E-Bildirge nedir, nasıl oluşturulur, zorunlu mudur, e-bildirge kullanımının faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere SGK e-bildirge ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlattık!

SGK e-bildirge nedir?

SGK e-bildirge, iş verenlerin çalıştırdıkları işçiler için sigorta pirimini internet üzerinden yatırabilmelerine ve tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığıyla ödeyebilmelerine olanak sağlayan elektronik portalın adıdır. Bu elektronik ortam sayesinde, işçi ve işverenler Sigorta İl ya da Sigorta Müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin birçoğunu internetten yapılabiliyor. E-bildirge uygulamasına geçilmesiyle birlikte, aylık olarak bildirilen tahakkuk bilgileri ile 4 aylık olarak bildirilen bordro bilgileri birleştirilerek aylık olarak alınıyor.

İş yerinde üç ve üzerinde sigortalı işçi çalıştıran tüm özel ve resmi iş yerleri, işçilerine ait bilgileri SGK e-bildirge yoluyla iletmek zorundadır. Bu zorunluluğu yasal süre içerisinde yerine getirmeyen işverenler 506 sayılı Kanunun 140. maddesinin (c) fıkrası uyarınca para cezasına çarptırılmaktadır. Eğer çalışan sayınız üçün altındaysa e-bildirge kullanmak sizin inisiyatifinizdedir. Ancak, iş yerlerinde sigortalı çalışan özel ve resmi iş yeri işverenleri, Aylık Prim ve Hizmet Belgelerini e-bildirge yoluyla göndermek zorundadırlar.

SGK e-bildirge portalı giriş ekranı.

SGK e-bildirge başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru, işverenin kendisi veya vekili tarafından doldurulan e-bildirge başvuru formu ile iş yerinizin bağlı olduğu sigorta il müdürlüğüne yapılır. Bu başvuru sonucunda, size bir kullanıcı kodu ve şifresi verilir.

Alacağınız bu kullanıcı kodu ve şifresi ile SGK e-bildirge sayfasına giriş yapabilirsiniz. Giriş sayfasında Kullanıcı Adı, Sistem Şifresi, İş yeri Şifresi gibi bilgileri girip daha sonra güvenlik anahtarını yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız ekran ”Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü” ekranıdır ve tüm işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.

SGK e-bildirge sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

E-bildirge ile nelere ulaşabilirim?

Hizmet portalından, aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleriGeçmiş Dönem Onaylanmış Aylık Prim Ve Hizmet Belgesi
  • Geçmiş Dönem Borçları
  • Müfredat Kartı
  • Ödeme İşlemleri
  • Şifre Değiştirme İşlemleri
  • Kişi sigortasını T.C. kimlik numarası ile sorgulayabilme
  • İşverenin borç görüntüleme ve ödeme işlemlerini yapması
  • ‘Borcu yoktur’ belgesi alabilme
  • Tekrar işe giriş bildirgesinin doldurulması

Detaylı bilgi ve SGK e-bildirge kılavuzuna ulaşmak için burayı tıklayın!

Mağaza ve e-ticaret operasyonunuzu ikas ile yönetin!

ikas ile envanter yönetiminizi  kontrol altına alabilir, insani hatalardan korunabilir, bulut tabanlı özelliği sayesinde verilere her zaman her yerden her an, kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

ikas’ı 14 gün boyunca ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

İşletmeniz için ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Excel ile stok takibi nasıl yapılır? [ŞABLON]

İşletmenize en uygun yazarkasa POS nasıl seçilir?

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?