Perakende, sanat ve bilimin karışımıdır. Bazen iç güdülerinizi takip etmeniz bazen de sayılara bakmanız gerekir. Bağımsız perakendeciler nerede olduklarını ve nasıl ilerleyebileceklerini anlamak için finansal metrikleri mutlaka ölçmelidirler. Finansal metrikler, size işletmenizin finansal performansıyla ilgili çarpıcı gerçekler sunar. Bu metrikler olmadan kar sağlayabilmek ve para kazanabilmek için hangi adımları atmanız gerektiğini sadece tahmin edebilirsiniz.

Daha çok para kazanmak için bu metrikleri ölçmeniz gerektiği konusunda uzlaştığımıza göre, şimdi de nereden başlayacağınızı konuşalım. Takip edebileceğiniz binlerce metrik var, fakat işletme sahibi olarak, tüm bu metrikleri takip edebilmeniz neredeyse imkansız. İşletmeniz için kolaylık sağlayacak ve takip etmeniz gereken 3 önemli finansal metrik var.

Toplam Satış

Toplam satış metriği, diğer bir deyişle gayri safi satışlar perakendeciler için en önemli metriktir. Bu finansal metrik perakendecilerin ‘ürünlerim ne kadar iyi satıyor?’ sorusuna cevap bulmalarını sağlar. Perakendecilerin gelecek satışlarını görüntülemesini sağlar ve bu yatırımlarını güvence altına almak isteyen tüm perakendeciler için çok önemlidir. Bir yatırımı güvence altına almaya çalışırken, tüm perakendeciler ve girişimçiler geçmişteki satış performanslarını gösterip yatırımcılara market değerlerini ve yatırımının karşılığında ulaşılacak metrikleri kanıtlamış olurlar.

Sadece aydan aya olan satışları takip etmek yanlış yönlendirebilir, çünkü aylık satışlar dış faktörlere çok bağlıdır. Örneğin, dini bayram ya da ulusal bayrama denk gelen ayda satışlar normaldekinde çok daha farklı olabilir. Bu yüzden de toplam satışlara yıllık olarak bakmak ve elinizde eski senelere ya da benzer dönemlere ait satış verilerinin olması çok daha doğru sonuçlar almanızı sağlar.

Brüt Kâr

Toplam satışların aksine brüt kâr, envanterinizin üretkenliğini ölçer. Bu metrik envanterinizin dışındaki harcamaları –işletme maliyeti, maaşlar, kira ya da pazarlama kampanyalarını – görmezden gelir. Bu finansal metrik envanterinizin ne kadar iyi çalıştığını göstermesi açısından oldukça önemlidir. Brüt kârınızı hesaplamak için toplam satışlarınızdan satılan malları çıkartıp elde ettiğiniz sonucu toplam satışlarınıza bölmeniz gerekir.

Net Kâr Marjı

Bütün ticari şirketlerin tek amacı kâr ederek satış yapmaktır. Örneğin, Avusturalya’daki Two Monkeys bisiklet dükkanını ele alırsak; işletmelerini kurmadan önce iki kurucu, sadece bisiklet sürmeye meraklı ve bisiklet topluluğunu bir araya getirmek isteyen insanlardı. Mağazalarından elde ettileri kâr Sidney’de ikinci dükkanlarını açmalarını sağladı. İşlerini büyütmeleri için tek ihtiyaçları olan şey ise ne kadar kâr elde ettiklerini öğrenmekti.

Net kâr marjı, işletmenizin ne kadar kârlı olduğunu belirten bir metriktir. İleriye yönelik pozitif gelirler sağlayacak kararlar alabilmek için bu metriği takip etmeniz gerekir. Net marj yalnızca envanter harcamalarını değerlendirmeye alır, ama aynı zamanda  maaş, kira ve işletme maliyeti gibi harcamaları da değerlendirir. Net marj, toplam satışlardan toplam harcamaların çıkartılıp, elde edilen sonucun toplam satışlara bölünmesiyle bulunur.

Akılda tutulması gereken bir kaç önemli not:

  • Toplam satışlarınızı ve harcamalarınızı kâr-zarar muhasebesinde tutun.
  • Kâr marjınızı katma değer vergisini çıkarttıktan sonra hesaplayın. Unutmayın, bu metrik tüm gelen ve giden nakit akışını değerlendirmeye alır.