İnsanların kendi işinize sahip olması çoğunluğun paylaştığı ortak bir hayal. Bazıları başarabiliyorken bazıları ise hayallerinin peşinden bir adım bile atmıyor.

Kendi işletmenizi kurmak için çok fazla sermayeye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz fakat sahip olmanız gereken ve her zaman korumanız gereken şey; tutku! Girişimciliğin temellerine sahip olmanız da kendi işletmenizi kurarken işinizi kolaylaştıracaktır. Nedenlere girmeden önce kurumsal hayattan neden çıkış yapmak istediğinizi ve kendi kendinize neden işletme kurmak istediğinizin cevabını verebiliyor olmanızı tavsiye ederiz.

Kendi İşletmelerini Kuranların 4 Büyük Nedeni

1) Kendi işlerinin patronu olma isteği

Eğer insanlara işleriyle alakalı en çok neyden hoşlanmadıklarını soracak olursanız herkes ayrı bir sebep söyleyecektir. İş hayatıyla ilgili tüm deneyimler benzersiz olsa da, tüm sebepler neredeyse aynı kapıya çıkıyor: esnekliğin ve bir başkasının altında çalışıyor olmak kendi işini kuranların en büyük motivasyon kaynağı oluyor.

Her ne kadar çalıştığınız yerin yönetiminden, müşterilerinden, çalışma arkadaşlarından, mesai saatlerinden ya da maaşından memnun olsanız da, kararlarını veremediğiniz işleri yapmak zorunda kalmanız işinizden tatmin olmanızı olumsuz yönde derinden etkiliyor. Bazıları için bu sorunun cevabı terfi almaktan geçiyor, bazıları için çözüm girişimcilik oluyor!

İster daha iyi, isterseniz de daha kötü bir işiniz olsun, kendi işinizde bütün gücün sizin elinizde olması sizi memnun edecektir. Bir işletme sahibi olarak herhangi bir departmandan onay beklemenize gerek yok. Onay beklemek yerine sizi temsil edebilecek insanları işe almak ya da pazarlama planlarını çıkartmak gibi tüm şirketinize 360 derece hakim olmalısınız.

Stratejik kararlardan tutunda, günlük operasyonlara kadar şirketinizin tüm faaliyetlerinde söz sahibisiniz. Bu çok mükemmel gözükebilir fakat getirdiği sorumlulukları da unutmamalısınız.

2) Finansal Özgürlük

Kurumsal bir firmada çalışanların çoğu sabah 9, akşam 6 skalasından çıkmayı risk olarak görüyor. Gerçekten de risk olduğunu kabul etmeliyiz, sonuç olarak girişiminizin ya da kendi işletmenizin tutacağını ve çok fazla para kazanacağınızın ya da mutlu olacağınızın bir garantisi bulunmuyor. Hemen belirtmekte fayda var, girişimciliğe başladığınız zaman, bu zaman skalasından çok daha uzun süreler çalışmalısınız, çalışacaksınızdır. Yapılan araştırmalar 9-6 skalasından çıkmamamın farklı sebepleri olduğunu da gözler önüne seriyor.

  • İstihdam artışı, kişiler arası, yönetim ve iletişim becerileri, yüksek sosyal beceriler gerektiren ve eleştirel düşünme ve bilgisayar becerileri gibi daha yüksek analitik becerilere ihtiyaç duyan işlerde daha yüksektir.
  • Amerikalı işçilerin çoğunluğu işyerinde değişikliklere ayak uydurmak için sürekli eğitime ihtiyaç duyacaklarını söylüyor. Amerikalı çalışanların %35’i şu anda çalıştıkları konumlarda devam edebilmeleri için eğitime ihtiyaç duydularını belirtiyor.
  • Amerikalıların %48’i, günümüzün ekonomisinde başarılı olmak için doğru becerilere ve eğitime sahip olmadıklarını düşünüyor.
  • Daha fazla eğitim gerektiren iş fırsatları artmakta. Yani iş gücü yerine beyin gücü gerektiren işlerin ihtiyacı her geçen gün artıyor.
  • Amerikalılar kendi iş güvenliklerinin azalmakta olduğunu söylüyor.

Bu araştırma, ekonominin işyerilerini nasıl yeniden şekillendirdiğini ap açık ortaya döküyor. Ek olarak işgüçlerinin eğitim ve öğretim düzeyine giderek daha fazla bağımlı hale geldiğini göstermekte.

3) Lokal Ekonomiye Etkileri

Yeni işiniz kurulduğunda, ilk olarak işi belli bir noktaya getirmek hedeflenir. İşi büyütmek genellikle bir sonraki adımdır. İlk başlarda tek kişi olacaksınızdır, bu yüzden de 3-4 kişilik çalışmak zorunda olacaksınızdır. Bu, yerel ekonominize fayda sağlayabilir çünkü sizin için çalışmak üzere çevrenizdeki insanları işe alma fırsatı verir. Yani, bir işletme sahibi olarak, başarınız doğrudan her çalışanınızın geçimine katkıda bulunur. Aynı zamanlarda onların gelişimine de katkıda bulunabilir, deneyim kazandırabilirsiniz.

Aynı zamanda küçük işletmeler, daha büyük şirketlere oranla daha az gidere sahip olmaları bakımından benzersizdir; bu da onları daha çevik ve ekonomik kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini sağlar. Ek olarak bu girişimlerin daha az gelire sahip olmaları ilk olarak olumsuz olarak gözükse de, israftan kaçınmaları ve parayı dikkatli harcamaları gibi olumlu yönlere teşvik eder.

4) Bir Aile Şirketi Oluşturmak

Son olarak, küçük bir işletmeye ya da girişime başlamak, ailenizdeki bir sonraki nesle aktarılabilecek bir miras yaratmanın ilk adımıdır. Çocuklarınız büyüdükçe, sizden gördüğü bu girişimci ruh ile büyüyeceklerdir. Mirastan kastımız sadece maddi değil, aynı zamanda kişisel gelişim olarak da miras bırakmış olacaksınızdır.

Çocuklarınız bir iş kurmaya başladığında sizleri izleyerek değerli yaşam derslerini öğrenmiş olacaklardır. Girişimcilik ruhu bulaşıcıdır ve ailenin daha genç üyelerini, bir başkası için çalışan kurumsal hayata sınırlamak yerine, kendi işlerinin patronu olmak için gerekenleri görmelerini sağlar.

Bir işletme kurmanın size uygun olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu dört nedenden herhangi biri sizi heyecanlandırdıysa, kendi işinizi kurmak sizin için doğru olabilir. Ancak, kendi işinizin planlarına başlamadan önce, işe başlamanın kendiniz için gerçekçi bir hareket olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak bir kaç sorumuz bulunuyor.

İhtiyacınız olan mali kaynaklarınız var mı?

Oluşturmayı seçtiğiniz şirket türünden bağımsız olarak, sermayeniz için ihtiyaç duyacağınız başlangıç ​​işletme maliyetleri olacak. Varlıklarınızı not edin ve bu masrafların banka hesabınızı çok hızlı eritmeyeceğinden emin olun. Bu maliyetlerden kastımız şirket kurulum ve muhasebe gibi kalemler. Ayrıca, işinize başlamak için kredi veya başka bir finansman yöntemi de düşünebilirsiniz. Bu adımı atmadan önce geri ödeme yükümlülüklerinizi anladığınızdan ve ödeyebileceğinizden emin olmalısınız.

Çoğu işletmenin birkaç yıl boyunca kâr elde etmediğini dikkate almalısınız. Bu nedenle, önünüze görüne kadar kendinize maaş yazmamaya ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek miktarlarda para harcamaya özen gösterin. Kârlı olmak için gereken süre, sektörünüze, iş zekasına ve satılan malların maliyeti gibi diğer operasyonel faktörlere bağlıdır. Bir diğer yöntem ise tam zamanlı bir işyerinde çalışırken yarı zamanlı olarak kendi işlerinizle ilgilenmek. Kendi işiniz belli bir olgunluğu oluştuktan sonra kendi işinize tam zamanlı olarak geçiş yapabilirsiniz. Tabii ki bu süreci yönetirken tam zamanlı çalıştığınız yeri ihmal etmemelisiniz. 😊

Zamanınızı idare etmede iyi misiniz?

Bir başkası için çalışırken, iş güvenliğiniz, oraya zamanında gitme ve planlanan saatlerde görevde kalmak gibi değişkenler kendi yeteneğinize bağlıdır. Birçok insan için işlerini kaybetme korkusu, dakiklik ve üretkenlik için güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Bir çalışandan iş sahibine geçiş yaptığınızda, hesap verilebilirlik kişisel bir maddeye dönüşür ve motivasyonu kaybedebilirsiniz.

Cevap verilmesi gereken bir patron olmasa da, bazı kişilerin işleri önceliklendirmesi veya iş önceliklerini gözden kaçırması kolay olabilir. Unutmayın, iyi yönetilmeyen birisi iyi bir yönetici olamaz. Beğendiğiniz işlerde zaman harcamak ve hoşunuza gitmeyen işleri göz ardı etmek çok kolay olabilir. Şirketinizin başarısı, öz disiplininize dayanır, bu yüzden kendinizi tamamen işinize adamak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı kendinize sormanız ve inandırmanız gerekir.

Bir destek ağınız var mı?

Bir işe başlamak, önemli ölçüde zaman ve enerji gerektirir ve çabalarınızı destekleyen benzer fikirlere sahip insanlara erişiminizin olması çok önemlidir. Bu genellikle ilk olarak arkadaşlar ve aile oluyor, ancak profesyonel temaslar genellikle gözden kaçan önemli bir noktadır. Aileniz ve arkadaşlarınız her ne kadar sizin arkanızda dursa da bazen rasyonel ve mantıklı bakış açılarına sahip olamayabilirler. Destek ağınız sadece sizi neşelendirmek için değil, aynı zamanda süreç boyunca size rehberlik ve hatta eleştirmeleri için çok önemlidir. Girişimci ağlarına katılarak yeni insanlarla tanışın ve onların tecrübelerinden faydalanın.

Nasıl başlamalısınız?

Eğer kendi işletmenizi kurmaya ya da girişimciliğe karar verdiyseniz, kolları sıvamak bu kararı almaktan çok daha kolay. Herhangi bir işte başarılı olmanız için gereken belli adımlar bulunuyor.

Sektör Seçin

Bir ürün ya da servis sunmadan önce kendinize bu beş soruyu sorun.

  • Ben neler hakkında bilgi sahibiyim?
  • Neler beni heyecanlandırıyor?
  • Ne gibi yeteneklere sahibim?
  • Müşterilerim kimler olacak?
  • Kimlerle iyi iletişim kurabilirim?

Bu soruların cevaplarına göre işletmenizin neler sunacağına dair az çok bir fikrinizin olması gerekiyor.

İş Planınızı Hazırlayın

Bu süreç kendi isteğinize göre oldukça detaylı, ya da basit olabilir. Fakat bu iş planının işletmenizin adını, hedef pazarınızı, ürününüzü, pazarlama planlarını ve operasyonel faaliyetleri kapsadığından emin olun. Bu iş planı sizin taslağınız olacak ve işletmenizi bunun üzerine inşaa edeceksiniz. Eğer iş planı hazırlamakta zorlanıyorsanız internet üzerindeki başarılı örneklere göz atabilirsiniz.

Hedefler Belirleyin

Hedefsiz bir şekilde yola çıkmayın. Aksi takdirde rehavete kapılacaksınızdır. Hedeflerinizi tutturmanız durumunda daha üst hedefler belirleyin. Bu hedefleri kısa-orta-uzun vadeli olarak ayırın ve hedeflerinizin gerçekçi olduklarından emin olun.

Resmi İşleri Araştırın

Bazı işletmeler izin ve lisansa sahip olmak zorunda kalabiliyor. Bu durumları iyice araştırmanız ve ona göre resmi devlet kurumlarına başvurularda bulunmanız gerekiyor. Eğer bu konuda kendinizi rahat hissetmiyorsanız resmi işleri iyi bilen bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Kaynaklarınızı Belirleyin

İşletmenizin ihtiyaç duyacağı her şeyin bir listesini yapın ve sahip olmadığınız şeyleri alın. Bu, ofis alanı ve mobilya, bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar, yazılım, telefon, araç, materyal veya yeni şirketinizin gerektirdiği başka şeyleri de içerisinde barındırabilir.

Pazarlamaya Lansmandan Önce Başlayın

Ürünü piyasaya çıkartmadan önce ya da mağazanızı açmadan evvel pazarlamaya başlayın. Hedef pazarınızla erken iletişime geçerek büyük açılışınızın beklentisini oluşturun. Şirketinizin çözeceği problemi ve rakiplerinizden nasıl ayrıştığınızı, farklarınızı anlatın.

Kendi küçük işletmenize başlamak ve profesyonel hedeflerinizi kontrol altına almak için birçok iyi sebep bulunuyor. Bir işletme sahibi olarak, yaratıcılığınızla birlikte yöneticilik kabiliyetlerinizi gün yüzüne çıkartma ve işler iyi giderse finansal olarak özgürlüğe sahip olacaksınız. Bir girişimci olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, hayatınızı değiştirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için gerekli adımları atmaya başlamanın zamanı geldi ve geçiyor!