Hedef kitle, pazarlamanın dijitalleşmesi ve veri kaynaklarının zenginleşmesi ile ortaya çıkan bir pazarlama olgusudur. Eskiden pazarlamada ana odak üründü. Pazarlamacılar, her ürünün bir alıcısı çıkacağını düşünerek, kampanyalardaki ana odakları rakip üründen daha iyi olduklarını kanıtlamaktı. Şimdi ise pazarlamanın ana odağı “insan”. Artık pazarlamacılar ürünün özelliklerine değil, ürünün tüketicinin hangi sorunlarına çözüm sunacağı yada hayatına nasıl bir fayda sağlayacağı üzerinde duruyorlar. Bu yüzden de tüketici gruplarını ve davranışlarını incelemek büyük önem taşıyor.

Hedef kitle, ürününüze ilgi duyabilecek müşteri kitlesidir. Hedef kitle oluşturarak ve hedef kitle analizi yaparak markanızı doğru kişilere, doğru kanallar üzerinden ulaştırabilirsiniz. Böylece hem daha düşük maliyetlere daha çok geri dönüşüm alabilir hem de pazardaki yerinizi daha doğru konumlandırabilirsiniz. Bu yazımızda hedef kitle nedir ve hedef kitle analizi nasıl yapılır konularını ele alacağız.

Hedef kitle nedir?

Hedef kitle, ticaret ve pazarlama aktivitelerinizin, düşünce veya davranış eğilimi tetiklemesi beklenen kişiler grubudur. Daha sade bir anlatımla, markanıza ve ürünlerinize ilgi duyan yada ihtiyacı olan potansiyel müşterilerdir. Müşterilerinizi demografi, cinsiyet ve davranışlarına göre gruplandırarak tanımlamanızı sağlar.

Hedef kitle oluşturmak, ürün gamı, marka kimliği ve pazarlama stratejileri gibi pek çok farklı alanda yol göstericilik yapar. Müşteri grubunuzu tanıyarak onların eğilimlerini, ilgi alanlarını, tüketici davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamalı ve markanızı buna göre yönlendirmelisiniz. Bunun için “hedef kitle analizi” yapmak, günümüzde pazarlamanın olmazsa olmazlarındandır.

Hedef kitle analizi nedir?

Hedef kitle analizi nedir?

Hedef kitle analizi, ticari ve pazarlama stratejilerinizin başarıya ulaşması için ilk yapmanız gereken adımdır. Hedef kitle analizi bir marka veya ürün için yapılan detaylı pazar ve müşteri analizidir. Markanıza ilgi duyacak, bağ kurabilecek müşteri kitlesinin tanımlanması, ürünlerinize hangi kişilerin ilgi ve ihtiyaç duyabileceğinin anlanması için yapılır. Böylece reklam kampanyalarınızı bu kitlenin tüketici davranışlarına göre şekillendirerek daha isabetli sonuçlar alabilirsiniz. Hedef kitle belirlemeden yaptığınız her reklam kampanyası, reklam içeriği ne kadar iyi olursa olsun boşa gidecektir.

Hedef kitle analizi yapmak, ticaretin ve pazarlamanın dijitalleşmesi ile daha kolay ve etkili bir hale geldi. Artık müşteriler hakkında pek çok veriye ulaşmak mümkün. Analitik araçlarını kullanarak mevcut müşteri gruplarınızı çok kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz. Henüz bir işletmeniz yoksa bile Google’da yapacağınız birkaç aramayla müşteri grupları hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Hedef kitle analizi nasıl yapılır?

Hedef kitle analizi iki temel adımdan oluşur. İlk olarak kendinizi tanımak, sonra işe müşteri grubunuzu tanımak.

Hedef kitle analizi nasıl yapılır?

Marka analizi

Hedef kitlenizi belirlemek için öncelikle ürününüzü yada hizmetinizi iyi bir şekilde tanımalısınız. Ne satmaya çalıştığınızı bilmeden, hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımlayamazsınız. Bu yüzden ilk önce markanızı ve markanızın sunduklarını gözden geçirmelisiniz. Bunun için şu soruları sorabilirsiniz;

 • Ürünüm veya hizmetin hangi ihtiyaçları karşılıyor?
 • Fiyat aralığı hangi sosyo-ekonomik gruba hitap ediyor?
 • Ürünümü kimler kullanabilir? Hangi yaş aralığına, cinsiyete ve profillere uyuyor?
 • Ürün hangi ilgi alanlarına giriyor veya hangi ilgi alanlarıyla ilişkili?

Bu sorulara cevap vererek müşteri kitlenizi ve rakiplerinizi belirlemeye başlayabilirsiniz.

Müşteri analizi

Markanızı ve ürünlerinizi analiz ettikten sonra bu ürünlere ilgi duyacak müşterileri tanımlayabilirsiniz. Artık kitlenizi daha spesifik özelliklerine göre şekillendirmelisiniz. Cinsiyet dağılımı, yaş aralığı, sosyo-ekonomik seviye ve tüketici davranışları gibi metrikleri incelemelisiniz.

Bu metrikler size e-ticarette kullanabileceğiniz reklam türleri, sosyal medya kanalları ve anahtar kelimeler gibi ipuçları sağlayacaktır. Müşteri gruplarınızın hangi dijital eğilimleri gösterdiğini anlayarak, dijital kampanyalarınızı daha isabetli bir hale getirebilirsiniz.

Hedef kitle analizi örneği

Hedef kitle analizi örneği

Bir hedef kitle analizi örneği oluşturmak gerekirse, varsayalım ki “elektrikli bisiklet” satan bir e-ticaret işletmeniz var. Elektrikli bisiklet almaya ilgi duyacak veya elektrikli bisiklet kullanmaya ihtiyacı olan kişilere ulaşmanız gerekli. Buna göre örnek bir müşteri kitlesi oluşturacak olursak;

 • Şehirli,
 • Orta sınıf ve üst sınıf,
 • Teknolojik yeniliklere açık,
 • Eğitimli,
 • 18-45 yaş arası,

kişileri hedefleyebiliriz. Bu metrikler, müşteri grubumuzun ana hatlarını oluşturmakta. Şimdi ise bu kişilerin ihtiyaçlarına ve problemlerine nasıl bir çözüm sağlayacağımızı düşünelim. Hedef kitle analizinin ilk adımında yaptığımız ürün analizi ile müşteri analizini bu noktada bir araya getireceğiz.

“Elektrikli bisiklet hangi sorunlara çare sağlıyor?”

 • Şehirlerdeki trafik problemi
 • Çevre kirliliği
 • Sağlıklı yaşam

Hedef kitlemizi şehirli kişiler olarak belirlemiştik. Elektrikli bisiklet ise şehirlerdeki trafik problemine çözüm sunuyor. Bu iki ortak özellik, pazarlama kampanyalarınızdan birini oluşturabilir. Bu metrikleri kullanarak, büyükşehirlerdeki, bisiklet kullanmaya uygun yaşta ve sosyo-ekonomik durumdaki internet kullanıcılarına hedefleyen reklamlar oluşturabilirsiniz. “Trafikte saatler harcamaya son! Elektrikli bisiklet ile her yere vaktinde varın!” gibi içeriklerle ilgilerini çekebilirsiniz.

Hedef kitle analizi neden önemlidir?

Hedef kitle analizi yapmak ticaret stratejilerinizi şekillendirmenize yardımcı olur. Hedef kitlenizi tanıyarak markanızı da onların eğilimlerine göre yönlendirmelisiniz. Böylece markanızı daha cazip bir hale getirebilir ve kampanyalarınızdan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Hedef kitle analizinin sağladığı avantajlar şunlardır;

 • Dijital reklamlarınızı oluştururken, reklamlarınızın daha isabetli sonuçlar vermesini sağlar ve reklam maliyetlerinizi azaltır.
 • Marka kimliğinizi oluştururken yol göstericilik yapar. Hedef kitlenizin cinsiyet ve sosyo-ekonomik özelliklerini marka kimliğinizi yaratırken kullanabilirsiniz.

Örnek olarak müşteri kitlenizin çoğunluğunu erkekler oluşturuyor ise daha maskülen renkleri ve erkeklerin ilgisini çekecek bir tasarım dilini benimseyebilirsiniz.

 • Müşteri kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak ürün gamınızı genişletebilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz.

Dijital pazarlama hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız;