Geçen ekim ayında yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, 1.1.2020 tarihinden itibaren birçok esnafa e-fatura zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda önümüzdeki yıl 1 Ocak-1 Temmuz tarihleri arasında e-fatura uygulamasına geçmesi zorunlu vergi mükellefleri, aynı zamanda e-arşiv uygulamasına da geçiş yapmak zorunda.

Hangi vergi mükellefleri e-fatura zorunluluğu kapsamında?

2020 yılında e-fatura uygulamasına katılma zorunluluğu olan kişiler ve e-faturaya en geç geçebilecekleri tarihler şu şekilde:

  • Hali hazırda ÖTV Kanunu 1 numaralı ve 3 numaralı listelerindeki ürünlerin ticaretini yapanların, 1 Temmuz 2020’ye kadar e-faturaya geçmesi gerekiyor. Bu tarihten sonra faaliyete başlayacak işletmelerin ise takip eden 3 ay içinde e-faturaya geçme zorunluluğu bulunuyor.
  • 2018 ve 2019 yıllarındaki dönemlik brüt hasılatı 5 milyon ₺ ve üzerinde olan mükelleflerin 1 Temmuz 2020’ye kadar e-fatura uygulamasına geçmesi gerekiyor. 2020 ve sonrasındaki yıllarda 5 milyon ₺ limitini aşan mükelleflerin de hesap dönemini takip eden yılın 1 Temmuz tarihine kadar e-fatura uygulamasına geçmiş olması gerekecek.
  • Online pazaryerleri, internette ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları da 1 Temmuz 2020’ye kadar zorunlu e-fatura uygulamasına geçiş yapacak.
  • Sebze ve meyve ticareti yapan aracı, komisyoncu ve son satıcıların 1 Ocak 2020’de e-faturaya geçmiş olması gerekiyor. 1.1.2020’den sonra bu işi yapmaya başlayacakların ise takip eden 3 ay içinde e-faturaya geçme zorunluluğu bulunuyor.

Kimler e-arşiv zorunluluğu kapsamında?

E-faturaya geçiş zorunluluğu bulunan tüm mükelleflere, aynı zamanda e-arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu da getiriliyor. E-arşiv fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunmayan mükelleflerin ise tek seferde kesecekleri ve vergilerle birlikte toplam tutarı 5 bin ₺’yi geçen tüm faturaları e-arşiv fatura olarak düzenlemesi zorunlu kılınıyor.

E-faturada bulunması zorunlu bilgiler hangileri?

Zorunlu mükelleflerin düzenleyecekleri e-faturalarda bulunması gereken bilgiler şunlardır:

  • Düzenlenme tarihi ve belge numarası
  • Düzenleyenin adı/soyadı, ticari unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası
  • Faturayı alanın adı/soyadı, varsa ticari unvanı, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası.
  • Satılan malın veya ürünün miktarı, fiyatı, vergi türü, oranı ve tutarı.
  • Satılan mal veya ürünün teslim tarihi ve irsaliye numarası.
  • Bilgi içeriği başkanlık tarafından belirlenen barkod veya karekod.

ikas Paraşüt entegrasyonu ile siz de e-faturaya geçin!

Online muhasebe uygulaması ve e-fatura entegratörü Paraşüt ile yaptığımız entegrasyon sayesinde, hem fiziksel hem pazaryeri mağazalarınızda müşterilerinize kolayca e-fatura kesebilirsiniz. Şimdi üye olarak, ikas ve Paraşüt ortak paketine en uygun fiyatla sahip olabilirsiniz.

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Excel ile stok takibi nasıl yapılır?

İşletmenize en uygun yazarkasa POS nasıl seçilir?

Online Pazaryeri Nedir? E-ticarette Online Pazaryerlerinin Avantajları