Müşterilerin bakış açısından ödeme işlemi oldukça basittir bir işlemdir. Ama siz işletme sahipleri için ödeme aşamaları bazen kafa karıştırıcı olabilir. YN ÖKC entegrasyonu sayesinde mağaza otomasyon programınız ile Ödeme Kaydedici Cihazınız senkronize çalışabilir. Piyasada bugün iki çeşit sistem kullanılıyor: Bunlar Mağaza Otomasyonu ve POS sistemi ile entegre ödeme kaydedici cihazlar ve entegre çalışmayan ödeme kaydedici cihazlar.

Peki hangisine ihtiyacınız var? Bu genel olarak sektörden sektöre oldukça fazla değişiyor. Eğer perakende satış yapıyorsanız ÖKC entergrasyonuna mutlaka ihtiyacınız var demektir. Fakat eğer hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ÖKC entegrasyonu işlerinizi yavaşlatabilir.

ÖKC entegrasyonu yapmanın faydaları nelerdir?

ÖKC entegrasyonu sayesinde sizin ÖKC cihazına fiyat ya da ödeme yöntemi girmenize gerek kalmaz. Bu sayede hem zamandan kazanırsınız, hem de insan hatasının önüne geçebilirsiniz. ÖKC entegrasyonuna sahip olan mağaza programlarından satış yaptığınız zaman seçtiğiniz ödeme yöntemine göre ÖKC’ye komut gidecektir.

https://blog.ikas.com/tr/yeni-nesil-okc-nedir/

Eğer ödeme yöntemi olarak Kredi Kartı seçilmişse ÖKC kredi kartı takılmasını bekler. Müşteri kredi kartının şifresini girdikten sonra ise otomatik olarak fiş çıkar ve alışveriş tamamlanmış olur. Bu fişin üzerinde müşterinin satın almış olduğu ürünler de görüntülenir.

Ödeme yöntemi mağaza otomasyonu ve POS yazılımından Nakit olarak seçilmişte otomatik olarak fiş çıkar ve yine fiş üzerinde müşterinizin satın aldığı ürünler görüntülenir.

Entegrasyonu olmayan bir mağaza otomasyon programı ve POS yazılımı kullanırsanız, satışı tamamlamak için çok fazla aşamadan geçmeniz gerekir. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 64’ü, ÖKC ile entegre çalışan mağaza otomasyon programı kullanıyor. Kullanmayanların yüzde 15’i ise ÖKC entegrasyonuna geçmek için araştırma yaptıklarını söylüyor.

Tüm sektörler genellikle ÖKC cihazlar ile entegre mağaza programı kullanmayı tercih ediyor. Entegre çalışan ÖKC ve mağaza otomasyon programları ile stok takibi de yapabilirsiniz. Yeni nesil ÖKC cihazınızı mağaza otomasyon programınıza entegre ederek bütün ödeme yöntemlerini kayıt altına alabilir, detaylı raporlamalarla muhasebenize hakim olabilirsiniz.