Markaların birbiriyle kampanya savaşına girdiği Kasım ayı kampanyalarına dair veriler belli oldu. Türkiye genelinde bir önceki seneye göre %9.36 artış gözlemlenirken, Trendyol 1,5 milyar ziyaret ile rekor kırdı.

2020 yılının başından bu yana Türkiye’de e-ticaretin hızlı bir şekilde büyüdüğüne tanık olduk. Pandemi etkisiyle perakendecilerin dijitalleşmesi hızlanırken, tüketicinin de dijital tüketime olan yatkınlığı arttı. Bu yatkınlık tüm dünyada “Black Friday” olarak bilinen, ülkemizde de “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma” gibi isimlerle geçen kampanya dönemine de yansıdı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde bir önceki seneye göre toplam işlem sayısı ve ortalama sepet tutarı gibi değerlerde artış yaşandı.

Türkiye genelinde dönüşüm oranları arttı

Insider tarafından hazırlanan ve 25 ülkede Black Friday kampanyalarının incelendiği raporda, global satışlarda elde edilen gelirlerde bir önceki seneye göre %36.31’lik artış görülmüş. Türkiye’de ise bu rakam %9.63 seviyesinde belirlenmiş.

Global verilerde dönüşüm oranları %16.05 artış gösteriyor. Türkiye’de ise dönüşüm oranlarının artış gösterdiği kategorilerin başında ev ve mobilya ürünleri, ayakkabı ve takı & aksesuar ürünleri geliyor.

Türkiye’de yapılan Kasım alışverişlerinde ortalama sepet tutarında da artış görülüyor. Özellikle ev ve mobilya ürünlerinde ortalama sepet tutarı %35.97’lik artış yaşamış. Türk tüketiciler elektronik aletlere %29.93 daha fazla harcarken, ayakkabılarda ise %11.68 artış yaşanmış. Ortalama sepet tutarındaki artışlarda bir önceki seneye göre enflasyonda ve ürün fiyatlarında yaşanan artışı da göz önünde bulundurabiliriz.

Trendyol'dan yeni bir rekor!

Trendyol’un açıkladığı Kasım kampanyaları verileri ise Trendyol’un başarılı bir sezon geçirdiğini gösteriyor. Geçen senenin verileriyle kıyaslandığında bu sene Kasım ayı satışları %158 büyüme gösterdi. “Efsane Günler” ve “Süper İndirim Günleri” adıyla düzenlediği kampanyalarda Trendyol üzerinden toplam 60 milyon adet ürün satışı gerçekleşti. 5 milyon çeşit ürünü indirimli fiyatla satışa sunan Trendyol’da, 450 milyon ürün favorilere eklendi.

Kasım ayı boyunca hem dijital hem de konvansiyonel medya araçlarını kullanarak kampanyalarını duyuran Trendyol, pazarlamaya yaptığı yatırımın geri dönüşünü toplam 1,5 milyar ziyaret sayısına ulaşarak aldı. Türkiye’de bir web sitesinin aylık bazda aldığı en yüksek ziyaret sayısına ulaşarak Trendyol bir rekora imza attı. 27 Kasım Cuma akşamı 1.85 milyon kullanıcı aynı anda Trendyol’u kullandı.

İşlem hacmi %103 büyüdü

Dijital ödeme sağlayıcı iyzico verileri de Kasım kampanyalarının etkisini gösteriyor. iyzico’nun kendi verilerine dayanarak yayınladığı raporda bu sene Kasım ayında işlem hacminin %103 büyüdüğü görülüyor. E-Ticaret işlem adedi %57 büyürken, ortalama sepet tutarı %29 arttı.

iyzico verilerinde dikkat çeken bir diğer değişken ise cinsiyet dağılımı. Erkekler bir önceki seneye göre %115 daha fazla harcarken, kadınlarda bu oran %68 olarak görülüyor. Kadınların ortalama sepet tutarı bir önceki seneye göre %35 artarak 285 TL’ye ulaşırken, erkekler bir önceki seneye göre %33 daha fazla harcayarak sepetlerini ortalama 376 TL’ye doldurmuş.

Erkekler web alışkanlığını bırakmıyor, kadınların mobil kullanımı artıyor

Tüm açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Kasım kampanyalarına mobil erişim %49.3 arttı. Fakat web üzerinde yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı %24.02 artış gösterdi. Bunun nedeni ise erkek tüketicilerin web kullanımını bırakmamış olması. iyzico verilerine göre erkeklerin %91’i web üzerinden alışveriş yaptı. Kadınlarda ise mobil erişimde %2’lik bir artış görülüyor.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!