Shopify entegrasyonu, e-ticaret operasyonlarınızı kolaylaştıran bir programdır. Shopify, dünyada en çok kullanılan e-ticaret altyapılarından birisi. 800,000’den daha fazla e-ticaret mağazası Shopify altyapısını kullanıyor. Kolay dropshipping ve yerel sipariş alabilme gibi özellikleri ile çoğu işletme tarafından tercih edilen Shopify, küçük ölçekli şirketlerden dünya devi firmalara kadar birçok marka tarafından kullanılmakta. Hızlı ve kolay kurulumu ile Shopify ülkemizde de perakende sektörünün dijitalleşmesinde önemli rol oynuyor.

Shopify entegrasyonu ise Shopify mağazanızı ve pazaryerlerindeki mağazalarınızı eşzamanlı olarak tek platformdan yönetmenizi sağlayan bir programdır. “E-Ticaret entegrasyonu” olarak da bilinen bu program ile e-ticaret operasyonlarınızı çok daha zahmetsiz yönetebilirsiniz. Böylece e-ticaret entegrasyonu ile dakikalar içerisinde halledebileceğiniz işlere saatler harcamanıza gerek kalmaz.

Bu yazımızda Shopify entegrasyonu hakkında tüm detaylara değineceğiz.

Shopify Entegrasyonu

Shopify nedir?

Shopify, “hazır e-ticaret paketi” olarak da bilinen bir e-ticaret altyapısıdır. “Sürükle-bırak” yapısı ile e-ticaret sitenizi kolayca tasarlayabildiğiniz bu sistem sunucu, alan adı, güvenlik sertifikaları gibi teknik işlemleri sizin yerinize halleder. Aylık yada yıllık abonelik sistemi ile çalışan Shopify, e-ticarete başlamak isteyenler için en iyi alternatiflerden birisidir. 7/24 Müşteri destek hizmeti ve site kurulumu ve yönetiminde kodlama gerekmemesi, e-ticarete yeni başlayanlar için büyük bir avantaj sunuyor.

E-Ticaret altyapıları hakkında daha fazla bilgi için "Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım?" yazımızı okuyabilirsiniz!

Shopify’ın öne çıkan özelliklerinden birisi de dropshipping yani stoksuz e-ticaret desteği olmasıdır. Shopify panelinize indireceğiniz Oberlo gibi dropshipping uygulamaları ile kolayca dropshipping yapabilirsiniz.

Entegrasyon nedir?

Kökeni Fransızca olan “entegrasyon” kelimesinin dilimizdeki sözlük anlamı “bütünleştirme” olarak belirlenmiş. E-Ticaret için kullanılan “entegrasyon” kelimesi ise sistem entegrasyonu anlamına geliyor. Sistem entegrasyonu, birden fazla programın yada sistemin bir bütün halinde çalışmasını sağlar. Hem e-ticaret satış sistemini, hem de muhasebe, pazarlama, raporlama gibi diğer işletme sistemlerini tek platformda birleştirir. Tüm sistemlere ayrı ayrı erişim sağlamak yerine tek bir sistem üzerinden tüm işletmenizi yönetebilirsiniz.

Shopify Entegrasyonu

Shopify entegrasyonu nedir?

Shopify entegrasyonu, Shopify altyapısına sahip dijital mağazanıza dair tüm operasyonları tek bir panelden gerçekleştirmenizi sağlayan bir e-ticaret entegrasyonudur. Shopify sitenizdeki ürünleri, satışları ve kargo operasyonlarını tek bir panelden yönetmenizi sağlar. Ayrıca pazaryeri entegrasyonu ile sadece dijital mağazanızı değil, n11 ve Trendyol gibi pazaryerlerindeki mağazalarınızı da yönetebilirsiniz. Böylece hem e-ticaret sitenizi hem de tüm pazaryerlerindeki mağazalarınızı tek bir panelden yönetebilir, zamandan ve efordan tasarruf edebilirsiniz.

Shopify Entegrasyonu

Shopify entegrasyonu ne için kullanılır?

E-Ticarette bazı işlemler çok fazla vakit ve efora neden olmakta. Stok yönetimi ve takibi, kargo operasyonları ve ürün yükleme gibi işlemler e-ticaret yapmanın görünmeyen zorluklarını oluşturuyor. Özellikle birden çok pazaryerinde satış yapanlar, her bir pazaryerindeki mağazasını ayrı panellerden tek tek yönetmesi gerekiyor. Bu durum aksamalara, karışıklığa ve teslimat gecikmelerine neden olabiliyor. Müşteri memnuniyetinin rekabetin ana etkenlerinden olduğu bu dönemde bu aksaklıklar başarıya ulaşmanızın önüne geçebilir.

Shopify entegrasyonunun avantajları için "E-Ticarette pazaryeri entegrasyonunun avantajları nelerdir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
Shopify Entegrasyonu

Shopify entegrasyonu özellikleri nelerdir?

Shopify entegrasyonu e-ticaret operasyonlarınızda ihtiyacınız olacak tüm gereksinimlere göre geliştirilmiştir. ikas e-ticaret entegrasyonu ile kullanabileceğiniz özelliklerin bazıları şunlardır;

Shopify E-Ticaret Entegrasyonu
  • Shopify toplu ürün yükleme

E-Ticaret yapmanın vakit isteyen işlerinden birisi de ürün eklemektir. Özellikle farklı stok kodlu ürüne sahip markaların bu ürünleri tek tek e-ticaret sitesine ve pazaryerlerine yüklemesi gerekir. ikas e-ticaret entegrasyonu ile Shopify ve tüm pazaryeri mağazalarınıza aynı anda tek bir seferde ürünlerinizi aktarabilirsiniz. XML formatındaki ürün listenizi ikas’a yükleyebilir, ikas paneli üzerinden tüm pazaryerlerinde satışa açabilirsiniz.

  • Ürün yönetimi

Bir ürünün birden fazla varyasyonu bulunabilir. Her ürün için beden, renk gibi seçenekleri eklemeniz gerekir. ikas e-ticaret entegrasyonu ile ürünlerinize varyant tanımlayabilirsiniz. Ayrıca tüm pazaryerlerinde ekli olan ürünlerinizi indirebilir, stok, içerik ve fiyat bilgilerini saniyeler içerisinde güncelleyebilirsiniz. Bir pazaryerinde olan ürünlerinizi, diğer pazaryerlerine aktararak satışa açabilirsiniz. Böylece hiç bir pazaryerinde müşteri kaçırmazsınız.

Shopify Pazaryeri Entegrasyonu
Shopify Pazaryeri Entegrasyonu
  • Sipariş ve stok yönetimi

Birden çok pazaryerinde satış yapıyorsanız, pazaryerlerindeki satışlarınızı, ürünlerin stok durumunu ve kargo süreçlerini takip etmeniz gerekir. Her pazaryeri için ayrı ayrı bu takibi yapmak fazla vakit kaybına ve satışların gözden kaçmasına neden olabilir.

Shopify ile kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi "Shopify üzerinden nasıl ödeme alabilirsiniz?" yazımızda bulabilirsiniz!

ikas e-ticaret entegrasyonu ile tüm pazaryeri mağazalarınızda gerçekleşen işlemleri tek bir panelden takip edebilirsiniz. ikas paneli üzerinden n11, Trendyol, hepsiburada gibi birden çok pazaryeri mağazanızda yapılan satışları bir arada görebilirsiniz. Böylece hiç bir satış gözünüzden kaçmamış olur.

Pazaryeri entegrasyonu olarak da bilinen bu sistemin en işlevsel özelliklerinden birisi de otomatik stok güncellemesidir. Bir ürün bir pazaryerinde satıldıktan sonra stok durumu satışa açık olduğu tüm kanallarda otomatik olarak güncellenir. Örnek olarak Trendyol üzerinden bir ürün sattığınızda o ürünün stok durumu Hepsiburada ve n11 gibi diğer pazaryerlerinde de otomatik olarak düşer.

Hepsiburada entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiye "Hepsiburada entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz!
Shopify Kargo Entegrasyonu
  • Shopify kargo entegrasyonu

E-Ticarette kargo operasyonları müşteri memnuniyeti açısından önem taşır. ikas e-ticaret entegrasyonunun bir özelliği olan kargo entegrasyonu, satılan ürünlerinizin kargo süreçlerini tek bir panelden takip etmenizi sağlar. Tüm pazaryerlerindeki satışların kargo durumlarını görebilir, satılan ürünleriniz için kargo etiketi bastırabilirsiniz.

Kargo operasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kargo operasyonları" yazımızı okuyabilirsiniz!
  • Komisyon raporları

Her pazaryerinin kategori bazlı komisyon oranı değişiklik göstermekte. Bir pazaryeri içindeki farklı kategoriler için de komisyon oranları değişiyor. Bu yüzden hangi ürüne ne kadar komisyon ödediğiniz, toplam ödediğiniz komisyon gibi hesaplamaları yapmak oldukça zorlaşıyor. ikas e-ticaret entegrasyonu, komisyon raporlarınızı otomatik olarak hazırlar.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Shopify pazaryeri entegrasyonu ile satışlarınızı katlayabilirsiniz. E-Ticaret operasyonlarınızı daha kolay ve daha hızlı takip edebilir, işletmenizin verimliliğini artırabilirsiniz!


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!