E-Ticaret metrikleri, dijital mağazanızın performansını ve başarısını ölçmenizi ve analiz etmenizi sağlayan değerlerdir. E-Ticarette başarıya ulaşmak için büyük önem taşıyan bu değerler sayesinde dijital mağazanızın ziyaretçileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu metrikler sayesinde dijital mağazanızın tasarım, sistematik ve deneyim performansını inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret metrikleri dijital ticaretin gelişmesi ile ortaya çıkan yeni pazarlama ve satış stratejilerini takip ve analiz etmek için kullanılan verilerdir. Dijital ticaretin en büyük avantajlarından biri, verilerinin takip edilebilir olmasıdır. Böylece yaptığınız bir reklamın sonuçlarını ve etkilerini net bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda e-ticaret mağazanızın tasarım ve performansını ölçümleyebilirsiniz. Pazarlama, yazılım ve tasarım eksikliklerini görerek müşterilerinize daha iyi bir e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz.

Bu yazımızda e-ticaret yaparken takip etmeniz gereken tüm metrikleri inceleyeceğiz.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Metrik nedir?

Metrik web sitelerinin ölçümlenebilir ve tanımlanabilir performans verilerdir. Analitik araçları kullanılarak toplanan veriler, web sitenize gelen bir ziyaretçinin hangi ürünleri incelediği, ne kadar vakit harcadığı ve izlediği satın alma adımları gibi birçok farklı bilgiyi görmenizi sağlar. Böylece web sitenizin ihtiyacı olan değişiklikleri görebilir ve pazarlama kampanyalarınızın etkisini ölçebilirsiniz. E-Ticaret siteleri için inceleyebileceğiniz onlarca farklı metrik bulunmaktadır.

KPI nedir?

KPI, açılımı “Key Performance Indicators” ve dilimize “anahtar performans göstergeleri” olarak geçen bir analiz yöntemidir. KPI, dijital işletmenizin gelişimini gösteren en önemli metriklere denir. KPI ve metrik çoğu kişi tarafından aynı şey sanılsa da aslında farklı kavramlardır. Metrikler e-ticaret sitenize dair tüm göstergelerdir. Yani, oturum sayısı, hemen ayrılma oranı veya ziyaretçilerinizin coğrafi verileri metriklerinizdir. KPI ise e-ticaret işletmenizi büyüten ve hedeflenen verilerdir. Örnek olarak e-ticaret siteniz üzerinden kıyafet satıyorsunuz ve işletmenizin büyümesi yapılan alışverişlerin ortalama sepet tutarına bağlıysa sizin için anahtar performans göstergesi ortalama sepet tutarıdır. Ortalama sepet tutarınız 30 TL ve hedefiniz 50 TL ise aradaki farkı kapatmak için yapabileceğiniz geliştirmeleri metriklerinize bakarak belirleyebilirsiniz.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

E-Ticarette başarı nasıl ölçülür?

E-Ticarette başarıyı ölçmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerde bulunmakta. Satış rakamları, ortalama sepet tutarı gibi metrikler e-ticaret sitenizin başarısını gösterebilir. Fakat KPI ve metrikleri kullanarak e-ticaret başarınızı ölçebilirsiniz.

Eğer bir e-ticaret siteniz var ise kendinize dört temel KPI belirleyebilirsiniz. Bu dört KPI arasından en az iki tanesinin metrikleri %90 oranında başarıya ulaşmış ve diğer ikisi %100 oranında performans gösteriyorsa ortalamanız %95 olacaktır. Bu hesaplama üzerinden e-ticaret sitenizin başarı performansını ölçebilirsiniz. İşletmenizin büyüklüğüne göre KPI hesaplarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

E-Ticaret metrikleri nelerdir?

E-Ticaret metriklerini incelerken beş farklı başlık altında inceleyebiliriz;

 • Keşif
 • Farkındalık
 • Dönüşüm
 • Elinde tutma
 • Kitle

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Keşif metrikleri

Bu 5 başlık, “müşteri yolculuğu haritası” adı verilen, müşterilerinizin markanızı keşfetme aşamasından, markanızın müdavimi olmasına giden yolu kapsar. Pazarlama çalışmalarınız ile müşterilerinizin markanızı keşfetmesi, markanız ve ürünler hakkında farkındalık sahibi olduğu adımdır.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Pazarlama yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!

Gösterim sayısı

Gösterim sayısı, Google Ads, Facebook veya Instagram reklamlarınızın toplamda kaç kere gösterildiğidir. Gösterim sayısı analiz edilirken “tıklama sayısı” ile karıştırılmamalıdır. Gösterim sayısı, reklamın toplamda kişilerin karşısına kaç kere çıktığını gösterir. Reklamınızla etkileşim kurmadan geçen kişiler de bu sayıya dahildir. Gösterim sayısını artırmak veya azaltmak bütçenize bağlıdır, bu yönüyle kontrol edilmesi kolay bir metriktir.

Erişim sayısı

Dijital reklamlarınızı toplamda kaç kişinin gördüğüdür. Google Ads veya sosyal medya reklamlarınızı gören tekil kişi sayısıdır. Erişim sayınızı artırmak için reklamların yanı sıra e-mail pazarlaması yapabilir veya üyelik sistemleri oluşturabilirsiniz. Erişim sayısı genelde gösterim sayısından daha az olur. Örnek olarak bir Google Ads kampanyanızın erişim sayısı 100, gösterim sayısı 200 ise reklamınız 100 farklı kişiye ikişer kere gösterilmiş anlamına gelir.

Etkileşim

Etkileşim, erişim sayısı ile gösterim sayısının kesişimidir. Reklamınızın gösterildiği kişilerden kaç tanesinin içerikle etkileşime geçtiğidir. Etkileşim sayısı, reklamın tıklanma, paylaşılma, beğenilme veya reklam sonucunda markanızın takipçi kazanması gibi verilere göre hesaplanır. Etkileşim, pazarlama çalışmalarınız açısından en önemli metriklerden birisidir. Reklamlarınızın ne kadar dikkat çekici olduğunu ve hedeflemenizi doğru yapıp yapmadığınızı görmenizi sağlar.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Edinme metrikleri

Pazarlama çalışmalarınız ile müşterilerinizin sizi keşfetmesini sağladınız. Edinme metrikleri ile dijital mağazanıza giriş yapan ziyaretçileri analiz edebilirsiniz. E-Ticaret sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kanallardan geldiğini görmek ve maliyetlerini hesaplamak için kullanılır.

CPA – Cost per acquisition

Her bir yeni bir müşterinin size olan maliyetini hesaplamaya “Cost per acquisition” yani “Edinme başına maliyet” denir. CPA sürekli takip etmeniz gereken önemli bir metriktir. Tüm pazarlama çalışmalarınıza harcadığınız bütçe karşısında kazandığınız yeni müşterilerin maliyetini hesaplamak için kullanılır. Böylece bütçenizi daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Dijital mağazanıza trafik çekebilmek için pazarlama çalışmalarınıza yatırım yapmanız gerekir. Google reklamları, sosyal medya reklamları, SEO çalışmaları, e-posta pazarlaması gibi çeşitli yöntemler ile dijital mağazanıza trafik çekebilirsiniz. Fakat bu kampanyalar için bütçenizi iyi optimize etmeniz gerekir aksi taktirde pazarlama bütçeniz size zarar ettirebilir. Pazarlama çalışmalarınızın size kar mı yoksa zarar mı ettirdiğini anlamak içinse CAC veya CPA hesaplaması yapılır.

CPA ortalamanızın iyi olup olmadığını anlamak için CPA ortalamanızı AOV yani “ortalama sipariş tutarı” verilerinizle karşılaştırabilirsiniz. Örnek olarak CPA hesabınıza göre bir müşterinin size maliyeti 10 TL olsun. Eğer ortalama sipariş tutarınız 100 TL ise, CPA ortalamanız iyi demektir. Fakat bir müşteri maliyeti 10 TL iken, ortalama sipariş tutarınız 30 TL ise pazarlama bütçenizi tekrardan gözden geçirmeniz gerekir. Bunun için müşterilerinizi segmentlere ayırarak her bir müşteri grubuna ayrı kampanyalar ve reklam bütçeleri hazırlayabilirsiniz.

Organik trafik metrikleri

Her e-ticaret işletmesinin hedefi pazarlama maliyeti olmadan web sitesine ziyaretçi çekebilmektir. Her hangi bir maliyet olmadan web sitenize gelen ziyaretçiler “organik ziyaretçi” ve bu ziyaretçilerin toplamı “organik trafik” olarak adlandırılır. Organik trafik sürdürülebilir e-ticaret modeli için büyük önem taşır. Yeni açılan bir sitenin organik trafiği düşük olacaktır, organik trafiğinizin artması için bir süre boyunca ücretli reklamlar vererek marka farkındalığı yaratabilir, bu sırada SEO çalışmaları yaparak organik trafiğinizi artırmayı hedefleyebilirsiniz.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Organik trafik metriklerine bakarken organik trafiğinizin ücretli trafiğe olan oranını görebilir, hangi kanallardan daha çok organik trafik geldiğini (Google, sosyal medya gibi) görebilirsiniz. Bu metrikler sonucunda organik trafiğiniz arttıkça ücretli reklam bütçenizi kısabilir ve trafiğin geldi kaynakları görerek müşteri kitlenizin hangi kanallardan sizi bulduğunu görerek o kanala daha fazla yatırım yapabilirsiniz. Örnek olarak organik trafiğiniz Facebook sayfanızdan geliyorsa daha iyi bir Facebook sayfası oluşturabilir ve daha aktif kullanabilirsiniz. Instagram üzerinden gelen trafiğiniz azsa Instagram için özel içerikler oluşturarak daha fazla organik trafik çekmeye çalışabilirsiniz.

Sosya medya etkileşimi

Edinme metriklerine bakarken web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kanallardan geldiğini görebileceğinizden bahsetmiştik. Sosyal medya etkileşim metrikleri ise sosyal medya kampanyalarınız sonucunda e-ticaret sitenize gelen müşterileri ve sosyal medya kampanyalarınızın etkisini görmenizi sağlar.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Dönüşüm metrikleri

Pazarlama çalışmalarınız sonucunda dijital mağazanıza trafik gelmeye başladı. Peki bu trafiği satışa çevirebiliyor musunuz? Bunu görebileceğiniz veriler ise “dönüşüm metrikleri” olarak adlandırılır. Dönüşüm metrikleri ile e-ticaret sitenizin performansını analiz edebilirsiniz. E-Ticaret sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadarının satın alma hedefine ulaştığı ve hangi adımlarda müşteri kaybettiğiniz gibi bir çok yararlı ipucu sağlar.

Sepet terk etme oranı

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Sepet terk etme oranı, dijital mağazanıza gelen bir ziyaretçinin sepetine ürün ekleyip satın alma işlemini tamamlamadan çıkmasıdır. Sepet terk etme oranının yüksek olması nedenleri şunlardır;

 • Altyapısal sorunlar (http hataları)
 • Sayfanızın mobil uyumlu olmaması
 • Tasarım hataları

Check-out sayfası terk etme oranı

Bu metrik ile bir ürünü sepetine eklemiş, ödeme sayfasına kadar devam etmiş fakat satın almayı tamamlamadan çıkmış ziyaretçilerin oranıdır. Ödeme sayfanızın performansını ölçmek için kullanılır. Check-out sayfası terk etme oranı yüksek işe bunlardan kaynaklanıyor olabilir;

 • Ödeme yöntemlerinin az olması
 • Son anda eklenen yüksek kargo maliyeti
 • Ödeme bilgilerinin otomatik olarak dolmaması
 • Tasarımsal veya altyapısal hatalar

Mikrodan makroya dönüşüm oranları

Mikrodan makroya dönüşüm oranları, mikro aktivitelerin makro dönüşümlere evrilmesidir. Bu metrikler tüm e-ticaret siteleri için farklılık gösterebilir. Örnek olarak, bir ürünün çok detaylı açıklaması ve güzel görsellere sahip olması sonucunda o ürünün çok fazla satması, mikro aktivitenin makro sonuçlar doğurmasıdır.

Ortalama sipariş tutarı (AOV)

“Average Order Value” teriminin Türkçe karşılığı olan ortalama sipariş tutarı, müşterilerinizin markanızdan alışveriş yaparken ödediği ortalama tutardır. E-Ticarette amacınız zaman içerisinde AOV değerini yükseltmek olmalıdır.

Ortalama sipariş tutarını artırmak için farklı satış yöntemleri veya kampanyalar uygulayabilirsiniz;

 • Çapraz satış veya üst satış teknikleri uygulayabilirsiniz
 • Paket (bundle) ürünler hazırlayabilirsiniz
 • Sadakat programları oluşturabilirsiniz
 • Kampanyalar oluşturarak ziyaretçilerinizi daha fazla satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Satış dönüşüm oranı

Dijital mağazanıza gelen ziyaretçiler ile satın alma işlemini tamamlayanların oranıdır. Toplam ziyaretçi sayısının toplam sipariş sayısına bölünmesi ile hesaplanır. Satış yapmak için web sitenize ne kadar trafik çekmeniz gerektiğini görmenizi sağlar.

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Elde tutma metrikleri

E-Ticarette sürdürülebilir bir model için önem vermeniz gereken bir diğer strateji ise müşterilerinizi elinizde tutmak ve markanızı tekrar tercih etmeye ikna etmektir. Eski müşterilerinizi elinizde tutmak yeni müşteri bulmaktan daha az maliyetlidir. Fakat müşterilerinizin tekrardan sizi tercih etmesi sizden daha önce aldığı hizmete de bağlıdır. İyi bir müşteri desteği, sorunsuz ve hızlı kargo süreci ve paketleme gibi unsurlar müşterilerinizin sizi tekrar tercih etmesi için büyük önem taşır.

Müşteri tutma oranı

Tutma oranı, markanızdan tekrardan alışveriş yapan müşterilerin tüm müşterilere olan oranıdır. Bu oran ne kadar çok yükselirse hizmetiniz de o kadar iyi demektir.

Müşteri yaşam boyu değeri (CLV)

İngilizcesi “Customer Lifetime Value” olan ve CLV olarak kısaltılan müşteri yaşam boyu değeri, müşterilerinizin markanızla tanıştıktan sonra markanız için yaratacağı net kar değeridir. CLV hesaplaması e-ticaret işletmeleri için birçok ipucu taşır;

 • Yeni müşteriler kazanmak için yaptığınız yatırımın geri dönüşünü hesaplamanızı sağlar.
 • Müşterilerin markanızla olan bağını görmenizi sağlar.
 • Pazarlama kampanyalarınızda tek seferlik alım yapcak müşteriler yerine markanızı tekrar tekrar tercih edecek kişilere odaklanabilir, pazarlama bütçenizi daha etkili yönetebilirsiniz.

Tekrarlayan müşteri oranı

Kaç müşterinizin markanızı birden fazla kere tercih ettiğini hesaplamak için kullanılır. Bu hesap ile müşterilerinizin markanızdan ve hizmetinizden ne kadar memnun olduğunu anlamanızı sağlar.

İade oranı

İade oranı, toplam satışınızdan ne kadarının iade edildiğini görmek için hesaplanır. Bu oran da müşterilerinizin hizmetinizden ne kadar memnun olduğunu anlamanızı sağlar. Eğer iade oranlarınız düşük ise müşterileriniz memnundur.

Kitle metrikleri

Kitle metrikleri müşterilerinizi daha iyi tanımak ve pazarlama kampanyalarınızı daha isabetli yapabilmek için kullanabileceğiniz verilerdir. Ziyaretçilerinizin birçok farklı özelliğini görerek markanızı tercih eden müşteri kitlesini daha yakından tanıyabilir ve analiz edebilirsiniz.

Kohort analizi

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Kohort analizi, ortak özellik taşıyan müşterilerin gruplandırılması için yapılan analizdir. Örnek olarak edinme tarihi olan aynı müşteriler ortak bir kohorta dahil edilir. Bu grupların zaman içerisinde dijital mağazanızdaki davranışlarını incelemenizi sağlar.

Demografi

Ziyaretçilerin yaş, cinsiyet ve coğrafi konum gibi bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Böylece dijital mağazanıza hangi yaş aralığından ve hangi coğrafi bölgelerden geldiğini görebilir, yoğunlaşmak istediğiniz bölgelere veya yaş gruplarına özel reklamlar açabilirsiniz.

İlgi alanları

İlgi alanları, Google Analytics tarafından sunulan bir analizdir. Analytics ziyaretçilerin daha önceki web verilerini kullanarak ilgi alanlarını genel başlıklar altında sıralar. Bu sayede Google Ads kampanyaları oluştururken hedef kitlenizin ilgi alanlarını görerek daha isabetli kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Teknoloji

Teknoloji metrikleri ziyaretçilerinizin hangi cihazları kullanarak dijital mağazanızı ziyaret ettiğini gösterir. Eğer mobil trafiğiniz fazla ise dijital mağazanızın tasarımında ve çalışma prensibinde mobil uyumluluğa önem verebilirsiniz.

Mobil uyumluluk hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Dijital mağazanızı takip edebileceğiniz analitik araçları

Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri
Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri

Google araçları

Google en çok kullanılan analitik araçlarından birisidir. Google Analytics aracılığı ile e-ticaret sitenize dair tüm metrikleri görüntüleyebilir, detaylı raporlar oluşturabilirsiniz. Verilerinizi Google Data Studio aracılığıyla görselleştirebilir, Google Optimize aracı ile e-ticaret sitenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Google Search Console kullanarak da organik trafiğinizi inceleyebilirsiniz. Google araçlarının en büyük avantajı tamamen ücretsiz olmasıdır.

Mouse Flow

Mouse Flow, ziyaretçilerinizin tüm aktivitelerini görebileceğiniz ve inceleyebileceğiniz bir analitik aracıdır. Performans pazarlaması için gerekli olan ısı haritası, dönüşüm hunisi gibi araçları sağlar. Mouse Flow aracının öne çıkan bir özelliği de, ziyaretçilerinizin mouse hareketlerini ve sayfa geçişlerini görebilmenizdir. Ücretsiz kullanma seçeneği de olan bu programın daha gelişmiş özelliklerine aylık abonelik ile sahip olabilirsiniz.

Yandex Metrica

Google Analytics gibi kullanması ücretsiz olan Yandex Metrica, ziyaretçi davranış analizi, performans analizi, ziyaret kayıtları ve ısı haritasi gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!