Bugünün dünyasında insanların aradıkları hemen her şeyi bulabilmek için önce Google’a başvurduklarını düşünürsek, kendi işletmenizin reklamını yapmak ve markanızı/ürününüzü tanıtmak için buradan daha ideal bir platform olmadığını söyleyebiliriz. İşletmeler, Google reklamları ile daha fazla müşteri bulabilir, internette bir şeyler arayan potansiyel müşterileri alıcılara dönüştürebilirler.

Google reklamları nedir, Google reklam çeşitleri nelerdir?

Google reklamları, Google’ın kendi arama motoru üzerinde sunduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google’da temel olarak 5 reklam çeşidi mevcut. Bu yöntemle reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde veya en altında yer almaktadır.

Google reklam çeşitleri:

1- Google Ads arama ağı reklamları

Anahtar kelimelere verilen Google metin reklamları, Google yazılı arama sonuçlarında ve tüm cihazlarda, reklam verilen anahtar kelimeyi arayan kişilere gösterilir. Metin reklamları temel olarak 30 karakterlik bir reklam başlığı ve 90 karakterlik bir reklam metninden oluşur. Google Arama Ağı reklamları Google arama ağı iş ortaklarının web sitelerininin yanı sıra Google arama sonuçlarında, Google Play, Google AlışverişGoogle Görseller ve Google Haritalar‘da (Haritalar uygulaması dahil) arama sonuçlarının yanında, üstünde veya altında gösterilebilir.

2- Google Ads görüntülü reklam ağı reklamları

Metin reklamlarının yanı sıra Google’da hazırlanan görsellerle (bannerlar) reklam verebilmek de mümkün. Google görsel reklamları için statik bir resim, bir gif veya video kullanabilirsiniz. Google görüntülü reklam ağında yayınlayabileceğiniz bazı reklam türleri şunlardır.

  • Duyarlı Görüntülü reklamlar – Bunları oluşturmak için reklam metninizi girmeniz, ardından resimlerinizi ve logonuzu eklemeniz yeterlidir.
  • Yüklenen resim reklamlar – Bu reklamları, farklı boyutlarda resimler veya HTML5 olarak yükleyebilirsiniz. 
  • Etkileşim reklamları – YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı’nda tıklanabilir resim veya videolar yayınlayabilirsiniz. 
  • Gmail reklamları – Kullanıcıların gelen kutularının üst sekmelerinde gösterilir. 

3- Alışveriş reklamları

Google alışveriş reklamlarını kullanabilmek için öncelikle Google Benim İşletmem hesabı açmanız ve ürünlerinizi buraya katalog olarak yüklemeniz gerekiyor. Google, kullanıcılara metin ve görsel reklamlardan farklı olarak ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, mağaza adı vb. bilgileri gösterir.

4- Video reklamları

Video reklamları YouTube ve Google görüntülü reklam ağında gösterilen bu reklamlara, atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, video discovery reklamları (yalnızca YouTube), yayın dışı reklamlar (yalnızca mobil cihazlar ve Google iş ortağı web siteleri) ve bumper reklamlar dahildir.

5- Uygulama reklamları

Çoğu Google reklamının aksine, uygulama reklamları tek tek tasarlanmaz. Uygulama reklamı için Google’a metin, başlangıç teklifi, bütçe ve en az bir yatay resim, birer adet dikey ve yatay video ve HTML5 öğeleri yüklersiniz. Google, bu yüklediğiniz ögeleri kullanarak farklı reklam alanları için reklamları kendi yaratır.

Google reklam ücretlendirme politikası nasıl?

Google, işletmelerin reklamlarını yayınladıktan sonra tıklanma başına ücret talep eder. Bu ücretlendirme politikası sektöre, anahtar kelimenin ne kadar çok arandığına ve rakiplerin tekliflerine göre değişkenlik gösterir. Reklam veren işletmeci reklamının gösterimi için para ödemez. Ama verilen reklam vasıtasıyla sitesine tıklama kazandıkça Google tarafından başta belirtilen ücret, bakiyenizden düşülür.

Reklam verirken en önemli şey en yüksek ücreti ödemek değildir. Google kullanıcılarına kaliteli içerik sunmayı misyon edinen bilen bir arama motorudur. Eğer reklam vermek istediğiniz alanla işletmenizin yeterli derecede alakası yoksa ya da web sayfanızın içerikleri yeterli kaliteye ulaşamamışsa Google algoritması daha az ücret ödeyen bir rakibinizin reklamını sizden daha üst sıralarda gösterebilir. Google için içeriklerinizin alakalı olması, yüksek alaka oranına sahip olmanız, ücret kadar önemli bir belirleyicidir. Hatta bazı durumlarda içeriğin çok daha büyük etkisi vardır.

Google reklamlarını nasıl verimli kullanabilirsiniz?

İşletmenizi tanıtmak için içerikleriniz de yeterli kalitede ve reklam vererek açık arttırmayı kazandınız. Peki bu reklamları en verimli şekilde kullanıp, gelen hiçbir potansiyel müşteriyi kaçırmamak mı istiyorsunuz? Bunu başarmak için çok basit birkaç adımı uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikle işletmenizin Google Benim İşletmem’de bir hesabı olmalı. Bu uygulama Google tarafından sağlanan ücretsiz bir uygulamadır. Google Benim İşletmem üzerinde işletmenize ait telefon numarası, işletmenizin konumu, açık saatlerinizin ve varsa diğer iletişim kanallarınızın (mail, web-sitesi, sosyal medya platformlarınız) bilgilerini girmelisiniz. Böylelikle müşterileriniz size ulaşmak istedikleri zaman tek yapmaları gereken internete işletme adınızı yazmak olur. Bu adım reklam vermekten bağımsızdır fakat reklam verdiğiniz zaman Google Benim İşletmem profilinizin olması potansiyel müşterilere güven sağlayacaktır.

Verdiğiniz reklamlarda işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetler için küçük promosyonlar ve indirimlerden bahsedebilirsiniz. Buna ek olarak, eğer işletmenizin birden fazla sunduğu ürün ve hizmet varsa bu ürünleri kategorileyerek, her bir kategori grubu için ayrı reklamlar yapıp, kampanyalar sunabilirsiniz. Reklamlarınızın içerisine müşterileri harekete geçirici mesajlar da koyabilirsiniz. Bu harekete geçirici mesajlar, telefon numarası eklemek, ürün siparişi vermek, rezervasyon yapmak gibi sektörden sektöre değişiklik gösterebilir.

Google reklam hesabı nasıl oluşturulur?

Öncelikle ilk adımınız kendinize bir Google hesabı oluşturmaktır. Daha sonra buradaki adres üzerinden de kendinize bir Google Adwords hesabı açabilirsiniz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken, size gelecek müşterilerin memnuniyetini ve tekrar gelmelerini sağlamak olacaktır! Daha fazla Google reklam tavsiyesi için Google’ın resmi Google Ads blogunu ziyaret edebilirsiniz.