E-ticarete başlaması kolay, e-ticarette başarı elde etmesi zordur. 2019’dayız ve dileyen herkes artık o veya bu şekilde e-ticarete girebiliyor. Standart ticari modellerin yanı sıra dropshipping, stoksuz satış, fason üretim vb. yöntemlerin ve AliExpress gibi sitelerin artışıyla toptancı/üretici bulabilmenin kolaylığı sayesinde daha önce hiç ticaret yapmamış birisinin bile internette satış yapabilmesi çok kolay.

E-ticarete girmenin bu kadar kolay olması, haliyle rekabeti de yükseltiyor. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu ortamda işin zahmetli ve maliyetli kısmı, pazarda pay sahibi olarak satış yapabilmek. Yapılan satışların belli bir kar miktarı da getirmesi gerekiyor ki e-ticaret yapmanın bir nedeni olsun.

E-ticaret yapabilmenin iki yolu var. İlki, e-ticaret altyapısına sahip bir web sitesi kurmak. Bunun için Shopify, Magento, Ticimax vb. bir e-ticaret altyapısı ve İyzico, PayU gibi bir ödeme altyapısı satın almak gerekiyor. İkincisi ise online pazaryerlerini kullanmak. GittiGidiyor, Amazon, Hepsiburada veya bir başka pazaryerinde mağaza açarak ürün listelenebilir ve satış yapılabilir. Peki ama, hangi platformda e-ticaret yapmak daha avantajlı? Bunun cevabını verebilmek için her iki platformu da birden fazla kriter üzerinde değerlendirmemiz gerekiyor. Gelin başlayalım.

1- Zaman ve para

Bir e-ticaret sitesi kurmak, seçilecek altyapı sağlayıcısına bağlı olarak kolay da olabilir zor da. Ancak bir e-ticaret sitesi kolayca kurulsa da hem ilk kurulum hem de düzenli bakım masrafı gerektirir. Pazaryerlerinde ise böyle bir masraf söz konusu değildir. Üye olunur, mağaza açılır ve ürünler listelenerek satış yapılır.

Ayrıca, e-ticaret sitelerinin başarı sağlaması tamamen dijital pazarlamanın başarısına ve bu alana harcanacak paraya bağlıdır. Pazaryerlerinde ise zaten hali hazırda bir müşteri ağı bulunduğundan, ürünlerin müşteriler tarafından bulunması, marka adının duyurulması ve satış yapılması çok daha kolaydır.

Kısacası, bir e-ticaret sitesinde 100 kalem ürün satabilmek için harcanması gereken zaman ve para, bir pazaryerinde aynı miktarda ürün satabilmek için harcanması gereken zaman ve paradan daha fazla olacaktır.

Avantaj: Pazaryeri

2- Teknik altyapı

E-ticaret sitesinin teknik altyapısı 0’dan oluşturulacaktır. Bunun için hem bir e-ticaret altyapısı sağlayıcısı ve ödeme altyapısı sunucusu ile çalışmaya hem de IT’den anlayan personel istihdam etmeye ihtiyaç vardır. Pazaryerlerinin ise hali hazırda tıkır tıkır çalışan e-ticaret ve ödeme altyapıları bulunmaktadır.

E-ticaret sitelerinin kurulumu, yönetimi ve düzenli bakımıyla doğrudan satıcının uğraşması gerekirken, pazaryerlerinde satıcı yalnızca ürünlerini nasıl daha fazla satabileceğine odaklanabilir.

Avantaj: Pazaryeri

3- Güven

İnternetten bir ürün veya hizmet satın alacak bir müşteri için ürün fiyatından daha önemli olan tek unsur güvenli alışveriştir. Müşteriler, bir ürünü hiç tanımadıkları bir e-ticaret sitesinden daha ucuza satın almak yerine, adı bilinen ve para iade garantisi sunan bir pazaryerinde güvenilir bir satıcıdan almayı tercih ederler.

E-ticaret sitelerinde müşteri bilgilerinin güvenliğini sağlamak için pazaryerlerinde zaten bulunan SSL sertifikası ve 3D Secure ödeme sistemi gibi güvenlik sertifikaları ve yazılımlarının da kurulması gerekir.

Avantaj: Pazaryeri

4- Rekabet

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, e-ticarette rekabet çok yüksek. Büyük markalardan küçük satıcılara kadar herkes ürünlerini internetten satıyor. Satış için e-ticaret sitesi veya pazaryerlerinden hangisi kullanılırsa kullanılsın, rakiplerle devamlı mücadele etmek gerekiyor. Her iki e-ticaret platformunun da rekabet açısından önemli yanları bulunuyor.

  • E-ticaret sitelerinin rekabette sağladığı avantaj: Eğer doğru hedeflenmiş ve yeterli bütçeye sahip bir dijital pazarlama çalışması yapılırsa e-ticaret siteleri, niş ürün ve özel tasarım avantajıyla rekabette öne çıkabilir.
  • Pazaryerlerinin rekabette sağladığı avantaj: Hem birçok KOBİ hem de büyük markalar pazaryerlerinde satış yaptığından, ürünlerin müşteriler tarafından karşılaştırılabilmesi için bu platformlarda listeleniyor olması gerekiyor. Pazaryerlerinde satış yapmak, rekabette istatistiksel bir karşılaştırma yapabilmeyi de sağlıyor.

Avantaj: Beraberlik

5- Ürün gönderimi

Bu konuya, e-ticarette kargonun satıcı tarafından karşılandığı, yani ücretsiz kargo seçenekli ürünlerin diğer ürünlere göre alıcılar tarafından çok daha fazla tercih edildiğini hatırlatarak girelim. İster bir e-ticaret sitesinde ister pazaryerinde olsun, alıcılara ücretsiz kargo seçeneği sunmak satışları artıracaktır.

Bu nedenle gönderim ücretinin her zaman satıcı tarafından karşılandığını varsayarak iki platformu karşılaştırmak daha doğru olacaktır. Bir e-ticaret sitesinde satılan ürünün kargo ücreti kargo firmalarının standart tarifeleri üzerinden hesaplanırken, pazaryerlerinin kargo firmaları ile yaptıkları toplu gönderim anlaşmaları sayesinde satıcılar çok daha ufak meblağlarla ürün gönderimi yapabiliyor.

Avantaj: Pazaryeri

6- Müşteri bulma

E-ticaret siteleri ile pazaryerlerini birbirinden ayıran en önemli nokta müşteri trafiği. Bir e-ticaret sitesine müşteri çekebilmek ve burada satış yapabilmek için ekstra dijital pazarlama faaliyetleri yürütmek gerekirken, pazaryerlerinde hiçbir pazarlama yapılmadan bile müşteri bulabilmek mümkün.

Pazaryerleri, hali hazırda oturmuş birer e-ticaret platformu olduğundan çok geniş bir müşteri ağına da sahiptir. Hem pazaryerlerinde hem de bir e-ticaret sitesinde hiçbir pazarlama yapılmadan ürün listelendiğinde, pazaryerlerindeki satış miktarı çok daha yüksek olacaktır.

Avantaj: Pazaryeri

7- Karlılık

Her ürünün e-ticaretteki rayici ve piyasa değeri aşağı yukarı bellidir. Bu bakımdan, ürün başı kar marjları pazaryerleri ve e-ticaret siteleri arasında çok büyük değişiklikler göstermez. Ancak, bir e-ticaret sitesinde hiçbir satış için aracı komisyonu ödemeye gerek yoktur. Aksine pazaryerleri, her satıştan ürün türüne göre belli miktarda komisyon alır.

Her iki platformda da müşteri olduğu ve ürünlerin satıldığı varsayıldığında, ürün başına elde edilecek kar miktarı, komisyon ödeme gereksinimi olmadığından e-ticaret sitelerinde daha yüksek olacaktır.

Avantaj: E-ticaret

8- Marka bilinirliği

Uzun vadede işi büyütebilmek için markanın geniş kitleler tarafından tanınır hale gelmesi gerekiyor. Markalaşma ve marka bilinirliği artırma konularında e-ticaret sitelerinin de pazaryerlerinin de kendilerince sunduğu avantajlar mevcut.

Bir e-ticaret sitesinin tasarımı ile marka kimliği oluşturmak pazaryerlerine kıyasla çok daha kolay. Öteki taraftan marka bilinirliği yaratmak için ise pazaryerleri, trafik ve müşteri kitlesinin hazır bulunması nedeniyle çok daha avantajlı. Eğer amaçlanan görsel ve yazısal anlamda bir marka kimliği oluşturmak ise e-ticaret siteleri, kitlelerde marka bilinirliği yaratmak ise pazaryerleri daha avantajlı denebilir.

Avantaj: Beraberlik

E-ticaret siteleri mi, pazaryerleri mi daha avantajlı?

Her iki platformu da adım adım karşılaştırdıktan sonra, hem e-ticaret sitelerinin hem pazaryerlerinin e-ticarette sağladığı birbirinden farklı avantajları olduğu söylenebilir. Yapılması gereken, hangi platformun ne zaman veya hangi aşamada kullanılması gerektiğini bilmek.

Eğer e-ticarete yeni başlıyorsanız, ilk olarak mutlaka pazaryerlerinde satış yapmalısınız. Bu sayede hem düşük sermaye ile işe başlayabilir hem müşteri bulabilir hem marka bilinirliğini artırabilirsiniz. İşleri büyütüp belli miktarda bir satış hacmi yakaladıktan sonra mutlaka bir e-ticaret sitesi sahibi olmanız da gerekecektir. Bu, markanızın kimlik sahibi olabilmesi ve işinizin büyümeye devam edebilmesi için gereklidir.

Pazaryerlerinde satış yapıyor olmak, rekabetin devamlı olarak içinde olmanızı ve müşterilerinize e-ticarette mümkün olan tüm kanallardan ulaşabilmenizi sağlayacaktır. E-ticaret sahibi olmanız ise sizin marka kimliğinizi ve ürününüzü daha iyi tanıtabilmenize yarayacaktır.

Pazaryeri mağazalarınızı ikas’la yönetin!

Birden fazla pazaryerinde satış yapıyorsanız stok, sipariş ve satışlarınızı takip etmenin ne kadar zahmetli ve zaman alan bir iş olduğunu da biliyorsunuzdur. ikas, pazaryeri entegrasyonu ile tüm pazaryerlerini tek bir uygulama üzerinden yönetmenizi sağlayarak sizi bu zahmet ve zaman kaybından kurtarıyor.

ikas pazaryeri entegrasyonunun sunduğu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Tüm ürünleri, ister toplu olarak ister tek tek, birden fazla pazaryerinde tek tuşla listeleme.
  • Satılan ürünlerin otomatik olarak tüm pazaryeri stoklarından düşülmesi.
  • Tek ekran üzerinden, tüm pazaryerlerindeki satışların ayrı ayrı ve kalem kalem takip edilebilmesi.
  • Gelen siparişler için otomatik olarak kargo etiketi ve fatura oluşturulması.

ikas pazaryeri entegrasyonunu 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

E-ticaret İçin Online Pazar Araştırması Yapmanın 4 Adımı

E-ticarette Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları Nedir?

Online Pazaryeri Nedir? E-ticarette Online Pazaryerlerinin Avantajları