En son ne zaman tanımadığınız biriyle satış görüşmesi yaptınız veya aldınız?

Soğuk aramanın ölümü abartılmış olsa da, son 5 yılda satış mesajları için tercih edilen ortam hızla e-posta, mesajlaşma ve canlı sohbete taşındı . Bu ticari mesajlaşma çağında, yazılı kelimeler alıcı ve satıcı arasında ilişki kurmak için daha da önemli hale geldi.

Satış mailleri, e-posta pazarlamasının habercisiydi

Bu nedenle, yakın zamanda Amazon'da Dan Kennedy'nin Nihai Satış Mektubu'na rastladığımda, kafamda bir şimşek çaktı. E-posta yoluyla gönderilen satış mesajları, e-posta pazarlamasının habercisiydi ve Kennedy, bunun kitabını çok önceden yazmıştı bile.

1990'larda Kennedy gibi insanlar, gümüş para yatırımları ve kendi kendine yardım kurslarından bilgisayar danışmanlığına kadar her şeyi satan doğrudan posta kampanyaları üreterek iyi bir yaşam kazandılar. Aynı zamanda işbirlikçi satış kavramından da çok önceydi, bu nedenle kitap, bugün geçerli olmayan bazı şüpheli satış tavsiyeleri içeriyor, örneğin fiyatı, sindirmenin değerini, şok taktiklerini vb.

Ancak Kennedy, kendi kendini yetiştirmiş bir yazardı ve dönüşen nesir hazırlama konusunda bazı harika tavsiyeler veriyor. Bu yüzden sizi 200 sayfanın tamamında gezinirken kurtarmak için, Kennedy'den hepimizin bugünden öğrenebileceğimiz zamansız satış tavsiyeleri içeren en iyi külçelerini seçtim.

1. Satış mesajınızın görüldüğünden emin olun

E-postanın kalıcı bir dezavantajı tabii ki teslim edilememesi. Kennedy, okurlarına şok edici tonlarda "düzgün bir şekilde gönderilen üçüncü sınıf postaların %10 ila 30'unun asla hedeflenen alıcılara ulaşmadığını" söyler. Sorun, posta işçilerinin çöp olarak gördükleri ticari postaları atmasıydı. Bu sorunun 21. yüzyıl versiyonu Gmail ve spam filtreleridir. Satış mektubu yazarlarının postalarını kişisel mesajlar gibi göstermek için büyük çaba sarf etmesi gibi, insan tarafından oluşturulan kişisel e-posta ve satış mesajları her zaman robo ile oluşturulan her şeyden daha iyi performans gösterecektir.

2. Satış mesajınızın okunduğundan emin olun

Hepimiz, hayır cevabını kabul etmeyen satış elemanlarından gelen can sıkıcı otomatik e-posta dizilerinin alıcısı olduk. Kennedy'nin "sinir bozucu haşereden misafir ağırlamaya" gitme konusundaki tavsiyesi zamansızdır - onlar için önemli veya değerli bir şeyi açarak okuyucunuzun dikkatini çekin . Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilere yazdığınız satış mesajlarını söyleyebilir misiniz?

3. Fiyatı değil değeri gösterin

Satış konuşmanız 'değer oluşturmalı'

Nihai Satış Mesajı, fiyatla başa çıkma konusunda bazı şüpheli tavsiyeler sunsa da , satış konuşmanızın "değer yaratması" gerektiğini söyler, böylece fiyat bir pazarlık gibi görünmeye başlar. Kennedy'nin dediği gibi - eğer bir yatırım getirisi gösterebilirseniz, "işinizi 50 dolara 1.000 dolar büyüteceğiz" gibi, bu işinize yarayacaktır.

4. İdeal uzunluk için bir formül yoktur

Evet, hepimiz bize kolay zenginliklere giden yolda rehberlik eden bir oyun kitabını takip edebilmek istiyoruz, ancak hayat o kadar kolay değil. Önceden belirlenmiş bir format veya kelime sayımı yerine hikayenizi başarıyla anlatmanıza izin verecek uzunlukta yazmanız gerekir. Ancak Kennedy'nin en iyi anlayışı şudur: Herkesin okuyabilmesi için kısa yazmak ters etki yaratır. Bunun yerine, alıcı olmayanlara değil alıcıya hitap edecek tarzda ve uzunlukta yazmalısınız.

5. Tarz veya dilbilgisine takılıp kalmayın

Bir satış mesajı yazmak için oturduğunuzda, profesyonel yazarlarla değil, meslektaşlarınızla rekabet ediyorsunuz, bu yüzden ayrıntılarla uğraşmayın. Kennedy, "şahsen yaptığınız gibi basılı satış yapabilmeniz için" kendi kişiliğinizin yazınıza girmesine izin vermenizi tavsiye ediyor. "Satış mektubunuzun ürettiği tüm karı yatırmak için bankaya gittiğinizde, kimse bir katılımcıyı mı salladığınızı yoksa bir mastarı mı böldüğünüzü sormaz" diye bitiriyor.

6. Kendinizi tekrar etmekten korkmayın

Temel psikoloji, insanların yeni fikirleri ve bilgileri tekrarlama veya şok yoluyla geçerli olarak kabul etmesini önerir. Şok taktiklerinden kaçınmak istediğinizi varsayarsak, Kennedy aynı bilgiyi tekrarlamadan tekrarlamanız için 6 yöntemden oluşan yararlı bir liste sunar.

İlk taslağınıza mümkün olduğunca fazla coşku katın

  1. Basit bir ifadeyle
  2. Bir örnekle
  3. Bazen "hayatın kesiti" olarak adlandırılan bir hikayeyle
  4. Görüşlerle
  5. Bir müşteri veya uzmandan bir teklifle
  6. Numaralı bir özet olarak

7. Tutkuyla yazın ve mantıklı bir şekilde düzenleyin

Kennedy'nin deneyimine göre, insanlar duygularıyla satın alır ve ardından seçimlerini mantıkla haklı çıkarırlar. Bu mantığı , satış mesajınızın ilk taslağına olabildiğince fazla coşku aşılayarak ve ardından soğuk ve net bir gözle düzenleyerek uygulayabilirsiniz .

JivoChat canlı destek sistemini 14 gün deneyin, sitenize gelen ziyaretçileri mutlu müşterilere dönüştürün.


Dijital pazarlama hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız;