Mesafeli satış sözleşmesi, internetten alışveriş yaparken hepimizin karşılaştığı fakat özellikle tüketicinin çok fazla önem vermediği bir konudur. Her online alışveriş sırasında karşımıza çıkan ve genellikle okunmadan onaylanan “Ön Bilgilendirme Formu”, mesafeli satış sözleşmesi düzenlemesinin bir parçasıdır. E-Ticaret ile satış yapan tüm işletmelerin bu formu tüketiciye sunması ve onay alması zorunludur. Aksi takdirde para cezası uygulanır.

Mesafeli satış sözleşmesi, e-ticarette satıcının ve tüketicinin haklarını kapsayan ve teminat altına alan bir yasal düzenlemedir. E-Ticaret sektörünün gelişmesi ile yaşanabilecek hak ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla 2014 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen bir yönetmelik ile içeriği belirlenmiştir. Mesafeli satış sözleşmesinin ana odağı tüketicidir. Bu düzenleme ile e-ticaret alanında tüketicinin hakları genişletilmiş ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmiştir.

E-Ticarette mesafeli satış sözleşmesi nedir?

Mesafeli satış sözleşmesi, uzaktan satış yapan bir işletme ile tüketici arasında onaylanan bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile e-ticaret işlemi sonrasında ürünün mülkiyet haklarının devri, müşterinin cayma ve iade hakkı, teslimatla ilgili hükümler yer alır. 2014 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı 29188 numaralı yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Satıcı ve tüketicinin fiziksel varlığı olmaksızın yapılan ticaret işlemlerinde, tüketicilerin hak mağduriyeti yaşanmaması amacıyla hazırlanmıştır. Bu düzenlemeler aynı zamanda e-ticaret işletmesinin sorumluluklarını ve taahhütlerini de belirlemiş olur.

Mesafeli satış sözleşmesi ile satıcı, alıcının ücret karşılığı aldığı hizmet veya ürünü alıcıya tanıttığı şekilde teslim etmeyi kabul eder. Ödeme işlemi ve ürünün teslimatından sonra ürünün sahiplik hakları tüketiciye geçmiş olur. Ürün teslimatı sonrasında satıcı ürün üzerinde bir hak iddia edemez.

Mesafeli satış sözleşmesi neleri kapsar?

Mesafeli satış sözleşmesi nedir?

Mesafeli satış sözleşmesinin kapsamı 3 ana başlık altında düzenlenmiştir. Bu başlıklar;

 • Ön bilgilendirme yükümlülüğü
 • Cayma hakkı
 • Diğer hükümler

Ön bilgilendirme yükümlülüğü

Ön bilgilendirme formu, bir kere online alışveriş yapmış herkesin mutlaka gördüğü bir olgudur. Online alışverişlerimizde ödeme sırasında bu formun onaylanması gerekir aksi takdirde satış gerçekleşemez. Bu düzenlemeye göre satıcının, tüketiciye haklarını bildirmesi ve bu sözleşmenin onaylanmasını ve saklanmasını sağlamak zorundadır. Ön bilgilendirme formu şu bilgileri içerir;

 • Alınan mal ve hizmetin temel özellikleri (ürün türü, renk, marka, adet gibi)
 • Satıcının unvanı, açık adresi, iletişim bilgileri eğer var ise satıcının yerine vekalet eden kişinin bilgileri
 • Ürünün temel bilgileri, alınan hizmetin vergi ve fiyat bilgileri
 • Önceden hesaplanamayan ek masraflar oluşması halinde bunların tahsil edileceğine dair bilgilendirme
 • Cayma hakkına dair bilgiler
 • Ön bilgilendirme yapıldığına dair ispat yükü
Mesafeli satış sözleşmesi ve cayma hakkı

Cayma hakkı

Mesafeli satış sözleşmesi, tüketiciye geniş bir cayma hakkı kapsamı sunmaktadır. Cayma hakkının kullanımı, tüketicinin ve satıcının yükümlülükleri bu bölümde belirtilmiştir.

 • Tüketici herhangi bir neden göstermeden ve cezai bir sorumluluğu olmadan ürünün teslim tarihinden sonraki 14 gün içerisinde satın aldığı ürünü veya hizmet iade etme hakkına sahiptir.
 • Tüketici henüz teslimat aşamasındaki bir ürünü almaktan vazgeçme hakkına sahiptir.
 • Ürünün iade edileceği durumlarda, tüketicinin cayma hakkını kullandığını bildirmesi ve 10 gün içerisinde ürünü satıcıya ulaştırması gerekmektedir.
 • Ürün satıcıya ulaştıktan sonraki 14 gün içerisinde tüketicinin yaptığı ödeme iade edilmelidir.
 • İade işlemleri sırasında oluşacak masraflardan tüketici sorumlu değildir.

E-Ticaret işletmesi sahibi kişilerin cayma hakkı konusunda detaylı bilgiye sahip olması çok önemlidir. Satıcının, cayma hakkı bilgilerini müşteriye açık bir şekilde sunması, onay alması ve onay alınmış sözleşmeyi saklaması gerekmektedir. Cayma hakkını kullanan müşterilerin de, işletmenin mağdur olmaması adına şu kurallara uyması gerekir;

 • Ürünün orijinalliğinin bozulmamış olması eğer varsa tüm aksesuarları ve kutusu ile birlikte hasarsız olarak iade edilmesi gerekir
 • Kullanım hatasından kaynaklanan bir nedenle üründe hasar veya bir değer kaybı yaşanması halinde, değer kaybını satıcıya tazmin etmek zorundadır.

Bazı ürünler cayma hakkı kapsamı dışındadır. Bu ürünlerin satıldığı e-ticaret platformunda, cayma hakkının olmadığı tüketici açıkça belirtilmelidir. Aksi takdirde tüketicinin cayma hakkı doğar. Cayma hakkı olmayan ürünler şunlardır;

 • Son kullanma tarihi olan, bozulma özelliği taşıyan ürünler
 • Tüketicinin özel istekleri doğrultusunda üretilmiş ürünler
 • Ambalajından çıkartılması halinde hijyenik özelliği bozulan ürünler
 • Konaklama, araç kiralama, seyahat bileti gibi belirli bir tarih aralığını kapsayan satın alımların iadesinde kesintiler uygulanabilir
 • Kopyalanabilir özelliğe sahip yazılım ürünleri de iade kapsamı dışındadır.

Diğer hükümler

Mesafeli satış sözleşmesinde yer alan “diğer hükümler” bölümü ise sözleşmenin ifa edilmesi, ürün ve teslimat şartları gibi bilgileri içerir. Diğer hükümler kısmında yer alan düzenlemelere göre;

 • Satıcı siparişi aldıktan sonraki 30 gün içerisinde ürünün teslimatını sağlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanabilir.
 • Ürünün teslimatı aşamasında yaşanabilecek hasar ve kayıp gibi durumlardan satıcı sorumludur.
 • Ek ücret gerektiren hizmetler tüketicinin onayı olmadan tüketiciden tahsil edilemez. Olabilecek her türlü ek ücret hakkında tüketici bilgilendirilmeli ve seçenek olarak sunulmalıdır.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan "Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği" için tıklayın!

Ön bilgilendirme formu nasıl hazırlanır?

Ön bilgilendirme formlarının hazırlanacağı format, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın aynı genelgesinde belirlenmiştir. Buna göre ön bilgilendirme formu anlaşılır bir dille yazılmalı ve okunaklı olmalıdır. Yazılar en az 12 punto büyüklüğünde olmalıdır. Ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini e-ticaret sitenizde görünür ve ulaşılabilir bir konuma yerleştirmelisiniz.

*Mesafeli satış sözleşmesi şartları ve ön bilgilendirme formu içeriği sektöre göre değişiklik gösterebilir.


ikas'ı 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!