Bu yazımızda n11, Trendyol, Hepsiburada ve GittiGidiyor entegrasyonu yapmak için pazaryeri API bilgilerine nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız. Ama önce, API’nın ne olduğundan ve pazaryeri API’lerinin işlevinden kısaca bahsedelim.

API nedir?

API (Application Programming Interface) yani Uygulama Programlama Arayüzü, uygulamalar arası entegrasyonu ve etkileşimi sağlayan yazılım arayüzünün adıdır. API, uygulamalar arasında veri geçişini kolaylaştırarak uygulamaların birbirine ulaşabilmesini ve bilgi transferi yapabilmesini sağlar. Bu sayede kullanıcılar, bir uygulama üzerinden (diğer uygulamanın API’sinin izin verdiği kadar) diğer uygulamanın özelliklerini kullanabilir.

Pazaryeri entegrasyonları da pazaryerlerinin API’leri üzerinden yapılmaktadır. Entegrasyon şirketleri, pazaryerlerinden aldıkları API bilgilerini kendi uygulamalarına entegre ederek kullanıcılarına pazaryeri mağaza yönetimlerini kendi uygulamaları üzerinden yapabilme imkanı sağlar.

Kendi uygulamanızı pazaryerleriyle entegre edebilmek için ihtiyacınız olan API bilgilerini, n11, Trendyol, Hepsiburada ve GittiGidiyor’da nasıl alabileceğinizi aşağıda sırayla bulabilirsiniz.

n11 API bilgileri nasıl alınır?

n11’den API alabilmek için öncelikle, bu pazaryerinde bir mağaza sahibi olmanız gerekiyor. n11’de mağaza açmak için yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz. n11’e mağaza hesabınızla giriş yaptıktan sonra API alabilmek için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

n11 API hesaplarına giriş.
  • “Hesabım” menüsünden, “API Hesapları” kısmına tıklayın.
  • Açılan sayfada “Yeni Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın.
  • API hesabınız aktive olduktan sonra, hemen aşağıdaki bölümde açılan “API Anahtarı“nın yanındaki “API Şifresi Oluştur” seçeneğine tıklayarak kendinize yeni bir API şifresi oluşturun.

API şifrenizi oluşturduktan sonra, API anahtar bilgisi aynı ekranda size verilecektir. API şifreniz ise API hesabını açtığınız e-posta adresine gönderilecektir.

n11 API anahtarı ve API şifresi

Trendyol API bilgileri nasıl alınır?

Trendyol’dan API bilgilerini alabilmeniz için bu pazaryerinde bir mağaza açmanız yeterli. Trendyol mağazanız açıldıktan sonra, “Hesap Bilgilerim” kısmında API kullanıcı adı ve parolanız otomatik olarak oluşturuluyor.

Hepsiburada API bilgileri nasıl alınır?

Hepsiburada’dan API bilgileri alabilmeniz için öncelikle bu pazaryerinde bir mağaza açmış ve ürün listelemiş olmanız gerekiyor. Hepsiburada’da nasıl mağaza açabileceğinizi, “Hepsiburada’da Mağaza Açmak İçin Güncel Rehber” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mağazanızı açıp ürünlerinizi listeledikten sonra, Hepsiburada talep formunu‘na giderek açılacak ekranda bulunan “API Entegrasyonları” menüsünde yer alan “API Entegrasyon İşlemleri” seçeneğine tıklayın. Burada açılacak formu doldurarak API bilgilerini isteyebilirsiniz.

Hepsiburada API işlemleri başvuru formu

Eğer API entegrasyonunu bir aracı firma ile birlikte yapacaksanız, formun mesaj kısmına aşağıdaki örneğin bir benzerini yazabilirsiniz.

Merhaba,

Hepsiburada mağazamı ikas ile entegre edebilmem için gerekli API bilgilerinin tarafıma iletilmesini arz ederim.

Hepsiburada gerekli API tanımlamalarını ve canlı testleri yaptıktan sonra, kısa süre içinde size API bilgilerinizi iletecektir.

GittiGidiyor API bilgileri nasıl alınır?

GittiGidiyor ile entegre olabilmek için API bilgilerini ve şifrenizi, doğrudan GittiGidiyor API Paneli‘nden alabilirsiniz.

GittiGidiyor developer panelinden API bilgileri nasıl alınır?

Adrese gittikten sonra GittiGidiyor hesabınızla giriş yapın ve “API Anahtarları” sekmesine gidin. Burada “Yeni API anahtarı almak için tıklayın” butonuna tıkladığınızda, sizden uygulamanızın adı ve açıklaması istenecek. Bu bilgileri doldurup “Gönder”e tıkladığınızda, GittiGidiyor’un size sağladığı API Key ve API Secret Key ekranda size verilecek ve API bilgileriniz otomatik olarak tanımlandıktan sonra GittiGidiyor sistemine kayıtlı olan e-posta adresinize otomatik olarak onay mesajı gelecek.

GittiGidiyor API anahtarı ve şifresi alma

Pazaryerlerinin yönetimi için ikas entegrasyonunu kullanın.

Pazaryerlerinden aldığınız API bilgilerini ikas’a girerek n11, Trendyol, GittiGidiyor ve Hepsiburada mağazalarınızı tek uygulamadan kolayca yönetin!

ikas’ı detaylı incelemek ve 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

GittiGidiyor’da Mağaza Açma ve Ürün Listeleme Rehberi

GittiGidiyor’da Satış Artırmak İçin 6 Anahtar Yöntem

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber