Stoksuz e-ticaret bugünlerde oldukça popüler bir hale geldi. Depolama, stok kontrolü ve kargo operasyonları gibi birçok işlemle uğraşmadan internet üzerinden satış yapabileceğiniz stoksuz e-ticaret, geleceğin e-ticaret modellerinden birisi olarak görülüyor. Maliyetinin düşük olması ve e-ticaret operasyonlarını aracı firmanın halletmesi, stoksuz e-ticareti oldukça cazip bir hale getiriyor.

Stoksuz e-ticaret modeli, e-ticaret ile para kazanmak isteyenler için birçok avantaj sağlıyor. Fiziksel bir alana ihtiyaç duyulmaması, tüm işlemlerin bilgisayar başından halledilmesi ve müşteri ilişkilerinin aracı firma tarafından sağlanması, düşük maliyetler ile e-ticarete başlamak isteyen girişimciler ve KOBİ’ler için büyük bir fırsat sunuyor. Stoksuz e-ticaret nedir, stoksuz e-ticarete nasıl başlanır ve hangi ürünleri satabilirsiniz bu yazımızda ele alıyoruz.

Stoksuz e-ticaret nedir?

Stoksuz e-ticaret nedir?

Stoksuz e-ticaret yani “dropshipping”, ürünlerinizi üretici firmadan alıp doğrudan aracı firmanın depolarına gönderdiğiniz ve satış sonrası ürünün müşteriye ulaştırılma işlemlerini aracı firmanın yürüttüğü bir e-ticaret modelidir. İlk olarak Çin’in e-ticaret devi AliBaba tarafından 2006 yılında piyasaya sürülen bu e-ticaret modeli, sağladığı tasarruflar ve avantajlar ile kısa sürede kendine bir yer edindi. Aynı sene Amazon’un da “Amazon FBA” hizmetini başlatması ile stoksuz e-ticaret tüm dünyada yayılmaya başladı.

Stoksuz e-ticaret modelinde ürünün stoklanması, düzenlenmesi, paketlenip müşteriye gönderilmesi ve gönderim sonrası müşteri hizmetleri gibi işlemlerle uğraşmazsınız. Tedarikçiden yada üreticiden aldığınız ürünleri doğrudan dropshipping firmanızın depolarına gönderirsiniz. Firma burada ürünlerinizi paketler, barkodlarını tanıtır ve stoklar. Bu işleme “fulfilment” hizmeti denir. Ürün satıldığında firma ürünü faturalandırır, paketleyerek kargoya teslim eder ve kargo sürecini takip eder. Böylece siz ürünü hiç görmeden bile satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?

Stoksuz e-ticaret yapmak için kullanabileceğiniz iki model bulunur; dropshipping hizmeti sunan pazaryerleri ile çalışmak veya stoklamayı aracı firmalarla yapıp satışı e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştirmek.

Pazaryerinde stoksuz e-ticaret

Stoksuz e-ticaret denildiğinde akıllara ilk gelen firma Amazon’dur. Statista verilerine göre Amerika'da Amazon ile satış yapanların %70’i FBA hizmetinden yararlanıyor. Ülkemizde de stoksuz e-ticaret yapmanıza imkan veren pazaryerleri bulunmakta. Hepsiburada, n11 ve gittigidiyor firmaları da dropshipping hizmeti sunuyor.

Hepsiburada'nın fulfillment hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Ürünlerinizi doğrudan bu firmaların depolarına gönderebilir, satışlarınızı bu pazaryerleri üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Satış sonrası firma sizin için ürünü paketler ve müşteriye ulaştırır. Size sadece pazaryerlerinde ürünlerinizi yönetmek, öne çıkartmak ve rekabet etmek kalır.

Amazon FBA Nasıl Çalışır?

Pazaryerlerinde stoksuz e-ticaret yapmanın avantajları nelerdir?

Pazaryerlerinde stoksuz e-ticaret yapmanın avantajları şunlardır;

 • Ürünün depolanması ve saklanması gibi işlemleri pazaryeri firmaları gerçekleştirdiği için depo maliyetiniz olmaz.
 • E-Ticaret operasyonlarınız için personel çalıştırmanız gerekmez.
 • Ürün firma tarafından paketlenir ve gönderime hazırlanır. Firmanın kullandığı paketlemeler müşteriye daha profesyonel bir hizmet sunmanızı sağlar.
 • Ürünün kargo aşamasını firma yöneteceği için kargo işlemleri ile uğraşmazsınız.
 • Müşteri ilişkilerini pazaryeri firması yürüteceği için müşteri sorunlarıyla ilgilenmezsiniz.
 • Başlangıçta çok fazla sermaye gerektirmediği için kolayca başlanabilir.
 • Tedarikçiniz yurtdışı merkezli ise gümrükleme işlemleri ile uğraşmadan yurtdışına satış yapabilirsiniz.

E-Ticaret sitesi ile stoksuz e-ticaret

Kendi e-ticaret siteniz üzerinden stoksuz e-ticaret yapmak için pazaryerlerine göre biraz daha değişik ve kolay bir model bulunmakta; Shopify Dropshipping. Dünyanın en çok kullanılan e-ticaret altyapılarından birisi olan Shopify, stoksuz e-ticaret desteği ile web sitenizden ürünlerinizi kolayca satmanızı sağlıyor. Shopify dropshipping modelinde Shopify üzerinden fulfillment hizmeti sunan firmaları bularak ürünleri web sitenize ekleyebilirsiniz. Ürün satıldığında aracı firma ürünü doğrudan müşteriye kargolar. Shopify'da “app store” üzerinden bulabileceğiniz bu tedarikçi firmaların en çok tercih edilenleri şunlardır;

 • Topdser
 • Spocket
 • Eprolo
 • Oberlo
 • Modalyst

Bu uygulamaları Shopify altyapınıza kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu tedarikçi programları AliExpress ile entegre çalışmaktadır. AliExpress üzerinde en çok satılan ürünleri görebilir ve saniyeler içerisinde e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz.

Stoksuz e-ticaretin dezavantajları nelerdir?

Stoksuz e-ticaretin avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır;

 • Müşteriye gönderilen ürünü göremiyor olmanız, ürünün kalitesini kontrol edememenize neden olabilir.
 • Dropshipping ile e-ticaret yapmak istiyorsanız çok rekabetçi bir piyasaya girdiğinizi bilmelisiniz. Özellikle pazaryerlerinde rekabeti belirleyen asıl unsur fiyatlama olduğu için rakiplerinizle fiyat rekabetine girmeniz gerekebilir. Bu da kar marjınızın düşmesine neden olur.
 • Fulfillment hizmeti sağlayan depolar stok adedinize ve ürün paketlerinizin büyüklüğüne göre sizden ücret talep eder. Eğer bir ürünü fazla stoklarsanız maliyetleriniz de artacaktır. Bu yüzden ürünlerinizi sipariş ederken stok sayısını iyi ayarlamanız gerekir.
 • Müşteriye ulaşan ürünün arızalı veya kırık çıkması durumunda aracı firma hasarı sizden tazmin eder.

Stoksuz e-ticarete nasıl başlarım?

Stoksuz e-ticarete başlamak için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden birisine karar vermeniz gerekir. Stoksuz e-ticareti pazaryerinden yapmak istiyorsanız, pazaryerlerinden üyelik almalı ve komisyon anlaşması yapmalısınız. Eğer kendinize ait bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, dropshipping entegrasyonlu e-ticaret altyapılarından birisini seçebilir ve web sitenizi oluşturabilirsiniz. E-Ticaret kanalınıza karar verdikten sonra satacağınız ürünleri seçmelisiniz.

Evinizde internetten satış yaparak para kazanmak istiyorsanız "Karantinada iş kurmak" yazımızı okuyabilirsiniz!

“Stoksuz e-ticaret ile internetten ne satabilirim?”

Ürünlerinizi seçmeden önce satış yapacağınız kanallarda detaylı bir piyasa araştırması yapmalısınız. Özellikle Amazon gibi mecralarda rekabet çok fazladır. Hangi kategorilerdeki ürünlerin daha çok sattığı, fiyatlar ve ürünün muadillerini araştırabilirsiniz. Ayrıca Amazon FBA gibi dropshipping modellerinde ürünün boyutlarına göre stoklama maliyeti talep edilir. Bu yüzden küçük boyutlu ve hafif ürünleri seçerek stoklama maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Kırılabilecek veya son kullanma tarihi olan ürünler de size ekstra maliyetler yaratabilir.

Amazon’da en çok satılan ürün kategorisinin başında “ev ve mutfak gereçleri” geliyor. Amazon’da yılda 1.1 milyondan fazla ev ve mutfak gereci satılmakta. Bu rakam Amazon satışlarının %45’ine denk geliyor. Bu kategoriyi “spor ve doğa malzemeleri” ve “oyuncak” kategorileri takip ediyor. Bu verilere bakıldığında özellikle Amerika pazarında bu ürünlerin internet üzerinden tüketildiğini söyleyebiliriz. Fakat bu kategorilerde rekabetin çok fazla olduğunu ve Amazon’da başarılı olabilmek için rakiplerinizle fiyat konusunda rekabet edebilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden ürünlerinizin alış fiyatlarına dikkat etmeli ve olabilecek en düşük seviyeden almaya çalışmalısınız. Eğer kendi e-ticaret altyapınız üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız daha niş ürünleri tercih edebilirsiniz.

Amazon'da rekabet gücünüzü artırmak için kullanabileceğiniz SEO tekniklerini bu yazımızda bulabilirsiniz!

Ürünlerinize karar verdikten ürünlerinizi e-ticaret platformunuza yüklemelisiniz. Eğer bir pazaryeri ile çalışıyorsanız yapmanız gereken ürün listenizi ve proforma faturanızı pazaryerine iletmektir. Amazon örneği ile devam edersek, ürün listenizi Amazon satıcı paneli üzerinden yüklersiniz. Ürünleriniz Amazon deposuna ulaştığında ürünleriniz onaylanır ve yayına alınır.

Stoksuz e-ticaret yapmanın zorlukları

Türkiye’den dropshipping yapıyorsanız yüzleşmeniz gereken zorluklar olduğunu bilmelisiniz. Ülkemizde PayPal gibi ödeme sistemleri kullanılamadığı için yurtdışından ödeme almak için çeşitli yollara başvurmanız gerekebilir. Türkiye’den dropshipping yapanlar genelde Stripe gibi yabancı merkezli ödeme yöntemlerini kullanarak ödemelerini alıyor, bu hesaptaki bakiyelerini Payoneer üzerinden Türkiye’deki hesaplarına aktarıyor. Bu durumda da her işlem için ayrı ayrı komisyon ödemeniz gerekmekte. Ayrıca bu paranın faturası Türkiye’de kesilmediği için mali açıdan problemler yaşayabilirsiniz.

Yurtdışından ödeme almak için web sitenize iyzco gibi sanalPOS sistemlerini kullanabilir ve ödeme alabilirsiniz. Fakat bu ödemeler için fatura oluşturmanız gerekir. Ürünler Türkiye’ye hiç giriş yapmadığı için elinizde bir ithalat belgesi bulunmaz. Türkiye’ye girişi olmayan ve gümrüklenmemiş mallar  için de fatura oluşturamazsınız. Bu yüzden iyzco gibi sanalPOS'lar üzerinden hesabınıza tek seferde yüksek tutarlarda para girişi olması yine mali açıdan problemler doğurabilir.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!