Ülkemizde e-ticaret sektörü her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Son yıllarda sabit fakat hızlı bir ivme ile gelişmeye devam eden e-ticaret sektörü, 2020’de COVID-19 salgını ile hacmini ikiye katladı. E-Ticaretteki bu gelişme, hem büyük firmaları hem de KOBİ’leri işletmelerini e-ticaret trendlerine ayak uydurmaya itti. Böylece 2020’nin ilk 6 ayında e-ticaretin genel ticaret içerisindeki oranı %15’e yaklaşmış durumda.

Türkiye, çoğunluğu genç olan 83 milyon nüfusu ve 62 milyon internet kullanıcısı ile çok büyük potansiyele sahip bir ülke. Bu potansiyel, Türkiye’nin e-ticaret geleceği için umut vericidir. 2019 Haziran ayından 2020 Haziran ayına kadar internet kullanıcısı sayısı 4% oranında arttı. Bu oran 2.4 milyon kişiye denk gelmekte.

Türkiye'de 2020 yılında 2.4 milyon yeni internet kullanıcısı doğdu.

Bu kadar hızlı büyüyen bir pazarın Türkiye ekonomisine ve işletmelere sağlayacağı faydalara değineceğiz. Öncelikle Türkiye’nin 2020 yılının ilk 6 ayındaki performansını inceleyelim.

Türkiye'de internet kullanıcıları online alışveriş yapma eğilimi gösteriyor.

Türkiye'de internet kullanıcılarının e-ticaret alışverişlerine yatkın olduğunu söylemek mümkün. 16-64 yaş arası internet kullanıcılarının 81%'i, ayda en az bir kere online mağazaları ziyaret ediyor. 63%'ü ise ayda en az bir defa online alışveriş yaptı. Pandemi ile bu oranlar daha da yükseldi ve Türkiye'de e-ticaret sektörü, 2020'nin ilk 6 ayında hacmini ikiye katladı.

Türkiye'de e-ticaret hacmi 2020 yılında %64,7 artış gösterdi.

2020 yılında Türkiye'de e-ticaret sektörü ilk 6 ayda 91,7 milyar lira hacme ulaştı. Burada pandeminin etkilerini görmek mümkün. Sokağa çıkma yasakları ve hastalık korkusu tüketiciyi e-ticaret ile alışveriş yapmaya itti. Özellikle gıda ve süpermarket alışverişlerinde online hizmetler %434 artış gösterdi. Tabii ki Yemeksepeti, Getir ve Migros SanalMarket gibi uygulamaların başarısını da göz ardı etmemek gerekir. Bu trend ile neredeyse tüm süpermarket markaları e-ticaret altyapılarını kurmaya başladı.

En çok artışı %434 ile gıda sektörü gösteriyor.

Sektörel bazda artışlarda "gıda ve süpermarket" siparişleri öne çıkarken, yazılım sektöründe de %116'lık bir artış görülmekte. Pandemi ile evden çalışma sistemine geçilmesi, şirketlerin yazılım ihtiyaçlarını artırdı. Ayrıca "bionluk" gibi freelancer portalları ile yazılım hizmetleri daha ulaşılabilir bir hale geldi. Bu etkenler 2020 yılının ilk 6 ayında yazılım sektörünün e-ticaretteki hacmini büyütmeye yaramış olabilir. Bu durumdan elektronik ürünler sektörünün etkilenmiş olması da mümkün.

2020'nin ilk 6 ayında hacmini kaybeden e-ticaret sektörleri de bulunmakta. Bunların başında %51'lik bir oran ile "seyahat" işlemleri geliyor. 2019 yılının ilk 6 ayında 4,4 milyar TL e-ticaret hacmine sahip olan seyahat sektörü, 2020 yılının ilk 6 ayında 2,2 milyar TL'ye geriledi. Seyahat sektörünü, %42'lik bir kayıpla havayolları takip ediyor. 2019 yılının ilk 6 ayında 7,4 milyar TL e-ticaret hacmine ulaşan havayolları sektörü,  2020'nin Haziran ayına kadar 3 milyar TL'den fazla kayıp vererek 4,3 milyar liraya geriledi.

Türkiye'de e-ticaretin en yaygın kullanıldığı şehirlerin başını 3 büyükşehir çekiyor. İstanbul, Türkiye'nin toplam e-ticaret hacminin neredeyse yarısını oluşturuyor. İstanbul'da özellikle gıda ve süpermarket alışverişleri için e-ticaret sistemleri tercih ediliyor.

Türkiye'de e-ticaret işlemlerinde ortalama sepet tutarı 107,7 TL olarak tespit edilmiş. Ödeme yöntemlerinde ise kredi kartı ile yapılan ödemeler ortalama 178,8 TL, havale ve EFT ile yapılan ödemeler 63,2 TL, kapıda ödeme yöntemi ise ortalama 70,6 TL tutarındaki sepetler için yapılıyor. Kategori bazında ortalama sepet tutarları ise şu şekilde;

Türkiye'de genel ticaret 2019 yılından 2020 yılına 1 milyar TL küçülerek gerilerken, e-ticaretin iki katına çıkmış olması, Türkiye'de tüketicilerin yeni bir tüketim alışkanlığına yöneldiğini gösterebilir.

Tüm bu güzel verilerin yanında, Türkiye'de e-ticaretin eksik olduğu noktalar da bulunmakta. Bu yazıda geçen tüm veriler iç pazarda yapılan ticari işlemlere aittir. E-ticaret içerisinde Türkiye'den dışarıya yapılan e-ticaret işlemleri sadece %5'lik bir oranla 4,5 milyar TL yani 500 milyon dolar hacme sahiptir. Ucuz işgücü ve ucuz üretime sahip Türkiye'de bu oranın çok daha yukarılara taşınması olasıdır. Bunun için e-ihracat teşvikleri sunulmuş olsa da, PayPal gibi ödeme sistemlerinin olmaması Türkiye'de üreticileri ve hizmet sağlayıcıları dünya pazarından geri bırakmakta ve global pazaryerlerine mahkum etmektedir.

E-İhracat ile ilgili daha fazla bilgi alabilmek için "E-ihracat nedir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Ticaretin bu ivmeyi yakalamış olması özellikle KOBİ'lerin dijital dönüşüme ayak uydurmasını teşvik etti. Türkiye'de e-ticaretin potansiyeli KOBİ'ler tarafından da anlaşılmaya başladı. Ayrıca Türk pazaryerlerinin operasyonlarını genişletmesi, gıda ve süpermarket uygulamalarının çoğalması ile Türkiye'de e-ticaretin 2023 yılında 300 milyar liraya ulaşması beklenmekte.

Kaynaklar:

ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!


E-Ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: