OpenCart pazaryeri entegrasyonu, e-ticaret operasyonlarınızı tek bir panelden yöneterek kolaylaştırmanızı sağlayan bir sistemdir. Çok kanallı e-ticaret yapmanın iş yükü çok fazla vakit ve efor harcamanıza neden olabilir. OpenCart pazaryeri entegrasyonu ile bu iş yükünü azaltabilir ve tüm e-ticaret işlemlerinizi bir arada yönetebilirsiniz.

OpenCart pazaryeri entegrasyonu ile tüm ürünlerinizi pazaryeri mağazalarınıza aktarabilir, tüm pazaryerindeki ürünlerinizi, satışlarınızı ve stoklarınızı yönetebilir ve detaylı raporlar oluşturarak e-ticaret işletmenizin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Böylece çok daha az vakit harcayarak çok daha fazla işi halledebilirsiniz.

Bu yazımızda OpenCart entegrasyonu nedir, özellikleri nelerdir ve neden e-ticaret entegrasyonu kullanmalısınız inceleyeceğiz.

ikas OpenCart pazaryeri entegrasyonu

OpenCart nedir?

OpenCart, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan e-ticaret altyapılarından biridir. Açık kaynaklı olduğu için kolektif bir şekilde geliştirilmiştir. PHP tabanlı yapıya sahiptir. Database olarak MySQL kullanır ve temel bileşenler HTML kaynaklıdır. Bu özellikleri sayesinde kurulumu ücretsizdir. Bağımsız geliştiricilerin geliştirdiği ve uygun fiyatlı modül seçenekleri ile ülkemizde de çoğu e-ticaret işletmesi tarafından tercih edilmektedir.

E-Ticaret altyapıları hakkında daha fazla bilgi için "Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım?" yazımızı okuyabilirsiniz!
OpenCart pazaryeri entegrasyonu
OpenCart pazaryeri entegrasyonu

OpenCart e-ticaret altyapısı “açık kaynak e-ticaret altyapısı” olarak nitelendirilen altyapı grubundadır. Hazır e-ticaret paketlerinin aksine, OpenCart’ın kaynak kodlarına erişilerek istenilen değişiklikler yapılabilir. Fakat domain, sunucu, kurulum ve tasarım gibi işlemleri sizin halletmeniz gerekir. Bu yönüyle kurulum aşamasında geliştirici desteği gerekebilir. Modül ve eklentiler yardımıyla OpenCart altyapısını kullanarak gelişmiş bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

OpenCart tema kurulumu hakkında daha fazla bilgiyi "OpenCart tema yükleme nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!

Entegrasyon nedir?

Kökeni Fransızca olan “entegrasyon” kelimesinin dilimizdeki sözlük anlamı “bütünleştirme” olarak belirlenmiş. E-Ticaret için kullanılan “entegrasyon” kelimesi ise sistem entegrasyonu anlamına geliyor. Sistem entegrasyonu, birden fazla programın yada sistemin bir bütün halinde çalışmasını sağlar. Hem e-ticaret satış sistemini, hem de muhasebe, pazarlama, raporlama gibi diğer işletme sistemlerini tek platformda birleştirir. Tüm sistemlere ayrı ayrı erişim sağlamak yerine tek bir sistem üzerinden tüm işletmenizi yönetebilirsiniz.

OpenCart tabanlı sitenizde satışlarınızı artırmak için "E-Ticaret sitenizi geliştirecek 5 OpenCart modülü" yazımızı okuyabilirsiniz!

OpenCart pazaryeri entegrasyonu nedir?

OpenCart pazaryeri entegrasyonu, e-ticaret sitenizi ve pazaryeri mağazalarınızı tek bir panelden eşzamanlı olarak yönetmenizi sağlayan bir sistemdir. Opencart pazaryeri modülü olarak da bilinen bu sistemle, OpenCart altyapılı e-ticaret sitenizdeki ürünleri kolayca pazaryerlerinde mağazalarınıza aktarabilir ve satışa açabilirsiniz. Ayrıca tüm ürünlerinizin satış, stok ve varyant gibi bilgileri otomatik olarak güncellenir.

OpenCart pazaryeri entegrasyonu
OpenCart pazaryeri entegrasyonu

OpenCart pazaryeri entegrasyonu ile n11, Trendyol, Hepsiburada ve GittiGidiyor gibi pazaryerlerine ürünlerinizi dakikalar içerisinde aktarabilirsiniz. Tüm bu mağazalardaki satışlarınız, ürünlerinizin bilgileri, stok durumu, faturalandırma ve kargo süreçleri gibi bilgiler tek bir ekranda toplanır. Böylece her bir pazaryerinin yönetici paneline ayrı ayrı girip mağazalarınızı yönetmek yerine tek bir panelden hem e-ticaret sitenizi hem de pazaryeri mağazalarını yönetirsiniz.

OpenCart pazaryeri entegrasyonu nasıl çalışır?

ikas OpenCart pazaryeri entegrasyonu

ikas OpenCart pazaryeri entegrasyonu e-ticaret sitenizden ve pazaryerlerinden aldığı API bağlantıları ile tüm verileri tek bir bulutta toparlar. Bu bağlantı anlık olarak veri alışverişi sağlayarak tüm platformların eşzamanlı yönetilmesini sağlar. Örnek olarak Trendyol mağazanızda bir satış yapıldığında bu satışın verisi bulut merkezine ulaşır ve işlenir. Satılan ürünün stok durumu otomatik olarak güncellenir ve güncel veri diğer pazaryerlerine aktarılır. Böylece Trendyol’da satılan bir ürünün stok durumu n11, Hepsiburada gibi diğer pazaryerlerinde ve e-ticaret sitenizde otomatik olarak güncellenir.

OpenCart e-ticaret entegrasyonu özellikleri nelerdir?

ikas OpenCart entegrasyonu, e-ticaret yöneticilerinin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiştir. ikas e-ticaret entegrasyonu ile kullanabileceğiniz özelliklerden bazıları şunlardır;

 • OpenCart toplu ürün yükleme

E-Ticaret yapmanın vakit isteyen işlerinden birisi de ürün eklemektir. Özellikle farklı stok kodlu ürüne sahip markaların bu ürünleri tek tek e-ticaret sitesine ve pazaryerlerine yüklemesi gerekir. OpenCart panellerinde de ürün özelliklerini tek tek girmek çok fazla vakit almakta. ikas e-ticaret entegrasyonu ile OpenCart sitenize ve tüm pazaryeri mağazalarınıza aynı anda tek bir seferde ürünlerinizi aktarabilirsiniz. XML formatındaki ürün listenizi ikas’a yükleyebilir, ikas paneli üzerinden tüm pazaryerlerinde satışa açabilirsiniz.

 • Ürün yönetimi

ikas OpenCart e-ticaret entegrasyonu ile ürünlerinizin beden, renk, özellik gibi varyasyonlarını tanımlayabilirsiniz. Satış sonrası hangi özellikteki ürün satıldıysa o ürünün stokları otomatik olarak güncellenir. Böylece bir ürünün farklı özellikteki çeşitlerinden elinizde kaç tane kalmış daha kolay takip edebilirsiniz.

OpenCart pazaryeri entegrasyonu
OpenCart pazaryeri entegrasyonu
 • Sipariş ve stok yönetimi

Birden çok pazaryerinde satış yapıyorsanız, pazaryerlerindeki satışlarınızı, ürünlerin stok durumunu ve kargo süreçlerini takip etmeniz gerekir. Her pazaryeri için ayrı ayrı bu takibi yapmak fazla vakit kaybına ve satışların gözden kaçmasına neden olabilir.

ikas pazaryeri entegrasyonu ile tüm pazaryeri mağazalarınızda gerçekleşen işlemleri tek bir panelden takip edebilirsiniz. ikas paneli üzerinden n11, Trendyol, Hepsiburada gibi birden çok pazaryeri mağazanızda yapılan satışları bir arada görebilirsiniz. Böylece hiç bir satış gözünüzden kaçmamış olur.

OpenCart pazaryeri entegrasyonu olarak da bilinen bu sistemin en işlevsel özelliklerinden birisi de otomatik stok güncellemesidir. Bir ürün bir pazaryerinde satıldıktan sonra stok durumu satışa açık olduğu tüm kanallarda otomatik olarak güncellenir. Örnek olarak Trendyol üzerinden bir ürün sattığınızda o ürünün stok durumu Hepsiburada ve n11 gibi diğer pazaryerlerinde de otomatik olarak düşer.

 • OpenCart mağazanızı cep telefonunuzdan takip edin!
ikas pazaryeri entegrasyonu
ikas pazaryeri entegrasyonu

ikas pazaryeri entegrasyonunun bir özelliği olan "ikasBoss" uygulaması ile mağazanıza ait anlık verileri ve raporları akıllı cihazınızdan takip edebilirsiniz. Böylece işletmenizde yaşanan gelişmeleri kaçırmazsınız.

 • OpenCart kargo entegrasyonu

E-Ticarette kargo operasyonları müşteri memnuniyeti açısından önem taşır. ikas e-ticaret entegrasyonunun bir özelliği olan kargo entegrasyonu, satılan ürünlerinizin kargo süreçlerini tek bir panelden takip etmenizi sağlar. Tüm pazaryerlerindeki satışların kargo durumlarını görebilir, satılan ürünleriniz için kargo etiketi bastırabilirsiniz.

Kargo operasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kargo operasyonları" yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Komisyon raporları

Her pazaryerinin kategori bazlı komisyon oranı değişiklik göstermekte. Bir pazaryeri içindeki farklı kategoriler için de komisyon oranları değişiyor. Bu yüzden hangi ürüne ne kadar komisyon ödediğiniz, toplam ödediğiniz komisyon gibi hesaplamaları yapmak oldukça zorlaşıyor. ikas e-ticaret entegrasyonu, komisyon raporlarınızı otomatik olarak hazırlar.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

 • E-Fatura entegrasyonu

Paraşüt entegrasyonu ile satışlarınıza otomatik olarak e-fatura oluşturabilir, geçmiş faturalarınızı görüntüleyebilir ve raporlar oluşturabilirsiniz. Böylece ön muhasebe işlemleriniz hız kazanırken, müşteri memnuniyetiniz artar.

E-Fatura hakkında daha fazla bilgiyi "E-Fatura nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!

Neden OpenCart entegrasyonu kullanmalısınız?

 • Toplu ürün yükleme özelliği ile vakitten tasarruf edin.
 • Tek bir panel ve tek bir şifre ile tüm pazaryeri mağazalarınızı ve e-ticaret sitenizi yönetin.
 • Kargo operasyonlarınızı kolaylaştırın.
 • Raporları takip ederek işletmenizi kontrol altına alın.
 • Stok saymak gibi eski usul işlere otomatik bir çözüm kazanın.
OpenCart entegrasyonunun avantajları için "E-Ticarette pazaryeri entegrasyonunun avantajları nelerdir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!

ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!