E-ticarette tedarikçiden aldığınız ürünleri doğrudan e-ticaret sitenizde ve pazaryeri mağazalarınızda topluca tek seferde listelemenin kolaylığını yaşamak ve tedarikçinin ürün listesinde değişiklik yaptığı durumlarda tek tek ürün bilgisi güncellememek için XML entegrasyonu kullanmanız şart!

XML nedir? XML entegrasyonu ne işe yarar?

Önce XML’in ne olduğunu anlarsak, XML entegrasonunun nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığı kafamızda çok daha net şekillenecektir.

XML (Extensible Markup Language) yani “Genişletilebilir Biçimlendirme Dili”, her bilgisayar tarafından kolayca okunabilecek dökümanlar oluşturmak için kullanılan bir yazılım dilidir.

Söz gelimi; nasıl, bir ürün listesi Microsoft Excel formatındayken kişiler bunu rahatlıkla okuyabiliyorsa bilgisayarların ve sistemlerin aynı ürün listesini rahatça okuyabilmesi için XML formatında kodlanmış olması gerekir. Ticarette bir toptancıdan ürün aldığınız zaman, ürünlerin bilgilerini (ad, model no, renk, fotoğraf vb.) içeren bir de XML dosyası alırsınız. Bu dosya sayesinde ürünleri hem bilgisayarınızdaki stok programına hem de e-ticaret sitenize ve pazaryerlerine rahatça aktarabilirsiniz.

XML entegrasyonu, tedarikçiden aldığınız ürünlerin XML formatındaki listesini e-ticaret sitenize veya pazaryeri mağazanıza yüklemenizdir. Bu entegrasyon sayesinde liste bir kere entegre edildikten sonra, tedarikçinin ürün tarafında yapacağı değişiklikler otomatik olarak sizin sisteminizde de güncellenecektir.

Şayet XML formatı olmasaydı, tedarikçiden aldığınız tüm ürünlerin bilgilerini farklı platformlara tek tek girmekle ve güncellemekle uğraşmanız gerekirdi ki bu da hem zaman hem para kaybı anlamına gelir.

XML entegrasyonu nasıl yapılır?

XML entegrasyonu, tedarikçiden aldığınız/alacağınız XML dosyasını entegre olacağınız yazılıma (e-ticaret veya pazaryeri) girerek yapılır. XML entegrasyonu yapabilmek için kullandığınız e-ticaret altyapısı sağlayıcısının veya satış yaptığınız pazaryerinin XML entegrasyonu talimatlarına uymanız yeterli olacaktır.

n11 XML entegrasyonu

Ürünlerinizi XML dosyası ile n11’e yüklemek için iki seçeneğiniz var. ikas XML entegrasyonu sayesinde, tedarikçiden temin ettiğiniz XML dosyasını doğrudan ikas’a yükleyerek tüm ürünleri n11’de listeleyebilirsiniz.

Veya eğer ikas kullanmıyorsanız, ikinci seçenek olarak XML dosyasını kendiniz yüklemeyi de tercih edebilirsiniz. Ürünleri n11’e XML formatında yüklemek için: “Ürün Yönetimi –> Toplu Ürün Yönetimi –> Toplu Ürün Yüklemeye Başla –> XML Dosyası Yükle”

Hepsiburada XML entegrasyonu

Tıpkı n11’de olduğu gibi eğer ikas kullanıyorsanız, XML entegrasyonumuz sayesinde tedarikçiden aldığınız XML dosyasını ikas’a yükleyebilir ve bu sayede doğrudan Hepsiburada’da listeleyebilirsiniz. ikas veya bir başka pazaryeri entegrasyonu kullanmadığınız aksi durumda, Hepsiburada satıcı panelinden Ürün Yükleme –> Toplu Ürün Yükleme bölümüne giderek bilsayarınızdan dosya yükleme seçeneği ile XML dosyanızı Hepsiburada mağazanıza aktarabilirsiniz.

GittiGidiyor XML entegrasyonu

ikas XML entegrasyonu ile ikas’a toplu olarak yüklediğiniz ürünleri doğrudan GittiGidiyor’da listeleyebilirsiniz. Bunun haricinde, eğer bir entegrasyon sağlayıcısı kullanmıyorsanız, GittiGidiyor’a XML ile ürün yükleme şansınız bulunmuyor. Bir pazaryeri entegrasyonu kullanmadan GittiGidiyor’a ancak XLS (Excel) formatında toplu halde ürün yüklemeniz mümkün.

Trendyol XML entegrasyonu

Aynı GittiGidiyor’da olduğu gibi, Trendyol’a XML formatında ürün yükleyebilmenin tek yolu bir entegrasyon altyapısı kullanıyor olmak. Bunun haricinde Trendyol’a ancak Excel formatında toplu ürün eklemek mümkün.

Pazaryeri mağazalarınızı ikas ile yönetin!

ikas ile birden fazla pazaryerini tek uygulamadan kolayca yönetebilirsiniz. XML formatında toplu ürün ekleme, tüm pazaryerlerinde gerçekleşen satışları aynı ekrandan kolayca takip edebilme, tüm pazaryerlerinde otomatik olarak stokları güncelleyebilmek ister misiniz?

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

Pazaryerleri hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

EPttAVM Komisyon Oranları ve Kargo Ücretleri 2020

Hepsiburada Komisyon Oranları 2020

n11 2020 Komisyon Oranları