Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, Instagram’da satış yapmak da kesinlikle satışlarınızı hissedilir miktarda artıracaktır! Özellikle de daha niş, özel ve her yerde bulunamayacak ürünler satıyorsanız. Ancak, satışları artırabilmeniz için öncelikle Instagram’da nasıl satış yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ürünlerinizi Instagram’da nasıl sergileyeceğinizi ve sergilediğiniz ürünleri, onları satın alma potansiyeli yüksek kişilere nasıl gösterebileceğinizi bu yazımızda son derece kolay anlaşılır ve basit biçimde size aktarmaya çalışacağız.

Instagram’da satış yapmak için yapmanız gerekenler!

Instagram’da doğrudan alışveriş yapabilme özelliği, şu an için ABD dışında kullanılamıyor. Bu sebeple Instagram’da satış yapabilmek için tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, gönderilerde etiketleyeceğiniz ürünlerin bir e-ticaret sitesinde veya pazaryerinde listelenmiş olması gerekiyor.

Instagram’da satış yapmak için yapmanız gerekenler çok basit. İçinde ürünlerinizin bulunduğu görsel kalitesi yüksek fotoğraflar çekiyor ve bu fotoğrafları paylaşırken, fotoğraftaki ürünü görselde etiketliyorsunuz. Bu şekilde paylaştığınız görsellerin “sağ üst” köşesinde ufak bir alışveriş sepeti simgesi olduğunu göreceksiniz. Bu simge, müşterilere görselde gördükleri ürünlerin satın alınabilir olduğunu gösterecek. Görsele tıklandığında ise görselde etiketli olan ürünlerin fiyat ve adları ekranda görünecektir.

Not: Instagram’da satın alınabilir paylaşım özelliğini kullanabilmek için öncelikle markanızın Instagram hesabının bağlı olduğu Facebook İşletme Yöneticisi hesabından, bu özelliği etkinleştirmeniz gerekiyor!

Instagram’da ürün etiketleme nasıl yapılır?

Facebook İşletme Yöneticisi’nden Instagram alışveriş özelliğini etkinleştirdikten sonra ikinci adımızın, ürünlerinizi Facebook Katalog Yöneticisi’ne eklemek. Facebook’a ürünlerinizi nasıl ekleyeceğinizi, “Facebook’ta Satış Yapmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?” yazımızdan öğrenebilirsiniz. Her iki işlemi de tamamladıktan sonra Instagram uygulamasından profil ayarlarına ve oradan da işletme ayarlarına giderek alışveriş kısmına tıklayın ve buradan, Facebook Katalog Yöneticisi’nde oluşturduğunuz kataloğu seçin. Bundan böyle yapacağınız Instagram paylaşımlarında, bu katalogdaki ürünleri etiketleyebileceksiniz!

Instagram’da yapacağınız paylaşımda ürün etiketlemek için:

  • Paylaşım görselini veya videosunu seçin
  • Gönderinin metnini yazdığınız kısımda, aşağıda yer alan “ürün etiketle”ye tıklayın
  • Etiketlemek istediğiniz ürünün adını yazın
  • Çıkan ürünü seçtikten sonra paylaşımıza ürünüz etiketlenmiş oluyor.

Not: Çoklu görselli paylaşımlarda ürün etiketleyemiyorsunuz.

Not: Her gönderide en fazla 5 ürün etiketleyebiliyorsunuz.

Instagram’da satış yapmak için mutlaka reklam vermelisiniz!

Eğer yeterli takipçi sayısına veya alakalı takipçilere sahip değilseniz, Instagram’da satış yapmak için yalnızca gönderilerde ürünlerinizi etiketlemek yeterli olmayacaktır.

Unutmayın ki birinin paylaşımlarda etiketli ürünleri görerek web sitenizi ziyaret etmesi ve ürünlerinizi satın alabilmesi için öncelikle paylaşımlarınızı görebilmesi gerekir. Instagram paylaşımlarınızı, alakalı ve ürünlerinizi satın alma potansiyeli yüksek olan kişilere göstermek için de en iyi yöntem, Instagram reklamları.

Üstelik, Instagram’da reklam verebilmek için illa paylaşım yapmanıza da gerek yok. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden, Instagram sayfanızda paylaşım olarak yer almayacak olan reklamları, doğrudan belirlediğiniz hedef kitleye gösterebilmeniz mümkün. Bunu nasıl yapabileceğinize, E-ticarette Satış Artırmak İçin En İyi 5 Facebook Reklam Modeli yazımızda değinmiştik. Eğer konuyla ilgileniyorsanız, göz atmanızı tavsiye ederiz.

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

WooCommerce Uyumlu En İyi 16 WordPress E-ticaret Teması

E-ticaret Güven Damgası Nedir? Nasıl Alınır?

Shopify Üzerinden Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?