E-ticarete ilk kez giriyor olsanız da hali hazırda kendi siteniz üzerinden e-ticaret yapıyor olsanız da online pazaryerlerini mutlaka kullanmanız gerektiğini birçok yerde okumuş, duymuşsunuzdur. Peki ama, online pazaryeri nedir?

Online pazaryeri nedir?

Online pazaryeri oyuncaktan giyime, oto yedek parçasından mobilyaya, gıdadan kozmetiğe akla gelebilecek her kategoriden ürün ve markanın bir arada bulunduğu ve satıldığı web siteleri veya uygulamalardır. Online pazaryerleri, tam olarak fiziksel dünyadaki çarşıların, AVM’lerin ve mahalle pazarlarının internetteki karşılığıdır. Bu platformlarda satıcılar dükkanlarını açarak ürünlerini sergiler, alıcılar ise birçok çeşit arasından istedikleri ürünleri seçebilirler.

Online pazaryerlerinin günümüzde bu denli popüler olmasının en büyük nedeni, satıcıları ve alıcıları internet üzerinden buluşturmasıdır. E-ticaretin, gelişen teknolojiyle birlikte geleneksel ticaretin yerini almaya başlaması sayesinde büyüyen pazaryerleri, hem perakendeci KOBİ’leri fiziksel mağaza masrafından hem de tüketicileri almak istedikleri bir ürünü alabilmek için evden çıkma derdinden kurtarıyor.

Online pazaryerleri hangileri?

Türkiye’nin en büyük online pazaryerleri olarak GittiGidiyor, n11, Trendyol ve Hepsiburada‘yı gösterebiliriz. Bu pazaryerlerinin yanı sıra dünya çapındaki en büyük 3 pazaryeri olan Amazon, eBay ve AliExpress de ülkemizde oldukça popüler.

GittiGidiyor, n11, Amazon ve AliExpress gibi birçok farklı sektörden ve kategoriden ürünün bir arada bulunduğu pazaryerleri olduğu gibi, tek sektör odaklı spesifik ürünlerin satıldığı G2A, Shutterstock ve Udemy gibi pazaryerleri de mevcut.

Dünyadan online pazaryerleri

Dünya üzerindeki tüm pazaryerlerini ülke ve sektörlerine göre eMarketServices‘dan görebilirsiniz.

Not: Site İspanyolca olduğundan, Google Chorome’un otomatik tercüme seçeneğini kullanabilirsiniz.

E-ticarette hangi online pazaryerlerini tercih edebilirsiniz?

Hangi online pazaryerinin işiniz ve ürününüz için en uygunu olduğuna 2 adımı gözden geçirerek karar verebilirsiniz. Bunlar:

1- Sattığınız ürünün hedef kitlesi:

Sattığınız ürüne göre, kullanacağınız online pazaryerini seçmelisiniz. B2B, B2C ve C2C ticaret modelleri için online pazaryerleri mevcut. Bunları örnekleyecek olursak:

B2B pazaryerleri: Direkt Ticaret, Alibaba, Global Sources, Made In China

B2C pazaryerleri: GittiGidiyor, Amazon, AliExpress, Etsy, Google Play

C2C pazaryerleri: BlaBlaCar, Udemy, Gardrops, Letgo

Elbette, dropshipping gibi stoksuz satış modelleri ile e-ticaret de yapılabildiğinden dolayı, bazı online pazaryerlerini tek bir kategoriyle sınırlamak mümkün değil. Örneğin AliExpress, Etsy ve Amazon’da hem doğrudan tüketiciye B2C hem de dropshippelara ve stoksuz satış yapanlara toptan veya tek tek B2B satış yapılabiliyor. Bunun yanı sıra Hepsiburada, satıcılara hem ürünlerini B2C olarak tüketiciye satabilme hem de B2B olarak Hepsiburada’nın tedarikçisi olabilme imkanı sağlıyor.

Ticaret modellerine göre online pazaryerleri

2- Ürünün tipi ve sektörü

Online pazaryerleri, barındırdıkları ürün kategorileri ve hedef aldıkları müşteri kitleleri bakımından 2 kategoriye ayrılır:

Yatay pazaryerleri: Birçok sektör ve kategoriden ürünlerin bir arada bulunduğu ve çok geniş bir alıcı kitlesine hitap eden online pazaryerleridir. Bunlara örnek olarak Amazon, GittiGidiyor, AliExpress verilebilir.

Dikey pazaryerleri: Bu tip pazaryerleri, spesifik ihtiyaçlar için niş kategorilerde ürünlerin bulunduğu platformlardır. El yapımı hediyeliklerin, antikaların ve el işi malzemelerinin satıldığı Etsy, eğitimsel videoların yer aldığı Udemy, hazır fotoğraf ve videoların satıldığı Shutterstock bu platformlara örnek olarak verilebilir.

Yatay ve dikey pazaryerleri

E-ticarette online pazaryerlerinin avantajları neler?

İyi bir e-ticaret stratejisi belirleyebilmek için satıcı ihtiyaçları kadar müşteri ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle online pazaryerlerinin avantajlarını alıcı ve satıcılar için ayrı ayrı listelemek doğru olacaktır.

Önce, pazaryerlerinin satıcılara sunduğu avantajlardan başlayalım:

 • Online pazaryerleri 7/24 açıktır, dolayısıyla gün ve saat gözetmeksizin satış yapmak mümkündür.
 • Hazır müşteri kitlesi barındırdıklarından, e-ticarete yeni başlayanların müşteriler tarafından bulunabilmesini sağlarlar.
 • E-ticaret sitelerine kıyasla alıcılara daha çok güven verirler.
 • Daha geniş bir müşteri kitlesine erişimleri olduğundan, marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olurlar.
 • Fiziksel mağazası ve/veya kendi e-ticaret sitesi olan satıcılar için ürünlerin satılabileceği ekstra bir platformdur.
 • Dünya üzerindeki hemen her pazaryerinde mağaza açılabileceğinden, dış ülkelere de satış yapabilme imkanı sunar.

Online pazaryerlerinin alıcılar için avantajları:

 • 7/24 açık olduklarından, gün ve saat gözetmeksizin alışveriş yapabilme imkanı sunuyorlar.
 • Spesifik bir üründe tek yerine birden çok seçenek sunuyorlar.
 • Herhangi bir e-ticaret sitesine kıyasla güven veriyorlar.
 • Kullanıcı yorumları ve geri dönüşleri, alıcıların gözünden ürün değerlendirmesi sağlıyor.
 • Ücretsiz kargo opsiyonuna sahipler..

Online pazaryerlerini ikas ile yönetin!

Online pazaryerlerinde, özellikle de birden fazla pazaryerinde ürün satıyorsanız satış takibi, satış ve stok yönetimi, ürün listeleme size hem vakit hem efor harcatır. ikas’ı kullanarak ürünlerinizi tek tuşla tüm pazaryerlerinde listeleyebilir, satışlarınızı ve stoklarınızı tek ekrandan güncel şekilde takip edebilir ve stoklarınızı her satış sonrası otomatik olarak tek uygulama üzerinden güncelleyebilirsiniz.

ikas, e-ticarette işinizi kolaylaştırarak rekabette avantajı elinize geçirmenize yardımcı olacak.

ikas’ı 14 gün boyunca ücretsiz denemek için tıklayın!

Online pazaryerleri ve e-ticaret ile ilgili diğer yazılarımız:

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber

GittiGidiyor’da Satış Artırmak İçin 6 Anahtar Yöntem

E-ticarette Satış Artırmak İçin En İyi 5 Facebook Reklam Modeli