise Cezayir, Libya, Bahreyn, Malezya, Bengladeş, Fas, Butan, Burma, Bosna Hersek, Oman, Brunei, Pakistan, Çin, Katar, Mısır, Suudi Arabistan, Hindistan, Singapur, Japonya, Tunus, Ürdün, Türkiye, Kuveyt, BAE ve Lübnan. Amazon’un gönderim yaptığı tüm ülkeleri buradan görebilirsiniz.

1- Alibaba/AliExpress

Alibaba ve AliExpress’te, Çinli üreticiler dışında İspanya, İtalya, Rusya ve Türkiye’den üretici, toptancı ve KOBİ’ler de satış yapabiliyor. B2B veya B2C olarak yurt dışına ürün satmak istiyorsanız, bu platformlara sanki Türkiye’de bir online pazaryerinde mağaza açıyormuş gibi kayıt olabiliyorsunuz.

Alibaba

Dünyanın en büyük B2B e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba ile yurt dışına toptan ürün satabilirsiniz.

Dünyanın en büyük B2B pazaryerlerinden biri olan Alibaba’da, 190’ın üzerinde ülkeden küçük ve orta büyüklükteki işletmeler alışveriş yapıyor. Eğer siz de dünya genelinde 150’den fazla ülkedeki KOBİ’lere satış yapmak istiyorsanız, Alibaba’nın üyelik paketlerini incelemek için tıklayın.

Alibaba’da satış yapabilmek için zaten ücretli paketlerden birini seçmek zorunda olduğunuzdan, her siparişte komisyon ödemiyorsunuz. Alibaba 5000 $’ın üzerindeki siparişlerde satıcılardan %5 komisyon alırken, 5000 $’ın altındaki siparişlerde herhangi bir komisyon ücreti almıyor.

AliExpress

Tüm dünyanın en çok kullanılan e-ticaret platformu AliExpress ile siz de kolayca yurt dışına ürün satın.

Amazon ile birlikte dünyanın en büyük B2C pazaryeri olan AliExpress ile dünya genelinde hemen her ülkeye satış yapabilmek mümkün. AliExpress, satıcılardan herhangi bir mağaza açma ücreti talep etmiyor.

AliExpress’e satıcı başvurusu yapabilmeniz için gereken belgeler ise şunlar:

 • Vergi kimlik numarası
 • Şirket bilgileri (Ticaret Sicil Gazetesi, Ticaret Odası kaydı ve Vergi levhası)
 • İmza sirküleri

AliExpress’in, küresel İngilizce e-ticaret sitesinin yanı sıra Rusça, Portekizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Felemenkçe, Türkçe, Japonca, Korece, Taylandca, Vietnamca, İbranice, Arapça ve Polonyaca siteleri de mevcut. AliExpress’te satış yapmak için buraya tıklayarak üyelik başvurunuzu yapabilirsiniz. AliExpress, satıcılardan ürün satışı başına %5 ila %8 arası değişen komisyon ücretleri alırken, bunun haricinde hiçbir sabit ödeme istemiyor.

Yurt dışına satış yapmayı özetleyecek olursak

Her ne kadar size bu yazıda en büyük uluslararası pazaryerlerini tanıtmış olsak da dünya üzerinde daha birçok pazaryeri mevcut. Dünya genelindeki online pazaryerlerini webretailer.com’un online pazaryeri listesinden inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra online pazaryerleri, uluslararası pazarda e-ticaret yapmanın tek yolu değil elbette. İnternetten yurt dışına satış yaparak e-ticaretle yurt dışına açılmak isteyenlere değerli bilgiler ve anahtar noktalar sağlamaya çalışmış olsak da eğer e-ticaret yoluyla ihracat yapma niyetiniz ciddiyse uygun kurum ve kuruluşlardan profesyonel destek ve detaylı bilgi almanız son derece önemli.

Bunun yanında, yurt dışına ürün satmak istediğiniz ülkenin tüketim alışkanlıkları ve ürününüzün o ülkedeki satış potansiyeli üzerine mutlaka pazar araştırması yapmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Ticaret ciddi bir iş, hele de yurt dışına açılmayı planlıyorsanız. Bunun için yurt dışına ürün satmadan önce gerekli araştırmaları yapmanız, izinleri almanız ve bağlantılar kurmanız şart.

Türkiye’de Etsy’den nasıl ödeme alabilirsiniz?

Etsy üzerinde Türkiye’den satış yaparken ödeme alabilmenin iki yolu var. Bunlar:
– Havale yolu ile ödeme kabul etme (Ürün listelemede diğer ödeme seçenekleri arasından seçilmesi gerekiyor).
İyzico Etsy entegrasyonu veya Shopier Etsy entegrasyonu‘ndan birini satın almak.

AliExpress’te dükkan açabilmek için hangi belgeler gerekli?

– Vergi kimlik numarası
– Şirket bilgileri (Ticaret Sicil Gazetesi, Ticaret Odası kaydı ve Vergi levhası)
– İmza sirküleri

PayPal olmadan eBay’de satış yapılabilir mi?

Teoride evet, ancak pratikte hayır. eBay, her ne kadar yalnızca ABD’li satıcılardan onaylı PayPal hesabı istiyor olsa da uluslararası satıcıları MasterCard, Visa veya kapıda ödeme seçeneği ile satış yapabilmesi için de yine aktif bir PayPal hesabını eBay’e bağlamaları gerekiyor. Kısacası eBay’deki tüm ödemeler PayPal üzerinden satıcılara aktarılıyor.

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

E-ticaret İçin Online Pazar Araştırması Yapmanın 4 Adımı

E-ticarette Kullanılan Online Ödeme Yöntemleri ve Sistemleri

İnternetten 2. El Satış İçin En İyi 8 C2C Pazaryeri