Türkiye’de girişimcilerin desteklenmesi söz konusu olduğunda akla ilk Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB geliyor. Fakat tüm küçük ve orta ölçekli işletmeler KOSGEB’in yardımlarından yararlanamıyor. Bunun tabii ki de birden çok sebebi var. Fakat KOSGEB yardımından yararlanmak ve özellikle de işletmenizin faydasına kullanacağınız 50 bin liralık geri ödemesiz krediyi alabilmek için, KOSGEB’in destek sağlayacağı bir iş planı hazırlamak önemlidir. Başarılı bir iş planı hazırlamaya başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği ve iş planınızı hazırlarken ne gibi içerikleri bu planın içerisinde bulundurmanız gerektiğini size bu yazımızda anlattık.

Özensiz, eksik ve hataların bulunduğu bir iş planının KOSGEB’den onay alması beklenemez. Bu gibi durumlar büyük ihtimalle teşvik almanızın önüne geçecektir. KOSGEB’den destek alabilmenin en önemli yolu başarılı bir iş planı hazırlamaktır. Farklı ve özgüvenini hissettiren iş planlarının destek alma şansı daima daha yüksektir. KOSGEB, genel olarak istihdam yaratma potansiyeli olan iş fikirlerine destek sağlamaktadır.

KOSGEB hangi sektörlere destek sağlıyor?

22 ayrı sektöre KOSGEB tarafından destek sağlanıyor. Bu sektörleri ayrıntılı olarak görmek için burayı tıklayın.

https://blog.ikas.com/tr/kobi-destek-kredisi-nedir-sartlar/

KOSGEB iş planı hazırlamaya başlamadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle, KOSGEB tarafından onaylanmış, iş planlarına internetten göz atabilirsiniz. Biz sizin için bir örnek buraya bırakıyoruz. Fakat önemli olan, hangi sektörde bir girişim başlatmak istediğinizdir. Öncelikle başlamak istediğiniz sektörden emin olun. Daha sonra bu işletmenin nerede kurulacağına karar verin. İşletmeyi kuracağınız bölgedeki rakipleri ve pazarı iyi araştırın. Pazarda karşınıza çıkabilecek olası rekabetçi firmalar hakkında elinizden geldiğince çok bilgi edinin ve sizin o firmalardan ne gibi farklılıklarınız olacağına karar verin. Bu işin size ne kadar bir getirisi olabilir, gelir potansiyeli nedir mutlaka ön araştırma yapın. Son olarak, sizin ortalama giderleriniz ne kadar tutacak, dükkan ve personel giderleriniz, basit giderleriniz ne kadara mal olacak iyice düşünüp iyice hesaplayın. Tüm bunları düşünmek sizi uzun ve zahmetli bir yola sokacaktır, fakat kendinize ve işletmenize güveniyorsanız hiç korkmanıza gerek yok!

KOSGEB iş planı yazmak için nasıl bir ön hazırlık yapabilirim?

KOSGEB iş planı hazırlama konusunda kendinizi riske atmadan, başvurunuzun reddedilmesini önlemek için mutlaka bu maddeler konusunda tutarlı olmalısınız. Ayrıca KOSGEB ve İŞKUR tarafından verilen ve tüm illerde düzenlenen eğitim kurslarına ücretsiz olarak katılarak KOSGEB iş planı hazırlama konusunda çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu kurslara 18 yaşın üstünde olan, tüm T.C. vatandaşları ücretsiz olarak katılabiliyor. KOSGEB kursları anlaşmalı kurumlar tarafından verildiği için, belirlenen tarih aralıklarında kurumun uygun gördüğü yerlerde veriliyor. Bu kurumlara başvuru yaparak KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kaydınızı yaptırabilirsiniz. KOSGEB’in kurs tarihleri kendi resmi sitesinde paylaşılmaktadır. Başvuru sırasında açılacak olan işletmenin sektörüne ait bazı özel sorulardan oluşan ön elemeyi geçen adaylar kursa kabul edilir.

https://blog.ikas.com/tr/isletme-acmak-icin-finansal/

KOSGEB kurslarının içeriği nedir?

32 saatlik kurslara katılım zorunluluğu vardır. Kursların verildiği sınıflar 15 kişilik sınıflardır ve imza ile kursiyerlerin katılımları gözlenmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikalarla tüm hibelerden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Derslerin içeriği 4 ana başlık etrafında toplanıyor:

 • Yapılacak olan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak,
 • İş fikrine ait iş planı projesi oluşturmayı öğrenmek,
 • Pazarlama tekniklerini öğrenerek üretim bazlı pazarlamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve
 • İş yerinin yönetim ve pazarlamasının planlanması hakkında eğitimler veriliyor.

Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerler girişimci sertifikası almaya hak kazanıyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin hangi ilde ve hangi tarihler arasında yapılacağının duyurularına buradan ulaşabilirsiniz.

Vakti olmayan, kurs zamanını kaçırmış olan ya da işini riske atmak istemeyen girişimciler için başka bir tercih daha var. Eğer KOSGEB iş planı hazırlama konusunda kendinize güvenmek istemiyorsanız, profesyonel olarak iş planı hazırlayan birçok danışman firma bulunuyor. Bu firmalar belli bir ücret karşılığında girişiminize uygun iş planı hazırlamaktadır.

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB kendi resmi sitesinde başvuru sırasını şu şekilde gösteriyor:

Ayrıntılı bilgi için KOSGEB’in kendi sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB iş planı içerisinde hangi bilgiler bulunmalıdır, nelere dikkat etmeliyiz?

KOSGEB iş planı hazırlamak uzun bir süreç gerektirebilir. Eğer girişiminiz hakkında kesin görüşlere henüz ulaşamamışsanız bu süreç daha da uzar. Fakat kararlarınız netlik kazanırsa, ne yaptığınızdan emin bir şekilde iş planınızı hazırlayabilirsiniz. KOSGEB iş planı içerisinde mutlaka bulunması gerekenleri ise 9 ana maddede özetleyebiliriz.

 1. İş Planı Özeti

KOSGEB iş planının ilk maddesi içerisinde; girişimciye ait nüfus bilgileri, iş fikrinin kısa tarifi ve genel olarak iş kurma süreci planının bulunması gerekiyor.

 1. Girişimci

Girişimci maddesi altında ise;

 • Girişimcinin kişisel bilgileri; eğitim durumu, çalıştığı işler, bilgi-beceri ve deneyimler bulunmalıdır.
 • Girişimcinin fikri seçme nedeni açıklanmalıdır.
 • Girişimcinin hedefleri; kısa dönem, orta dönem ve uzun dönem hedefler olarak ayrılarak açıklanmalıdır.
 1. Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Planı

3.madde altında; işin sahip olacağı yasal statü, işin ortaklık yapısı ve özellikleri; bu ortakların pay dağılımları ve işletme içerisindeki görevleri, alınması gereken izinler, ruhsatlar ve diğer resmi dokümanlar bulunmalıdır.

KOSGEB iş planı hazırlamadan önce mutlaka işletme planınızı gözden geçirin.

 1. İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özelliklerinin Araştırılması

4.madde altında iş fikrinin bulunduğu sektörlerden bahsedilmesi, işletmenin hedef kitlesinin belirtilmesi, girişimcinin hedeflediği hedef sahanın özelliklerinden ve ürünlerin tanıtımında temel alınacak faktörden bahsedilmelidir.

 1. İşletmenin Uygulayacağı Pazarlama Planı

Bu madde içerisinde işletmeniz için planladığınız tüm pazarlama metotları bulunmalı ve hepsi ayrıntılı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar açıklanmış olmalıdır. İşletmenizin kurmayı planladığı pazarlama planındaki hedeflerinizden yıl bazlı olarak; müşteri grubundan, rekabete yönelik ne tür önlemler planladığınızdan, işletmenin tahmini satış planından ayrıntılı bir şekilde bahsetmeli ve ürün ya da hizmetlerin satış bedellerini listelemelisiniz. Ürününüzü hedef kitleye nasıl ulaştıracağınızdan bahsetmelisiniz.

 1. Ürün ve Hizmet Üretiminde Kullanılacak Temel Süreçler ve Üretim Planı

Ürün ya da hizmetin üretim planlanması ve ürün iş akışı şemasının çizilmesi, ürün ya da hizmet için gerekli ekipmanların türleri, özellikleri, gerekli ham madde ve miktarları, temin edilecekleri yer, fiyat ve koşulların belirtilmesi, ürünün üretimi için gerekli iş gücü ile ilgili; iş grubu, iş grubunun nitelikleri, ücretlerin nasıl temin edileceği anlatılmalıdır. Ürünün üretimi için seçilen kuruluş ile ilgili de tüm bilgiler de iş planınızda bulunmalıdır.

 1. Örgütlenme ve Yönetim Planı

Kurulacak işin üretim dışındaki tüm süreçleri; satın alma ve pazarlama, destek süreçleri belirtilmelidir. Üretim dışı aktiviteler işgücü planı hazırlanmalıdır.

 1. İşletme Finansal Planı

İşletmenin kurulması için gerekli yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını belirtmek için;

 • Başlangıç yatırım sermayesi tablosu hazırlanmalı,
 • İşletmenin gelir-gider tablosu hazırlanmalı.
 • Sabit ve değişken işletme giderleri tablosu hazırlanmalı,
 • İşletmenin kurulması ve işletmeye alınması için gereken toplam yatırım ihtiyacı ve potansiyel finansal kaynaklar yazılmalıdır.
 • İşletmenin kredi ihtiyacını belirtmek için başvurulması planlanan kredi türünün, kredi faizi ve ödeme süresine göre faiz ve anapara ödemeleri hesaplanarak, Kredi Geri Ödeme Planını yapılması gerekiyor.

 

 1. İş Kurma Süreci Aktivite Programı

Son olarak 9. maddede ise; iş kurma süreci detaylı aktivite planı haftalık olarak hazırlanmalıdır.

Tüm bu 9 maddeye uyarak ve işletmenizi kurarken her yaptığınız harcamayı, ödemeyi; aldığınız her kararı ve fikri KOSGEB iş planı içerisinde belirtirseniz, iş planınızın reddedilme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. İş planınızı en ince ayrıntısına kadar hesaplayıp, planınızı yazdıktan sonra şimdi tek yapmanız gereken onaylanmasını beklemek olacaktır!

perakende-sozlugu