Türkçe karşılığı yakın alan iletişimi (NFC), son zamanlarda teknoloji alanında çok fazla popülerleşmiş bir teknolojidir. NFC, iki elektronik aletin – birisi genellikle akıllı telefon gibi taşınabilir bir alettir- iletişimini sağlayan yeni nesil kablosuz bir iletişim yöntemidir. Yakın alan iletişimi teknolojisi, elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli iletişimi ve haberleşmeyi sağlar. Bluetooth ve Wi-Fi gibi kablosuz iletişim araçlarından çok daha yakın mesafeli, kullanılan donanıma göre 4-10 cm arasında bir menzile sahiptir. Bunun sebebi ise NFC ile yollanacak verilerin çalınmasını önlemek, istenmeyen karışmaların veya dinlenmelerin önüne geçebilmektir. Bu durum cihaz sahiplerine psikolojik rahatlık, kullanım kolaylığı ve güvenlik sağlamaktadır. Fakat yine de yakın alan iletişimi teknolojisi tam bir güvenlik garantisi verememektedir.

İki yakın alan iletişimi arasındaki bağlantı, saniyenin onda birinden daha kısa bir zamanda gerçekleşir. NFC teknolojisi, elektromanyetik dalgalarla çalışır. NFC teknolojisi ile haberleşen cihazların haberleşme frekansı 13.56 MHz seviyesindedir.

Yakın Alan İletişimi nerelerde kullanılır?

NFC bilgi alışverişi için ideal bir teknolojidir. Bluetooth gibi zahmetli ve zaman zaman diğer cihazlarla uyum sorunu yaşayan bir bağlantı yerine NFC uyumlu iki cihazla bu sorun ortadan kaldırılır. NFC uyumlu cihazların ikisini de açıp, birbirlerine hafifçe dokundurarak iletişim ya da bağlantı tamamlanır. Bunun dışında, örneğin müzelerde de NFC ile bilgi alışverişi sağlanıyor. Eserlerin altına uzun uzadıya açıklamalar yazmak yerine NFC etiketleri bırakılıyor. Ziyaretçiler telefonlarına bu etiketleri okuttuktan sonra eserlerin açıklamalarını ekranlarından rahatça görebiliyorlar. NFC teknolojisi aynı zamanda kimlik belgelerinde de kullanılmaya başlandı. Almanya’da 2010 yılından itibaren nüfus kartlarında bu çiplerden bulunuyor. Bu prosedür sayesinde devlete ait web sitelerinde online giriş gerektiren ya da yaş soran sitelerde çipleri okutup, içerikleri rahatça görebiliyorlar. Bunların dışında NFC kullanım alanları arasında:

  • Temassız kart okuyucuların olduğu her yerde ödeme,
  • Akıllı poster veya akıllı ilan panolarından bilgi ve özel indirimler alma; kampanyalardan yararlanma,
  • Ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini saklama,
  • Bina girişleri için kişisel bilgileri saklama,
  • Çektiğiniz fotoğrafı NFC uyumlu yazıcıya dokunarak gönderme,
  • Diğer yakın alan iletişimi uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşma,
  • Tabii ki de kredi kartlarındaki temassız ödeme,

gibi imkanları dkolaylıkla sunuyor.

NFC’nin geleceği ne durumda?

NFC sadece ödeme sistemleri ve bilgi akışı için değil, aynı zamanda pek çok yeni alana sıçrayabilecek ve diğer sistemlerle entegre olabilecek potansiyele sahip bir teknoloji. Son zamanlarda işletmeleri için yeni teknoloji yatırımları yapmayı düşünen işletme sahiplerine uygun ve inovatif bir yatırım olabilir. Daha çok temassız ödeme sistemleri ile yaygınlaşan yakın alan iletişimi teknolojisi, alanını giderek diğer yönlere kolaylıkla kaydırabilir. Fakat gerçekçi olmakta da fayda var; dünyada şu an bir kaç istisna dışında çoğu sistem hala deneme aşamasında. Yine de milenyum çağında olduğumuzu unutmamak ve teknolojinin günler içerisinde ne kadar hızlı ilerleme kaydedebileceğini de akılda tutmakta fayda var. Yakın alan iletişimi kullanan kişilerin ve yakın alan iletişimi kabul eden işletmelerin sayısı gün geçtikçe daha çok artıyor ve NFC’nin de önü, böylelikle her geçen gün daha çok açılmış oluyor.

https://blog.ikas.com/tr/isletmenize-en-uygun-yazarkasa-pos-nasil-secilir/