OpenCart tema yükleme, OpenCart altyapısına sahip e-ticaret siteniz için kolayca uygulayabileceğiniz bir kurulum işlemidir. Tema, web sitenizin dış görünüşünü oluşturan hazır şablonlardır. Bir nevi müşterilerinizin adım attığı dijital mağazanızın görüntüsü ve tasarımıdır. Bir web sitesi için sıfırdan tasarım yapmak, uzun vakitler alan ve yüksek maliyetli bir yöntemdir. Bunun yerine OpenCart için tasarlanmış yüzlerce hazır tema içerisinden mağazanıza uygun olanı seçip dakikalar içerisinde sitenize yükleyebilirsiniz.

OpenCart tema yükleme için kodlama bilgisine ihtiyaç duymazsınız, FTP istemcinize erişebiliyor olmanız yeterlidir. OpenCart açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için yüklediğiniz tema üzerinde daha sonra istediğiniz oynamaları yapabilirsiniz. Özellikle OpenCart 3.x versiyonu ile OpenCart temalarının admin panelinden yapılan blok yönetimi oldukça gelişmiştir ve böylece neredeyse hiç kodlama gerektirmeden tema düzenleme imkanı sağlamaktadır.

OpenCart tema yükleme resimli anlatımı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Adım adım OpenCart tema yükleme

OpenCart e-ticaret altyapınıza tema yüklemek için ilk önce bir tema satın almanız gerekir. OpenCart için tema bulabileceğiniz sitelerden bazıları şunlardır;

Bu siteler aracılığı ile marka kimliğinize ve ürün yelpazenize en uygun temayı seçebilir ve satın alabilirsiniz. OpenCart ücretsiz temalar da bulunmaktadır fakat ücretsiz temalarda yönetim ve tasarım sınırlıdır, sonradan yapmak istediğiniz değişiklikler için kodlama bilgisi gerekebilir. OpenCart tema ücretleri, e-ticaret sitenize katacağı değer ile kıyaslandığında oldukça uygundur.

Temanızı seçtikten ve satın aldıktan sonra bilgisayarınıza indirin. Temanız bir zip dosyası içerisinde bilgisayarınıza inecektir. Zip içerisinde “admin”, “catalog”, “image” ve “system” adı verilen 4 adet dosya yer alır. Bu dosyaları zip dosyası içerisinden çıkartın.

OpenCart Tema Yükleme

Bir sonraki adımda ise web sitenizin FTP bağlantılarına ulaşmanız gerekir. FTP istemcisi, yerel dosyalarınızı internet sunucunuza aktarmanızı sağlayan dosya aktarım protokolüdür. En çok kullanılan ve tavsiye edilen FTP işlemcileri şunlardır;

  • FileZilla
  • Cyberduck

İndirdiğiniz tema dosyalarını bu araçlar üzerinden web sitenize yüklemeniz gerekir. Bunun için zip’den çıkarttığınız dosyaları FileZilla’nın sol tarafında yer alan “local site” kısmından bulun.

OpenCart Tema Yükleme
OpenCart Tema Yükleme

Üzerine sağ tıklayıp “upload” seçeneğine tıklayın. FileZilla dosyaları “remote site” kısmına otomatik olarak yüklemeye başlayacaktır.

OpenCart Tema Yükleme
OpenCart Tema Yükleme
Daha önceden OpenCart sitenize bir tema yüklenmiş ise FileZilla önceki tema dosyanız üzerine yeni tema dosyalarını yazacaktır.

Temanız sunucunuza yüklendi. Şimdi OpenCart yönetici paneline girmeniz ve temanızı aktive etmeniz gerekmektedir. Yönetici panelinize giriş yapın ve "Eklentiler" kısmına giriş yapın.

OpenCart Tema Yükleme
OpenCart Tema Yükleme

Eklentiler kısmında OpenCart altyapısı üzerine eklediğiniz tüm modüllere ulaşabilirsiniz. Tema ayarları için ihtiyacımız olan bölüm "Temalar". Burada sitenizde yüklü olan temaları görebilir ve yönetebilirsiniz.

FTP panelinden yüklediğiniz temanın burada yer aldığını göreceksiniz. Yeni yüklediğiniz bir temanın durumu "kapalı" olarak gözükür. Temanızı sisteminizde aktive etmek için "eylem" kısmında yer alan mavi renkli düzenleme butonuna tıklamalısınız. Bu panelden tema ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Tema durumunu açık hale getirin.

OpenCart Tema Yükleme
OpenCart Tema Yükleme

Temanız aktive olacaktır. Şimdi mağaza sistemine gidip, aktif temalarınızdan hangisini kullanacağınızı seçmeniz gerekir.

Temanızı başarıyla e-ticaret sitenize aktardınız! Şimdi OpenCart sitenizi markanıza göre tasarlayabilir ve düzenleyebilir, eklentiler indirerek web sitenizi geliştirebilirsiniz.

E-Ticaret sitenizi geliştirmek için "E-Ticaret sitenizi geliştirecek 5 OpenCart modülü" yazımızı okuyabilirsiniz!

OpenCart entegrasyon

OpenCart Entegrasyonu

OpenCart, gelişmiş ve profesyonel bir e-ticaret alt yapısıdır. Fakat dezavantajlarından birisi yönetim panelinin karmaşık olmasıdır. OpenCart yönetim panelinin karışıklığına bir çözüm arıyor ve kolay bir yönetim ara yüzü arıyorsanız, ikas OpenCart entegrasyonu ile e-ticaret operasyonlarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

OpenCart entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi "OpenCart Pazaryeri Entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz!

ikas OpenCart entegrasyonu ile ürünlerinizi çok kolay ve hızlı bir şekilde e-ticaret sitenize aktarabilirsiniz. ikas ile OpenCart'a aktardığınız ürünlerinizi aynı şekilde dakikalar içerisinde pazaryerlerine aktarabilirsiniz. Hem pazaryerleri hem de e-ticaret sitenizdeki tüm ürünlerinizi, satışlarınızı ve e-ticaret operasyonlarını tek bir panelden yönetebilirsiniz. Tüm pazaryerlerindeki ve e-ticaret sitenizdeki stoklarınızı eşzamanlı olarak otomatik yönetir!

ikas kullanarak OpenCart kargo modülü de yüklenmiş olur. ikas OpenCart kargo modülü ile e-ticaret sitenizden ve pazaryerinden düşen siparişlerinize otomatik olarak kargo barkodu oluşturabilir, kargo barkodlarınızın tasarımını kendiniz oluşturabilir ve logonuzu yerleştirerek kurumsal kimliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Ayrıca ikas ile OpenCart ve pazaryerlerinde yaptığınız satışlara hızlı bir şekilde e-fatura oluşturabilirsiniz. Böylece eski usul fatura kesmekle uğraşmaz, müşterilerinize daha profesyonel bir hizmet sunabilirsiniz.

ikas OpenCart entegrasyonu daha bir çok gelişmiş özelliği ile e-ticaret operasyonlarınızı kolaylaştırır. ikas'ı 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!