Küçük ve orta boyutlu işletmeler, iş arayanların radarına girmeyi her zaman başaramazlar. Büyük şirketler ise daha yüksek maaş, çeşitli ayrıcalıklar ve çekici ofisleri nedeniyle genellikle çalışanların radarına daha çok girerler. Son zamanlarda insan kaynaklarındaki değişimler küçük ve orta boyutlu işletmeleri de etkiliyor. Son zamanlarda KOBİ’ler de çalışanların ve kendi işletmelerini kurmak isteyenlerin radarına girmeyi başarıyorlar. Yeni kuşakla beraber, gelenekselleşen KOBİ’ler de teknolojiyi işlerinin akışına sokarak daha çok kullanmaya başladı. Peki, küçük işletmelerin bütçeleri göz önüne alındığında, hangi tür teknoloji yatırımı yapmaları gerekir? Sizler için en kritik ve önem taşıyan, işletmeniz için oldukça yararlı olarak teknoloji yatırımlarından bahsettik.

Mobili Zorunluluk Haline Getirin

Pek çok işletmenin internette olduğunu ve internet üzerinde büyümeye başladığını göz önüne alırsak, internette görünür olmanız müşterilerinizi kaybetmemeniz ya da potansiyel müşterilerilerinize ulaşabilmeniz açısından önemlidir. Bütün internet trafiğinin yüzde 50’sinden fazlası akıllı telefonlar üzerinden yaratılıyor. Bu da demek oluyor ki işletmenizin web sitesi mutlaka mobile uygun olmalı. Ek olarak SEO açısından da Google’da görünür olmak için web sayfanızın mobile uyumlu olması oldukça kritiktir.

Otomatik Pazarlama

İşletmenizin teknolojiye adım atabileceği ilk alan olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve otomatik pazarlama yazılımları pazarlama konusunda size yardımcı olabilir. Çok büyük iş yükü olmadan şirketler müşterileriyle ilişkilerini bu yazılımlar aracılığıyla geliştirebilirler. Müşteri ilişkileri yönetimi ve otomatik pazarlama yazılımları doğru kişileri hedef alıp, müşterilerin satın alma geçmişlerine ve alışkanlıklarına bağlı olarak ne istediklerini bulabilir. Bu teknikler sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

https://blog.ikas.com/tr/kobiler-icin-sosyal-medya-stratejileri/

Bulut Tabanlı Saklama

Küçük ve orta çaplı işletmeler için mantıklı olan bir diğer teknoloji harcaması ise bulut tabanlı depolama çözümleridir. İşletmenizde bir odayı bilgisayarlara ayırıp kendi depolama çözümünüzü oluşturmak yerine bulut tabanlı veri saklama servislerini tercih edebilirsiniz, bu sayede hem alandan, hem de pahalı donanım masraflarından kaçınmış olursunuz. Bu hamle pek çok avantaj ve şirketin verilerini saklamak için daha az yer kullanmasını sağlar. Bugünün ekonomisinde güvenlik ve siber güvenlik için küçük işletmelerin tercihi bulut olmaya başlamıştır. Bu veri saklama hizmeti sağlayan servisler verilerinize sizin kendi ofisinizde kurabileceğiniz bir veri merkezinden daha güvenli şekilde saklayacaktır.

Ekip İletişim Araçları

Ekip içi iletişim araçları, çalışan ekibin herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda iletişime geçmesi ve her an iletişimde olması açısından çok önemlidir. Bu araçlar, çalışanların her zaman iletişimde kalmasını ve iletişimsizlik gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlar. Ekip içinde iletişim için görüntülü konuşma, döküman paylaşma ve kaydetme özellikleri olan bir program kullanmanızı öneririz. KOBİ seviyesinde şirket çalışanlarının içinde bulunduğu bir WhatsApp grubu genellikle tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

POS ve Mağaza Programı

Eskiden kredi kartı ile ödeme yapan müşteriler azınlıkken bu durum son bir kaç senedir tam tersine döndü. Artık çoğu müşteri ceplerinde çok az nakit para taşıyor ve neredeyse tüm ödemelerini kredi kartı ile yapmak istiyor. Teknolojinin gelişmesiyle ödeme yöntemleri de çeşitleniyor ve mağazaların bu ödeme yöntemlerini kabul ediyor olması müşteriler için bir tercih sebebi oluyor.

Bulut tabanlı POS ve Mağaza Programları sayesinde çeşitli ödeme yöntemlerini kabul etmek çok basit. Ek olarak bu programları kullanarak tüm satışlarınızı takip edebilir ve her zaman satışlarınıza hakim olabilirsiniz. Perakendeciler ve KOBİ’ler yeni nesil POS sistemi kullanarak tüm ürünlerini buluta taşıyabilir ve satışlarını cep telefonlarından bile takip edebilir.

ikasPOS ile bulut tabanlı bir mağaza otomasyon programına sahip olabilirsiniz. Stoklarınızı ikasPOS üzerinden yönetebilir, insani hatasını en aza indirebilir ve ikasBoss uygulaması sayesinde satışlarınızı cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.