Aşağıdaki verilere göre Türkler sosyal medyada oldukça aktif. Bu dijitalleşme her geçen gün artarken, küçük ölçekteki işletmeler için sosyal medyada doğru şekilde var olmak hiç olmadığı kadar önem arz ediyor.

81 milyon nüfusa sahip ülkemizde;

  • Nüfusun %67’sini oluşturan 54.33 milyon internet kullanıcısı
  • Nüfusun %63’ünü oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
  • Nüfusun %54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı bulunuyor.

Peki, sosyal medyada işletmeniz için oluşturulabilecek stratejiler nelerdir?

Belirli Bir Periyotta Paylaşım Yapın

Çok sık paylaşım yapmanız, farkedilmenizi engelleyebileceği gibi çok seyrek paylaşımlar yapmak da unutularak, takipçi kaybetmenize sebep olabilir. Belirli periyotlarda ilgili hesaplardan bilgi akışı olduğunu gören takipçi üzerinde belirli bir alışkanlık  ve bağlılık sağlayacaksınızdır.

Sektör Hakkında Bilgi Veren İçerikler Paylaşın

Sektörde oluşan yeni bir bilgiyi paylaşmak takipçinin doğrudan ilgisini çekecek ve etkileşime geçmesini sağlayacaktır. Bu sayede takipçileriniz size güven duyacaklardır.

Görsel İçerik Kullanın

Sosyal medyada bilgi hızlıca kullanılıp hızlıca tüketilir. Hedef kitlenizin verdiğiniz mesajı en çabuk şekilde almasını amaçlamalısınız. Öne çıkarmak istediğiniz ürünleri uzun metinlerle anlatmaktansa, ürünlerin kısa videolarını yayınlayarak etkisini arttırabilirsiniz.

İçeriklerinizi Çok Yönlü Oluşturun

Sosyal medya oldukça geniş bir kavram ve içerisinde birbirinden farklı platformları barındırıyor. Twitter hesabınızdan paylaştığınız bir içerik Facebook’da paylaşmaya uygun olmayabilir. Her platformun yapısına ayrı ayrı hakim olmalısınız.

Aynı içeriği farklı platformlarda farklı biçimlerde paylaşmalısınız. Örnek vermek gerekirse her platformun desteklediği görsel boyutu farklıdır, bunlara hakim olmalısınız ve her platformda oldukça profesyonel gözükmelisiniz.

Satış Arttırmaya Yönelik Çalışmalar Yapın

Hedef kitlenizi heyecanlandırmalı, merak uyandırmalı, zaman zaman ekstra indirimler kazandıran yarışmalar yapmalısınız. Bu sayede işletmenizi daha geniş kitlelere tanıtarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Hatta ücretsiz çekilişler yaparak takipçi sayısınızı oldukça kısa zamanlarda çok ciddi sayılara ulaştırabilirsiniz.

Geri Bildirime Önem Verin

Sosyal medya hesaplarınızı çoğunlukla ürün satışı için kullanıyorsanız, tüketicilerin olumlu ya da olumsuz geri dönüşlerine, şikayetlerine, önerilerine, ricalarına hızlı bir şekilde cevap vermeniz hayati önem taşır. Ayrıca tüketicinin markaya duyduğu güven artar.

Bu geri bildirimleri herkese açık bir şekilde vermek potansiyel müşterilerinizin de size duyacağı güveni arttıracaktır. Eğer sosyal medyadan size ulana  müşterinin sorunlarını çözerseniz

Tüketicilerin Sizi Bulmasını Sağlayın

Küçük ölçekteki işletmeler için ulaşılabilir olmak çok önemli. Hedef kitlenizin size ulaşabilmesi için görünür olun. Google Maps ve Google Benim İşletmem gibi uygulamalarda kendinizi işaretleyerek tüketicilerin size daha kolay ulaşmasını sağlamalısınız.

Sosyal medyanın küçük ölçekteki işletmelere büyük bir güç verdiğinin artık farkındayız. Müşterilerle ve potansiyel hedef kitleyle interaktif bir diyalog kurulmasını mümkün hale getiren sosyal medya platformları; doğru kullanıldığı zaman işletmelerin en büyük kazanç kanalları haline gelebilir.