Bugünün dijital dünyasında hala kredi kartı kabul etmeyen işletmelerin olması inanılır gibi değil. En son ne zaman bir kafede ödemenizi nakit olarak ödeme yaptığınızı hatırlamadığınızı tahmin edebiliyorum, bu yüzden işletmenizde mutlaka alternatif ödeme yöntemi kabul etmelisiniz.

Eğer bir işletme açmak istiyorsanız ve alternatif ödeme yöntemleri kabul etmeyi düşünüyorsanız, kredi kartı kabul etmeniz için 6 nedeni sizler için sıraladık!

1) Geliştirilmiş Nakit Akışı

Günümüzde müşterilerin çoğunluğu kredi kartıyla alışveriş yapmayı tercih ediyor. Kredi kartı kabul etmek, işletmenizin müşteri tabanını genişletmenize yardımcı olur. Aynı zamanda şirketinizin fonlama sürelerini kısaltmasına yardımcı olur ve bu da iş büyümesi için gerekli olan nakit akışının artmasını sağlar.

Kredi kartı sisteminizi yani Yeni Nesil ÖKC cihazınızı mağaza otomasyon programını ile entegre ederek zamandan kazanabilir, aynı zamanda detaylı raporlamalar yapabilirsiniz.

2) Doğru Muhasebe

Nakit ödemeler fiş kesmeyi unuttuğunuz zaman arkasında iz bırakmazlar, bu yüzden de muhasebesini tutmak çok daha zordur. Bu durum da muhasebe kayıtlarının organize bir şekilde tutulmasını zorlaştırır. Sadece nakit kabul eden işletmeler aynı zamanda devletin gözünde vergi kaçıran ya da gelirlerin daha az gösterildiği düşüncesiyle şüphe yaratır. Ödeme alırken farklı seçeneklerin bulunması, muhasebenizi düzenli bir şekilde tutabilmeniz ve güven sağlayabilmeniz için önemlidir.

3) Kolay Kullanım

Yeni nesil ÖKC cihazların kullanımı artık zorunlu. Bu yüzden tek bir cihaz üzerinden hem nakit, hem de kredi kartı fişi çıkartmak mümkün. Hali hazırda nakit işlemler için fiş kestiğinizi kabul ettiğimiz senaryoda, kredi kartı kabul edebilmek için bankanızı arayıp bir gün içinde aktivasyon yapmalarını ve kredi kartı ile

https://blog.ikas.com/tr/yeni-nesil-okc-nedir/

4) Artan Ortalama Sepet Tutarı Büyüklüğü

Müşteriler kredi kartıyla alışveriş yaptıklarında yüzde 18 daha fazla harcama yapıyorlar. Araştırmalara göre ödeme yöntemlerine alternatif olarak kredi kartı ekleyerek müşterilerinizi daha çok alışveriş yapmaya teşvik etmiş olursunuz.

Ek olarak, eğer sadece nakit kabul eden bir işletmeyseniz, alternatif ödeme yöntemi kabul eden bir işletmeye ziyade müşterilerinize alacakları ürün üzerinde çok düşünmeye ve büyük ihtimalle alacakları ürünlerden vazgeçmelerine fırsat sağlamış olursunuz.

5) Genişletilmiş Müşteri Tabanı

Son zamanlarda kredi kartına sahibi olan insanların yarısından fazlası, ödeme şekli olarak sadece kredi kartı kullanıyor. Hatta, Türkiye’de yaşayanların yüzde 50’den fazlası cüzdanlarında 50 liradan fazla nakit para taşımıyor ve ödemelerini sadece kredi kartı aracılığıyla yapıyor. Eğer sadece nakit ödeme kabul ediyorsanız, basit bir hesapla müşteri kitlenizin yarısını kaybediyorsunuz demektir. Özellikle y-kuşağı, 5 liradan daha az miktarlar için bile nakit kullanmıyor.

6) Güvenlik Riskini Azaltın

Küçük işletmeler için ellerinde çok fazla nakit bulunması büyük bir güvenlik riski taşır. Cebinizde ne kadar az nakitiniz varsa, o kadar az güvenlik riski oluşturmuş olursunuz.

Eğer bir işletme açmayı planlıyorsanız ya da ikinci bir şube açma planınız varsa, kredi kartı kabul etmek satışlarınızı önemli ölçüde arttıracak, nakit akışını önemli ölçüde etkileyecek ve güvenlik risklerini düşürecek en basit yöntemdir. İşletme sahipleri için bizim önerimiz ise ödeme şekillerini çeşitlendirmeleridir.

 

ikasPOS sayesinde gün sonunda ne kadar satış yaptığınızı hangi ödeme yollarıyla satış yaptığınızın raporlarını alabilir, gün içerisinde de ikasBoss ile mağazanızda yapılan satışları anlık telefonunuzdan takip edebilirsiniz.