E-Ticaret altyapısı, internet üzerinde bir mağaza açmanızı, ürünlerinizi sergilemenizi ve ödeme alarak satış yapmanızı sağlayan sistemlerdir. Kendinize ait bir e-ticaret işletmesi kurmak istiyorsanız bir e-ticaret altyapısı almak zorundasınız.

Siz de e-ticarete atılmak ve işletmenizi dijitalde büyütmek istiyor fakat hangi e-ticaret altyapısını kullanmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, bu yazımızda e-ticaret altyapılarının karşılaştırmalarını bulabilir ve işletmeniz için en iyi e-ticaret altyapısına karar verebilirsiniz.

E-Ticaret Altyapıları

E-Ticaret altyapıları kullanım ve ücretlendirmesine göre iki farklı sisteme ayrılır;

  • Hazır e-ticaret paketleri
  • Açık kaynak e-ticaret altyapıları

Hangi sistemi tercih edeceğiniz işletmenize, ürünlerinize ve e-ticaretteki planlarınıza göre değişebilir. Hazır e-ticaret paketleri daha hızlı ve pratik bir kullanım sunarken, açık kaynaklı e-ticaret sistemleri daha profesyonel ve gelişmiş bir altyapı sunar. E-Ticarete başlamadan önce hangi e-ticaret altyapısını kullanacağınızı iyi araştırmalı ve kendinize en uygun sisteme karar vermeniz çok önemlidir. Bu sistem sizin bir nevi “mağazanız” olacak ve e-ticaret operasyonlarınız boyunca büyük rol oynayacaktır.

Hazır e-ticaret paketleri

Hazır e-ticaret paketi, bir e-ticaret altyapısını belirli bir süre karşılığında altyapı sağlayıcısından kiraladığınız bir sistemdir. Hazır e-ticaret paketleri size sunucu, domain, tema ve ödeme sistemi gibi bir çok teknik gereksinimi hazır olarak sunar. Çok basit ve pratik bir kullanıma sahiptir. Hazır e-ticaret paketlerini kullanarak çok hızlı bir şekilde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Ayrıca hazır paket hizmeti sunan firmalar müşteri desteği sağladığı için sorunlarınıza hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Hazır e-ticaret paketlerinin avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır;

  • Sadece hizmet sağlayıcı firmanızın size sunduğu temaları kullanabilirsiniz.
  • Hazır paketlerin kod erişimi sınırlı olduğu için istediğiniz değişiklikleri yapamazsınız.
  • Hazır paketlerde e-ticaret altyapınız size ait olmayacaktır.

Eğer az sayıda ürün çeşidiniz varsa hazır e-ticaret paketleri size yeterli olacaktır. Fazla ürün kategorisine ve ürün çeşidine sahipseniz hazır altyapılar sizin için yeterli olmayabilir.

Açık Kaynak Kodlu Altyapılar

Açık kaynak kodu altyapılar ücretsiz olarak kullanabileceğiniz e-ticaret altyapılarıdır. Kod erişimi açıktır ve domaininize ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Kod erişiminin açık olması aynı zamanda geliştirmeye açık olmasıdır. Açık kaynak altyapıları kullanarak e-ticaret mağazanızda istediğiniz tüm değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu yüzden küçük ölçekli işletmelerden, binlerce ürüne sahip mağazalara göre optimize edilebilirler. Bu sistemler için internet üzerinde uygun fiyatlara yüzlerce farklı tema bulabilirsiniz ve belirli temalarla sınırlanmazsınız.

Fakat açık kaynak kodlu sistemlerin çok fazla kullanıcı dostu olduğunu söyleyemeyiz. Bu sistemlerin yönetici panelleri genelde karmaşıktır. Tema ayarlarını yapmak için basit kod bilgisi gerekebilir. Bu yüzden e-ticarete yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir.

Açık kaynak e-ticaret altyapılarının bir diğer dezavantajı ise maliyetidir. E-Ticaret sitenizin kurulumu için profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu da genelde yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin kurulumu en az bir hafta sürebilir.

Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarının diğer dezavantajları şunlardır;

  • Domain, sunucu, tema yükleme gibi teknik işlemleri halletmeniz gerekir.
  • Kurulumdan sonra devamlı olarak ilgilenilmeli ve düzenlenmelidir.
  • Müşteri desteği sağlamamaktadır.
  • Ödeme yöntemleri için bir sanalPOS sağlayıcıyla anlaşmanız gerekir.

ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek bir panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!