Dünyanın en çok kullanılan e-ticaret altyapısı olan Shopify'da, kurduğunuz e-ticaret sitesini zenginleştirecek, müşterileriniz için çok daha cazip hale getirecek ve satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak yüzlerce eklenti mevcut.

Shopify dükkanınızda satışları artırabilmeniz, markanıza müşteri sadakati yaratabilmeniz ve e-ticaret sitenizi çok daha kolay biçimde yönetebilmeniz için size dijital pazarlamadan fatura bastırmaya, ürün sayfası özelleştirmeden stok yönetimine farklı özellikler sunan birçok Shopify eklentisini, dükkanınıza ücretsiz olarak ekleyip kullanmaya başlayabilir ve eğer memnun kalırsanız ücretli versiyonlarına geçiş yapabilirsiniz.

Sizin için seçtiğimiz ve işlerinizi kolaylaştırabileceğini düşündüğümüz 20 Shopify eklentisi şunlar:

Not: Bu yazıda listelediğimiz eklentilerin hepsinin ücretsiz versiyonları olduğu gibi, daha çok özellik sunan ücretli paketleri de mevcut.

1- Kit

Shopify dükkanınızı açtıktan sonra ilk yapmanız gereken, buraya müşteri trafiği çekmek. E-ticarette müşteri çekebilmenin en iyi yolu, dijital pazarlama yapmak. Bir dijital pazarlama eklentisi olan Kit sayesinde kolayca Facebook'ta reklam verebilir, e-posta pazarlama kampanyaları düzenleyebilir ve hem Facebook hem Instagram'daki müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

2- Order Printer

Fatura, etiket ve fiş yazdırmak için en iyi Shopify eklentisi.

Bu Shopify eklentisi sayesinde kolayca fatura, etiket, fiş ve irsaliye yazdırabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlarınız için farklı belge taslakları hazırlayabileceğiniz gibi, eğer yüksek hacimli satış yapıyorsanız süreci hızlandırmak için toplu halde de belge yazdırabiliyorsunuz. Yazdıracağınız belgelere logonuzu, adresinizi, firma adınızı vb. bilgileri de ekleyebiliyorsunuz.  

3- Product Reviews

Shopify dükkanınızın ürün sayfalarına müşteri yorumları bölümü ekleyin.

Ürün  sayfalarınızda müşteri yorumlarının yer alması çok önemli. Çünkü, e-ticarette müşterilerin %98'i ürüne diğer müşteriler tarafından yapılan yorumları inceledikten sonra ürünü satın alıp almamaya karar veriyor. Siz de Product Reviews Shopify eklentisi sayesinde ürün sayfalarınıza müşterileriniz için yorum bölümü yaratabilirsiniz.

4- Free Shipping Bar

Free Shipping Bar eklentisi ile Shopify dükkanınıza, "ücretsiz kargo" ibaresi ekleyebilirsiniz.

E-ticarette, müşterilerin %34'ü eğer ücretsiz kargo seçeneği yoksa, o siteden alışveriş yapmayı veya spesifik bir ürünü almayı tercih etmiyor. Sizin de Shopify dükkanınızı kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli işlerden biri, sitenize ücretsiz kargo mesajlarını eklemek. Free Shipping Bar Shopify eklentisi sayesinde sitenizde istediğin sayfaya "Ücretsiz Kargo" mesajları ekleyebiliyorsunuz.

5- SEO Site Audit, Benchmark Hero

E-ticaret SEO'su, Shopify dükkanınızın Google aramalarında görünürlülüğünü artıran en büyük faktör. SEO Site Audit eklentisi, e-ticaret sitenizi analiz ederek sitenizde nelerin düzgün çalıştığını ve SEO için geliştirilmesi gerekenleri size göstererek, Shopify dükkanınızın performansını ve Google görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacak.

6- Improved Contact Form

Shopify müşterilerinizin sizinle iletişime geçebilmesini sağlayacak formlar yaratın.

Müşterilerinizin, herhangi bir sorunda veya yalnızca bilgi almak için size kolayca ulaşabilmeleri müşteri güveni oluşturma ve müşterileri içeride tutabilmeniz için son derece önemli. Improved Contact Form Shopify eklentisi sayesinde Shopify e-ticaret sitenize, müşterilerinizin hangi sayfada olurlarsa olsunlar erişebilecekleri pop-up müşteri bilgi formu ekleyebilirsiniz. Bu eklenti ayrıca, size müşterilerin hangi sayfayı ziyaret ettikten sonra sizinle iletişime geçmek istediklerini de gösterecek.

7- Klaviyo

Shopify dükkanınızda toplanan veri ile dijital pazarlama yapabilirsiniz.

Size dijital pazarlamada yardım edecek bir eklenti arıyorsanız, Klaviyo'yu mutlaka denemelisiniz. Klaviyo ile müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirerek müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Klaviyo, Shopify dükkanınızdaki müşteri verilerini kullanarak hedef kitleler oluşturmanızı, bu hedef kitlelere kişiselleştirilmiş kampanya e-postaları ve SMS'leri göndermenizi sağlıyor.

8- PushOwl

E-ticarette müşterilerin %68'inden fazlası, alışverişi yarım bırakıyor, yani alışveriş sepetlerinde ürünler varken vazgeçerek siteden çıkış yapıyor. Eğer siz de e-ticaret sitenizde böyle bir durumdan mustaripseniz, PushOwl Shopify eklentisini kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde siteyi terk eden müşterilerinize otomatik olarak hatırlatma e-postaları, stoka tekrar eklenen ürünlerin bildirimini ve kargo bildirimleri gönderebilirsiniz.

9- Form Builder with File Upload

Müşteri bilgileri toplamak veya müşterilerinizin özel siparişler oluşturabilmesini sağlamak istiyorsanız, Form Builder eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentiyi Shopify dükkanınıza yükleyerek, müşterilerinizin toplu alım siparişleri ve şikayet, iade istekleri oluşturabilmesini, sizinle iletişime geçebilmesini, iş başvuru yapabilmelerini sağlayabileceğiniz gibi müşteri teşekkür mesajları ve mesaj onaylama bildirimleri de oluşturabilirsiniz. Bu Shopify eklentisinin en önemli avantajı, oluşturulan formlara dosya eklenebilmesini sağlaması.

10 - Swell Loyalty & Rewards

Müşterilerinize küçük ödüller, teşvikler ve indirimler sağlayarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırabilirsiniz. Bu Shopify eklentisini kullanarak müşterilerinizi sitenizde hesap oluşturmaya, sepete ürün eklemeye ve alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu sayede hem satışlarınızı artırabilir hem de birçok müşteri bilgisi toplayabilirsiniz.

11- Shopcodes

Hem web sitenizde ve diğer dijital mecralarda kullanabileceğiniz hem de etiket ve broşür gibi basılı pazarlama araçlarında kullanabileceğiniz taranabilir QR kodlar oluşturmak istiyorsanız, Shopcodes Shopify eklentisi tam sizin aradığınız araç. QR kodlar oluşturarak müşteri çekecek kampanyalar ve indirimler oluşturabilirsiniz.

12- Bulk Image Edit ‑ Image SEO

Shopify dükkanınıza yüklediğiniz tüm görselleri toplu olarak düzenleyebilirsiniz.

Google'ın, e-ticaret sitenizi değerlendirirken dikkate aldığı noktalardan biri de görsel optimizasyonu. Eğer e-ticaret sitenizdeki görsellerin boyutları büyükse, görseller doğru anahtar kelimelerle etiketlenmediyse ve kullanıcı dostu değilse bu, size büyük zarar verir. Bulk Image Edit eklentisi ile web sitenizdeki görsellerin boyutlarını düşürerek sitenizin çok daha hızlı yüklenmesini ve görsellerinize alt metinler ve etiketler ekleyerek sayfalarınızın Google aramalarında daha rahat gösterilebilmesini sağlayabilirsiniz.  

13- Recom.ai

E-ticarette satışlarınızı artırabilmeniz için çapraz satış ve üst satış yapabilirsiniz. Recom.ai Shopify eklentisi ile ürün sayfalarına, alışveriş sepetlerine ve ödeme ekranlarına otomatik ürün önerileri ekleyebilirsiniz. Her ürün için önerilecek ürünleri SKU'larına veya istediğiniz herhangi bir özelliğe göre özelleştirebilmeniz de mümkün.

14- Infinite Options

Eğer varyantlı (renk, beden vb.) ürün satıyor veya alım sürecinde müşterilerinize birçok seçenek sunuyorsanız, bu Shopify eklentisi sayesinde ürün sayfalarına standart miktar olan 3 yerine istediğiniz kadar, sınırsız özelleştirme seçeneği ekleyebilirsiniz.

15- Sales Notification | Sales Pop

Amacınız, hali hazırda trafik alan Shopify dükkanınızda satışları artırmaksa bu eklentiyi mutlaka denemelisiniz. Sales Notification eklentisi, müşterilere o an bakmakta oldukları ürünün kaç kişi tarafından satın alındığını gösteriyor. Bu sayede, potansiyel müşterilere geçmiş müşterilerin hangi ürünleri aldıklarını gösterebilir ve böylece bu potansiyel müşterilerde marka güveni yaratabilirsiniz.

16- Tidio Live Chat

Markanızın müşteriler tarafından ulaşılabilir olması, onlarda güven yaratacak ve sizin sitenizden alışveriş yapma kararı vermelerini kolaylaştıracak. Tidio Live Chat eklentisi ile sitenizin canlı destek bölümünden, Facebook Messenger'dan ve e-posta üzerinden aldığınız destek mesajlarını tek panelden yönetebileceksiniz. Bu Shopify eklentisi ile her üç mesaj platformuna da botlar kurabilir ve müşterilerinize, onlara yardımcı olacak otomatik mesajlar gönderebilirsiniz.  

17- Trust Hero ‑ FREE Trust Badges

Shopify dükkanınıza, müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlayacak ödeme logoları ekleyin.

E-ticarette müşterilerin sitenizden alışveriş yapıp yapmamasını belirleyecek faktörlerin başında güvenlik unsuru geliyor. Eğer müşterilere, sitenizin ödeme konusunda güvenli olduğunu gösterebilirseniz, onları sizden alışveriş yapmak için büyük ölçüde cesaretlendirmiş olursunuz. Trust Hero Shopify eklentisi sayesinde normalde birkaç yüz dolara alabileceğiniz ödeme güvenlik rozetleri ücretsiz olarak sitenize ekleyebilirsiniz.

18- Ultimate Sales Boost

Ultimate Sales Boost eklentisi ile hem cross hem upsell yapın.

Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak çok yönlü, birden fazla özelliği bünyesinde bulunduran bir Shopify eklentisi arıyorsanız, Ultimate Sales Boost tam size göre! Bu eklenti sayesinde ana sayfanızda, ürün sayfalarında, alışveriş sepetinde ve satın alma ekranında fırsat geri sayımları, ürün stok durumu göstergeleri, sınırlı süreli ücretsiz kargo bildirimleri ve daha birçok süreli fırsat bildirimi oluşturarak, müşterileri daha hızlı bir şekilde alışverişi tamamlamaya yönlendirebilir ve onları alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.

19- Privy ‑ Exit Pop Ups & Email

Müşterilerinizi sitede tutabilmeniz çok önemli. Eğer bir müşteri sitenizden çıkarken onu sempatik bir biçimde ikinci kez düşünmeye teşvik edebilirseniz, muhtemelen sitenizden alışveriş yapacaktır. Privy eklentisi de tam olarak bu işe yarıyor. Bir müşteri sitenizden çıkarken ona sevimli bir pop-up ile neden sizden alışveriş yapması gerektiğini hatırlatabilir ve terk edilen alışveriş sepetleri için müşterilerinize otomatik olarak e-posta gönderebilirsiniz.

20 - Stock Sync Inventory Update

Kısaca, farklı tedarikçilerden aldığınız ürünleri topluca Shopify dükkanınıza yüklemenizi sağlayan bu uygulama, aslında daha farklı bir soruna çözüm sunuyor. Her tedarikçinin size sağlayacağı toplu ürün listeleri birbirinden farklı formatlarda olabilir ve farklı formatlardaki bu stok listelerini aynı sisteme eklemek ve birbiriyle eşlemek büyük bir sorun teşkil edebilir. Stock Sync kullanarak CSV, XLS, XSLX, XML, JSON, TXT vb. formatlardaki ürün listelerini rahatça Shopify mağazanıza ekleyebilir ve ürünleri eşleştirebilirsiniz. Bu uygulamanın ücretsiz versiyonuyla 3000'e kadar ürün yükleyebilmeniz mümkün.

Bu listedekiler haricinde daha yüzlerce uygulamayı, Shopify Uygulama Dükkanını ziyaret ederek kendiniz de bulabilir ve inceleyebilirsiniz. Eğer e-ticaret siteniz için Shopify altyapısı kullanıyorsanız, e-ticaret sitenizde satış, kargo, stok ve diğer tüm işlerinizi kolaylaştırmak için Shopify'ın kendi entegre olduğu uygulamalardan da mutlaka faydalanmanız sizin yararınıza olacaktır.

ikas Shopify Entegrasyonu ile E-ticaret Sitenizi Kolayca Yönetin!

Shopify dükkanınıza ikas'ı kurarak, hem fiziksel hem Shopify hem de pazaryeri mağazalarınızın tüm satış, stok ve siparişlerini tek uygulamadan kolayca yönetebilirsiniz.

ikas Shopify entegrasyonunu hemen kullanmaya başlayın!

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

WooCommerce Uyumlu En İyi 16 WordPress E-ticaret Teması

Yurt Dışına İnternetten Satış Yapmak İçin En İyi Pazaryerleri

E-ticarette Kullanılan Online Ödeme Yöntemleri ve Sistemleri