Kendi işletmenizi açmak cesaret ister. Yeni bir girişim çok fazla planlama ve sabır gerektirir. Neredeyse kesin bir şekilde önünüze engeller ve finansal zorluklar çıkacaktır. Eğer dayanabilirseniz çoğu insanın yapamadığını yapmış olacaksınız ve kendi işletmenizi açmış olacaksınız. Bu zorlukların sizi hedefinizden caydırmasına izin vermek yerine, hazır olmaya odaklanın. Böylelikle işletmenizi açarken sizi nelerin bekleyeceğini bilirsiniz. Özellikle de işletmenize başlamak için gereken sermaya söz konusu olduğunda.

Gelecek için Plan Yapın

Yeni bir işletme açmak için hazırlanırken, ilk yapmanız gereken şeylerden birisi bir iş planı belirlemektir. Bu iş planı kiradan, satacağınız ürünlere; envanterden işletme ve pazarlama stratejinize kadar her şeyi içermeli. Sizler için 1000 küçük işletme sahibine işletmelerini yürütmeye başlarken ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını ve bunların üstesinden nasıl geldiklerini sorduk. Bu araştırmaya göre küçük işletme sahiplerinin yarısından fazlası, işletmelerini başlatırken hesapladıkları ilk bütçenin dışına çıkmışlar. Peki, hangi tür harcamalar üzerinde daha fazla düşünmeniz gerekir? Araştırmamıza göre aşağıdaki harcamalar küçük işletme sahiplerinin başlangıçta en çok dikkat etmesi gereken harcama türleridir.

Tabi ki de bazı harcamalar işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilir. Yiyecek ve içecek işletmeleri, en tuzlu başlangıç bütçesine ihtiyaç duyarlar. Diğer masraflı sektörler içerisinde; profesyonel servisler, perakende, sağlık, güzellik ve bakım sektörleri geliyor.

Küçük işletmeler için en büyük işletme bütçesi gerektiren 5 kategori ise:

 • Envanter, ham maddeler,
 • Kira veya işletme yeri satın almak,
 • Ofis araçları,
 • Pazarlama ve reklam,
 • Profesyonel araç ve gereçlerdir.

https://blog.ikas.com/tr/perakendeciler-icin-onemli-3-metrik/

İşletmenizi Açmadan Önce Maliyetli Harcamaları Kesin

İşletme sahiplerinin neredeyse yarısı için, nakit akışının azlığı ya da çokluğu gözlerine uyku girmemesine sebep olan bir durum. Biraz araştırma yapın ve girişiminizi başlatmadan önce diğer küçük işletmelerin paralarını nereye harcadıklarına bakarak kendi bütçe planınızı ve beklenmeyen nakit çıkışı gibi durumlarında ne gibi yollar izleyebileceğinizin planını yapın.

Anket yaptığımız bir dizi küçük işletme sahibi, açılıştan önce maliyetleri düşürmek için stratejik hamleler yapmayı tercih ediyor. Örneğin:

 • İşletmeleri için istedikleri bazı ürün ve hizmetlerin satın alımını geciktirerek,
 • Bütçelerine uygun bir yerdense, daha az maliyetli olacak bir yeri seçerek,
 • Başlangıçta işletmelerinin sunacağı bazı mal ve hizmetlere kısıtlama getirmek

gibi pek çok önlem alarak bütçelerini kontrol altında tutmaya çalışıyorlar. Küçük işletme sahibi olarak, her yapacağınız harcamada gerekliliklerini bir sıraya koymak, kişisel ve profesyonel tavizlerde bulunmak size yorucu gelebilir. Ama kaynaklarınızı iyi kullanmak ve harcamalarınızı göz önünde bulundurarak yaratıcı olmak işletmenizi finanse etmenizde etkili olmanızı sağlayacaktır.

https://blog.ikas.com/tr/kucuk-isletme-kurmak/

Yaklaşımlarınızı Yaratıcı Hale Getirin

Çoğu küçük işletme sahibi yeni kaynak oluşturmada, pazarda rekabetçi kalabilmede ve para biriktirme konusunda oldukça yenilikçi olabiliyorlar. Sizin için küçük işletme sahiplerinin kullandığı ve sizin de keşfedebileceğiniz bir kaç ipucu derledik.

 • Alternatif Konum Düşünün: İşletmenize başlarken, hedef kitlenizi belirlemek için işinizi internetten ya da gezici lokasyonlar üzerinden yürütmeyi düşünebilirsiniz. Ya da kira harcamalarını azaltmak için dükkanınızı bir başka işletme ile paylaşmayı düşünebilirsiniz.
 • Kendiniz Yapın (DIY): Eğer işletmenizin ihtiyacını kendiniz karşılayabiliyorsanız, mutlaka kendiniz yapmayı deneyin. Örneğin işletmenizin basit bir masaya ihtiyacı varsa, herhangi bir yapı markete giderek kendiniz masa için ihtiyacınız olan eşyaları satın alarak yapabilirsiniz. Bu sayede çok ciddi tasarruf yapmış olursunuz. Aynı zamanda bir ürünü kendi zevkinizi göre tasarlayabilirsiniz!
 • İşletmenizi Yönetmek İçin Teknolojiyi Kullanın: Mağaza programları size ödeme almada, müşteri ve stok takibi yapmada yardımcı olur ve böylelikle daha az çalışan işe alarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Mağaza ya da işletmenizin satışlarını takip etmek ya da stok takibi yapmak için ikasPOS‘u hemen 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.
 • Pazarlık Yapın: Araç ve gereçlerinizi kiralarken daha düşük bir ücret için ya da tedarikçilerinizden ürünlerin fiyatını daha düşük tutmaları için pazarlık yapın. Ne tarz bir ürün ya da servis kullandığınıza bağlı olarak, tedarikçilerinizle takasa yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Niş Başlayın: Büyük bir envanter stoklamak bütçenizi oldukça zorlayabilir. Önce ürünlerinizin önemini, sırasını ve ürünlerinizi limitlemeyi düşünün, sonra müşteri taleplerine bağlı olarak bütçeniz izin verdikçe envanterinizi büyütün.
 • İhtiyaçlar vs. İstekler: Yeni işletmeniz açıldığı zaman nasıl görünmesini istediğinizle ilgili aklınızda mutlaka bir fikir vardır. Ama bazen bu fikirler bütçenizin çok fazla aşılmasına sebep olur. Önce alacak listenizdeki tüm ürünlerin üstünden geçin ve ihtiyaçlarla istekleriniz arasındaki ayrımı yapın. İlk olarak ihtiyacınız olan ürünleri alın ve işletmeniz büyüdükçe isteklerinizi birer birer tamamlayın.

 

Yeni bir işletme başlatmak oldukça profesyonellik ve kişisel pek çok fedakarlık gerektirebilir. Kaçamayacağınız bazı harcamalar olacaktır, ama yaratıcı olup, bütçeniz içerisinde kalmanızın da yolları mutlaka vardır. Pozitif bir tutum takının, fikirlerinizi açık, kaynaklarını geniş tutun. Böylelikle işletmenizi başlatmak için önünüzde hiçbir engel kalmamış olacak!