Perakende mağazanız için pazarlama, sandığınızdan daha çok önem taşıyor. En başarılı perakende pazarlama stratejisi, iş planınızı yapmaya başladığınızda başlar ve hiç durmadan en yüksek performansa ulaşmanıza odaklanır. Perakende mağaza sahibi olan ya da perakende sektöründe çalışmış herkes şunu size kolayca söylebilir:

Başarılı bir perakende pazarlaması çok büyük bir planlama gerektirir.

Bir perakende pazarlama stratejisinin iyi olup olmadığını her iki stratejinin müşteri yoğunlukları farkından anlayabilirsiniz. İyi bir pazarlama stratejisi işletmenizi eşsiz hale getirir ve hedef kitlenize hitap eder. Bunları baz alarak, gelin nasıl bir pazarlama stratejisi ayarlamalısınız bunu konuşalım.

Perakende pazarlama işletmenizi açmadan başlar!

Çoğu perakendeci pazarlama stratejilerini ikinci plana, mağaza açıldıktan sonraya bırakır. Bunun aksine, mağazanızı kurarken, planlarken ve açarkenki tüm adımlarınızda pazarlama stratejiniz göre hareket etmelisiniz. İşletmenizi açarken düşündüğünüz adımları gözden geçirin: lokasyon belirlemek, markanıza karar vermek, ürün hattı oluşturmak. Tüm bunlar aslında hedef müşterilerinize yönelik verdiğiniz kararlardır. Perakende pazarlama planınız da bu adımlar üzerinde yoğunlaşacaktır.

Hedef pazarınızda kimler var?

İşte tam da burada pazarlama stratejiniz devreye giriyor! Markanızın müşterilerinizin gözündeki konumu, marka kimliğiniz, ticaret stratejiniz ve işletmeniz için seçtiğiniz tüm kritik noktalar genellikle belli bir grubun yani hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu gruptaki insanları anlamak için onların cinsiyet, yaş, aylık gelir, medeni durumlarını, yaşadıkları yerleri ve diğer faktörlere göre neye ihtiyaçları, istekleri olduklarını bularak başlayabilirsiniz.

Hedef kitle nasıl tanımlanır?

Perakende işine başlamanın en önemli parçasından birisi müşterilerinizin kim olduğunu bilmenizden geçer. Çoğu perakendecinin müşterileri hakkında çok fazla bilgisi olmuyor. Burada da pazar araştırması devreye giriyor. Market araştırması iki farklı formda olabilir:

Öncelikli Araştırma: Bu tarz araştırma ve çalışmalar ürünlerinizi satın alan kişiler hakkında daha çok şey öğrenmenizi temel alır. Görüşmeler, anketler ve formlar aracılığıyla yapılabilir. Bu bilgi alma yönteminde rakipler hakkında da araştırmalar yapmayı unutmamalısınız. Potansiyel müşteriler, devamlı müşteriler gibi veri gruplarını ayrı ayrı değerlendirmelisiniz.

İkinci Araştırma: Elinizdeki öncül araştırma dışındaki tüm veriler ikincil araştırmayla elde edilir. Daha önceden yapılmış araştırmalardan elde edilen verilerin analiz edilmesine ve bir sonuç çıkarılmasına ikincil araştırma denir. İkincil veriler sayesinde rakipleri daha detaylı tanımlayabilir, müşteri segmentlerinizi daha derinlemesine öğrenebilirsiniz.

Markalaşma

Markanızı kurmak, işletmeniz hakkında anlatmak isediğiniz hikaye üzerine karar vermekle ilgilidir. İşletmenizi başarılı hale getirmek kolay değil fakat marka kimliği kurmak bu yolda atılacak önemli adım olacaktır. Markanızı kurmanızın ilk adımı, işletmenizin rakipleriniz arasından nasıl sıyrıldığını anlamaktan geçer. Kendinize sorun:

  • Benim ürünümün diğer ürünlerle ortak olmayan hangi özelliği var?
  • Benim perakende mağazam alışveriş sırasında diğerlerinden çok farklı bir şey sunuyor mu?
  • Birileri sizin mağazanız hakkında düşünürken akıllarına ne gelmeli?

Bu sorulara cevap vermek, akıllı bir perakendeciye mağazasının pazarlama hamlelerine karar vermekte kolaylık sağlayacaktır.

Markanızı Farklılaştırın

Mağazanızı diğer mağazalardan çok farklı yollarla diğerlerinden ayırabilirsiniz:

  • Harika bir geri iade politikası,
  • mağazanıza bağlı sadakat puanı,
  • ürünlerinizin rakiplerinizden daha kaliteli olması

Bunların müşterilerinizin sizi tercih etme sebeplerinden sadece birkaçıdır. Öncelikle, markanızı neyin farklılaştıracağını ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve memnuniyetlerini yeterli ölçüde karşılayıp karşılayamayacağını düşünün. Bu sorulara cevap vermek size bir avantaj sağlar.

Mağaza Atmosferi ve Kişiselleştirme

Şimdiye kadar müşterilerinizin kim olduğunu ve markanızı farklılaştırmak için neler yapabilirsiniz öğrendiniz. Ayrıca marka kimliğiniz de var. Perakende operasyonunuz mağazada ya da internetten olsa da, mağaza lokasyonunuz kimliğinizin bir parçasıdır.

Bu özelliklerinizi unutmayın ve pazarlama stratejinizde kendi kimliğinizi ortaya çıkartacak hamleleri tercihleriniz arasına alın. Özellikle mağazanızı kişiselleştirmeye, müşterilerinizin kendilerinden bir şeyler bulmalarına imkan sağlayın. Bu sayede müşterilerin markanıza daha da bağlanarak gelirinizi arttırabilir.

Mağazanızın atmosferi çok önemlidir. İçeride çaldığınız herhangi bir müzik, ya da kullandığınız koku spreyi bile çok önemli pazarlama araçlarındandır. Bunları kesinlikle küçümsememelisiniz. Dekorasyondan hiç bahsetmiyoruz bile!

Ücretlendirme ve Kampanyalar

Perakende pazarlama stratejiniz, ücretlendirme ve kampanyalarınıza da bağlıdır. Sadece ücretlendirme ile müşterileri çekemezsiniz. Ama eğer planlarınız içerisinde büyük öncelikli olarak düşük fiyatlar varsa, tüm planlamalarınızı buna göre yapmalısınız.

Kampanyalar ya da indirimler pazarlama stratejisinin kalbidir. Müşteri kitlenize göre mağazanızın kampanya planlarını nasıl yapacaksınız? Hangi dijital pazarlama kanallarından daha çok geri dönüş alıyorsunuz? Bu verilere göre müşterilere ulaştığınız kanallara yönelip, potansiyel müşterilerinizi alıcılarınıza çevirebilirsiniz.

Pazarlama çok geniş bir konu ve zorlu bir süreç gibi görünse de, planlaması düzgün yapıldıktan ve yukarıda bahsettiğimiz belli başlı kurallara uyulduktan sonra tüm perakendeciler için kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir görev haline geliyor.

İşletme sahipleri ürünlerine hakim olup, rakipleri iyi tanıyıp, pazarda karşılarına ne gibi problemler çıkabileceğini iyi gözlemledikten sonra, pazarlama konusunda onları çok büyük zorluklar ya da sürprizler beklemez. Ürününüze ve işletmenize güvenin, pazarlama stratejinizi hazırlayın ve satış yapmaya hemen başlayın!