Eğer siz de son yıllarda yükselen trende ayak uydurarak bir kahve dükkanı açmak istiyorsanız bundan daha iyi bir zaman olamaz. Kahve dükkanları, özellikle de 3. nesil (nitelikli) kahveciler son yıllarda gıda sektöründe ciddi bir yükselişte. Ancak, bildiğiniz üzere bir iş kurmak için yalnızca aklınızda bir konsept olması yeterli değil! İşinizi iyi planlamalı, karlılığınızı hesaplamalı, büyüme stratejinizi iyi yapmalı ve hepsinden öte fikrinizi hayata geçirebilecek sermayeyi bulmalısınız.

Kahve dükkanı açmak isteyenler için yapabilecekleri bir kaç adımı burada anlattık. Bu yazıyı okuduktan sonra ne kadar sermaye ayırmanız gerektiğini aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Kahve dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?

Tasarım ve dekorasyon, personel masrafları, kahve (ve eğer yapacaksanız çekirdek kavurma) makineleri, kahve (ürün) ve sabit giderler mutlaka hesaplamanız gereken kalemler. Özellikle kaliteli bir işletmenin ihtiyacı olan kahve ve çekirdek kavurma makinelerinin son derece pahalı olduğunun bilincinde olmanız gerekiyor. Bir kahve dükkanını kaliteli makinelerle donatabilmek, ürün ve stok maliyetlerinizi karşılayabilmek için başlangıçta aşağı yukarı 500 bin ₺ civarı bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu yukarıdaki maliyetlere ek olarak, kar etmeden geçireceğiniz ilk 6 ay veya 1 yıllık personel, kira ve diğer sabit giderleri de hesaplayıp sermaye ihtiyacınıza dahil etmelisiniz.

1- Kahve dükkanı açmak içi iş planı hazırlama

Yalnızca kahve dükkanı açmak için değil, hangi tipte işletme açmayı planlarsanız planlayın, ilk adımınız iş planınızı hazırlamak olmalı. İş planınızı hazırlarken, bir kahve dükkanı açmanın sizin için doğru tercih olup olmadığı da ayrıca ortaya çıkacaktır. Kahve dükkanları her ne kadar son yıllarda trend olsa da bu doğrudan karlı bir iş olduğu anlamına gelmiyor! Elde edeceğiniz kar, devamlı müşterileri ne kadar kısa zamanda edindiğinize, ekipmanların kalite performans durumuna, dükkanınızın lokasyonuna, personel ve diğer giderlerinize göre değişiklik gösterecektir. Ne kadar iyi plan ve pazar araştırması yapar ve efor gösterirseniz, geri dönüşü de o kadar yüksek olacaktır.

2- Uygun kahve dükkanını bulma

Kahve dükkanınız için mükemmel lokasyonu bulabilmeniz çok önemli! Kahve dükkanının yeri, büyüklüğü, civardaki rekabet ve muhitin kahveye bakış açısı, yapacağınız işin ve satışlarınızın hacmini doğrudan etkileyen 1 numaralı faktör olacaktır. İşletmenizi açtıktan sonra, kar edene kadar dükkan kirasını cebinizden karşılayacağınızı unutmayın.

Ayrıca, yeni bir dükkan açarken gaz, elektrik ve su aboneliği de yaptırmanız gerekecektir. Kahve dükkanınızın konsept yenileme maliyeti ise diğer bir önemli konu. Çünkü dükkanınızı nerede açarsanız açın, işletmenizi kahve dükkanına uygun bir tema, dekor ve tasarıma göre yeniden dizayn etmeniz gerekecek.

3- Kahve dükkanı açmak için gerekli ekipmanlar

Yeni nesil bir kahve dükkanı açmak için olmazsa olmaz ekipmanlar şunlar:

  • Su arıtma cihazı
  • Kahve çekirdeği öğütücüsü
  • Espresso makinesi
  • Filtre kahve makinesi

Bunların haricinde iki tip ekipmana daha ihtiyacınız olacak. İlki, süt kabı, blender, saklama kapları vb. ufak bar ve barista ekipmanları, diğeri ise bardak (karton bardak veya kupa), peçete, pipet, karıştırıcı, kapak vb. tek kullanımlık ürünler. Bir kahve dükkanı açarken büyük küçük tüm ekipmanları maliyet listesine dahil ettiğinizden emin olun!

Ayrıca, açacağınız kahve dükkanının konseptine göre, kahve yanında fırın ürünleri (kek, kurabiye, tatlı vb.), salata, hazır sandviç gibi yan ürün satışı da yapmanız gerekir. Son olarak kahve kreması, tek kullanımlık paket şeker, düşük kalorili ürünler (tatlandırıcılar vb.) gibi malzemeleri de müşterilerinize sunmalısınız.

4- Kalifiye personel ve tedarikçi bulma

İşletmenizi yeni açtığınız için işlerinizin nasıl gittiğinin kontrolü olan yiyecek ve iş gücü maliyeti yüzdesi hesaplama imkanınız yok. Ama, harcamalarınızı takip ederek gelir giderlerinizin realist bir tablosunu çıkarabilirsiniz. Yemek sektöründe yemek ve işçi maliyeti, temel maliyet olarak geçer. Toplam gelirin yüzdesini aldığınız zaman temel maliyetin yüzde 60-65’i geçmemesi gerekir.

Kahve dükkanı açmak için hangi ekipmanlara ihtiyacınız var?

5- Kahve dükkanında pazarlama

Pazarlama, bir kahve dükkanının endüstri içerisinde iyi bir çıkış yapabilmesi için anahtar adımdır. Pazarlama stratejinizi ayarlayacak, sizin sosyal medya stratejinizi yönetecek ve sizi müşterilerle tanıştıracak bir danışmanla anlaşabilir veya bu işin spesifik noktalarını öğrenip kendi pazarlama stratejinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

6- Yasal gereksinimler

İş planınız tamamsa, dükkanınızı seçip dekore ettiyseniz, ekipmanlarınızı ve personelinizi seçip, pazarlama faaliyetlerinizi de planladıysanız kendi kahve dükkanınızı açmak için tamamlamanız gereken son adım gerekli yasal izinleri almak. Gıda üretimi izinleriyle ilgili bilgi almak için mutlaka resmi kurumlarla temas kurun. Gıda üreten işletmelerin öncelikle iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, sonrasında Gıda Sicil Belgesi (Çalışma İzni) alması gerekmektedir. Bundan sonraki aşama ise gıda üretim izin belgesi almak için başvuruda bulunmaktır. Gıda üretim izin belgesi başvuruları, iş yerinin bulunduğu il sınırları içerisindeki tarım il müdürlüklerine yapılır. İşletmenize sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin. Mülk sigortası ve mali sorumluluk sigortaları hakkında bilgi almak ve yaptırmak için sigorta acenteleri ile temas kurabilirsiniz.

Kahve dükkanınızı ikas ile yönetin!

Kahve dükkanınızda kullanacağınız POS sistemi ve mağaza yönetim yazılımı, ilk etapta gereklilik listesinin başında yer alması gerekmiyor gibi görünse de işletmenizi yürütürken bu sistemin birçok ihtiyacınızı karşıladığını, personel ve mağaza hareketlerini rahatça takip edebilmenizi, satışları ve stok takibini kolaylaştırdığını göreceksiniz. Envanter yönetimi ve stok takibi için birebir olan ikas, aynı zamanda bulut tabanlı olduğundan dolayı dünyanın neresinde olursanız olun satışlarınızı kontrol etmenize imkan sağlıyor.

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

Mağaza yönetimine dair işinize yarayabilecek diğer yazılarımız:

Kendi işletmenizi açmak için finansal olarak hazır mısınız?

Excel ile stok takibi nasıl yapılır? [ŞABLON]

İşletmenize en uygun yazarkasa POS nasıl seçilir?