Ticarette var olan fatura tiplerinden biri olan proforma fatura, maliye bakanlığınca belirlenmiş belge basım usullerine tabi değildir ve haliyle ticari değeri yoktur. Proforma fatura, özellikle ithalat ve ihracatta yurt dışındaki alıcı veya satıcılarla işleri sorunsuz yürütebilmek için kesinlikle kullanılmalıdır.

Proforma fatura nedir?

Proforma fatura, henüz gerçekleşmemiş bir alışverişin temsili faturasıdır ve alıcının, gerçekleşecek alışverişin şartlarını görebilmesi için hazırlanır. Kısaca, bir ürün veya hizmet alımı gerçekleşmeden önce satıcı tarafından alıcıya gönderilen teklif kağıdıdır. Satıcı, faturayı düzenledikten sonra kaşeleyip imzalayarak alıcıya gönderir. Alıcı faturadaki şartları kabul ederse anlaşma sağlanmış olur veya isterse fatura üzerindeki şartlarda değişiklik yapılmasını da talep edebilir. Bu noktadan sonra satıcı ve alıcının sürekli olarak iletişimde olması gerekir.

Unutulmamalıdır ki proforma faturanın, ne alıcı ne de satıcı için kanuni ve maddi hiçbir açıdan bağlayıcılığı yoktur. Ancak iki taraf da anlaşmaya vardığında ve proforma fatura ticari faturaya çevrildiğinde yasal sürece tabi olur.

Önemli!!! Proforma göndermek amacıyla asla resmi fatura kullanılmamalıdır. Proforma amaçlı gönderilen faturanın üzerinde muhakkak “Proforma Fatura” ibaresi yer almalıdır.

Proforma fatura nasıl düzenlenir?

Antetli kağıt üzerine hazırlanan proforma faturanın amacı, satıcının tüm şartları eksiksiz olarak alıcıya gösterebilmesidir. Bu nedenle gerçekleşecek alışverişe dair tüm bilgi ve şartların, hazırlanacak fatura üzerinde yer alması gerekiyor. Proforma fatura üzerinde yer alması kesinlikle gerekli bilgiler şunlardır:

  • Proforma bilgileri (Tarih ve numara)
  • Satıcı ve alıcı bilgileri (Ad, soyad, unvan, adres, telefon numarası, e-posta adresi vb.)
  • Ürünün/ürünlerin adı
  • Ürünün/ürünlerin adetleri, birim fiyat bilgileri ve toplam tutarları (KDV, ÖTV, gümrük vb. vertiler ayrıca belirtilmeli)
  • Ürünün/ürünlerin ağırlığı ve ebatları
  • Ürünün/ürünlerin menşeyi
  • Ödeme şekli (Kur, tarih, vade vb.)
  • Sevkiyat yeri, şekli ve tarihi
  • Teslimat şekli

Bu bilgilerin haricinde alışverişe ve ürün/ürünlere dair istenilen tüm bilgi ve detaylar faturanın üzerine eklenebilir. Proforma faturanın antetli kağıt üzerine hazırlanması gerekir. “Proforma Fatura” ibaresi en tepede ortalı olarak, satıcı ve alıcı bilgileri kağıdın sol üstüne ve proforma bilgileri de sağ üstüne yerleştirildikten sonra, diğer bilgiler fatura üzerine istenilen şekilde yerleştirilebilir.

ikas Paraşüt ortak paketi ile kolayca proforma fatura düzenleyebilirsiniz

B2B ticaret yapıyorsanız, ikas Paraşüt entegrasyonu ile Paraşüt üzerinden kolayca proforma faturalarınızı düzenleyebilirsiniz. Bu sayede iş ortaklıklarınızı mümkün olan en profesyonel biçimde yönetebilirsiniz.

ikas ve Paraşüt entegrasyonunu 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Kimler E-fatura Zorunluluğu Kapsamında?

GittiGidiyor Komisyon Oranları 2020

Trendyol 2020 Komisyon Oranları