E-ticarette rekabet edebilmek için müşterilerinize iyi bir alışveriş deneyimi sunmanız gerekir. Kullanıcıların %88’i kötü bir deneyim yaşadığı web sitesini bir daha ziyaret etmiyor. Bu yüzden web sitenizi iyi bir deneyim sunacak şekilde optimize etmelisiniz.

Günümüzde internet kullanıcıları çok daha hızlı ve pratik bir şekilde tüketmeyi tercih ediyor. OpenCart e-ticaret sitesi kullanıyorsanız, ekleyeceğiniz modüllerle web sitenizi hızlandırabilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz. E-ticaret sitenizi daha güçlü bir hale getirecek en iyi 5 OpenCart Modülünü sizler için derledik.

1.      Nitropack

Opencart Nitropack Modülü
OpenCart Nitropack Modülü

Web sitenizin hızlı yükleniyor olması birçok açıdan çok önemlidir. İnternet kullanıcılarının %53’ü bir web sitesinin yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse o sayfayı kapatıyor. Eklediğiniz görsellerin boyutları, önbellek sorunları veya temanızın uyumluluğu gibi etkenler web sitenizi yavaşlatabilir. Yavaş bir web sitesi kullanıcılarını kaybetmenin yanı sıra SEO gücünü de kaybeder. Google web sitelerini sıralarken yüklenme hızını da bir ölçüt alarak alıyor ve hızlı sayfaları daha üst sıralarda listeliyor.

Nitropack OpenCart eklentisi ile web sitenizin hız performansını inceleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Admin paneliniz üzerinden Google PageSpeed değerinizi görebilir ve sitenizi yavaşlatan etkenleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca görsellerinizi kalite kaybı olmadan sıkıştırabilir ve önbellek temizlemesi yapabilirsiniz.

2.      OpenCart Social Loginizer

OpenCart Social Login Modülü

Günümüzde internet kullanıcılarının yapmayı sevmediği şeylerden birisi de form doldurmaktır. Özellikle iyi bir responsive temanız yok ise mobil üzerinden üyelik formu doldurmak kullanıcılar için kötü bir deneyim sunabilir. Müşterinizi ödeme sayfasına kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırmak satışlarınızı arttırmanıza ve müşterilerinizi kendinize bağlamanıza yardımcı olur. OpenCart Social Loginizer ile müşterilerinizi saniyeler içerisinde web sitenize kayıt olabilir veya giriş yapabilir.

Social Loginizer kullanıcıların sosyal medya hesapları ile web sitenize kayıt olmasını sağlar. Doldurulması gereken formlar veya e-mail onayı gerekmez. Kullanıcılarınızın kolayda kayıt olabilmesi web sitenizde bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olur. Kayıtlı kullanıcılarınızla iletişime geçebilir, e-mail pazarlama yapabilir ve kullanıcı kitlenizi analiz edebilirsiniz. Social loginizer 8 farklı sosyal medya giriş opsiyonu sunar ve mobil uyumludur.

3.      Mega Menü

OpenCart Menü Düzenleme Eklentisi

OpenCart hazır tema kullanmak birçok fayda sağladığı gibi dezavantajlar da yaratır. Bu dezavantajlardan birisi temanın genel hatlarında değişiklik yapılamaması veya kodlama gerektirmesidir. Sitenizin menüsünde istediğiniz değişiklikleri yapamamak, hem kategori yönetiminizi zorlaştırır hem de müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunmanızı engelleyebilir.

OpenCart Mega Menu modülü istediğiniz menü tasarımını kolayca yapmanızı sağlar. “Sürükle-bırak” yapısı ile menü elementlerinizi basit bir şekilde değiştirebilir, menü tasarımınızda oynamalar yapabilirsiniz. OpenCart menü rengi değiştirme, açılır menülerinize görseller ekleme gibi işlemler için kullanabilir, kampanyalar ve içerikler ekleyerek kullanıcılarınıza daha bir deneyim sunabilirsiniz.

4.       SEO Backpack

OpenCart SEO Modülü

Web sitenizin yüksek bir SEO değerine sahip olması, e-ticaret gibi rekabetin yoğun olduğu bir platformda çok önemlidir. Rakiplerinizden daha kolay ulaşılır olmanız, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar ve marka bilinirliğinizi artırır. Bunun için sayfanızın arama motoru değerlerini sürekli takip etmeniz ve geliştirmeler yapmanız e-ticaretin ana unsurlarından birisidir.

SEO Backpack, OpenCart sitenizin arama motoru performansını iyileştiren bir eklentidir. Sitenizin SEO değerini ve eksikliklerini görmenizi ve bazı SEO tekniklerini otomatik olarak yapmanızı sağlar. SEO Score Calculation özelliği sayesinde sitenizin mevcut SEO skorunu ölçer. Sitede SEO değerine olumsuz etki eden sorunları tespit eder ve bu sorunları tek bir tuşla düzeltmenizi sağlar.

SEO Backpack ile OpenCart sitenizde saniyeler içerisinde yapabileceğiniz bazı SEO teknikleri;

  • SEO Backpack tüm ürünlerinize otomatik olarak <h1> ve <h2> etiketlerini ekler.
  • Sitenizde 404 hatası veren sayfaları tespit eder.
  • Meta başlığını, meta açıklamasını ve meta kelimelerini yönetmenizi sağlar.
  • Sayfa URL’lerinizi SEO uyumlu bir hale getirir.
  • robots.txt ve .htaccess dosyalarını kontrol eder.

5.       Exit Popup

OpenCart Exit Popup

Exit Popup eklentisi, sayfanızı terk etme eğilimi gösteren ziyaretçilere otomatik olarak bir pop-up sayfa açarak sayfada tutmayı hedefleyen bir eklentidir. Kullanıcıların mouse hareketlerini ve harcadığı süreyi takip ederek kullanıcı hareketlerini analiz eder. Sayfayı terk edeceğini anladığı kullanıcılara bir kampanyalı üyelik içeren bir pop-up oluşturarak sayfada tutmaya çalışır. Sitenizden ayrılmak üzere olarak kullanıcıları bir indirim kodu ile üyeliğe davet etmek kullanıcıda “aciliyet” hissini uyandırarak harekete geçirmeye teşvik eder. Sitenizdeki üye sayısını artırmanıza, bir kitle oluşturmanıza ve e-mail pazarlama yapmanıza yardımcı olur. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

OpenCart Nedir?

OpenCart oldukça yaygın kullanılan bir e-ticaret panelidir. Kolay kurulumu, entegrasyon uyumluluğu ve kaynak bolluğu ile pek çok avantaj sağlar. PHP tabanlı olması ve MySQL veri tabanı kullanması ile oldukça esnek bir kullanım sunar. OpenCart e-ticaret sisteminin sağladığı bazı faydalar şunlardır;

  • OpenCart uyumlu çok fazla hazır tema bulunmaktadır. İşletmenize en uygun temayı seçip kolay bir şekilde sitenize yükleyebilirsiniz.
  • OpenCart modülleri ile e-ticaret hizmetinizi geliştirebilirsiniz. OpenCart kargo entegrasyonu, pazarlama modülü gibi paketlerle kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz.
  • Birçok farklı ödeme yöntemi ile uyumludur.

OpenCart sitenizi ikas ile yönetin!

ikas pazaryeri entegrasyonu ile OpenCart altyapılı e-ticaret sitenizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Toplu ürün yükleme, kategori yönetimi, stok kontrolü ve kargo yönetimi gibi birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilir, ürünlerinizi dakikalar içerisinde pazaryerlerine entegre edebilirsiniz.

ikas'ı 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!


E-Ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: