E-ticarette doğrudan satışlarınızı artırmanız kadar, marka bilinirliğinizi artırmanız da çok önemli. Sosyal medya ve arama motorlarında müşterilerinizin sizi bulabilmesi için internette mümkün olan her platformda yer almalısınız. Bu platformlardan biri de Pinterest.

Pinterest nedir?

Öncelikle Pinterest bir sosyal medya kanalı değil, yanlış bilinen bu algıyı düzeltelim. Pinterest, çalışma prensibi daha ziyade Google'a yakın olan görsel tabanlı bir arama motoru. Siz, bu motoru kullanıcıları web sitenize trafik çekebilmek için kullanırsınız.

Pinterest'te yapılan paylaşımların adları "pin" yani Türkçe'ye çevirirsek raptiye. Mantığı, bir tabloya bir şey raptiyelemekten geldiği için Pinterest paylaşımlarına pin adı veriliyor.

Pinterest'i, yalnızca e-ticaret sitenize müşteri çekeceğiniz bir platform olarak görmeyin. Burada blog yazılarınızı da paylaşarak hem blogunuza da trafik çekebilir hem de bu yolla marka bilinirliğinizi ve SEO'nuzu geliştirebilirsiniz.

Blog yazılarınıza da Pinterest ile trafik çekebilirsiniz.
Pinterest, Google'ın otorite saydığı kaynaklar arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu sebeple eğer Pinterest'teki trafiğinizi güçlendirebilirseniz, SEO'nuzu da güçlendirmiş olursunuz. Güçlü SEO daha fazla bilinirlik, daha fazla bilinirlik de daha fazla satış demektir, unutmayın.

Pinterest'i hangi KOBİ'ler mutlaka kullanmalı?

Pinterest, büyük markaların olduğu kadar mikro KOBİ'lerin de sitelerine trafik çekmek için kullanması gereken bir platform. Pinterest'i özellikle şu işletmeler kesinlikle kullanmalı:

  • Yeni jenerasyon kahveciler
  • Gıda satışı yapan butik işletmeler
  • Ev dekorasyonu ve mobilya firmaları
  • Etsy, Instagram üzerinden el yapımı hediyelik, giysi, oyuncak, çiçek, mücevher vb. satışı yapan mikro KOBİ'ler

Bu işletme tiplerini özellikle belirtmemizin sebebi, bu konuların Pinterest'te en çok aranılan anahtar kelimeler olması. Pinterest'te en çok aranan anahtar kelimelerin büyük çoğunluğunu tarif, dekorasyon ve tasarım fikirleri oluşturuyor.

Türkiye'den dünyaya ihracat yapan bir markanın Pinterest sayfası.

Pinterest, özellikle ABD ve Avrupa'da çok fazla kullanılıyor. Bu nedenle e-ticarette hedefiniz bu ülkelerse Pinterest ile hem satışlarınızı hem de marka bilinirliğinizi organik olarak artırmanız çok olası.

Diyelim ki yeni nesil bir kahve dükkanınız var. Kahve demleme, kahve türleri, kahve ekipmanları vb. konularda hazırlayacağınız blog yazılarını, dikkat çekici görseller ile Pinterest'te paylaşarak hem sitenize trafik çekebilir hem de Pinterest'teki varlığınızı büyüterek genel anlamda SEO'nuzu güçlendirebilirsiniz.

Pinterest nasıl çalışıyor? Pinterest'i nasıl kullanmalısınız?

Pinterest'in bir sosyal medya platformu değil de görsel tabanlı bir arama motoru olduğunu yazımızın başında da belirtmiştik.

Pinterest'te Instagram veya Facebook'taki gibi günde bir veya iki günde bir paylaşım yaparak bir etki bekleyemezsiniz. Pinterest'i en etkili şekilde kullanabilmek için günde 5 ila 30 arası paylaşım yapabilirsiniz.  

Tabii, günlük 5 ila 30 paylaşımı hazırlamak kolay bir iş değil. Eğer Pinterest'ten gerçekten bir katkı almak istiyorsanız, en azından başlangıç aşamasında paylaşımları hazırlamak için ciddi bir zaman ayırmak zorundasınız.

jewelry1000.com adlı markanın Pinterest hesabında yüz binlerce pin olduğunu görebilirsiniz.

İlla bu kadar paylaşım yapmanız gerekmiyor elbette, ancak ne kadar çok paylaşım, o kadar çok görünürlük demek.

Kendinize mutlaka bir Pinterest işletme hesabı açın. Bu sayede hem paylaşımlarınız hem de profiliniz daha profesyonel görünecektir. Pinterest işletme hesabı açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pinterest'te hesabınızın etkileşim alması gerekiyor. Bu etkileşim de re-pin, yani sizin pininizi bir başkasının da kendi hesabında pinlemesi şeklinde oluyor (Bu, Facebook'ta yaptığınız bir paylaşımın başkaları tarafından da paylaşılabilmesi ile aynı mantıkta çalışıyor.).

Pinterest kullanıcılarının sizin pinlerinizi kendi hesaplarında pinlemesi için pinlerinizin onlara hitap etmesi, bilgi vermesi ve kaliteli görünmesi gerekli.

Ayrıca, ürünlerinizi daha iyi pazarlayabilmek için mutlaka zengin pinleri de kullanın. Bu pinler doğrudan e-ticaret için tasarlanmış pinler ve alışveriş için tıklanma oranları çok daha yüksek.

Son olarak, Pinterest'i kullanırken dikkat etmeniz gereken 3 önemli nokta var. Bunlar:

  • Görsel kalitesi
  • Anahtar kelime kullanımı
  • Hashtag kullanımı

Pinterest'te nasıl görseller kullanmalısınız?

Eğer Pinterest'te doğrudan ürün ve ürün sayfalarınızı paylaşmayı düşünüyorsanız, öne çıkabilmek için kaliteli ve çarpıcı ürün fotoğraflarına ihtiyacınız var ki Pinterest'te gezinenlerin dikkatini çekin. Eğer ürün fotoğraflarınız kaliteli ise bu size doğrudan avantaj sağlayacaktır.

Pinterest'te milyonlarca pin/görsel mevcut. Bu milyonlarca görsel arasında sizin pinlerinizin öne çıkabilmesini ancak dikkat çekici görsellerle başarabilirsiniz.

Eğer amacınız blogunuza trafik çekmez ise işiniz aslında çok daha kolay. Pinterest'te bir blog postunuzu paylaşacaksanız, Canva'yı açın, dikey bir görsel boyutu seçtikten sonra arka plana bir görsel koyup blog yazınızın başlığını alın ve görselin ön planına okunaklı ve estetik bir font kullanarak yerleştirin.

Üzerinde ilgi çekici bir yazı bulunan görseller Pinterest'te oldukça fazla etkileşim alıyor.

Pinlerde dikey görseller kullanmaya özen gösterin.
Dikey görseller Pinterest'in yapısı nedeniyle yatay veya kare görsellere kıyasla çok daha ön plana çıkıyor. Pinterest paylaşımlarınızda mümkün olduğunca dikey görseller kullanmaya çalışın.

Pinterest'te anahtar kelime ve hashtag kullanımı nasıl olmalı?

Bir arama motoru olan Pinterest'te, yaptığınız paylaşımlarda anahtar kelimeler kullanarak belli kategorilerde arama yapanların karşısına çıkabilirsiniz.

Pinterest'te kullanacağınız anahtar kelimeleri Google için olan araçlarla değil doğrudan Pinterest'in içinde aramanız gerekiyor. İşiniz, ürününüz veya yazınızda ele aldığınız konu ile alakalı anahtar kelimeleri Pinterest'in arama barına yazarak karşınıza çıkan önerileri görebilir ve doğru kelimeleri buradan seçebilirsiniz.

Pinterest'te pano ve pinlerinizin başlık ve açıklamalarında anahtar kelimeler kullanın.

Doğru anahtar kelimeleri, hem pin panolarının başlık ve açıklamalarına hem de pinlerinizin metinlerine ekleyin ki görünürlüğünüzü artırabilin.

Aynı şekilde hashtagleri de Pinterest arama barında aratabilir ve konunuzla alakalı en çok aranan hashtagleri bularak pinlerinize ekleyebilirsiniz.

Pinterest uzun soluklu bir yatırım...

Pinterest'e efor ve zaman harcamaya başlamadan bilmeniz gereken en önemli nokta, bunun uzun soluklu bir yatırım olduğu!

Daha önce dediğimiz gibi, Pinterest bir arama motoru ve bu bağlamda çalışma prensibi Google ile oldukça benzer. Girdiğiniz içeriklerin Pinterest'te indekslenmesi (yani işlenerek görünür hale gelmesi) Google'da olduğu gibi belli bir vakit alıyor.

Pinterest'e yaptığınız yatırımın meyvelerini toplamaya başlamanız, yani sitenize Pinterest'ten kayda değer bir trafik almanız birkaç 2 ila 6 ay arasında vakit alacaktır. Bu sebeple eğer bunu göze almıyorsanız, Pinterest'e en başından hiç vakit ayırmamanız sizin için en faydalı tercih olacaktır.

Ancak, eğer buraya zaman ve efor anlamında ciddi bir yatırım yaparsanız, uzun vadede bunun size gerçekten çok faydalı olacağının tekrar altını çizmekte fayda var. Özellikle ABD ve Avrupa'ya satış yapıyorsanız, mutlaka ama mutlaka Pinterest'i kullanmanızı öneriyoruz.