Mağazanızı Google’da da yönetme vakti geldi de geçiyor! Eğer mağazanız için yerel SEO çalışması yapmıyorsanız, ulaşabileceğiniz kadar müşteriye ulaşmıyor ve potansiyel müşterilerinizi kaybediyorsunuz demektir! Yerel SEO çalışması yapmanın temel ve en basit yollarından biri Google Benim İşletmem. Google Benim İşletmem’i kullanarak mağazanızın yerel bilinirliği ve itibarı üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.

Google Benim İşletmem nedir?

Google Benim İşletmem, işletmenizin Google arama sonuçları ve Google Haritalar’da gösterilen bilgilerini kontrol edebilmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bu aracı kullanarak işletmenizin konumunu, çalışma saatlerini ve adını değiştirebilirsiniz. Google Benim İşletmem ile ayrıca işletmenizin fotoğraflarını Google’a ekleyebilir ve Google’da işletmenize yapılan yorumları yönetebilirsiniz.

Google Benim İşletmem hesabı oluşturabilmeniz için illa fiziksel bir mağazanızın olması gerekmiyor. Yalnızca bir e-ticaret işletmesi iseniz veya ev ofisinizden çalışıyorsanız bile işiniz için bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem ile yapabilecekleriniz:

 • İşletmenizin adını, adresini ve çalışma saatlerini güncelleyebilirsiniz.
 • İşletmenizin fotoğraflarını yükleyebilirsiniz.
 • Müşteri incelemelerini yönetip yanıtlayabilirsiniz.
 • Kaç kişinin işletmenizi Google üzerinde aradığını ve bulduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Birisi Google’da işletmenizle etkileşime girdiğinde bildirim alabilirsiniz.
 • Tek kontrol panelinden birden fazla mağazayı yönetebilirsiniz.

Google’da işletme profili oluşturma ve onaylama

İşletmeniz için Google’da bir profil oluşturmak istiyorsanız, öncelikle kendinize veya doğrudan işletmenize bir Google hesabı oluşturmanız gerekiyor. Ardından, Google Benim İşletmem sayfasına giderek bir işletme profili oluşturmak için “Şimdi Yönet” seçeneğine tıklayın.

Ardından, eğer hali hazırda Google üzerinde yer alıyorsa işletmenizin adını girin. Eğer işletmenizin kaydını Google’a ilk kez yapacaksanız, “İşletmenizi Google’a ekleyin” seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki adımda işletmenizin adını yazın ve bir sonraki adıma geçin.

Üçüncü aşamada işletmenizin kategorisini seçmeniz gerekiyor. Bunu yaparken, yalnızca Google’ın size sunmuş olduğu seçenekler arasından seçim yapabiliyorsunuz. Örneğin bir sosyal medya ajansınız varsa bunu “sosyal medya” veya “sosyal medya ajansı” olarak kayıt edemiyorsunuz. Bunun yerine, “Reklam Ajansı” gibi daha geniş bir seçenek seçmeniz gerekebilir. İşinizle ilgili anahtar kelimeleri girerek Google’ın size çıkardığı en uygun kategorilerden birini veya kafanızda işinize en yakın kategoriyi seçebilirsiniz.

Yazının başlarında da dediğimiz gibi, işinizi Google Benim İşletmem’e kayıt edebilmek için illa fiziksel bir adrese sahip olmanız gerekmiyor. İşletmenizin kategorisinden sonra fiziksel bir adres eklemek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Bir sonraki adımda, isteğe bağlı olarak veya gerçekten yalnızca belli bir bölgede hizmet veriyorsanız, hangi bölgede hizmet verdiğinizi girebilirsiniz.

İşletmenizin hangi ülkede hizmet verdiğini ise zorunlu olarak belirtmeniz gerekiyor.

Ardından, telefon numarası ve web sitesi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Web sitesi için üç seçeneğiniz bulunuyor. Eğer hali hazırda bir web siteniz varsa bunun adresini girebilir, web sitesi adresi girmemeyi seçebilir veya Google’ın sizin adınıza ücretsiz bir web sitesi oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem hesabı oluşturmanın son adımında ise oluşturduğunuz hesabı doğrulamanız gerekiyor. Google işletme hesabınızı, e-posta veya telefon yoluyla doğrulamayı seçebilirsiniz.

10’dan fazla fiziksel mağazanız varsa (yani zincir mağazalar sahibiyseniz) Google Benim İşletmem üzerinden toplu doğrulama yapabilirsiniz.

Google Benim İşletmem hesabınızı optimize etme

Oluşturduğunuz Google işletme hesabındaki işletme bilgileriniz ne kadar isabetliyse müşterilerinizin sizi bulması, sizinle iletişime geçmesi ve işletmenizi tercih etmesi o kadar kolay olacaktır.

Bunun için ilk olarak işletme bilgilerinizin (adres, telefon numarası, isim vb.) eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Unutmayın ki başkaları da sizin adınıza işletmeniz için bilgiler önerebilir. Eğer bilgileriniz eksiksiz, doğru ve güncelse bunun yaşanma ihtimali olmayacaktır. Bu bakımdan, düzenli aralıklarla Google Benim İşletmem hesabınıza girerek işletme bilgilerinizi gözden geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Google işletme hesabı optimizasyonunun bir diğer adımı da işletmenizin fotoğraflarını eklemek. Ne kadar çok, doğru ve kaliteli fotoğrafı Google Benim İşletmem’e yüklerseniz, işletmenizi müşterilerinize o kadar iyi tanıtmış olursunuz. Bunun için işletmenizin iç ve dış mekanını, sattığınız ürünü/ürünleri ve çalışanlarınızı kaliteli biçimde ortaya koyan fotoğrafları Google işletme hesabınıza yüklemenizi öneririz.

Google Benim İşletmem’in avantajları nelerdir?

Google’da işletme profili oluşturarak işletme bilgilerinizi kendiniz yönetirseniz;

 1. İnternet’te işletmeniz hakkında daima doğru bilgiler olur.
  • Google’a çalışma saatlerinizi, web sitenizi, telefon numaranızı ve bir konumu (İşletmenizin türüne bağlı olarak bir açık adres, hizmet bölgesi veya yer işaretçisi.) bildirebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz her yerden İnternet’teki varlığınızı güncel tutmak için Google Benim İşletmem mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.
 2. Müşterilerle etkileşimde bulunabilirsiniz.
  • İşletmenizin ve sunduğu ürün/hizmetlerin fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz.
  • Müşterilerinizden gelen yorumları toplayıp yanıtlayabilirsiniz.
 3. Yeni müşteriler bulabilirsiniz.
  • Yeni müşterilerin sizi bulabilmesi için işletmenizin internetteki görünme şeklini iyileştirebilirsiniz.
  • Müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz.
  • Daha da geniş bir kitleye ulaşmak için Google Ads reklamları ile konum bazlı reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem’e gelen son güncellemeyle birlikte işletmeniz onaylandığı zaman işletmenizin arama sonuçlarında istediğiniz mesajları yayınlayabilirsiniz. Posts on Google sayesinde içerik yayınlayarak kullanıcılara dilediğiniz mesajları gösterebilirsiniz.

Mağazanızda hızlı satışa geçmek, stoklarınızı kolayca saymak ve genel olarak mağaza yönetimini kolaylaştırmak istiyorsanız, ikas ihtiyacınız olan POS yazılımını size sunuyor.

Mağazanızı kolayca yönetebilmek için ikas’ı 14 gün ücretsiz deneyin!

Mağaza yönetimi ile ilgili işinize yarayabilecek diğer yazılarımız:

Excel ile stok takibi nasıl yapılır? [ŞABLON]

Stok devir hızı nedir ve nasıl hesaplanır?

İşletmenize en uygun yazarkasa POS nasıl seçilir?