Bir perakende mağaza sahibi olarak, her yere yetişmek çok zordur. Sizin de diğer herkes gibi günde sadece 24 saat vaktiniz var. İşlerinizi yürütmede çok başarılı olabilirsiniz ama, kısa bir süre içinde olsa perakende mağazanızın başından ayrılmanız gereken durumlar mutlaka olacaktır. Sebep ne olursa olsun, siz başında olmadığınız zaman işlerinizin aynı şekilde devam edebileceğinden emin olmalısınız. Bunun için de, siz olmadığınız zaman personellerinizin işleri yürütmede kabiliyetli olduğundan emin olmalısınız.

Sizin yokluğunuzda işlerin mağazanızda düzgün ilerleyeceğinden emin olmanız için bu yazımızda size yardımcı olabilecek ipucu paylaştık!

1. El Kitabı Hazırlayın

İşletmenizin kutsal kitabı sayılacak, sizin olmadığınız durumlarda personellerinizin bilmek isteyeceği her şeyi içeren bir yazılı kılavuz ya da el kitabı hazırlayın. Bu el kitabı içerisinde, mağazanızla alakalı dokümanlar, acil durum numaraları ve sizin yokluğunuzda işlerine yarayacak tüm bilgileri bulundurun. Bu el kitabının içeriğini dijital ortam üzerinde oluşturup çalışanlarınız ile paylaşmak en ideal yöntem olacaktır. Böylelikle personelleriniz bu dijital dosyayı fiziksel olarak kaybetmezler ve aradıkları noktaları çok daha kolay bir şekilde bulabilirler. Hatta bu el kitabını ya da kılavuzu personeliniz işe başladığı anda onlara vermeniz işletmenize adapte olmaları konusunda işlerinizi kolaylaştıracaktır.s

İşletmenizle alakalı tüm iletişim bilgilerini bu el kitabı içerisinde mutlaka bulundurun: mağazanın olduğu binanın acil durum görevlisi, bina sahibinin numarası, tedarikçi bilgileri ve diğer tüm numaralar. Bunlara ek olarak işletmenizle ilgili genel bilgiler, mağazanın kuralları ve düzeni, iade durumunda nasıl bir prosedür uygulanacağı gibi genel bilgileri de yazabilirsiniz.

2. Kayıp Önlemek

Hırsızlık maalesef hayatın kaçınılmaz bir gerçeği ama bununla nasıl başa çıkacağınız işletmeniz için çok önemlidir. Mağaza ve personel hırsızlığı perakendecilere yıl içerisinde pek çok kâr kaybına neden oluyor. Bunu azaltmak için perakendeciler, yeni teknolojilere yatırım yapıyor ve envanter küçülmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Ancak, tipik zararlar hala yıllık satışların yaklaşık yüzde 2’sini tutuyor. Bunu önlemek için mağaza hırsızlığıyla nasıl başa çıkılacağı yönünde talimatlar ekleyebilirsiniz.

3. Güçlü Bir Yönetim Ekibinizin Olduğundan Emin Olun

Tüm işlerini tek bir kişiye bırakmak sizi güvensiz ve savunmasız hissettirebilir. Bu yüzden ikinci bir sağ kolunuzun olmasına ve yönetim ekibinizin güçlü olmasına önem verin. İdeal olarak bir ya da iki kişinin herhangi bir duruma karşı alternatif olmasının size bir zararı olmaz. Personellerinizin işinize kendine adamaları ve işinize sadık olmaları dışında, liderlik özelliklerinin olup olmadıklarından emin olun.

4. Personellerinizi Güçlendirin

Becerikli ve çalışkan insanları işe almak, siz işlerinizin başında olsanız da olmasanız da perakende işletmenizde her yönden pozitif bir etki oluşturur.

Her personelin iş tanımını ve asıl yapması gereken görevleri netleştirerek işe başlayabilirsiniz. Odak noktanız perakende mağazanızı yönetmek, çalışanlarınızı yönetmek ve perakende ticaretinizi yönetmek üzerine olmalıdır. Sizin yokluğunuzda işlerin yönetilmediği hiç bir departman kalmamalıdır. Bunun için de çalışanlarınızın inisiyatif alabileceği ve bazı konularda kendi başlarına karar verebileceği bir şirket kültürü oluşturabilirsiniz. Eğer doğru insanları işe aldıysanız, aldıkları kararların da doğru olacağına güvenirsiniz. Böylelikle, çalışanlarınızla aranızda güven kurmuş olur ve işlerin daha kolay bir şekilde yönetilmesini sağlamış olursunuz.

5. Test Sürüşü Yapın

İşlerinizin kritik olmayan bir döneminde bir gün izin yapın ya da işe gitmeyin ve işlerin nasıl yürüdüğünü izleyin. Evden çalışarak ya da mağazanızda ofisinize geçip oturarak bir kaç saati yönetim ekibinizin eline bırakın. Gün sonunda önemli olan nokta; çok kritik hataların yapılmamış olması ve yapılmış olması gereken fakat yapılmayan noktaların yönetim ekibine anlatılmasıdır. Hatta mağazanıza gizli müşteri yollayarak çalışanlarınızın becerilerini test edebilir ve gizli müşteriden işletmeniz ile ilgili geri dönüşümleri alabilirsiniz.

6. Planlayın ve Hazırlık Yapın

Eğer haftalarca işe gelemeyecekseniz, çalışanlarınızla aylar önceden plan ve hazırlık yapın. Eğer birkaç günlüğüne işe gidemeyecekseniz, çalışanlarınıza kendilerini hazırlamaları için birkaç hafta önceden haber verin. Ne kadar süre gelemeseniz de, aşağıdaki adımların perakende mağazanızda yapıldığından emin olun:

  • Çalışanlarınızı, özellikle yönetim kademesini bilgilendirin: Yokluğunuz zamanındaki beklentilerinizi ya da endişelerinizi onlarla paylaşın.
  • Gerekli bilgileri toplayın: Uzakta olmanız, çalışanlarınızla ya da tedarikçilerinizle hiç iletişim halinde olamayacağınız anlamına gelmez. Size gerekecek tüm iletişim bilgilerini mutlaka not alın.
  • Bir liste çıkartın: Günlük görevleri ve bu görevleri kimlerin yapacağını belirleyip bir listesini çıkartın. Çalışanlarınızı bu görevleri yerine getirmeleri için gereken bilgilerle ve yönlendirmelerle bilgilendirin.
  • Teknoloji kontrolü yapın: Eğer uzaktan çalışmayı planlıyorsanız, gerekli tüm yazılımları ve işletme belgelerini bilgisayarınıza yüklediğinizden emin olun.
  • Kişi listenizdekilerle iletişim kurun: İş için iletişimde olduğunuz herkese; tedarikçinize, bina sahibine vs. siz yokken kimle iletişime geçebileceklerini söyleyin. Böylelikle yokluğunuzda işleriniz aksamamış olur.

ikasBoss, siz uzaktayken bile işletmenizde yapılan tüm işlemleri görmenizi sağlar. İnternet üzerinden anlık satışlarınızı izleyip, uzakta olsanız bile işletmeniz üzerinde kontrolü kaybetmemiş olursunuz.

ikas pos yazılımı