2008 yılında hayatımıza giren fakat 2016 yılına kadar ülkemizde kullanımı %1’i geçmeyen temassız ödeme, 2019 yılında %10’luk bir kullanıcı oranına ulaştı. 2020’de çıkan pandemi ile temassız ödeme kullanımı çok hızlı bir şekilde artışa geçerek ilk 6 ayda ikiye katlandı ve %22’ye ulaştı. Bu oran her geçen gün daha da büyüyor ve temassız ödeme tüketici davranışlarında kendine bir yer ediniyor. Temassız ödeme teknolojisi çok daha büyük bir değişimin öncüsü olabilir.

Temassız ödeme sistemi, ödeme aracı ile POS cihazı arasında doğrudan bir temas olmadan ödeme yapmaya yarayan bir sistemdir. Mikro alışverişlerinizde kullanabileceğiniz bu sistemde 120 liraya kadar olan alışverişlerinizde temassız ödeme yapabiliyordunuz. Fakat 18 Mart 2020 tarihinden itibaren salgına karşı teması azaltmak amacıyla bu limit 250 TL olarak güncellendi. Böylece temassız ödeme yöntemi hem işletmeler hem de tüketiciler tarafından hızlı bir şekilde benimsendi.

Temassız ödemenin bu yükselişi yeni bir ekonomik modelin ve tüketim alışkanlığının tabanını oluşturabilir. Ödeme sisteminin elektronikleşmesi, nakit para gibi fiziksel ödeme araçlarının sonunu getirebilir.

Temassız Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

Temassız ödeme, radyofrekans dalgaları ile çalışan bir sistemdir. Temassız ödeme özelliği olan kartların içerisinde radyofrekans dalgaları yayan bir çip ve anten bulunur. Kartınızı ödeme terminaline yaklaştırdığınızda radyofrekans dalgaları ile kart bilgilerinizi terminale ileterek ödeme işlemini gerçekleştirir. Bu teknolojiye “Radio Frequency Identification Technology” yani RFID denir.

Temassız Ödeme Araçları

Temassız ödeme sistemi radyofrekans gibi çok basit bir sisteme dayandığı için pek çok farklı formda da kolayca uyarlanabilir. Günümüzde temassız ödeme için en çok kullanılan yöntem hala kredi kartları olsa da, akıllı cihazların RFID teknolojisine benzer bir sistem olan NFC teknolojisiyle donatılması akıllı cihazları yeni bir ödeme yöntemi olarak öne çıkarıyor. Cep telefonlarının ve akıllı saatlerin temassız ödeme imkanı sunması, oyun değiştirici bir gelişme olabilir. Kart ve nakit para taşıma ihtiyacının gitmesi, cüzdan taşıma gibi alışkanlıklarımızı değiştirebilir. Ayrıca bu teknolojinin mikro boyutlara sığdırılabilmesi, yeni ödeme cihazları geliştirilmesine de ön ayak olabilir.

Pandemi ile nakit paranın cazibesi azalıyor

Amerika'da yapılan bir araştırmada tüketicilerin %55'i nakit paranın güvenli bir ödeme yöntemi olmadığını düşünüyor. 2020 pandemisi ile insanların "dokunma" algısı da değişti. Artık insanlar en az temas ile işlerini halletmek istiyor ve bunun kalıcı bir tüketici psikolojisi olacağı öngörülüyor. Temassız ödeme bu durumdan en çok faydalanan trendlerden birisi oldu. Aynı araştırmada tüketicilerin %82'si temassız ödemenin daha "hijyenik" bir ödeme yöntemi olduğunu düşünüyor.

2020'nin ilk çeyreğinde global temassız ödeme hacmi %40 arttı. Temassız ödemenin daha fazla akıllı cihazla entegre olması ve yöntemin bir tüketici davranışı haline gelmesi, pandemi sonrası da bu artışı devam ettirecektir. Peki temassız ödemenin yaygınlaşması ne gibi sonuçlara yol açabilir?

Temassız ödeme ticaret sisteminde neleri değiştirebilir?

Temassız ödemenin gelecekteki yeri oldukça açık. Kullanımı gittikçe artan bu sistem gelecekte neleri değiştirebilir?

  • Nakit paranın sonu

Temassız ödemenin kolaylığı ve pandemi ile temassız işlemlere rağbetin artması ile nakit paranın kullanımı giderek azalacaktır. Son zamanlarda online ödeme sistemleri ve ApplePay, PayPal, Cash App gibi uygulamalar ile nakit paranın cazibesi azalıyordu. Pandemi ile nakit para tüm güvenilirliğini kaybetti diyebiliriz.

  • Elektronik para birimleri

Temassız ödeme ile alışveriş araçlarımız elektronikleşiyor. Artık insanların binlerce yıldır kullandığı fiziksel araçlar ile ticaret yapma sistemi yerini elektronik sistemlere bırakıyor. Son yıllarda Bitcoin ile adını duyuran elektronik para birimleri oldukça popülerleşti. Temassız ödeme sistemi geliştikçe, bu para birimleri günlük mikro alışverişler için de kullanılabilir. Bu durum, ulusal para birimlerini tehdit eden ve yeni bir ekonomi sistemi başlatabilecek bir değişimdir. Temassız ödeme, akıllı cihazlar ile ödeme imkanı sağladığı için, bu değişimin en büyük parçalarından biri olabilir.

  • Tüketici davranışları

Tüketicilerin saniyeler içerisinde alışveriş yapabilmesi, yeni bir tüketim alışkanlığı doğurabilir. Elektronik alışverişler sırasında hızlı ödeme yöntemleri ile tüketicilerin görmedikleri ürünü saniyeler içerisinde satın alması son yıllarda tüketicileri yeni bir tüketim alışkanlığına itti. Şimdi bu hızlı tüketim yönteminin fiziksel mağazalara gelmesi, yeni bir tüketim eğilimi doğuracaktır.

  • Akıllı ticaret sistemleri

Bu sistem tabi ki sadece tüketicileri değil markaları da yeni satış yöntemleri bulmaya itti. Temassız ödeme ile müşterilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak istiyorlar. Buna en güzel örneklerden birisi ise Amazon'un temassız alışveriş yöntemi. Aldığınız ürünleri mağaza içerisindeki sensörler ile otomatik olarak tanımlayan ve alışverişiniz sonrası hiç bir ödeme işlemi yapmadan mağazadan ayrılabileceğiniz bir sistem olan Amazon GO'yu hizmete açtı.

Ayrıca temassız ödeme birçok farklı sistemle entegre çalışabildiği için daha akıllı ve pratik bir hayat sunuyor. Örnek olarak artık çoğu toplu taşıma aracında temassız kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor.

Temassız ödeme sessiz bir şekilde ticaret dünyasını ele geçiriyor. Temassız ödemenin ticaret sisteminde yaratacağı değişiklikleri şimdiden öngörmek mümkün olsa da, bu değişikliklerin global ekonomi düzeninde yaratacağı değişiklikleri ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

ikasPOS akıllı mağaza yönetim sistemi ile işlerinizi kolaylaştırın!

ikasPOS ile artık perakende mağazanızda stok tutmak, satış yapmak ve faturalandırmak çok kolay! ikasPOS ile mağazanızın yönetimini ele alın!

ikasPOS'u 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: