Etsy'de satış yapmayı düşünüyorsanız, öncelikli hedefinizin yurt dışına (ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa'ya) satış yapmak olduğunu anlamalısınız. Yabancı Etsy müşterileri, eğer bir Etsy dükkanı kendilerine PayPal veya Etsy Payments seçeneği sunmuyorsa o dükkandan alışveriş yapmadan önce en iyi ihtimalde birkaç kez düşünüyorlar, en kötü ihtimalde ise alışveriş yapmaktan tamamen vazgeçiyorlar.

Bunun sebebi, Etsy Payments ve PayPal'ın tek tuşla kolay ve güvenli ödeme imkanı sunması. Diğer ödeme seçenekleri (Etsy'nin "Other" kategorisi) bunu müşterilere sunamadığından genelde tercih edilmiyor.

PayPal'ın 2016'da Türkiye'den çıkış yapması ve Etsy Payments'ın da Türkiye'de açık olmamasından dolayı, Türkiye'den Etsy'de satış yapmaya çalışan birinin en büyük sorunu, ödeme kanallarının kısıtlılığı.

Ürününüze ne kadar güvenirseniz güvenin, ödeme kanallarının kısıtlı olması nedeniyle bol bol sayfa görüntülenmesi alsanız da ürünler müşteriler tarafından sıkça favorilere eklense de ne yazık ki istediğiniz satış miktarına ulaşamama riski mevcut.

Türkiye'de, Etsy üzerinden ödeme almak mümkün mü?

Etsy'de satış yapmak isteyip de bir türlü başlayamayan, başlamaya cesaret edemeyenlerin en çok sorduğu, ama bir türlü net bir cevap alamadığı soru bu. Cevabı basit: Evet, var! İnternette oldukça fazla sorulan bu soruya, nihai ve anlaşılır bir cevap vermek istedik.

Etsy üzerinden nasıl ödeme alabilirsiniz?

Eğer Türkiye'de yaşıyor ve Etsy'de satış yapıyorsanız (veya yapmak istiyorsanız) ödeme almak için kullanabileceğiniz 2 kanal var:

1- Yurt dışına satış yapmak için kullanabileceğiniz pazaryerleri yazımızda da bahsettiğimiz gibi İyzico veya Shopier entegrasyonlarından biri veya Payoneer üzerinden ödeme almak.

2- Yurt dışında, Etsy Payments ve PayPal'ın kullanılabildiği bir ülkede şirket kurarak kendinize ticari bir PayPal hesabı oluşturmak ve Etsy Payments kullanmak.

Etsy'de ödeme alabilmek için İyzico, Shopier veya Payoneer kullanmak

Eğer Türkiye'den hiç ayrılmadan Etsy'den ödeme alabilmek istiyorsanız, İyzico veya Shopier'ın entegrasyonlarını veya Payoneer'ı kullanmanız gerekiyor.

Ancak bu yöntemlerin negatif yanı, yazının başlarında da bahsettiğimiz gibi, Etsy müşterileri için diğer ödeme yöntemleri kategorisine dahil oluyor olmaları. Yabancı Etsy müşterileri, tek tuşla hızlı ve güvenli ödeme imkanı sağlayan Etsy Payments ve PayPal haricindeki diğer ödeme yöntemlerini pek tercih etmiyor.

Diğer ödeme yöntemleri, müşterileri farklı yollardan ödeme onayı yapmak (e-posta üzerinden) zorunda bırakıyor. Siz olsanız, daha önce hiç adını duymadığınız bir sistemden e-postanıza düşen "Ödeme yapmak için buraya tıklayın." benzeri bir mesajı yanıtlar mıydınız? İşte diğer ödeme yöntemleri kategorisi, Etsy'de tam olarak bu nedenle tercih edilmiyor!

Yurt dışında bir şirket kurarak Etsy'de satış yapmak

Etsy, Etsy Payments kullansanız bile bu ödeme hizmetine bağlayacağınız hesabın, eğer mümkünse bir PayPal hesabı olmasının çok daha güvenilir ve avantajlı olacağını belirtiyor. Ülkemizde ne PayPal ne de Etsy Payments kullanılamadığından, bu hizmetleri kullanabilmek için yurt dışında bir şirket kurmanız gerekiyor.

Etsy Payments'ın geçerli olduğu ülkelerde, zaten PayPal hesapları otomatik olarak Etsy Payments ile entegre ediliyor. Yani Etsy Payments'ın geçerli olduğu bir ülkede şirket kurarak satış yapmayı düşünüyorsanız, o ülkede açacağınız ticari PayPal hesabı otomatik olarak Etsy Payments sistemine entegre olacak.

Eğer Etsy Payments'ın olmadığı bir ülkede şirket kuracaksanız, yalnızca bir PayPal hesabı oluşturarak bunu Etsy mağazanıza bağlayabilirsiniz. PayPal, Etsy Payments'tan bağımsız olarak da Etsy'nin güvenilir satın alma yollarından biri olduğu için müşteriler bu yolla da alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Etsy'de küçük hacimli satış yapacaklar için...

Bu kısmı daha ziyade şirket olmayan, evden kendi ek gelirini kazanma amaçlı olarak Etsy'de satış yapmayı düşünenler ve bir büyüme planı olmayanlar için not olarak ekliyoruz.

Eğer yurt dışında yaşayan (PayPal ve Etsy Payments'ın kullanılabildiği bir ülkede) ve PayPal hesabı olan güvendiğiniz bir yakınınız varsa Etsy dükkanınızı bu kişinin üzerine açarak, ödeme yöntemini bu kişinin PayPal hesabı olarak atayabilirsiniz. Bu senaryoda, dükkan ve tüm satış o kişinin üzerine gözükeceğinden, bu kişinin finansal konuları aranızda halledebileceğiniz kadar güvenilir biri olduğundan emin olmalısınız.

Eğer hedefiniz eninde sonunda Etsy üzerinden satış yaparak büyümek ise siz siz olun, başından bu yola girmeyin.

Son olarak bir uyarıda bulunalım!

Etsy'de satış yapma hedefiniz ister büyük hacimli ister ufak çaplı olsun, yurt dışında sizin adınıza bir PayPal hesabı açıp size Etsy üzerinden belli bir komisyon karşılığında satış yapma vaatlerinde bulunan kişilere sakın itibar etmeyin! Doğru düzgün, yasal ve büyüme potansiyeli olan bir iş yapabilmenin yolu, işi en başından itibaren resmi ve kitabına uygun yapmaktan geçer, bunu unutmayın.


E-ticaret ve pazaryerleri hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

WooCommerce Uyumlu En İyi 16 WordPress E-ticaret Teması

Shopify Üzerinden Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?

Yurt Dışına İnternetten Satış Yapmak İçin En İyi Pazaryerleri