Karantinada iş kurmak dijitalleşen ticaret dünyasında daha da kolay bir hale geldi. Artık neredeyse evinizden hiç çıkmadan iş kurmak ve yönetmek mümkün. Kamu dairelerinin ve işlemlerinin dijitalleşmesi şirket açmayı kolaylaştırırken, e-ticaret sektörü birçok kişiye gelir kaynağı oluyor. Pandemi nedeniyle tüketicinin e-ticarete yönelmesi, perakendecilerin dijitalleşmesini hızlandırdı.

Karantinada iş kurmak ve internetten satış yapmak için kullanabileceğiniz farklı seçenekler bulunmakta. Kendinize ait bir e-ticaret sitesi kurabilir veya pazaryerlerinde mağaza açabilirsiniz. Dropshipping stoksuz e-ticaret yaparak yeni nesil ticaret yöntemlerini kullanabilirsiniz veya e-ihracat ile yurtdışına satış yapabilirsiniz.

Karantinada iş kurmak ve internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız aradığınız tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karantinada nasıl iş kurabilir ve internetten satış yapabilirim?

E-Ticaret yapmak ve internetten gelir elde etmek istiyorsanız kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmakta. E-Ticaret sitesi kurarak kendinize ait bir marka oluşturabilir, markanızın dijital ve sosyal kampanyalarını yöneterek işletmenizi büyütmeye çalışabilirsiniz. Pazaryerlerinde mağaza açarak ürünlerinizi listeleyebilir ve satabilirsiniz. Dropshipping modeli ile stoksuz e-ticaret yaparak gelir kazanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz iş ve satmak istediğiniz ürün çeşidine göre bu seçeneklerin avantajları ve dezavantajları değişmekte. Bu yüzden kendinize en uygun e-ticaret modelinize kendiniz karar vermelisiniz.

E-Ticaret için şirket kurmak gerekir mi?

"E-ticaret için şirket kurmak gerekir mi?" sorusu çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Bu sorunun cevabı aslında hem “evet” hem de “hayır”. Pandemi nedeniyle yaşanan işsizlik artışına karşın T.C Ticaret Bakanlığı, evde imal edilen ürünlerin e-ticaret ile satılmasına 200.000 TL’ye kadar vergi muafiyeti getirdi. Yani evde imal ettiğiniz bir ürünleri 200.000 TL’ye kadar şirket açmadan satabilirsiniz. Fakat sanal POS kullanmak ve pazaryerinde mağaza açmak için şirkete ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Karantinada iş kurmak

Tedarikçiden imal ettiğiniz faturalı ürünleri e-ticaret üzerinden satmak, pazaryerlerinde mağaza açmak ve bir sanal POS aracılığı ile ödeme tahsil etmek istiyorsanız bir e-ticaret şirketi kurmanız gerekir. Karantinada şirket kurmak için de neredeyse hiç evden çıkmadan internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

E-Ticaret şirketi kurmak ve şirket türleri hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticaret şirketi kurmak” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!

E-Ticarete nasıl başlarım?

Karantinada internetten satış yapmak istiyorsanız öncelikle bir iş planı oluşturmalısınız. İş planı oluşturmak markanızı oluşturma yolunda rotanızı belirlemenizi ve daha planlı büyümenizi sağlar. İş planında markanın genel hatları, büyüme planı, iş modeli ve pazarlama stratejileri gibi konular yer alır.

İş planınızı yapmanızda yardımcı olması için “E-Ticaret iş planı nasıl yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi e-ticaret modelini kullanmalıyım?

E-Ticarette kullanabileceğiniz farklı modeller olduğundan bahsetmiştik. Bu modellerden en uygun olanı markanıza göre belirlemelisiniz. Her modelin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Tercih edebileceğiniz e-ticaret modellerinden bazılarını inceleyelim.

E-Ticaret sitesi kurmak
E-Ticaret sitesi kurmak
 • E-Ticaret sitesi kurmak

E-Ticaret altyapısı kullanarak markanıza ait bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Markanızın adıyla domain alarak daha kurumsal ve güvenilir bir imaj çizersiniz. Web sitenizi kendi isteğinize göre tasarlayabilir, ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve ödeme alabilirsiniz. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak dijital mağazanızı büyütebilir ve markanızın reklamını yapabilirsiniz.

E-Ticaret siteleri hakkında daha fazla bilgiyi "Bir e-ticaret sitesi nelerden oluşur?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!

E-Ticaret sitesi kurarak satış yapmanın avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

Avantajları:

 • Dijital mağazanız tamamen size aittir. İstediğiniz gibi tasarlayabilir, geliştirebilir ve büyütebilirsiniz.
 • Kendinize ait bir domain üzerinden satış yapmanız müşterilerin markanıza güven duymasını sağlar.
 • SSL sertifikaları, mesafeli satış sözleşmesi ve güvenli ödeme yöntemleri ile güvenli e-ticaret imkanı sunar.

Dezavantajları:

 • E-Ticaret sitenizle sürekli ilgilenmeli ve güncellemelisiniz.
 • Hazır e-ticaret altyapısı kullanıyorsanız aylık bazda ücret ödemeniz gerekir.
 • Açık kaynak altyapı kullanıyorsanız site kurulumu ve yönetimi karmaşıktır.
 • Yeni kurulmuş bir e-ticaret sitesine trafik çekmek zor olabilir.
E-Ticaret altyapıları hakkında daha fazla bilgiyi "Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!
Pazaryeri sanal mağaza açmak
Pazaryeri sanal mağaza açmak
 • Pazaryerlerinde mağaza açmak

Pazaryerleri ülkenin her tarafından üreticilerin ve perakendecilerin ürünlerini listelediği, her kategoride ürünün bulunduğu satış kanallarıdır. n11, hepsiburada ve Trendyol gibi başarılı örnekleri bulunan sanal pazaryerleri, milyonlarca kullanıcısı ile internetten satış için iyi bir alternatif sunuyor. Ülkemizde 2020’nin ilk 6 ayında tüketicilerin %63’ü en az bir defa online alışveriş yaptı. Pazaryerleri bu online alışveriş kanalları arasında en önde geliyor.

Pazaryerlerinde sanal mağaza açmak hakkında daha fazla bilgiyi "Online pazaryeri nedir? E-Ticarette online pazaryerlerinin avantajları" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!
Trendyol'da mağaza açmak hakkında daha fazla bilgiyi "Trendyol'da mağaza açmak artık çok kolay!" yazımızda bulabilirsiniz!

Pazaryerlerinde e-ticaret yapmanın avantajları ve dezavantajları şu şekilde;

Avantajları;

 • Online pazaryerleri günde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yüzden pazaryerlerinde müşteri bulmak daha kolaydır.
 • Altyapı tamamen pazaryerine ait olduğu için işin teknik kısmıyla ilgilenmezsiniz.
 • Müşteri desteği gibi işleri pazaryerleri sizin yerinize yürütür.
 • Marka bilinirliğinizi artırır.

Dezavantajları;

 • Pazaryerlerinin komisyonları yüksek olabilir.
 • Çok fazla tedarikçi olduğu için rekabet yüksektir.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Dropshipping modeli
Dropshipping modeli
 • Dropshipping modeli

Dropshipping yani stoksuz e-ticaret her geçen gün daha popüler bir hale geliyor. Ürünün stoklanmadığı, son tüketiciye doğrudan üretici tarafından iletildiği veya fulfillment depolarında stoklanarak aracı firma tarafından tüketiciye ulaştırıldığı e-ticaret modelidir. Ürünün fiziksel olarak stoklanmaması sayesinde tamamen bilgisayar başından, fiziksel bir depo veya mağaza gerektirmeden e-ticaret yapılmasını sağlar. Yurtdışında oldukça gelişen bu sistem ülkemizde de gelişmeye başladı. Türkiye’de dropshipping yapmak için kullanabileceğiniz çeşitli kanallar bulunmakta. Shopify gibi dropshipping uyumlu e-ticaret altyapılarının yanı sıra pazaryerlerini kullanarak da dropshipping yapabilirsiniz.

Stoksuz e-ticarete başlamak istiyorsanız daha fazla bilgiyi "Stoksuz e-ticarete nasıl başlarım?" yazımızda bulabilirsiniz!
Dropshipping ve Türkiye'de dropshipping yapmak hakkında daha fazla bilgiyi "Dropshipping nedir? Türkiye'de dropshipping nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!
E-İhracat yapmak
E-İhracat yapmak
 • E-İhracat yapmak

E-İhracat, e-ticaret siteniz üzerinden veya pazaryerleri aracılığıyla internetten yurt dışına ürün satmak için tercih edebileceğiniz bir ticaret modelidir. 300 kilogram ağırlık ve 15.000 Euro fatura bedeline kadar yaptığınız satışlar mikro ihracat kapsamında değerlendirilir. Böylece Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi alarak ürünlerinizi kolayca gümrükleyebilir ve yurt dışına satabilirsiniz. Veya dropshipping ile yurt dışına ürün satmak için pazaryerlerine ürünlerinizi listeleyebilir ve dropshipping yaparak ürünlerinizi müşterilere ulaştırabilirsiniz. Fakat bu yöntemde yurt dışından ödeme almanız zorlaşabilir.

E-İhracat hakkında daha fazla bilgiye “İşletmenizi yurt dışına açın: E-İhracat nedir?” yazımızda bulabilirsiniz.
Yurtdışı pazaryerleri hakkında daha fazla bilgiye “Yurt dışına satış yapmak için en iyi pazaryerleri” yazımızda bulabilirsiniz!

Karantinada internetten ne satabilirim?

İnternetten satış yapmak istiyor fakat ne satılacağını bilmiyorsanız, internette en çok satan kategorilere bakabilirsiniz. 2020’nin ilk 6 ayında e-ticarette en çok artış gösteren kategoriler arasında giyim, elektronik ve ev & bahçe ürünleri yer alıyor. Bu kategorilerin yanı sıra satacağını ve ilgi çekeceğini düşündüğünüz tüm fikirleri e-ticarette kullanabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaret hakkında daha fazla bilgiyi “Türkiye’de e-ticaret istatistikleri 2020” yazımızda bulabilirsiniz!
 • İnternetten kıyafet satmak

İnternetten kıyafet satışı da ülkemizde en çok tercih edilen e-ticaret kategorilerinden birisi. Ülkemizde tekstil sektöründe üretim, stok ve lojistik maliyetlerinin düşük olması, girişimcileri tekstil sektörüne yönlendiriyor. E-Ticaret üzerinden tekstile olan talebin artması ve sosyal medya aracılığı ile müşterilere ulaşmanın kolaylaşması internetten kıyafet satışını cazip hale getiriyor.

İnternetten kıyafet satışı hakkında daha fazla bilgiyi "İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!

E-Ticarete başladıktan sonra ne yapmalıyım?

E-Ticarete başlayanların sorun yaşadığı bir nokta ise e-ticaret sitesini kurduktan sonra ne yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. E-Ticaret sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken şeylerin bazılarını inceleyelim;

Satış sözleşmeleri

Dijital kanallar üzerinden yapılan ticari işlemleri dijital sözleşmeler ile yasal zemine oturtulur. Mesafeli satış sözleşmeleri, ön bilgilendirme formu ve kişisel verilerin kullanılması formu gibi formların oluşturulması ve satış sürecinde müşteri onayına sunulması zorunludur. Bu yüzden mutlaka bu sözleşmeleri kendi firmanız adına düzenlemeli ve e-ticaret sitenize yerleştirmelisiniz.

Satış sözleşmeleri hakkında daha fazla bilgiyi “Mesafeli satış sözleşmesi nedir?” yazımızda bulabilirsiniz!
E-Ticaret kargo entegrasyonu
E-Ticaret kargo entegrasyonu

Kargo operasyonları

Ürünlerinizi müşterilere ulaştırmak için kargo firmalarıyla anlaşma sağlamalısınız. Kurumsal anlaşmalar ile müşterilerinize sabit ücretli veya indirimli kargo gönderimi sağlayabilirsiniz. Kargo süreci müşteri memnuniyetinde büyük rol oynar bu yüzden e-ticarette başarılı olabilmek için müşterilerinize en iyi kargo deneyimini sunmanız gerekir.

Kargo operasyonları hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticarette kargo operasyonları” yazımızda bulabilirsiniz!

SEO çalışmaları

E-Ticaret sitenizi kurduktan sonra en zorlu süreçlerden birisi müşteri çekmektir. E-Ticaret sitenizde SEO çalışmaları yaparak arama motorlarında görünür olmalısınız. SEO çalışmaları, arama motorlarında markanızın daha üst sıralarda yer almasını sağlayan teknik işlemleri kapsar. SEO, dijital pazarda başarılı olmak için en önemli ihtiyaçlardan birisidir.

SEO çalışmaları hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticaret SEO çalışmaları” yazımızda bulabilirsiniz!

Mobil uyumluluk

E-Ticaret sitenizi kurarken dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur da mobil uyumluluktur. Günümüzde internet kullanımının çoğunluğu mobil cihazlara geçmiş durumda. Araştırmalara göre tüketicilerin 3’te 2’si mobil uygulamaları tercih ediyor. Ve ziyaretçilerin %70’inden fazlası ziyaret ettiği bir web sitesi mobil uyumlu değilse, o siteyi terk ediyor. Bu yüzden e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olması müşteri kaçırmamanız için çok önemlidir.

Mobil uyumluluk hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?” yazımızda bulabilirsiniz!
E-Ticarette stok yönetimi
E-Ticarette stok yönetimi

Stok yönetimi

Dijital mağazanızda satacağınız ürünlere stok yönetimi yaparak verimliliği artırabilirsiniz. Stok yönetimi, ürünlerinizi daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlarken stoklama maliyetlerini de düşürmeye yarar. İşletmenizi daha sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Stok yönetimi hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticarette stok yönetimi” yazımızda bulabilirsiniz!

e-Fatura kullanmak

e-Fatura sistemleri her geçen gün daha yaygın kullanılıyor. Çevreyi koruması ve pratik sistemi sayesinde ön muhasebe işlemlerini hızlandırıyor. Tüketicilere bir satışın ardından anında fatura iletmenizi sağlayan e-fatura müşteri memnuniyetine de katkıda bulunuyor. E-Ticaret sitenize e-fatura entegrasyonu kurarak fatura işlemlerinizi otomatikleştirebilirsiniz.

e-Fatura hakkında daha fazla bilgiye "e-Fatura nedir?" yazımızda ulaşabilirsiniz!

E-Ticaret entegrasyonu

Pazaryerinden ve e-ticaret sitesinde satış yapmaktan bahsettik. Peki ya her ikisinde satış yapmak? ikas e-ticaret entegrasyonu ile e-ticaret sitenizdeki ürünleri dakikalar içerisinde pazaryerlerinde satışa açabilirsiniz. Tüm pazaryerlerindeki ürünlerinizi, satışlarınızı ve stoklarınızı tek bir panel üzerinden yönetebilir, raporlar oluşturabilirsiniz. E-Ticaret işletmenizi ve satışlarınızı büyütmek için en etkili yöntemlerden birisi olan e-ticaret entegrasyonu ile stok sayımı ve kargo operasyonları gibi vakit kaybettiren işlemlerle uğraşmazsınız.

OpenCart altyapısını kullanıyorsanız e-ticaret entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi "OpenCart pazaryeri entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz.
Shopify altyapısını kullanıyorsanız e-ticaret entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi “Shopify entegrasyonu” yazımızda bulabilirsiniz!
WooCommerce altyapısını kullanıyorsanız e-ticaret entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi “WooCommerce entegrasyonu nedir?” yazımızda bulabilirsiniz!

ikas e-ticaret entegrasyonunu 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!