Ortalama sipariş tutarı, dijital mağazanızda yaptığınız satışların ortalama tutarıdır. E-Ticarette başarıyı ölçmek için en önemli metriklerden birisidir. İngilizce “Average Order Value” olan ve kısaca “AOV” olarak adlandırılan bu metrik, en önemli büyüme verilerinden sayılır. Bu yüzden sürekli olarak takip edilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.

Ortalama sipariş tutarı, karlılığınızı ve yaptığınız yatırımların geri dönüşünü hesaplamak için kullanabileceğiniz bir metriktir. E-Ticaret işletmelerinin uzun vadede amacı ortalama sipariş tutarını artırmaktır. Bu yazımızda ortalama sipariş tutarını artırmak için uygulayabileceğiniz yolları inceleyeceğiz.

Ortalama sipariş tutarı nedir?

Ortalama sipariş tutarı bir e-ticaret metriğidir. E-Ticaret siteniz üzerinden yaptığınız satışların ortalama tutarıdır. Ortalama sipariş tutarını görmek işletmeniz için pek çok fayda sağlar;

  • Ciro büyümenizi daha isabetli planlayabilirsiniz.
  • Pazarlama çalışmalarına yaptığınız yatırımların geri dönüşlerini görebilirsiniz.
  • Satış ekibinizin başarısını ölçebilirsiniz.
  • Web sitenizin performans eksikliklerini görebilirsiniz.

Ortalama sipariş tutarı şu şekilde hesaplanır;

Ortalama Sipariş Tutarını Artırmanın 7 Yolu
Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu

Ortalama sipariş tutarı = Aylık ciro / Aylık toplam müşteri sayısı

E-Ticaret işletmenizin cirosunu büyütmek ve karlılığı artırmak için üzerinde durulması gereken bir metriktir. Ortalama sipariş tutarı ne kadar yüksek olursa, büyüme rakamlarınız de o kadar yükselecektir.

Ortalama sipariş tutarı gibi e-ticarette önem taşıyan tüm metrikleri "Takip etmeniz gereken e-ticaret metrikleri" yazımızda bulabilirsiniz!

Ortalama sipariş tutarı nasıl artırılır?

Ortalama sipariş tutarını artırmak için çeşitli satış ve pazarlama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Müşterilerinizin satın alma kararını tetikleyecek kampanyalar hazırlayabilir, teknolojik sistemlerden ve modüllerden destek alabilirsiniz. Bu satış & pazarlama yöntemlerini ve teknolojik sistemleri inceleyelim.

E-Ticarette pazarlama yöntemlerine daha fazla bilgiyi "E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!
Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu
Ücretsiz kargo seçeneği için alt limit belirleyerek ortalama sipariş tutarını yükseltebilirsiniz!

Ücretsiz kargo için alt sınır belirleyin

Kargo süreci e-ticaret operasyonlarının en önemli adımlarından biridir. Müşterilerinize düşük fiyatlı ve hızlı kargo süreci sunarak müşteri memnuniyetini artırmalısınız. Ücretsiz kargo seçeneği sizi rakiplerinizin önüne geçirecek ve ödeme sayfasında terk etme oranlarını azaltacaktır fakat ücretli kargo modeli ile çalışıyorsanız, belirli bir satış rakamı üzerine ücretsiz kargo kampanyası düzenleyerek müşterilerinizin daha yüksek tutarlarda alışveriş yapmasını teşvik edebilirsiniz. Örnek olarak ortalama sepet tutarı metriğiniz 70 TL olsun ve belirlediğiniz KPI bu rakamı 100 TL’ye çıkartmak olsun. Bunun için web sitenizde 100 TL ve üzerine satışlar için ücretsiz kargo tanımlayarak ziyaretçilerinizin sepet tutarlarını 100 TL’nin üzerine çıkartmasını bekleyebilirsiniz.

Paket ürünler hazırlayın

“Bundle” olarak adlandırılan paket ürünler oluşturarak ortalama sipariş tutarını artırabilirsiniz. Çeşitli ve tamamlayıcı ürünlerden oluşan paketler hazırlayabilir, “3 al 2 öde” gibi kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Paket ürün teklifleri hem ortalama sipariş tutarını artıracak hem de müşterilerin satın alma kararını hızlandıracaktır.

Çapraz satış ve üst satış stratejisi uygulayın

Üst satış ve çapraz satış teknikleri geleneksel ticaret stratejilerinden e-ticarete uygulanmış satış teknikleridir. Üst satış, bir müşteriye almak istediği bir üründen daha avantajlı ve üst segment olanını almaya ikna etmektir. Üst satış yöntemlerini kullanmak için çeşitli araçlardan ve modüllerden yararlanabilirsiniz. Örnek olarak cep telefonu satıyorsunuz diyelim ve bir ziyaretçi Iphone X modelini inceliyor. Iphone X modelini inceleyen ziyaretçilere otomatik olarak bir açılır pencere içerisinde Iphone 12 kampanyası başlatarak daha üst modelini almaya teşvik edebilirsiniz. Bu kampanyalar için “sınırlı süre” veya “sınırlı stok” gibi başlıklar atarak satın alma kararını hızlandırmaya çalışabilirsiniz.

Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu
Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu

Çapraz satış ise üst satış gibi yine müşterilerinizi daha fazla satın almaya teşvik edecek bir satış taktiğidir. Çapraz satışta amaç müşterilerinize satın aldığı ürünün yanında tamamlayıcı ürünler almaya ikna etmektir. Örnek olarak cep telefonu alacak bir müşteriye o telefonla uyumlu kulaklık veya telefon kılıfı gibi ürünler satmaktır. Bunu yapmak için e-ticaret sitenizde çapraz satış modülü kullanarak ürün sayfalarınızda “Bu ürünü alanlar bunları da aldı” gibi kısımlar oluşturabilir, tamamlayıcı ürünleri öne çıkartabilirsiniz. Çapraz satış ve üst satış stratejileriniz ortalama sepet tutarının artması için oldukça etkili olacaktır.

Belirli bir tutar üzeri alımlar için indirim teklifleri oluşturun

Ücretsiz kargo alt sınırı gibi indirimleriniz için de alt sınır oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizin belirli bir tutarda harcama yapması için ikna edici olacaktır. Örnek olarak ortalama sepet tutarınız 70 TL ve bunu yükseltmek istiyorsunuz. 200 TL ve üzerine siparişlere belirli bir oranda indirim uygulamak, müşterilerinizi daha fazla harcamaya teşvik edecektir. Bu strateji, ürün başına kar marjınızı azaltsa da, daha fazla satış yaparak bu açığı kapatmanıza da olanak tanır.

Sadakat programları oluşturun

Sadık müşteriler tüm işletmelerin istediği müşteri kitlesidir. Bir kere gelen müşterinin tekrar tekrar gelmesi pazarlama maliyetlerinizi düşürür ve “Müşteri yaşam boyu değeri” ortalamanızı yükseltir. Bu yüzden kazandığınız müşterileri elinizde tutmak çok önemlidir. Pazarlama bütçenizi harcayarak yeni müşteriler bulmak yerine mevcut müşterilerin tekrar gelmesi daha avantajlıdır.

Sadakat programları oluşturarak mevcut müşterilerinizin tekrardan markanızı tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için üye müşterilerinize belirli bir sipariş tutarı veya sipariş sayısı sonrası indirim, puan veya promosyon vaat edebilirsiniz.

Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu
Ortalama sipariş tutarını artırmanın 7 yolu

Chatbot uygulamaları kullanın

Chatbot, web sitesi ziyaretçilerinin sorularını yapay zeka desteği ile anlayarak otomatik cevaplar oluşturan müşteri destek sistemidir. E-Ticarette chatbot uygulamalarını önümüzdeki dönemlerde çok daha sık göreceğiz. Araştırmalara göre 2021 yılında e-ticaret işletmelerinin %80’inin chatbot kullanacağı ön görülüyor. Chatbotların anlık müşteri desteği sağlaması daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak dönüşüm oranlarını artırıyor. Chatbot sistemlerini etkili bir şekilde kullanarak ortalama sepet tutarını yükseltmeyi hedefleyebilirsiniz.

Chatbot sistemi ile ziyaretçilerinize ürünler önerebilirsiniz. Örnek olarak ödeme adımına ilerleyen bir müşterinize chatbot sisteminiz “Bunu da almayı unutmayın!” şeklinde tamamlayıcı ürünler sunarak çapraz satış yapmayı deneyebilir.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!