E-ticarette mümkün olan en yüksek sayıda müşteriye erişebilmek ve rakiplerinizle yarışabilmek için Facebook’ta satış yapmak zorundasınız. Bunun için öncelikle markanızın adına bir Facebook sayfası açmalısınız. Bu sayfa hem markanızın en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformunda yer almasını sağlayacak hem de Facebook’ta satış yapmak için mağaza açıp ve reklam verebilmenizi sağlayacak.

Facebook’ta satış yapmak için ne yapmalısınız?

Facebook’un kendi e-ticaret altyapısı olan Facebook Ticaret Yöneticisi, henüz ABD dışında kullanılamıyor. Bu nedenle Facebook’ta doğrudan satış yapabilmek mümkün değil. Bunun yerine, Facebook sayfanızda bir mağaza açarak veya Facebook reklamları ile müşterileri ürünlerinizin bulunduğu e-ticaret sitesi veya pazaryerine yönlendiriyorsunuz.

Eğer etkili bir şekilde Facebook’ta satış yapmak istiyorsanız, her iki opsiyonu da bir arada kullanmalısınız. Çünkü yalnızca bir mağaza açıp ürünlerinizi listeleseniz bile, tanınırlığı yüksek bir marka değilseniz mağazanıza trafik çekemezsiniz. Yine aynı şekilde yalnızca reklam vermeniz durumunda markanızın Facebook sayfasında bir dükkan bulunmaması, marka itibarı açısından zarar yaratabilir.

Facebook’ta satış yapmak için nasıl mağaza açılır?

Facebook’ta mağaza açmak son derece basit bir işlem. Markanız için bir Facebook sayfası oluşturduktan sonra, sayfa yöneticisi ayarlarından sayfanıza bir mağaza sekmesi ekleyebiliyorsunuz.

Ayrıca, eğer aşağıdaki e-ticaret altyapılarından birini kullanıyorsanız, kullandığınız altyapının uygulamaları ve eklentileri aracılığıyla doğrudan Facebook’ta mağaza açabilirsiniz.

 • BigCommerce
 • ChannelAdvisor
 • CommerceHub
 • Quipt
 • ShipStation
 • Shopify
 • Zentail

Mağazanıza ürün eklemek için öncelikle Facebook’ta bir katalog oluşturmalısınız. Bunu yapabilmek için Facebook İşletme Yöneticisi‘nde bulunan Katalog Yöneticisi’ne gitmeniz yeterli. Facebook kataloğuna eklediğiniz ürünleri hem Facebook mağazanızda listeleyebilir hem de reklam olarak yayınlayabilirsiniz.

Facebook kataloğuna nasıl ürün eklenir?

İlk adımda, Facebook mağazanızda bulunan “Ürün Ekle” seçeneğine tıklayarak veya doğrudan Facebook İşletme Yöneticisi’ne giriş yaparak Katalog Yöneticisi’ne gitmeniz gerekiyor.

Facebook'ta satış yapmak için önce ürünlerinizi Facebook Katalog Yöneticisi'ne yüklemelisiniz.

Facebook Katalog Yöneticisi’nde “Ürünler Ekle” seçeneğine tıkladıktan sonra, ürünlerinizi Facebook kataloğunuza eklemek için 3 seçeneğiniz bulunuyor:

 • Ürünleri manuel yükleme
 • CSV, TSV veya XML dosyasıyla ürünleri içe aktarma
 • Facebook Pikseli kullanarak ürünleri otomatik olarak aktarma

Facebook kataloğuna manuel ürün ekleme

Manuel olarak ürün eklemek son derece basit, ama eğer çok sayıda ürününüz varsa zahmetli bir işlem. Eğer hali hazırda yüzlerce ürününüz yoksa ve teknik detaylarla uğraşmak size zor geliyorsa ürünlerinizi tek tek Facebook kataloğunuza ekleyebilirsiniz. Manuel olarak ürün ekleme seçeneğini seçtikten sonra ürününüzün fotoğrafını, adını, açıklamasını, fiyatını ve satışta bulunduğu sayfanın linkini eklemeniz yeterli.

Facebook kataloğuna CSV, TSV veya XML ile ürün ekleme

Tedarikçinizden aldığınız veya e-ticaret sitenizden indirdiğiniz CSV, TSV veya XML dökümanları ile ürünlerinizi Facebook kataloğunuza topluca yüklemeniz mümkün. Eğer ürünlerinizi bu formatlardan birinde yüklemeyi tercih ediyorsanız, ürünlerinizi güncellemek için dosyaları güncelleyip yeniden Facebook kataloğunuza yüklemeniz gerekiyor.

Facebook kataloğuna Facebook Pikseli ile ürün ekleme

Bu yolla Facebook kataloğuna aktarılan ürünleri Facebook mağazanızda listeleyemez, yalnızca reklam verme amacıyla kullanabilirsiniz. Eğer hem e-ticaret sitenizde hem çok ürününüz var hem de bu ürünlerin bilgileri sık sık güncelleniyorsa ve zaten Facebook kataloğunu yalnızca reklam amaçlı olarak kullanıyorsanız, bu seçeneği tercih ederek efordan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki e-ticaret altyapılarından birini kullanıyorsanız, e-ticaret sitenizdeki tüm ürünleri Facebook Piksel ile Facebook kataloğuna aktarabilirsiniz:

 • Shopify
 • Magento
 • BigCommerce
 • WooCommerce

Facebook’ta satış yapmak için ikinci adım, Facebook reklamları!

Eğer yeterince tanınırlığı olan büyük bir marka değilseniz, e-ticaret sitenize müşteri trafiği çekebilmek ve ürün satabilmek için Facebook reklamlarını mutlaka kullanmalısınız.

Not: Facebook’ta satış yapmak veya reklamlı olarak ürün yayınlayabilmek için illa bir Facebook mağazası açmanız gerekmiyor. Yalnızca bir ürün kataloğu oluşturarak Facebook’ta ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz.

Facebook reklamlarının en büyük avantajı, reklamınızın kimlere ulaşmasını istediğinizi spesifik olarak seçebiliyor olmanız.

Facebook reklamınızda seçebileceğiniz hedefleme özelliklerinden başlıcaları şunlar:

 • Yaş grubu
 • Cinsiyet
 • Dil
 • Şehir/şehirler/ülkeler/bölgeler, hatta mahalleler ve sokaklar
 • İlgi alanları
 • Meslek

Bunlar ve daha birçok detaylı seçenek sayesinde, ürününüzü alma potansiyeli en yüksek kişileri hedefleyebilmeniz mümkün.

Facebook reklamlarının detaylarını, E-ticarette Satış Artırmak İçin En İyi 5 Facebook Reklam Modeli yazımızda incelemiştik. Siz de Facebook’ta reklam verme konusunda ciddi düşünüyorsanız (ki düşünmelisiniz) yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

WooCommerce Uyumlu En İyi 16 WordPress E-ticaret Teması

E-ticaret Güven Damgası Nedir? Nasıl Alınır?

Shopify Üzerinden Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?