Facebook, işletmeler için yeni yönetim platformu Facebook Business Suite’i yayınladı. Business Suite, Facebook ve İnstagram hesaplarını tek bir panelden yönetmenizi sağlıyor. Bu kolaylık sayesinde sosyal medya kampanyalarını daha pratik bir şekilde yönetebilirsiniz.

Başarılı bir sosyal medya yönetimi için müşterilerinizden gelen mesajları cevaplamanız, organize bir plan ile düzenli olarak içerik paylaşmanız ve reklamlarınızı doğru hedef kitleye sunmanız büyük önem taşıyor. Fakat birden çok sosyal medya kanalında bu kampanyaları yönetmek için her bir kanaldaki profilinize ayrı ayrı girmeniz ve düzenlemeleri yapmanız gerekmekte. Zaten yoğun bir çalışma temposuna sahip olan KOBİ’ler bir de sosyal medya yönetimi yaparken zorlanabiliyor. Bu yüzden içerik düzeninde aksamalar, müşteri etkileşimlerinde gözden kaçırmalar yaşanabiliyor. Facebook Business Suite tüm bu işlemleri tek bir panelden yapmanızı sağlıyor.

Facebook Business Suite nedir ve işletmenize ne gibi faydalar sağlar bu yazımızda ele alalım.

Facebook Business Suite Nedir?

Facebook Business Suite Nedir?

Business Suite, sosyal medya yönetiminin zorluklarına çözüm sunan bir yönetim panelidir. Business Suite, İnstagram ve Facebook hesaplarınızı eşzamanlı olarak tek bir panelden yönetmenizi sağlayarak zamandan ve efordan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Facebook Business Suite ile Facebook ve İnstagram hesaplarınızda aynı anda paylaşım yapabilirsiniz. Sayfalarınızın aldığı mesajlar, beğeniler gibi etkileşimleri tek bir panelden görebilir ve yönetebilirsiniz. Facebook Business’ın sağladığı kolaylıklar şunlardır;

  • Etkileşimleri kaçırmayın: Hem İnstagram hem de Facebook takipçilerinizden gelen etkileşimleri tek bir sayfadan görebilir ve yönetebilirsiniz. İki platformdan da gelen beğeniler, mesajlar ve yorumlar tek bir panelde toplanır.
  • Reklamlarınızı inceleyin: Aktif ve tamamlanmış İnstagram ve Facebook reklamlarınızı Business Suite üzerinden görebilir, reklamlarınızın harcanan tutar, erişim sayısı ve yönlendirme verilerini inleyebilirsiniz.
Facebook Business Suite Erişim Analizi
  • Hedef kitlenizi tanıyın: Business Suite istatistik ekranı ile sayfalarınızın erişim sayılarını ve takipçilerinizin demografik özelliklerini görebilirsiniz. Facebook ve İnstagram takipçilerinizin yaş, cinsiyet ve coğrafi gruplarını görebilirsiniz. Böylece dijital pazarlama stratejilerinizi daha isabetli yönlendirebilirsiniz.
Facebook Business Suite Hedef Kitle Analizi
  • Tüm içeriklerinizi kolayca yönetin: Business Suite’in sağladığı en büyük kolaylıklardan birisi de bir içeriği hem İnstagram’da hem de Facebook’da eş zamanlı olarak paylaşabilmek. Oluşturduğunuz bir içeriği Business Suite üzerinden iki platformda da aynı anda paylaşılacak şekilde planlayabilir, içeriklerinizin aldığı etkileşimleri görebilir, raporlar oluşturabilir ve öne çıkartma uygulayabilirsiniz.
Facebook Business Suite İçerik Yönetimi

Facebook Business Suite Nasıl Kurulur?

Business Suite kullanabilmek için öncelikle Facebook Business Manager hesabınız olması gerekir. Facebook Business hesabınız var ise otomatik olarak business.facebook.com linkine yönlendirileceksiniz. Hesabınız yok ise aynı link üzerinden kendinize bir yönetici hesabı oluşturabilirsiniz.

Business Suite’i en iyi şekilde kullanmak için İnstagram hesabınızı, Facebook hesabınıza entegre etmeniz gerekmekte. İnstagram kullanıcı adı ve şifrenizle çok kolay bir şekilde hesaplarınızı birbirine bağlayabilirsiniz. Eğer Pages Manager uygulaması üzerinden sayfalarınızı yönetiyorsanız, bu uygulama üzerinden Business Suite paneline ulaşabilirsiniz.

Business Suite ile Facebook, işletmelerin dijitalleşmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Facebook şimdilik Business Suite’i küçük ve orta ölçekli işletmeler için öneriyor fakat daha büyük ölçekli işletmeler için geliştirmeler devam etmekte.

E-Ticaret işletmenizi Facebook ile büyütmek istiyorsanız bu yazılarımıza da bakabilirsiniz;


Dijital pazarlama hakkında daha öğrenmek için bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!