“E-Ticaret” kavramı hayatımıza gireli henüz daha çok olmamışken şimdi yeni bir kavramla karşı karşıyayız; “M-Ticaret”. Mobil cihazların internet kullanımındaki payı her geçen sene artmaya devam ediyor. Özellikle 2020 pandemisiyle birlikte perakende sektörünün e-ticarete yönelmesi, mobil cihazların e-ticarette daha büyük bir pay sahibi olmasını sağladı. Markaların e-ticaret platformlarında mobil uyuma ağırlık vermesi ile mobil e-ticaret için yeni alanlar açılmış oldu. Mobil tasarım, mobil ödeme yöntemleri ve mobil pazarlama stratejileri gibi mobil cihaz odaklı yapılan e-ticaret çalışmaları artık “Mobil Ticaret” yani “M-Ticaret”in bir parçası olarak sayılıyor.

M-Ticaret nedir?
Başarılı bir e-ticaret performansı için mobil uyumlu web sitenizin olması şarttır. Daha fazla bilgi almak için "E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?" yazımızı okuyabilirsiniz!

Bu yazımızda m-ticaret nedir ve e-ticarette neleri değiştirebilir ele alacağız.

M-Ticaret ne demek?

Mobil ticaret yani m-ticaret, ürünün tanıtımından ödeme işlemine kadar tüm adımların mobil cihaz ile gerçekleştirildiği online ticaret işlemleridir. E-Ticaretin bir yan dalı olarak görülen bu yeni alan, tüketicileri istedikleri yerde istedikleri zaman alışveriş yapmalarını sağlıyor. Tüm dünyada akıllı cihazların daha ulaşılabilir bir hale gelmesi ile tüketiciler online işlemlerini mobil cihazlarından gerçekleştirmek istiyor. Mobil cihazlardaki uygulamaların daha pratik bir arayüze sahip olması ve mobil cihazdaki diğer uygulamalar ile entegre olabilmesi, tüketicileri mobil cihazları kullanmaya teşvik ediyor.

Mobil ticaret sadece akıllı cihaz ile ayakkabı almayı kapsamıyor. M-Ticaret ile pek çok sektörde yeni alanlar açılmış durumda;

 • Mobil bankacılık
 • Mobil finans
 • Mobil ödeme yöntemleri
 • Mobil içerik yönetimi
 • UX (kullanıcı deneyimi) tasarımı
 • Yerel ticaret
 • Sesli komut ile ticaret
 • Mobil ticaret odaklı hizmet sektörü

Özellikle ülkemizde mobil ticaretin pek çok sektöre büyük ölçüde etki ettiğini söyleyebiliriz. 2019 yılında Yemeksepeti ile gerçekleşen 11.3 milyon yemek siparişinin %81'i mobil cihazlar ile gerçekleştirildi. Mobil cihazlar ile yemek siparişine bu kadar çok rağbet olması, sadece Yemeksepeti üzerinden paket servis odaklı restoranların açılmasına neden oldu. Aynı şekilde Getir, banabi gibi perakende market hizmetleri de sadece mobil cihazlar ile gerçekleştiriliyor. Mobil market alışverişlerinin önümüzdeki yıllarda ülkemizde çok daha yaygın bir hale gelmesi bekleniyor.

Ülkemizden çıkan bir başka girişim olan Midas ise kullanıcılarına cep telefonlarını kullanarak komisyonsuz hisse senede ticareti yapmasına imkan sağlıyor. Bununla birlikte m-ticaret ülkemizde finans alanında da daha etkin kullanılmaya başlayabilir.

M-Ticaret nedir?

M-Ticaret istatistikleri

 • 2021’de mobil ticaretin global payının %72,9 olması bekleniyor.
 • Tüketicilerin %77’si mağazada gördüğü bir ürünün fiyatını ürünün internetteki fiyatıyla karşılaştırıyor.
 • Google’da yapılan aramaların %58’i mobil cihazlardan gerçekleşiyor.
 • Google reklamlarına yapılan tıklamaların %65’i mobil cihazlardan gerçekleşiyor.
 • Akıllı telefon sahiplerinin %79’u geçtiğimiz 6 ay içerisinden en az bir dijital alışveriş gerçekleştirdi.

M-Ticaretin avantajları

 • Mobil cihazlar daha küçük ekranlara sahip olsa da, özellikle dokunmatik yapıya sahip olmaları, çok daha pratik ve hızlı bir alışveriş deneyimi sağlayan arayüz tasarımları sunuyor. Böylece tüketici çok daha pratik bir şekilde alışveriş işlemini gerçekleştirebiliyor.
 • Dijital cüzdan gibi ödeme yöntemleriyle entegre çalışarak müşterilere daha fazla ödeme seçeneği sunabilmek, satın alma oranlarını artıyor.
 • Tüketiciler app ile e-ticaret yaparken markaya daha çok güven duyduklarını belirtiyor.
 • Her yerden ve her zaman ulaşılabilir olması e-ticaretin tüketicilerin hayatında daha büyük bir yer edinmesini sağlıyor.

M-Ticaret stratejileri

Mobil ticarette başarılı olabilmek için izleyeceğiniz stratejiler, klasik e-ticaret stratejilerinden biraz daha farklılık gösterebilir.

Mobil Uyumluluk

Mobil cihazların ekranları dikey yapıdadır. Bu yüzden web sitelerinin masaüstü versiyonları bu ekranlarda hatalara neden olabilir. Oluşan hatalar kötü bir kullanıcı deneyimine yol açar ve ziyaretçileriniz sayfayı terk eder. Bunun için web sitenize bir mobil tasarım veya mobil uygulama geliştirmeniz önümüzdeki dönemlerde olmazsa olmazdır.

Mobil Pazarlama

Mobil reklamlar, masaüstü reklama göre daha fazla geri dönüşüm oranı sağlamaktadır. Uygulama içi reklamlar veya video reklamlar ile markanızı daha fazla kişiye daha etkili içeriklerle ulaştırabilirsiniz.

Mobil Optimizasyon

Mobil sitenizi oluştururken mobil kullanıcıların davranışlarına göre kurgulamalısınız. Google, arama sonuçlarını listelerken artık mobil sayfalara öncelik tanıyor ve mobil sayfaların yüklenme hızını da etken olarak sayıyor. Bu yüzden web sitenizin mobilde hızlı açılıyor olması ve görsellerin mobil uyumlu olması web sitesinin SEO değerini artıracaktır.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!