Stok takibi, malların hareketinin, depolanmasının ve ilgili bilgi akışının sağlanması için mutlaka yapılmalıdır. ikasPOS’un stok takip özelliklerini kullanarak, işletmeniz için kritik öneme sahip olan stoklarınızı her zaman kontrol altında tutabilirsiniz. Müşteriye ürünü zamanında teslim etmek ve bunu olabildiğince ucuz yoldan yapmak, stok takip programlarının en temel amaçlarındandır.

Stok Takibi Yaparak Stokların Tükenmesini Engelleyin

Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu ve istediği anda ürünlere ulaşabiliyor olması stok takip sistemin kilit noktasıdır. Sisteminiz bir mağazanızdaki kritik stok düzeylerini size bildiriyor olmalıdır. Mağazanızda sattığınız bir ürünü müşteriye anlatırken ilgisini çekmek için harcadığınız efora ve zamana karşı, müşterinin anlattığınız ürünü satın almasını istersiniz. Eğer satmak için anlaştığınız ürün stoklarınızda yoksa, tüm eforunuz boşa gitmiş olur ve o müşteriyi kaybetmek zorunda kalırsınız.

Fazla Stoklamayı Önleyin

İyi bir stok takip raporu aslında oldukça hassas oluşturulmalıdır. Çünkü elinizde fazla ürün tutmak maliyetlerinizi arttırabilir, az ürün bulundurmak ise bir anda stoklarınızın bitmesine sebep olabilir. Bu yüzden ince bir ip üzerinde yürüdüğünüzün farkında olmalısınız. Deponuzda veya perakende satış mağazanızda çok fazla stok bulundurmak maliyetlidir. Satamadığınız kolay bozulan ve son kullanma tarihi yaklaşan ürünler mutlaka stoklarınızdan uzaklaştırılmalıdır ki yeni ürünlere yer açılsın.

Verimliliğe Önem Verin

Stokta verimlilik, ürünler geldiğinde veya gönderildiğinde hızlı bir şekilde teslim almak ve depolama anlamına gelir. Bu süreçte harcanan her ekstra saniye stok yönetiminin maliyetlerine eklenir. Ayrıca verimli dağıtım, tedarikçiler ve perakendeciler için çok önemli bir müşteri memnuniyeti göstergesidir. Perakendeciler, tedarikçilerin öngörülen teslimat çizelgelerine uymasını bekler ve müşteriler, özelleştirilmiş siparişlerin ve ürünlerin zamanında ellerine ulaşmalarını bekler. Beklentilerin karşılanmadığı her senaryo aslında ekstra maliyet olarak perakendeciyi olumsuz etkiler.

Kâr marjını maksimuma Çıkarın

İyi yönetilen stok kontrolü, genellikle kar marjı hedeflerini karşılamak için anahtardır. Brüt kar marjı, satışlardan elde edilen gelir ile satılan malların maliyetleri arasındaki farktır. Binalar, tesisler ve iş gücü dahil sabit maliyetleri alın ve işletme marjına geçin. Diğer hedefleri yerine getirirken stok kontrolünde mümkün olduğunca az yatırım yapmak, kar elde etmede ve işinizi büyütmede çok önemlidir.

ikasPOS, mağaza yönetim programı ve POS yazılımıdır. ikas’ı kullanarak gelişmiş stok takibi yapabilir ve stoklarınıza her zaman hakim olabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın neresinde olursanız olun telefonunuzdan yaptığınız satışları görüntüleyebilir, cironuzu takip edebilirsiniz.