E-ticaret yapıyorsanız, mutlaka GittiGidiyor’da bir mağazanız vardır. GittiGidiyor’da mağaza açmak zaten zor değil. Zor olan, GittiGidiyor’da satış artırmak! 

GittiGidiyor, internetten potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve e-ticaret yapmak için en etkili platformlardan biri olsa da satışlarınızı artırmak ve işinizi büyütebilmek için yüksek rekabette var olabilmeli, kendinizi öne çıkarabilmelisiniz.

GittiGidiyor’da öne çıkmak ve satışlarınızı artırabilmek için bu 6 adımı mutlaka siz de uygulamalısınız:

1- GittiGidiyor’da satış artırmak için mağaza ve ürün bilgilerini doldurun

GittiGidiyor’da satış artırmak için öncelikle görünür olmanız, aramalarda çıkmanız gerekiyor. Mağazanızın tanıtım yazısında sattığınız ürünleri belirtmeniz ve ürün açıklamalarını detaylı yazmanız, mağazanızın hem Google ve diğer arama motorlarında yer almasını hem de sattığınız ürünün/ürünlerin Google’da aratıldığında listelenmesini sağlar.

Hem GittiGidiyor hem de Google üzerinde çok daha kolay bulunabilmek için mağaza bilgilerinin yanı sıra ürün adı ve açıklamalarını doğru ve detaylı biçimde yazmanız gerekiyor. Bunu yaparak ürünün/ürünlerin, GittiGidiyor’da aratanların karşısına doğrudan çıkmasını garanti altına almış olursunuz.

GittiGidiyor mağaza açıklaması ve satıcı rozetleri.
GittiGidiyor’da satış artırmak için mağaza açıklamasına doğru anahtar kelimeleri girin.

2- Satıcı rozetlerini almaya çalışın

GittiGidiyor’da satıcıların alabileceği iki tip rozet var: Başarılı Satıcı Rozeti ve Çok Başarılı Satıcı Rozeti. Bu rozetler, GittiGidiyor’un platformun kalitesini artırabilmek için yarattığı Satıcı Gelişim Sistemi’nin bir parçası.

GittiGidiyor’da satış artırabilmek için Satıcı Gelişim Sistemi dahilinde GittiGidiyor’un sunduğu Başarılı Satıcı Rozeti veya Çok Başarılı Satıcı Rozetlerinin etkisi oldukça büyük. Bu rozetlere sahip olan satıcılar, GittiGidiyor arama sonuçlarında her zaman üst sıralarda görünür. GittiGidiyor ayrıca, alıcıların, rozeti olan satıcıları rozeti olmayan satıcılara göre daha çok tercih ettiğini de özellikle belirtiyor.

Satıcı rozetleri konusunda detaylı bilgiyi ve bu rozetlerin nasıl alınabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

3- Ürünlerinize özgün açıklamalar, fotoğraflar, hatta videolar ekleyin

İlk maddede GittiGidiyor’da satış artırmak için ürün açıklamasının öneminden bahsetmiş, ürünlerinizin hem GittiGidiyor’da hem de Google’da bulunabilmesi için önemli olduğunu belirtmiştik. Burada, bunun biraz daha detayına girelim.

Ürünlerinizi topluca XML olarak yükledikten sonra ürün adı ve açıklamasını mutlaka özgünleştirin.

Ürün açıklamasında, türüne göre sattığınız ürünün rengini, bedenini, numarasını, hızını vb. özelliklerini detaylı belirtin.

Örn: Eğer bir ekran kartı satıyorsanız, çekirdek hızı, işlemci hızı, bellek tipi, input seçenekleri, güç tüketimi vb. kullanıcının ihtiyacı olabilecek tüm özellikleri ürün açıklamasında belirtin. Veya bir ayakkabı satıyorsanız marka, model, kalıp, renk vb. kullanıcının ürün hakkında bilmek isteyebileceği tüm detaylı bilgilere ürün açıklamasında yer verin.

GittiGidiyor ürün açıklaması
Ürün açıklamasına, alıcıların ürünle ilgili ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri girmeyi unutmayın!

Listelediğiniz ürüne, ürünün birden fazla açıdan çekilmiş, kutulu ve kutusuz, kaliteli ve yalnızca sizde olan görsellerini ekleyin. Bu, ürünün internette bulunan hazır görsellerini kullanmanızdan çok daha etkili olacaktır. Bunun iki nedeni var.

Birincisi, Google faktörü. Google’dan alacağınız ürün görselleri hali hazırda başka web sitelerinde indekslenmiştir. Bu nedenle görsel aramalarda sizin ürününüz rekabette aşağıda kalacaktır. İkincisi ise müşterilerin tercihini etkileyebilmek. Alıcılar, ürünü farklı açılardan gösteren detaylı ve özgün fotoğraflı ürünleri, tek fotoğraflı ürünlere göre çok daha fazla tercih eder.

GittiGidiyor ürün görsellerinde çeşitlilik çok önemli.
Ürünün farklı açılardan görülebildiği, kutulu kutusuz vb. birden fazla görselini mutlaka ekleyin!

Ürün açıklamasında “Mükemmel”, “En iyisi”, “Benzersiz” vb. abartılı açıklamalardan kaçının. Bunun yerine, müşteriyi cezbetme olasılığı daha yüksek “Aynı Gün Kargo”, “Fatura Garantili”, “İade Garantili” vb. güven verici ve daha gerçekçi ifadelere yer verin. Hatta mümkünse bu ifadeleri birer vektörel görsel olarak ürün açıklamasına ekleyin.

GittiGidiyor ürün açıklamalarında yer alan vaat rozetleri.
Ürün açıklamasında cezbedici ama gerçekçi ifadelerin yer aldığı rozetler ekleyin!

4- GittiGidiyor’da satış artırmanın anahtarı: Müşteri memnuniyeti

GittiGidiyor’da satış artırmak için önce mağazanızın puanını artırmalı, mağazanızdan alışveriş yapan müşterileri memnun etmelisiniz. Bir üstteki maddede güven verici, ama cezbedici ifadeler kullanmanın önemine değinmiştik. Eğer gerçekleştiremeyecekseniz bu ifadeleri kullanmanın bir anlamı yok tabii ki. Müşterilerinizi memnun edebilmek için:

  • Ürünü vaat ettiğiniz süre içinde, hatta sipariş ile aynı gün kargoya verin.
  • Kargoladığınız ürünün yanına, size ekstra maliyet çıkarmayacak veya maliyeti sizi olumsuz etkilemeyecek ufak hediyeler ekleyin. Bu; şeker, sevimli bir rozet, kalem, kitap ayracı vb. herhangi bir ufak hediyelik olabilir. 
  • Müşterilerden gelene mesajlara/yorumlara aynı gün ve eğer imkansız istekler değilse olumlu geri dönüşler yapın. Müşteriler ile pozitif etkileşime girmeye özen gösterin.
  • Sizden kaynaklanmasa bile, ürünün kargo sürecinde oluşabilecek sorunları mümkün olduğunca müşteriye telafi etmeye çalışın.
  • Belki de en önemlisi; sattığınız ürünü, açıkladığınız şekilde bire bir aynı ve eksiksiz olarak gönderin.

Bunları yapmanın size geri dönüşleri şunlar olacaktır:

  • Alışveriş deneyimi ve ürün kalitesi ile GittiGidiyor mağazanızdan alışveriş yapan müşteriyi içeride tutma oranınız gözle görülür miktarda yükselecektir.
  • GittiGidiyor mağaza puanınız yükselecek, yükselme devamlı olduğunda da satıcı rozetleri almaya hak kazanacaksınız.
  • Alışverişten ve aldığı hizmetten memnun kalan müşteriler, ürünlerinize olumlu yorumlar yapacaktır. Bir üründe olumlu yorumlar bulunması, o ürünü diğer potansiyel müşteriler için daha cazip kılar.

5- Ücretsiz kargo her zaman satışları çeker

Belki ilk bakışta basit bir özellik gibi görünse de ücretsiz kargo seçeneği ile listelediğiniz bir ürün, ücretsiz kargo seçeneği bulunmayan benzer veya aynı bir ürüne göre müşterilerin tercih önceliğini alacaktır. Şöyle ki: Alıcılar, aynı fiyata sahip iki üründen hemen her zaman ücretsiz kargo seçeneğine sahip olanı tercih edecektir.

GittiGidiyor'da ücretsiz kargo seçeneğine sahip ürünler sıralamalarda en başta yer alıyor.
Ücretsiz kargolu ürünler, GittiGidiyor aramalarında her zaman ilk sıralarda yer alır!

Özellikle küçük ürünler satıyorsanız ve kargo maliyetleri işletmenizi ciddi manada zarara sokmayacaksa her zaman ücretsiz kargo seçeneği ile listeleme yapın. Ücretsiz kargo, satıcıların GittiGidiyor’da satış artırmak için en çok başvurduğu yöntemlerden biri. Sizin de rekabette geri kalmamanız için başarısı kanıtlanmış bu yöntemi kullanmanız gerekiyor.

6- Reklam yapmayı unutmayın

Yukarıda listelediğimiz maddeler her ne kadar organik olarak bulunurluluğunuzu artıracak ve rekabetteki yerinizi güçlendirecek olsa da satışlarınızı artırmak için mutlaka dijital pazarlama yapmalısınız. 

GittiGidiyor’un sunduğu Facebook Reklam Paketi özelliğinden yararlanabileceğiniz gibi, ürünlerinizin reklamını kendi Facebook ve Instagram hesaplarınızdan da yapabilirsiniz. Bunun için Facebook reklamlarını nasıl kullanacağınızı mutlaka bilmeniz lazım. 

Facebook’ta nasıl reklam vereceğinizi ve hangi reklam modellerini kullanabileceğinizi, “E-ticarette Satış Artırmak İçin En İyi 5 Facebook Reklam Modeli” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

GittiGidiyor mağazanızı, ikas Pazaryeri Entegrasyonu ile yönetin

GittiGidiyor ve diğer pazaryerlerindeki mağazalarınızı tek uygulamadan kolayca yönetme zamanınız gelmedi mi? ikas, tüm pazaryerlerindeki mağazalarınızın stok ve satışlarını tek uygulamadan yönetme ve takip edebilmenizi sağlıyor.

ikas’ı 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

GittiGidiyor’da Mağaza Açma ve Ürün Listeleme Rehberi

Hepsiburada’da Mağaza Açmak İçin Güncel Rehber

n11’de Mağaza Açmak İçin Yapmanız Gerekenler