Dolgun ücretler ödemek zorunda olduğunuz özel e-ticaret yazılımlarını veya Shopify, Ticimax vb. aylık ücret karşılığında kullanabileceğiniz e-ticaret altyapısı sağlayıcıları size pahalı geliyorsa gönül rahatlığıyla bu seçeneklere kıyasla çok daha az masraflı, ama yine de kaliteli WordPress tabanlı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Üstelik biraz vakit ayırarak, bunu kendi başınıza bile halletmeniz mümkün.

WordPress nedir?

WordPress, e-ticaret sitenizin işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. WordPress üzerinde bir e-ticaret sitesi oluşturabilmek için WooCommerce eklentisine ihtiyacınız var. WooCommerce, WordPress sitenizi bir e-ticaret sitesine dönüştüren ücretsiz bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde bir e-ticaret sitesinde olması gereken tüm aletleri WordPress sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress’te bir e-ticaret sitesi kurmak için neler gerekiyor?

Yanlış anlaşılma olasılığı olan şu konuya bir açıklık getirelim: WordPress üzerinden kuracağınız e-ticaret sitesi için de masraf etmeniz gerekiyor. Tek farkı, diğer e-ticaret sitesi oluşturma seçeneklerine kıyasla WordPress’in çok daha ucuz olması. WordPress üzerinden bir e-ticaret sitesi yapabilmek için şunlara ihtiyacınız var:

  • Web Hosting
  • Alan Adı
  • Tasarım (Tema)
  • Eklentiler ve Uzantılar (Uygulamalar)

WordPress üzerinde kuracağınız bir e-ticaret sitesi için bunların tamamını satın almak zorundasınız. Ne var ki bu, size diğer seçeneklere kıyasla inanamayacağınız kadar daha hesaplıya mal olacak.

WooCommerce uyumlu en iyi WordPress e-ticaret teması hangisi?

2020 yılı başı itibariyle bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken tüm özellikleri (modern tasarım, özelleştirme, WooCommerce eklentisi, kullanım kolaylığı vb.) size sağlayabilecek en iyi WordPress temaları, değerlendirme puanları ve fiyatları şu şekilde:

TemaTasarımÖzelliklerÖzelleştirmeKullanım KolaylığıWooCommerce EntegrasyonuFiyat
Astra⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐ Ücretsiz veya 59 $
Divi⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐ 89 $
Flatsome⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐ 59 $
Neve⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐ Ücretsiz veya 39 $
OceanWP⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐ Ücretsiz veya 39 $ + Tüm eklentiler için ekstra ücret
Porto⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ 59 $
Leto⭐⭐ ⭐⭐⭐ Ücretsiz
Shopkeeper⭐⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ 69 $
Monstroid2⭐⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐ 75 $
Depot⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐ 75 $
Ultra⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ 59 $
WoodMart⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ 59 $
Brutal⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ 108.95 $ (59.95 $ Genesis Altyapısı)
Block Shop⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ 79 $
Electro⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ 59 $
Karl⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ ⭐⭐ 108.95 $ (59.95 $ Genesis Altyapısı)

WordPress e-ticaret temalarının detayları ise şu şekilde:

1- Astra

Hesaplı ve Kullanışlı Bir WordPress E-ticaret Teması: Astra.

Astra’nın en güçlü yanları çok ciddi anlamda özelleştirilebilir olması, Elementor ve Visual Composer gibi sayfası tasarlama araçlarıyla birlikte çalışabilmesi, çok fazla özelliği olması, birden fazla tema opsiyonu sunması, her kategori ve nişe hitap etmesi ve tamamen responsive olması.

Astra kullanarak, sitenizin amacına ve kategorisine uygun ana ve iç sayfa tasarımları yapabilirsiniz. Sayfa tasarımlarının yanı sıra, Astra’nın e-ticaret için birçok uygulama ve eklentisi de bulunuyor.

Astra’nın kullanışlı bir ücretsiz paketi bulunuyor ve ücretli paket fiyatları 59 $’dan başlıyor.

2- Divi

Divi WordPress E-ticaret Teması.

Göz alıcı tasarımının yanı sıra kullanıcı deneyimini yükselten birçok özelliği ve özelleştirme seçeneği bulunan Divi, aynı zamanda sürükle bırak arayüzüne sahip kendi web sitesi tasarlama aracı sayesinde hem ana hem de alt sayfalarda CSS’yi değiştirmeye gerek kalmadan kolayca özelleştirmeler yapılabilmesini sağlıyor.

1000’e yakın önceden hazırlanmış WordPress düzenine erişebileceğiniz, WooCommerce uyumlu ve tamamen responsive olan Divi’yi kullanarak tamamen kafanıza göre bir e-ticaret sitesi yarabilirsiniz.

WooCommerce entegrasyonu bulunan Divi sayesinde ürün listelerini, ürün sayfalarını, satış ekranlarını ve e-ticaret sitenizde aklınıza gelen daha birçok unsuru kendi istediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz.

Divi, standart fiyat olarak bu listedeki WordPress e-ticaret temalarından biraz daha pahalı. Ücretsiz paketi bulunmayan Divi’nin başlangıç paket fiyatı 89 $.

3- Flatsome

Dünyanın En Çok Satan WordPress E-ticaret Teması Flatsome.

Flatsome, şu anda dünyanın en büyük WordPress tema satış platformu olan ThemeForest‘ta açık ara en çok satan e-ticaret teması. 100 binden fazla satan Flatsome hem çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip hem kullanımı son derece kolay hem de hem de hızlı bir WordPress e-ticaret teması.

Flatsome’ın en önemli özelliği, web sitesinin ön yüzünü kodlamaya gerek kalmadan özelleştirmenizi sağlayan web sitesi tasarlama aracı. WordPress’in blok yapısına uyumlu olan Flatsome’ın içerisinde bulunan 300’ün üzerinde hazır sayfa tasarımı ve onlarca sayfa ögesi sayesinde hem e-ticaret sitenize dilediğiniz kadar kullanışlı ve şık sayfa (ana sayfa ve alt sayfalar) yaratabiliyor hem de sayfalardaki en ufak ayrıntıları bile dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Flatsome’ın paket fiyatları 59 $’dan başlıyor ve fiyatın içine hosting ücreti de dahil.

4- Neve

Neve WordPress E-ticaret Temasının Ücretsiz Versiyonu da Mevcut.

Ücretsiz tema seçeneğine de sahip olan Neve’in içerisinde birçok hazır sayfa tasarımı ve sayfa ögesi bulunuyor. Bu WordPress e-ticaret teması listedeki ilk üç temaya kıyasla daha az özelliğe sahip olsa da en önemli artısı kurulumunun ve kullanımının çok kolay olması.

Siz, yükleme sırasında dilediğiniz tasarımı seçiyorsunuz ve Neve, WooCommerce eklentisi dahil gerekli tüm aletleri otomatik olarak yüklüyor. SEO uyumlu, Google hızı yüksek ve kullanıcı dostu olan Neve, ayrıca tasarım olarak da modern ve şık bir WordPress e-ticaret teması.

Neve’in, tüm ihtiyaçları karşılayan ücretsiz versiyonunun yanı sıra daha fazla özellik isteyenler için 39 $’dan başlayan paketleri de mevcut.

5- OceanWP

OceanWP, Birçok Özelleştirme Seçeneğine Sahip.

Hızlı ve responsive bir WordPress e-ticaret teması olan OceanWP’nin içerisinde aynı zamanda SEO ve sosyal medya özellikleri de mevcut.

Ne var ki OceanWP’nin asıl öne çıktığı husus, alışveriş sepeti popup’ı, özel “sepete ekle” butonu ve kullanıcıların ürün listesinden ayrılmadan herhangi bir ürünün özelliklerini incelemesine müsaade eden hızlı göz atma seçeneği gibi birçok kullanışlı ve modern e-ticaret arayüz özelliğine sahip olması.

Birçok eklenti ve uzantı sunan OceanWP’nin fonksiyonel bir ücretsiz paketi bulunuyor. Temanın standart paket fiyatı 39 $, ancak her uzantı ek ücrete tabi.

6- Porto

Dünyanın En Popüler İkinci WordPress E-ticaret Teması Porto.

Flatsome’ın ardından ThemeForest’ta en çok satan ikinci WordPress e-ticaret teması olan Porto’yu farklı kılan özellik, yalnızca e-ticaret amacıyla hazırlanmış, tekstilden oto yedek parçasına, ayakkabı mağazasından aksesuara ve birçok farklı nişte 20 tasarım varyantını içinde bulundurması.

Porto, başta tamamen özelleştirilebilir başlık alanları olmak üzere paralaks scroll (sayfada aşağı veya yukarı hareket ederken görsellerin de buna uygun olarak hareket etmesi), hızlı ürün inceleme, özelleştirilebilir ürün sayfaları, tercüme için WPML ve daha birçok özelliğe sahip.

Birçok özelliğe sahip olmasına karşın son derece hızlı olan ve düşük sunucularda bile kolayca yüklenebilen Porto’nun fiyatı 59 $.

7- Leto

Leto, Piyasadaki En İyi Ücretsiz WordPress E-ticaret Temalarından Birisi.

Leto’yu bu listedeki diğer tüm temalardan ayıran, tamamen ücretsiz olması. Leto’nun ücretli paketi bulunmuyor. Tabii ki özelleştirilebilme kapasitesi ve sunduğu özellikler de bu paralelde. Leto’yu kullanmak için tek yapmanız gereken temayı kurmak. Tüm eklenti ve özellikleri de bununla birlikte kurulmuş oluyor.

Leto tasarım açısından ücretli temalar gibi detaylı özelleştirilemiyor. Başlık alanını özelleştirebilir ve ana sayfanızı widgetlarla özelleştirebiliyorsunuz. Leto, sınırlı özelleştirme kapasitesine rağmen yine de sade, sade olmasına rağmen modern ve şık bir tasarıma sahip

Leto aynı zamanda mobilde de son derece hızlı ve uyumlu çalışan bir WordPress e-ticaret teması.

8- Shopkeeper

Shopkeeper, Tasarımıyla Pahalı E-ticaret Sitelerine Çok İyi Bir Alternatif

Shopkeeper’ın amacı modern, şık ve üst seviye online alışveriş deneyimi sunması.

Shopkeeper’ın bu listedeki diğer WordPress e-ticaret temalarından ayrıldığı en önemli nokta, bu temanın doğrudan e-ticaret için tasarlanmış olması. Bu nedenle dönüşüm ve satışları artırmak için en çok donanımın bu temada olduğu söylenebilir.

Hazır sayfa düzenleri sayesinde site geliştirme zamanını en aza indiren temanın ürün ve ürün listeleme sayfaları özellikle çok etkileyici. Diğer temalardan çok daha detaylı olan ürün sayfalarına uzun ürün açıklamaları yazılabildiği gibi ürün değerlendirmeleri, daha büyük ürün görselleri ve ilgili ürünler (çapraz ve üst satış için) eklenebiliyor.

Ürün sayfalarında YouTube video desteği bulunması, ürün fotoğrafları için yakınlaştırma ve küçük pencerelerde açma özelliği sunması, yine ürün sayfalarında aydınlık ve karanlık mod seçeneği olması, WPML tercüme opsiyonu olması, başlık alanının özelleştirilebilmesi ve daha birçok özelliğe sahip. Ayrıca dünyanın en iyi WordPress sliderı olan Revolution Slider’ın ücretsiz versiyonu da yine Shopkeeper ile ücretsiz olarak geliyor.

Shopkeeper’ın paket fiyatı 69 $.

9- Monstroid2

Monstroid2 WordPress E-ticaret Teması.

Tema seçenekleri paneline sahip olan Monstroid2, aynı zamanda 300’den fazla hazır tasarlanmış sayfa seçeneğine sahip.

500’den fazla önceden tasarlanmış sayfa bölümüne (sayfa elemanları), değiştirebileceğiniz sayfa kaplamalarına ve birden fazla renk şemasına sahip olan Monstroid2, aynı zamanda son derece kolay ve hızlı kuruluyor.

Tamamen WooCommerce uyumlu olan Monstroid2, WooCommerce’in alışveriş sepeti, ürün listeleri, satın alma ekranı ve diğer birçok e-ticaret ögesi için özelleştirme seçenekleri sağlıyor.

Ücretsiz paketi bulunayan bu WordPress e-ticaret temasının paket fiyatı 75 $.

10- Depot

Butik Mobilya ve Ev Malzemeleri Satanlar İçin Bir WordPress E-ticaret Teması: Depot.

Asıl olarak mobilya ve ev eşyaları ticareti üzerine tasarlanan Depot, oldukça sade bir tasarıma sahip.

Depot’nun sunduğu farklı türde sayfa şablonları, tasarım ögeleri, özelleştirilebilir araçlar ve sayfa düzenlerinin hepsi iyi düşünülmüş, optimize edilmiş ve ana sayfa veya iç sayfalarda kullanılmaya uygun.

Bunların haricinde sipariş takibi, referanslar, kullanım koşulları, satın alma sayfası, S.S.S. ve iletişim tarzı sayfalar için oldukça iyi miktarda çeşide sahip.

Blog sayfası için kalıpları da bünyesinde barındıran Depot, online dükkan için de pratik kategorilendirme, fiyat filtrelemesi, ürün takibi, kullanıcı girişi/kaydı, kolay ürün inceleme özelliği ve geniş miktarda ürün yerleştirme/düzenleme seçeneği sunuyor.

Çok şık ürün galerileri, kullanıcı yorumları bölümü, ürün filtreleri, alışveriş/istek listelerine sahip olan Depot, aynı zamanda kısa kodlar ile ürün sayfalarına farklı ögeler eklemenize de izin veriyor. Depot’nun bu özellikleri sayesinde, ürün sayfalarında müşterilere ürünün satış miktarını, özel teklifleri ve benzer alakalı ürünleri (çapraz veya üst satış için ideal) gösterebilirsiniz.

Depot’nun fiyatlandırması da Monstroid2 ile aynı. Bu WordPress e-ticaret temasının ücretsiz paketi bulunmuyor ve fiyatı 75 $.

11- Ultra

Ultra WordPress E-ticaret Teması, Orta Karar Bir Seçenek.

Themify’ın en başarılı WordPress e-ticaret teması olan Ultra, özellikle ilk kez bir e-ticaret sitesi kuracaklar için çok ideal.

Ultra, başlangıç için birçok düzen ve tasarımı, WPML tercümanı ve WooCommerce optimizasyonu ile çok amaçlı bir WordPress e-ticaret teması.

Temada 30’dan fazla hazır sayfa düzeni bulunuyor. Tek sayfa düzenindeki ana sayfada birçok animasyon ve grid tabanlı galeriler bulunuyor.

Dükkan sayfasında her şey son derece basit tasarlanmış. Müşteriler, ana dükkan sayfasından ayrılmadan (yani ürün sayfalarına girmeden) sepete ürün ekleyebiliyorlar. Bunun haricinde ürün sayfalarında müşteri değerlendirmeleri, ürün açıklaması, ürün görselleri ve alakalı ürünler (çapraz ve üst satış için) için bölümler yer alıyor.

Ultra temasının fiyatı 59 $.

12- WoodMart

WoodMart; Şık, Dolu Dolu, Özelleştirilebilir Ama Biraz da Kullanımı Karışık Bir WordPress E-ticaret Teması.

Asıl olarak bir ahşap mobilya e-ticaret sitesi olarak yaratılan bu WordPress e-ticaret teması, ThemeForest’ta 10 bin civarı kişi tarafından satın alınmış.

Her ne kadar ilk bakışta ahşap mobilya satışı temasına sahip olsa da bir kez siteden ahşap görsellerini kaldırdınız mı, ortaya çok amaçlı bir WordPress e-ticaret teması çıkıyor. WoodMart’ın içerisinde farklı nişler için hazırlanmış çeşitli başlangıç siteleri mevcut. Bunu yanı sıra WoodMart’ın içerisinde başlıktan alt bilgi kısmına kadar temanın her yerindeki tekil ögeleri değiştirebiliyorsunuz. Temanın ayrıca özelleştirilebilir bir cookie popup’ı da mevcut.

WoodMart, çok fazla ürünü olan daha büyük e-ticaret sayfaları için çok etkin bir yapıya sahip. Özellikle temanın sahip olduğu başarılı kategorizasyon özelliği, müşterilerin site içerisinde kolayca aradıklarını bulabilmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra ürün listeleri, dükkan sayfası ve ürün sayfaları da oldukça başarılı.

Dönüşüm alabilmek için son derece iyi optimize edilmiş bu WordPress e-ticaret temasının paket fiyatı 59 $.

13- Brutal

Sade, Minimalist ve Hedef Odaklı Bir WordPress E-ticaret Teması: Brutal.

Minimal ve sade bir WooCommerce e-ticaret teması arayanlar için en ideal seçenek Brutal. Temanın anasayfası, ögeleri dinamik ve hareketli biçimde yüklemenize olanak sağlayacak şekilde interaktif.

Bu temada ürünlerinizi etkileyici göstermek için uğraşmanız gerekmiyor. Ürün sayfaları son derece temiz ve kalabalık ögelerle sayfayı doldurmak yerine ürünün en önemli özelliklerini öne çıkarıyor.

Tamamen responsive olan bu WordPress e-ticaret teması, daha ziyade kıyafet ve diğer life-style ürünleri satmak için tasarlanmış modern ve minimalist bir tema. Bu, temayı güzel görseller ve kaliteli ürün görselleri ile doldurarak daha da göz alıcı bir hale getirebilirsiniz.

49 $’lık Brutal temasını kullanabilmek için 59.95 $ ödeyerek Genesis Altyapısı da satın almanız gerekiyor.

14- Block Shop

Yeni WordPress Editörü İçin Tasarlanan Bir E-ticaret Teması: Block Shop.

Block Shop WooCommerce’in kendi yaptığı bir WordPress e-ticaret teması olan Block Shop’un en önemli özelliği, WordPress’in 2019 başında 5.0 versiyonundan itibaren getirdiği blok editörüne (Gutenberg Editör) özel olarak yapılmış olması. Block Shop birçok temanın aksine, blok editörle tam uyumlu ve optimize olarak çalışıyor.

Temiz ve minimal bir tasarıma sahip olan Block Shop’un responsive düzeni güzel ürün görselleri kullanımını gerektiriyor. Temanın ürün sayfaları son derece şık, ancak müşteriler için alışveriş yapmayı kolaylaştıracak kadar da basit.

Block Shop’u diğer WordPress e-ticaret temalarından ayıran en belirgin tasarım özelliği başlık ve alt bilgi kısımlarının sayfanın sağ ve sol kısımlarına yerleştirilmiş olması.

Farklı tipte ürünler için çok miktarda ürün şablonu sunan Block Shop’un satın alma sayfası da son derece şık. Block Shop’un fiyatı 79 $.

15- Electro

Elektronik Dükkanınız İçin En Uygun WordPress E-ticaret Teması Electro.

Eğer bir elektronik veya teknoloji dükkanı açacaksanız, aradığınız tema Electro. Bu WordPress e-ticaret teması tamamen bu niş için optimize edilmiş.

Güçlü bir tasarıma sahip olan Electro, sayfa yapısına uygun birden fazla hazır ana sayfa düzeni ve tasarımına sahip.

Electro ayrıca özelleştirilebilen başlık tiplerine, iyi bir tipografiye, ücretsiz sayfa tasarım eklentisine, widgetlara ve WooCommerce’e has ürün sayfası düzenlerine sahip.

Her ne kadar Electro öncelikli olarak bir teknoloji market olarak optimize edildiyse de diğer niş kategoriler için de rahatlıkla tercih edilebilir. Electro’nun fiyatı 59 $.

16- Karl

Modern ve Farklı Bir E-ticaret Sitesi Tasarımı İstiyorsanız Aradığınız WordPress Teması Karl!

Bu WordPress e-ticaret teması, tasarım ve müşteri deneyimi olarak listedeki diğer temalardan tamamen ayrılıyor. Tek sayfa olan bu temada aşağı inilmiyor, bunun yerine sağa kaydırılarak diğer bölümlere gidiliyor. Temanın tipografisi de son derece orijinal.

Aynı sayfa yapısı, temanın ürün listelerinde de kullanılmış. Her sağa kaydırmada bir ürün görüntüleniyor. Tekil ürün sayfaları ise daha klasik bir yapıda: Ürün görselleri solda, ürün açıklaması ve “sepete ekleyin” butonu sağda yer alıyor ve kullanıcı daha fazla bilgi için sayfada aşağı iniyor. Ne var ki düzen klasik olmasına karşın yapı daha modern. Solda yer alan ürün görseli sayfanın tamamını kaplıyor ve aşağı inildikçe görüş alanında kalıyor.

Son derece orijinal bu WooCommerce teması modern ve niş giyim ürünleri satacaksanız oldukça havalı.

Tıpkı Brutal’da olduğu gibi, 49 $’lık Karl temasını kullanabilmek için 59.95 $ ödeyerek Genesis Altyapısı da satın almanız gerekiyor.