Mağazanıza giren ve vitrinleri inceleyen kişileri sayarak mağazanızın performansı hakkında önemli bilgiler elde edebilirsiniz. Ancak, mağazanızda bir kişi sayma sistemi yoksa bahsettiğimiz bu sayım işini hakkıyla yapabilmeniz son derece zor. Kişi sayma sistemi olmadan mağazanıza giren çıkan kişiler ve vitrinleri bakanları sayabilmek için ekstra personel masrafı yapmanız gerekir ki bu durumda bile sonuçların kesinliğinden emin olamazsınız. Neticede, işin içinde insan varsa her zaman hata payı olacaktır.

Bunun yanı sıra kullanacağınız kişi sayma sisteminin düzgün çalışabilmesi için mağazanızın konumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilecek güneş/gölge etkileri, aydınlatma koşulları vb. faktörlere uyumlu olması gerektiğini unutmayın.

Kişi sayma sistemi nedir?

Kişi sayma sistemi mağazaların belirli alanlarına yerleştirilen, mağazaya giren çıkan ve vitrin önünde duran herkesi sayan, mağazada anlık kaç kişi olduğunu ve müşterilerin mağaza içerisinde kalma sürelerini gösteren otomatik sistemdir. Kişi sayma sistemi sayesinde, müşterilerin daha çok mağazanızın hangi standında ne kadar vakit geçirdiklerini, vitrinde en çok hangi ürünlere baktıklarını veya vitrinlerin yeteri kadar ilgi görüp görmediği inceleyebilir ve bu yolla mağaza performansınızı analiz ederek daha başarılı bir strateji belirlemek için optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Özellikle son birkaç yıldır perakende sektöründe analiz yapmak ve veri toplamak amaçlı yaygınlaşmaya başlayan kişi sayma sistemleri, mağazacılık ve perakende sektöründe mağazanızı değerlendirmek için gerekli olan kritik anahtar performans göstergelerini size sağlar.

Neden mağazanızda kişi sayma sistemi kullanmalısınız?

Kişi sayma sistemi, başta alışveriş merkezlerinde bulunanlar olmak üzere tüm perakende mağazalar için idealdir. Kişi sayma sistemleri önemli bir ihtiyaç gibi görünmese de, mağazanız içerisine günde kaç müşterinin girdiğini, bunlardan kaçının alışveriş yaptığını, kaçının yapmadığını, mağazanızın içerisinde ortalama ne kadar kaldıklarını görmek mağazanızda eğer varsa eksiklikleri, yanlışlıkları düşünmenizi sağlar. Bu, özellikle müşteri alışkanlıklarını toplamanın oldukça önemli olduğu perakende sektöründe son derece önemli bir avantaj sağlar.

Mağazanıza giren her kişi yaklaşık bir dakika içinde mağazanızı terk ediyorsa, belki de ürünlerinizi yeterli kalite bulmuyor ya da mağaza düzenini çok karmaşık buluyor olabilir. Bu gibi analizleri görmek mağazacılık ve perakende sektörü için oldukça önemlidir.

Aynı zamanda bu sistemler sadece mağazanızın içerisinde değil, mağazanızın önündeki sokak, belki de caddeden de veri toplayabilirler. Bu sayede sokaktan geçen kişilerin ne kadarının dikkatini çekebildiğinizi, düzenlediğiniz vitrinin fayda mı, yoksa satışlarınıza zarar mı sağladığını ölçebilirsiniz.

Kişi sayma sistemlerinin özellikleri nelerdir?

Kişi sayma sistemlerinin gerçekleştirdiği aksiyonlar ve sağladığı faydaları şunlardır:

  • Kişileri çift yönlü sayma
  • Web tabanlı arabirim
  • Zaman bazlı raporlama
  • Mağazacılık uygulamaları için personel raporlaması
  • Güvenlik ve acil durum yönetimi ve tahliye kontrolü
  • Müşteri yoğunluğuna göre personelin verimli kullanılmasını sağlama

Genel olarak kişi sayma sistemleri, günlük, aylık ve yıllık raporlar sunabilir. Bu sayede işletmenizin performansını geçmiş zama. Raporlar tablo ve çizelgeler şeklinde alınabilir veya Excel ya da PDF formatlarında dışarı aktarılabilir.

Kişi sayma sisteminin perakendeciler için önemi nedir?

Öncelikle işletme çapında performans yönetim ve değerlendirmesi yapabilmek için kişi sayma sistemleri kullanmalısınız. En basitinden, kişi sayma sistemi kullanarak her yeni promosyon ve reklamın mağazanıza gelen müşteri yoğunluğuna olan etkisini gözlemleyebilirsiniz. Yine benzer şekilde mağazanızın tasarımında, vitrin düzeninde yaptığınız değişikliklerin veya farklı ürünleri satmaya başlamanızın müşteriler üzerinde olumlu bir etki yaratıp yaratmadığını da mağazanıza giren müşteri sayısına göre değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerin mağazanızda geçirdiği süreyi daha da uzatmak için denediğiniz yeni yöntemlerin ne kadar etkili olduğunu görmüş olursunuz. İşletmenizin çok ya da az yoğun olduğu zaman aralıklarını da tespit ederek, personellerinizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mağazanızı ikas ile yönetin!

Kişi sayma sistemi işletmenize gelen müşterileri ve mağazanızın performansını ölçmenizde size yardımcı olur. Mağaza ve stok yönetimi için ise ikasPOS‘u kullanabilirsiniz. ikas’ı kullanarak gelişmiş stok takibi yapabilir ve stoklarınıza her zaman hakim olabilirsiniz. Üstüne üstlük, fiziksel mağaza ve pazaryeri mağazalarınızın yönetimini de entegre ederek çok kanallı mağaza yönetimi sayesinde paradan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için şimdi tıklayın!

Mağazacılık ve perakende sektörü hakkında işinize yarayabilecek diğer yazılarımız:

Google Benim İşletmem Nedir? Avantajları Nelerdir?

Excel ile stok takibi nasıl yapılır? [ŞABLON]

İşletmenize en uygun yazarkasa POS nasıl seçilir?