İnternetten kıyafet satmak günümüzde oldukça popüler bir hale geldi. Türkiye’de tekstil ürünlerinin düşük maliyeti, yüksek kâr marj oranı ve sürekli artan tüketici talebi internetten kıyafet satışı yapmayı cazip hale getiriyor. Pandemi nedeniyle mağazalarını kapatmak zorunda kalan perakende tekstil mağazalarının yanı sıra, e-ticaretten gelir elde etmek isteyen girişimciler için de internetten kıyafet satışı yeni bir gelir kapısı aralıyor.

İnternetten kıyafet satmak, en avantajlı e-ticaret kategorileri içerisinde öne çıkıyor. TUİK Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması raporuna göre 2020 yılında e-ticarette en çok satılan ürün grupları arasında erkeklerde %54, kadınlarda ise %68,5 oranla tekstil ürünleri yer alıyor. İnternetten tekstil tüketimi hızlı bir şekilde büyürken, büyük veya küçük tüm markalar e-ticarete adapte olmaya çalışıyor. Tüketim talebi bu kadar yüksek olan internetten kıyafet satışı, tekstil perakendecileri ve girişimciler için iyi bir fırsat sunuyor.

Bu yazımızda internetten kıyafet satışı nasıl yapılır ve internetten kıyafet satmak için neler gereklidir ele alacağız.

İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

İnternetten kıyafet satışı istatistikleri

 • 2019 yılında global online tekstil tüketimi 545 milyar $’a ulaşmıştı. Bu rakamın 2022 yılında 713 milyar $’a ulaşması bekleniyor.
 • Online giyim tüketicilerinin %98’ı müşteri yorumlarının satın alma sürecinde çok önemli olduğunu düşünüyor.
 • Satışların %43’ü reklamlar sayesinde gerçekleştiriliyor.
 • Online giyim tüketiminin büyümesinde en çok 16-35 yaş arası grubun etkisi görülüyor.

Adım adım internetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

İnternetten kıyafet satışı yapmak istiyor ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu adımları uygulayarak e-ticaret dünyasına giriş yapabilirsiniz;

1- Satmak istediğiniz giyim kategorisine karar verin.

2- İş planınızı oluşturun.

3- E-Ticaret altyapınızı seçin.

4- Teknik ihtiyaçlarınızı karşılayın.

5- E-Ticaret mağazanızı düzenleyin.

6- Pazarlamaya başlayın.

7- Operasyonlarınızı yönetin.

1- Satmak istediğiniz giyim kategorisine karar verin

E-Ticaret rekabetin yüksek olduğu bir pazardır. Tüketicinin bir çok ürünü kısa sürede karşılaştırabiliyor olması, ürün seçeneğinin fazla olması ve aynı anda bir çok farklı perakende mağazasının ürünlerine ulaşabilmesi gibi faktörler rekabeti daha da kızıştırıyor. Bu yüzden satmak istediğiniz ürünlere karar verirken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmakta;

 • Pazar araştırması: Ne satmak istediğinize karar vermeden önce detaylı bir pazar araştırması yapmalısınız. Pazardaki büyük oyuncular, en çok satan ürünler, fiyat politikaları ve pazarda eksik olduğunu düşündüğünüz ürün gruplarını inceleyebilirsiniz.
 • Ürün grubunuzu belirleyin: Pazar araştırmasında elde ettiğiniz veri ve içgörüye göre ürün grubunuzu belirleyin. Kadın giyim mi yoksa erkek giyim mi yada her ikisini de mi satacağınızı ve ürün grubunu (alt giyim, üst giyim gibi) belirleyin.
 • Hedef kitlenizi belirleyin: Ürün türünüze karar verdikten sonra hedef kitlenize karar vermelisiniz. Belirlediğiniz kitleyi daha spesifik incelemek marka kimliğinizi oluştururken size yardımcı olacaktır. Yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları, tüketim eğilimleri gibi metrikleri kullanarak hedef kitle grupları oluşturabilirsiniz.
 • Özgün ürünler seçin: Büyük rakipler veya kök salmış satıcıların sattığı ürünler yerine daha özgün ürün gruplarını tercih etmeniz rekabette işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Satmaktan keyif alın: Hangi işi yapıyorsanız yapın, yaptığınız işten keyif almanız işinizi daha büyük bir tutkuyla yapmanızı sağlar. Bu yüzden satacağınız ürün grubunu belirlerken ticaretini yapmaktan keyif alacağınızdan emin olun.
 • Trendleri takip edin: Moda sektörü sürekli değişim halindedir. Bir sene çok tercih edilen bir ürün, bir sene sonra “demode” kalabiliyor. Ürünlerinizi seçerken moda ve trendleri takip edin.
İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

2- İş planınızı oluşturun

E-Ticarete başlarken iş planınızı oluşturmanız çok büyük fayda sağlayacaktır. İş planınızı oluşturmak, e-ticaret sitenizi büyütürken atacağınız adımları ve büyüme planınızı görmenizi sağlar. Böylece daha sağlam adımlarla ve planlı bir şekilde büyüme sağlayabilirsiniz.

E-Ticarette iş planının önemini ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız "E-Ticaret iş planı nasıl yapılır?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!

İnternetten kıyafet satışı için iş planı oluştururken karar vermeniz gereken iki önemli soru bulunmakta. Birincisi ürünleri tedarikçi yada markalardan mı alacağınız yoksa kendi ürünlerinizi mi üreteceğinizdir. Ülkemizde tekstil üretimi maliyeti düşüktür. Kendi tasarımlarınızı oluşturabilir ve üretebilirsiniz. Böylece pazarda hiç olmayan, sadece sizin markanızda bulunabilecek niş ürünlere sahip olabilirsiniz. Fakat üretim yaptırmak daha fazla efor harcamanıza neden olacaktır. Ayrıca üretim, tedarik gibi süreçleri yakından takip etmeli, her sene koleksiyonlarınıza yeni tasarım eklemelisiniz. Dilerseniz bir tedarikçiyle anlaşarak hazır ürünleri web sitenizde listeleyebilirsiniz. Bu modelde üretim, tasarım gibi süreçlerle ilgilenmek zorunda kalmasınız fakat aynı ürünlerin rakipleriniz tarafından da satılabileceğini unutmayın.

İş planınızda tekstil özelinde düşünmeniz gereken bir diğer soru ise kullanacağınız e-ticaret kanallarını belirlemektir. Ürünlerinizi kendinize ait bir e-ticaret sitesinde mi yoksa pazaryerlerinde mi satmak istediğinize karar verin. Pazaryerleri belirli bir komisyon oranı ile çalışsa da, günlük milyonlarca ziyaretçileri bulunur. Bu da ürününüzü daha fazla kişiye sergileme imkanı sunar. Kendinize ait e-ticaret sitesine trafik çekmek daha zordur fakat komisyon ödemeniz gerekmez ve yurtdışı pazarlama çalışmaları yaparak internetten yurtdışına satış yapabilirsiniz.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

3- E-Ticaret altyapınıza karar verin

E-Ticarete başlamak için kullanacağınız iki farklı e-ticaret altyapı seçeneği bulunur. Hazır e-ticaret paketleri veya açık kaynak e-ticaret altyapılarını kullanabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketleri kurulum ve kullanım açısından çok daha pratiktir fakat paket için aylık veya yıllık abonelik ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca hazır paketlerde tasarımda her değişikliği yapmanız mümkün değildir. Açık kaynak altyapıları ise ücretsizdir fakat kurulum ve kullanım aşamaları daha komplekstir. Sitenin kurulum aşamasında profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat açık kaynak altyapılarda kaynak kodlara ulaşabilir ve istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Kullanacağınız e-ticaret altyapısına karar vermek için “Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

4- Teknik ihtiyaçlarınızı karşılayın

Web sitenizin altyapısına karar verdikten ve alan adınıza yönlendirdikten sonra web sitenizin teknik ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Satışlarınızda başarılı olabilmek ve daha fazla müşteriye ulaşabilmek için bu teknik gereksinimleri yapmanız önem taşır. Web sitelerinin birçok teknik ihtiyacı bulunur. Yeni bir web sitesinde ihtiyacınız olabilecek teknik unsurları listeleyelim;

 • Mobil uyumluluk

Web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. İnternete mobil cihazlardan erişim oranı her geçen sene artmakta. 2020 yılında gerçekleştirilen e-ticaret işlemlerinin %67’si mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildi. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu mobil cihazından eriştiği bir web sitesi mobil uyumlu değilse o sayfayı kapatıyor. Bu yüzden müşterilerinize mobil uyumlu e-ticaret deneyimi sunmak, potansiyel satışları kaçırmamanız için önemlidir.

E-Ticarette mobil uyumun önemi hakkında daha fazla bilgi için "E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
Mobil ticaretin önemini hakkında daha fazla bilgi için "M-Ticaret nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Güvenlik sertifikası

İnternetten kıyafet satmak için güvenlik protokollerini sağlamanız gerekir. Güvenlik sertifikası olmayan web siteleri ziyaretçilerin güven kaybı yaşamasına neden olur. Ayrıca arama motorları güvenlik sertifikası olmayan web sitelerini arama sonuçlarında alt sıralarda listeliyor. Bu da web sitenize gelecek olan ziyaretçi trafiğini olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden web sitenize bir SSL sertifikası almanız ve “https” protokolü sağlamanız önemlidir.

 • Yasal sözleşmeler

İnternetten satış yaparken müşterilerinizle yapmanız gereken sözleşmeler bulunur. Bu sözleşmeler devlet tarafından belirlenmiş ve çerçevesi çizilmiştir. Satın alma işlemi sırasında müşterilerinize onaylatmanız yasal olarak zorunludur. Bu sözleşme kuralları uzaktan satış işlemi sırasında satıcı ve tüketicinin haklarını korumak için belirlenmiştir.

Yasal sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi almak için "Mesafeli satış sözleşmesi nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Ödeme sistemleri

Yaptığınız satışlardan ödeme alabilmek için e-ticaret sitenize ödeme sistemi kurmanız gerekir. Bunun için çalıştığınız bankalarla iletişime geçebilirsiniz. Fakat bankalardan alacağınız sanalPOS, sadece bankanın kendi kredi kartları için taksit yapma seçeneği sunar. Bunun yerine iyzico, PayTR gibi sanalPOS sağlayıcılarla anlaşabilirsiniz. SanalPOS sağlayıcılar tüm kredi kartları için taksit imkanı sunar fakat komisyon oranları bankalardan alacağınız sanalPOSlara göre daha fazladır.

Ödeme sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kullanılan online ödeme yöntemleri ve sistemleri" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

5- E-Ticaret mağazanızı düzenleyin

E-Ticaret sitenizi kurduktan ve teknik ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra e-ticaret mağazanızı düzenlemeye başlayabilirsiniz. E-Ticaret sitenizi fiziksel bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Vitrinlerinizi düzenlemeli, öne çıkartmak istediğiniz ürünleri belirlemeli, web sitenizi süslemelisiniz. Öne çıkartmak istediğiniz ürünler için ana sayfanızda banner veya carousel oluşturabilir, indirimli ürünlerinize “indirim” etiketleri ekleyebilirsiniz.

E-Ticaret sitenizi nasıl düzenlemeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi için "Bir e-ticaret sitesi nelerden oluşur?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

6- Pazarlamaya başlayın

Yeni kurulmuş işletmelerin en çok zorluk çektiği konulardan birisi müşteri bulmaktır. Oturduğunuz yerden müşteri gelmesini bekleyemezsiniz. E-Ticarette de durum aynıdır. Web sitenizi dijital pazarlama yöntemleri ile müşterileriniz önüne çıkartmanız gerekir. Kıyafet firmanız için uygulayabileceğiniz en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi sosyal medya pazarlamasıdır. Ürünlerinizin detaylı ve ilgi çekici fotoğraflarını çekebilir, sosyal medya hesaplarınızdan reklam verebilirsiniz. Bu reklamlar başlangıç aşamasında web sitenize trafik gelmesini sağlayacaktır.

E-Ticaret sitenizde organik trafik artırmak için "E-Ticaret işletmenizi büyütmek için organik trafik artırma yöntemleri" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!

Ücretli reklamlar maliyet oluşturduğu için sürdürülebilir olmayabilir. Ücretli reklamlarınızın maliyetlerini düşürmek için organik trafik akışını artırmanız gerekir. Organik trafik, arama motorlarında yapılan bir arama sonucunda web sitenize doğrudan giriş yapan ziyaretçilere denir. Organik trafiğinizi artırmak için en etkili pazarlama yöntemi SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları ile arama motorlarının web sitenizin bir giyim markası olduğunu tanıtabilir ve giyim ile ilgili arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

SEO çalışmaları yaparak organik trafiğinizi artırmak için "E-Ticaret SEO çalışmaları" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
İnternetten kıyafet satışı nasıl yapılır?

7- Operasyonlarınızı yönetin

Pazarlama kampanyalarından sonra artık internetten kıyafet satmak için hazırsınız. Bu noktada sitenize siparişler gelmeye başlayacaktır. Gelen siparişlerin müşteriye iletilmesi, stok, lojistik, raporlama, muhasebe gibi operasyon işlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. E-Ticarette operasyonlarınızı yönetmenin en kolay yollarından birisi de e-ticaret entegrasyonu kullanmaktır. E-Ticaret entegrasyonu tüm satış, ürün yükleme, kargo süreci, raporlama, stok sayımı gibi işlemleri otomatik olarak yapar. Böylece günlük işlerle uğraşmak yerine işletmenizi büyütmek için çalışacak vaktiniz kalır. E-Ticarette yürütmeniz gereken operasyonların bazıları şunlardır;

 • Satış yönetimi

Web siteniz üzerinden bir ürün satıldığında admin paneline ve mail kutusuna bildirim düşer. Bu bildirimlerde satılan ürün, müşteri, kargo adresi gibi bilgiler yer alır. Ürünleriniz aynı zamanda pazaryerlerinde listeleniyorsa, yapılan satışları her bir pazaryerinin mağaza panelinden ayrı ayrı yönetmeniz gerekir. Bu da bazı satışların gözden kaçmasına ve çok fazla vakit harcanmasına neden olabilir. Pazaryeri entegrasyonu kullanarak hem kendi sitenizde hem de pazaryerlerinde yaptığınız satışları tek bir panelden yönetebilirsiniz ve hiç bir satışı kaçırmazsınız.

 • Kargo operasyonları

E-Ticaretin bir diğer önemli adımı da kargo operasyonlarıdır. Satılan bir ürünün müşteriye ulaştırılma süreci, müşteri memnuniyeti için büyük önem taşır. E-Ticaret üzerinden alışveriş yapan bir müşteri, ürünün eline olabildiğince hızlı ve düşük bir maliyetle ulaşmasını bekler. Müşterilerinize iyi bir kargo süreci sunmanız, müşterinin markanızı tekrar tercih etmesini sağlar. Kargo operasyonlarınızı daha etkili yönetebilmeniz için kargo entegrasyonu kullanabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonunun bir parçası olan kargo entegrasyonu, aldığınız bir sipariş için otomatik olarak kargo barkodu oluşturur ve etiket bastırır. Bu etiketi doğrudan paketin üzerine yapıştırmanız yeterli olacaktır. Böylece kargo süreçleriniz hızlanır ve paketlerinizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Kargo operasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kargo operasyonları" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Ürün yönetimi

Dijital mağazanızı sürekli güncel tutmalısınız. Yeni gelen ürünleri mağazalarınıza yüklemeniz ve eski ürünleri kapatmanız gerekir. Bazı durumlarda tek seferde çok fazla ürün girişi yapılması gerekebilir. Bunun için e-ticaret entegrasyonu toplu ürün yükleme modülünü kullanabilirsiniz. E-Ticaret entegrasyon programı, e-ticaret platformlarınıza aynı anda toplu ürün yüklemenizi sağlar. Böylece hem e-ticaret sitenize hem pazaryerlerine ayrı ayrı ürün yüklemek zorunda kalmazsınız.

 • Stok sayımı

Düzenli bir envanter kaydı tutmak, işletmenizi daha düzenli yürütmenizi sağlayacaktır. ikas pazaryeri entegrasyonu, e-ticaret sitenizdeki ve tüm pazaryerlerindeki ürünlerinizin stoklarını eş zamanlı olarak yönetir. Bir pazaryerinde yaptığınız satışın ardından o ürünün stok sayısı otomatik olarak tüm pazaryerlerinde güncellenir.

E-Ticaret entegrasyonu
E-Ticaret altyapınızda WooCommerce tercih ettiyseniz "WooCommerce entegrasyonu nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
Shopify e-ticaret altyapısına sahipseniz daha fazla bilgiyi "Shopify entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz.
Pazaryeri entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi "Hepsiburada entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz.

İnternetten kıyafet satışına başlamak için bu adımları uygulayabilirsiniz. E-Ticarette başarınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz pek çok taktik vardır. Saydığımız bu 7 adım, bu taktiklerin temelini oluşturur. Bu adımları uyguladıktan sonra işletmenizi ve e-ticaret platformlarınızı geliştirmeye odaklanabilirsiniz.


ikas'ı 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!