C2C ticaret modeli, e-ticarette de en yaygın olarak kullanılanlardan biri. Hem dünyada hem Türkiye’de, birçok online C2C pazaryeri bulunuyor. Bu C2C pazaryerlerinin hedefi, tüketicilerin birbirlerine 2. el ürünler satabilmesini, birbirleriyle takas edebilmesini sağlamak.

E-ticarette C2C pazaryeri nedir?

C2C pazaryeri, satıcıların da alıcıların da işletmeler değil, son tüketici olduğu e-ticaret platformlarıdır. Birçok C2C pazaryeri, satılan ürün kategorisi fark etmeksizin, satıcılardan çok düşün komisyonlar alıyor. Bu platformlar, satıcıların da alıcıların da tüketiciler olmasından dolayı iki tarafa da hem alım-satım komisyonlarında hem de kargo gönderim ücretlerinde büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu ticari modelle ilgilenenler için Türkiye’nin önde gelen C2C pazaryerleri olan Letgo, GittiGidiyor, sahibinden.com, Dolap, Gardrops, Modacruz, Facebook Marketplace ve Zebramo’yu inceledik.

Letgo

Dünyanın en büyük C2C pazaryerlerinden biri olan Letgo'da tüm satışlar yüz yüze yapılıyor.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, İspanya ve Norveç’in de en büyük C2C pazaryeri olan Letgo’da alışverişler internet üzerinden gerçekleşmiyor. Letgo’da isteyen herkes, yasaklı kategoriler hariç her ürünü listeleyebiliyor. Letgo, listelemelerden hiçbir ücret talep etmediği gibi, satışlar online olarak gerçekleşmediğinden, ürün satışlarından da komisyon almıyor. Letgo’yu diğer online pazaryerlerinden ayıran en büyük özellik, alışverişlerin tamamının yüz yüze yapılması. Uygulamada herhangi bir online ödeme veya talep alma seçeneği bulunmuyor.

Letgo, hem alıcı hem satıcıları korumak için havale-kargo şeklinde yüz yüze görüşmeden yapılacak alışverişlere sıcak bakmıyor. Letgo’da doğrudan markalar tarafından 0 ürünler satılmıyor, ki zaten bu pazaryerinin amacı bu değil. Burada satılacak ürünlerin ya 2. el ya da spot olması gerekiyor. Bunu doğrudan belirten bir kural yok. Ancak, alıcıların Letgo’yu kullanma nedenlerinin uygun fiyatlarla alışveriş yapmak olduğu düşünüldüğünde, bu pazaryerinde 0 fiyatından ürün satmanın bir avantajı olmadığı görülüyor. 0 ürün satacaksanız ancak şirketiniz yoksa GittiGidiyor veya sahibinden.com’u tercih edebilirsiniz.

GittiGidiyor

GittiGidiyor, hem B2C hem de C2C pazaryeri kategorisine dahil. Burada, 2. el satış da yapılabiliyor.

Ziyaretçi trafiği olarak Türkiye’nin en büyük B2C pazaryeri olan GittiGidiyor, aynı zamanda bir C2C pazaryeri. Satış yapabilmek için diğer büyük pazaryerleri olan Hepsiburada, n11 veya Trendyol’un aksine şirket sahibi olmayı gerektirmeyen GittiGidiyor’da isteyen herkes, bir mağaza açarak 0 veya 2. el ürün satışı yapabiliyor.

GittiGidiyor’un diğer C2C pazaryerlerine kıyasla avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. GittiGidiyor’un en büyük avantajı, başında da dediğimiz gibi müşteri trafiğinin çok büyük olması. GittiGidiyor’un bir C2C pazaryeri olarak en büyük dezavantajı ise komisyon oranları. GittiGidiyor’da B2B ve B2C fark etmeksizin, yani satacağınız ürün ister 0 ister 2. el olsun, ürün satışı başına ödeyeceğiniz komisyon oranlarında bir değişiklik olmuyor. GittiGidiyor’un C2C açısından bir diğer dezavantajı da trafiği yüksek olmasına karşın, gelen trafiğin daha ziyade 0 ürün tercih etmesi. 2. el ürün arayan tüketiciler genelde başka 2. el satış platformlarını tercih ediyor.

GittiGidiyor’da nasıl mağaza açıp satış yapacağınızı, “GittiGidiyor’da Mağaza Açma ve Ürün Listeleme Rehberi” yazımızda adım adım açıkladık.

sahibinden.com

Türkiye'nin en eski C2C pazaryeri sahibinden.com

Her ne kadar Letgo ve GittiGidiyor trafik ve hacim olarak çok büyük olsa da Türkiye’nin en eski C2C pazaryeri, sahibinden.com. sahibinden.com denildiğinde akla ilk olarak emlak ve otomobil gelse de bu C2C pazaryerinde birçok farklı kategoride 2. el ürün satışı yapılabiliyor. sahibinden.com’da, Letgo ve GittiGidiyor’da yasaklı kabul edilen belli kategorilerdeki ürünler de satılabiliyor.

sahibinden.com’da alışverişler yüzyüze veya online olarak yapılabiliyor. sahibinden.com, online satışlarda tıpkı GittiGidiyor gibi 0 ve 2. el ürünleri birbirinden ayırmadan komisyon alıyor. Ancak, sahibinden.com’da mağaza açarak satış yapılması durumunda bu komisyon ürünleri oldukça düşüyor. sahibinden.com komisyon bedelleri bu sayede GittiGidiyor’dan çok daha ucuza geliyor.

Dolap

2. el satış uygulaması Dolap, Trendyol'un C2C pazaryeri uygulaması.

Türkiye’de, ürün kategorisi olarak başlıca hedef kitlesi kadınlar olan birbirine benzer birkaç C2C pazaryeri var. Bunlardan bahsedeceğimiz ilki, Trendyol’un C2C pazaryeri uygulaması olan Dolap. Dolap’ta kadın giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuarlarının yanı sıra çocuk ve bebek ürünleri de satılıyor. Dolap, satıcılara iki tip kampanya seçeneği sunuyor. İlki, yalnızca ürünü beğenen kişilerin görebileceği günlük indirim kampanyaları, ikincisi ise GittiGidiyor’un “Günün Fırsatı” seçeneğine benzeyen “İndirim Günleri” kampanyaları. Bu kategoriye dahil edilen ürünler %50-60 indirime tabi tutularak uygulama içi aramalarda öne çıkarılıyor.

Dolap’ın satıcılara sağladığı en büyük avantaj, anlaşmalı olduğu kargo şirketleri PTT, Yurtiçi ve Sürat ile ücretsiz kargo gönderim olanağı. Dolap’ın, birazdan detaylı değineceğimiz Gardrops, Modacruz ve Zebramo’ya kıyasla sahip olduğu en büyük dezavantaj ise her üründen, kategori ve fiyat fark etmeksizin %10 satış komisyonu alması.

Gardrops

Bir C2C pazaryeri olan Gardrops uygulamasının en büyük özelliği hiçbir komisyon bedeli almaması.

Hedef kitlesi tamamen kadınlar olan bir diğer C2C pazaryeri de Gardrops. Gardrops’un satıcılara sunduğu en büyük avantaj, ürün satışlarından komisyon almaması. Bu C2C pazaryerinde 15 bin ₺’ye de 1 ₺’ye de ürün listelemek mümkün. Gardrops’da olup Dolap, Zebramo ve Modacruz’da olmayan en önemli özellik, alıcıların doğrudan satıcıya özel mesaj gönderebilmesi.

Gardrops’ta toplu satış özelliği de bulunuyor. Satıcılar, listeledikleri ürünlerde toplu alımlarda ne kadar indirim olacağını ve bu indirimin kaç parça ürün alımında uygulanacağını seçebiliyor. Bu özellik alıcılara indirim sağlıyor ancak, ödeme aşamasında karşılarına bir ek işlem bedeli çıkartıyor.

Facebook Marketplace

Facebook'un C2C pazaryeri olan Facebook Marketplace'te e-ticaret yapmak mümkün.

Facebook’un, tüm dünya üzerindeki milyonlarca kullanıcısı olmasının avantajıyla yarattığı C2C pazaryeri olan Facebook Marketplace, tıpkı Letgo gibi isteyen herkesin, hemen her ürünü satabilmesini sağlıyor. Facebook Marketplace’te ürün satabilmek için ne dükkan açmaya ne de şirket sahibi olmaya gerek yok. Her Facebook kullanıcısı, pazaryerinde ilan açıp 0 veya 2. el fark etmeksizin istediği gibi ürün satabiliyor. Facebook Marketplace’in diğer online 2. el satış sitelerine göre 2 önemli avantajı, 1 de dezavantajı var.

Facebook Pazaryeri’nin ilk avantajı, diğer online pazaryerlerinin yasaklı kategorisine koyduğu tütün mamülleri, gıda vb. ürünlerin de satışına izin veriyor olması. Burada bu tip ürünleri de rahatlıkla satabiliyorsunuz. Ancak yasaklı ürün satarken, ürünü kendi Facebook profiliniz üzerinden satacağınızı ve oluşabilecek herhangi bir yasal problemde doğrudan hedef alınabileceğinizi unutmamalısınız.

Facebook Marketplace’in ikinci avantajı tüm satış ilanlarının bir Facebook profilinden açılması. Alıcılar doğrudan kiminle etkileşime gireceklerini, ürünü kimden alabileceklerini görebiliyor. Eğer satış yapan kişinin Facebook profili gerçekse bu, alıcıda ister istemez bir güven oluşturuyor.

Facebook Marketplace’in diğer C2C pazaryerlerine kıyasla sahip olduğu dezavantaj ise daha yeni bir platform olması. Her ne kadar Facebook’un milyonlarca kullanıcısı olsa da 2. el ürün arayan alıcılar, bu platform yerine GittiGidiyor, sahibinden.com, Letgo veya diğer 2. el ürün satış platformlarını tercih edecektir.

Modacruz

Modacruz, Türkiye'nin en lüks C2C pazaryeri.

Aksesuar, kozmetik, kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerinin satıldığı Modacruz için C2C pazaryerlerinin en lüksü diyebiliriz. Modacruz, ilk bakışta Dolap, Gardrops ve Zebramo’dan farklı değil gibi görünse de satılan lüks ürün bazında çok daha kalabalık. Kadın giyim, aksesuar ve kozmetik ürünlerinde lüks markaların orijinal ürünlerini 2. el satmak ve almak isteyen tüm tüketicilerin ilk uğradığı platform burası. Modacruz’da ürün listeleme, ürünlerin orijinallik taramasından geçerek onaylanması nedeniyle diğer C2C pazaryerlerine kıyasla daha uzun sürüyor.

Modacruz’da kargo ücreti satıcı tarafından karşılanıyor ve her satış sonrası otomatik olarak satış kazancından düşülüyor. Şayet satıcı, pazaryerinin anlaşmalı olduğu PTT ve Yurtiçi kargo yerine bir başka kargo firması ile gönderim yapmayı tercih ediyorsa otomatik kesilen kargo bedelinin iadesi için destek ekibiyle iletişime geçmesi gerekiyor. Modacruz’da satış yaptıktan sonra, alıcı adresi yerine anlaşmalı kargo firmalarına alıcının referans numarası verilerek kargo gönderimi kolaylıkla yapılabiliyor. Modacruz ayrıca 100 ₺’ye kadar satılan ürünlerden komisyon almazken, 100 ₺ üzeri ürünlerin satışından %5 komisyon alıyor.

Zebramo

C2C pazaryeri Zebramo'da doğrudan erkek kategorisinde ürünleri aratabilmek mümkün.

Zebramo’da ağırlıklı olarak kadın, çocuk ve erkek giyim, kitap, ev dekorasyon aksesuarları, kozmetik ve hobi malzemeleri satılıyor. Bu kategorilerin dışında oyun ve oyuncaktan spor malzemelerine, ev elektroniğinden el işine kadar daha birçok kategoride ürün de Zebramo’da satılabiliyor. Zebramo’da ayrıca, Modacruz’da olduğu gibi erkek kategorisi de yer alıyor. Bu iki pazaryeri, Dolap ve Gardrops’tan bu özellikleriyle ayrılıyor. Dolap ve Gardrops’ta erkek ürünlerinin satılması yasak olmasa da bu ürünlerin kolayca bulunabileceği bir arama sekmesi yer almıyor.

Zebramo, 500 ₺’ye kadar satılan ürünlerden %10, 500 ₺ üzerindeki ürünlerin satışından ise %5 komisyon alıyor.

Önemli!!!

Dolap, Gardrops, Modacruz ve Zebramo’nun web versiyonları bulunuyor olsa da bu C2C pazaryerleri esas olarak birer mobil uygulama. Bu nedenle hem satıcılar hem alıcılar için uygulamalarda yer alan birçok özellik, web versiyonlarında mevcut değil.

E-ticaret için pazaryerlerini ikas ile yönetin

C2C pazaryerlerini bilmeniz önemli elbette. Ancak, B2C pazaryerlerinde satış yaparak e-ticarette işletmenizi büyütmeye konsantre olmak istiyorsanız, tüm pazaryeri mağazalarınızı ikas ile yönetebilirsiniz. ikas, size tüm pazaryerlerindeki stok, satış, sipariş ve kargo süreçlerini tek uygulamadan kolayca yönetebilme imkanı sağlıyor.

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!

Pazaryerleri hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

E-ticarette Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları Nedir?

Online Pazaryeri Nedir? E-ticarette Online Pazaryerlerinin Avantajları

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber